Αεροδρόμιο Αθηνών Ελ.Βενιζέλος (ΑΤΗ)

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Οταν παίρνεις πτήση της Aegean αν προσέξεις ο κωδικός είναι Α30852 πχ. Κάποιοι βασικοί κωδικοί που γράφονται εδώ μέσα είναι LH=Lufthansa, BA=British, AF=Air France, AZ(το μηλον της έριδος)=Alitalia, LX=Swiss, OA=Olympic
Σύμφωνώ μαζί σου. Γιατί όμως πρέπει να το έχω προσέξει και να το ξέρω; Θα πρέπει να φοβάμε να ρωτήσω; Δεν μπορεί να υπάρξει μια απλή απάντηση, σε έναν λιγότερο γνώστη; Στο συγκεκριμένο φόρουμ δεν εντάσονται άτομα της ίδιας επαγγελματικής κατηγορίας, αλλά ουτε της ίδιας εμπειρίας, για να έχει κάποιος απαιτήσεις. Σαφώς και μεταξύ ταξιδιωτικών πρακτόρων θα ήταν κατακριταίο. Αλλα μεταξύ πχ ένος λογιστή, ενός μηχανικόυ, ενός μανάβη και ενός ντιλιβερά, δεν είναι αυτονόητο. Όλοι έχουμε κοινό σημείο αναφοράς, τα ταξίδια, αλλα διαφορετικό backround. Εδώ είναι η ένσταση μου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.919
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γιατί είσαι τόσο αρνητικός;
Πρέπει δηλαδή όλος ο κόσμος να ξέρει τι σημαίνει το Lgav ή το A3. Σου απαντώ γιατί αναφέρεσαι σε πληθυντικό πρόσωπο, ορμώμένος από την απάντηση σου στο προηγούμενο post. Ξέρεις, η προσφορά προς τον συνάνθρωπό έχει και αυτή την γλύκα και το νόημα της.
Μα δεν απάντησα ούτε για το LGAV ούτε για το A3. Κι εμένα η γνώμη μου είναι, πως από τη στιγμή που το forum είναι γενικού ταξιδιωτικού και όχι ειδικά αεροπορικού ενδιαφέροντος, καλό θα είναι να αποφεύγονται οι συντομογραφίες "της αεροπορικής πιάτσας". Το σχόλιό μου, όμως, αφορούσε συγκεκριμένα στη χρήση του όρου "hub".
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Μα δεν απάντησα ούτε για το LGAV ούτε για το A3. Κι εμένα η γνώμη μου είναι, πως από τη στιγμή που το forum είναι γενικού ταξιδιωτικού και όχι ειδικά αεροπορικού ενδιαφέροντος, καλό θα είναι να αποφεύγονται οι συντομογραφίες "της αεροπορικής πιάτσας". Το σχόλιό μου, όμως, αφορούσε συγκεκριμένα στη χρήση του όρου "hub".
Πιάστηκα από το πληθυντικό πρόσωπο που χρησιμοποίησες. Το αμέσως προησούμενο post με ερωτήματα, ήταν το δικό μου. Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη που διατύπωσες.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στο συγκεκριμένο φόρουμ δεν εντάσονται άτομα της ίδιας επαγγελματικής κατηγορίας, αλλά ουτε της ίδιας εμπειρίας, για να έχει κάποιος απαιτήσεις. Σαφώς και μεταξύ ταξιδιωτικών πρακτόρων θα ήταν κατακριταίο. Αλλα μεταξύ πχ ένος λογιστή, ενός μηχανικόυ, ενός μανάβη και ενός ντιλιβερά, δεν είναι αυτονόητο. Όλοι έχουμε κοινό σημείο αναφοράς, τα ταξίδια, αλλα διαφορετικό backround. Εδώ είναι η ένσταση μου.
Σε μια ταξιδιωτική σου ιστορία σε εξέλιξη παρατήρησα τον κωδικό KLIA. Νομίζω ότι είναι κωδικός αεροδρομίου τον οποίο φυσικά και δεν εξηγείς στους μέσους ντελιβεράδες και μανάβηδες μέλη του φόρουμ.
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Σε μια ταξιδιωτική σου ιστορία σε εξέλιξη παρατήρησα τον κωδικό KLIA. Νομίζω ότι είναι κωδικός αεροδρομίου τον οποίο φυσικά και δεν εξηγείς στους μέσους ντελιβεράδες και μανάβηδες μέλη του φόρουμ.
Καλως τον. Εάν ήσουν δικηγόρος δεν θα σταύρωνες δίκη. Επισυνάπτω το επίμαχο σημείο,
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...%EF%E4%F1%FC%EC%E9%EF-%EA%FC%F3%F4%EF%F2.html
Όπως θα δεις, εξηγώ στους μανάβηδες και τους ντιληβεράδες, τι σημαίνει το klia. Επιπλέον πάλι λάθος κάνεις. Δεν είναι κωδικός αεροδρομίου το KLIA, αλλά συντομογραφία KLIA=KUALA LUMPUR INTERNATIONL AIRPORT, ο κωδικός είναι ο KUL. Επίσης θα δεις οτι σε κανένα post μου δεν έχω πάρει κανέναν από τα μούτρα.
Αψυχολόγητα, κάνεις μια παρέμβαση, άσκοπη ενώ έχεις χάσει το βασικό νόημα των όσων συζητήθηκαν. Το νόημα της συζήτησης περιέχεται στο τελευταίο post του TAVER & στο αμέσως προηγούμενο δικό μου και σε αυτό θα ήταν καλό να επικεντρωθείς. Δεν με πειράζει η παρέμβαση σου, εσύ εκτείθεσαι. Φιλικά.;)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν πιστεύεις ότι επειδή εξήγησες τι σημαίνει ένας κωδικός-συντομογραφία αεροδρομίου σε προηγούμενο ποστ σου μπορείς να το χρησιμοποιείς σε επόμενο, τότε και εμείς οι υπόλοιποι μπορούμε να χρησιμοποιούμε κωδικούς όπως το LGAV επειδή έχουν εξηγηθεί πολλάκις σε προηγούμενα ποστς σε αυτό το φόρουμ. Αυτό σημαίνει ότι αντί να κάνεις παρατηρήσεις για τη σκοπιμότητα χρήσης κάποιων κωδικών, το καλύτερο που θα είχες να κάνεις θα ήταν να διαβάσεις προηγούμενα ποστς ώστε να μπεις στο κλίμα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ο ανθρωπος δεν διαμαρτυρηθηκε επειδη χρησιμοποιουνται κωδικοι ή συντομογραφιες. Εξεφρασε παραπονο για την επιθετικοτητα των απαντησεων σε καποιον που ρωταει κατι.
Σε πρωτη φαση η συζητηση αφορουσε τους taver και ganlayer3 και η μεταξυ τους παρεξηγηση λυθηκε γρηγορα αφου δοθηκαν οι αναλογες εξηγησεις κι απο τους δυο.

Η παρεμβαση σου ακυρη, comme d'habitude.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Ανούσια κουβέντα. Σήμερα πάντως ξαναειπωθηκε ότι LGAV είναι το Βενιζέλος. Πάντως σε ένα τέτοιο φόρουμ συντομογραφιες όπως Α3, ATH, SKG, LHR, CDG κλπ χρησιμοποιούνται πολυ συχνά οπότε πάνω κάτω οι περισσότεροι τις γνωρίζουν
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Ο γενικός διευθυντής του αεροδρομίου με σημερινές του δηλώσεις λέει οτι δεν φταίνε οι χρεώσεις του αεροδρομίου αλλά η μείωση της κίνησης.Σε εταιρειες μεγάλων αποστάσεων που εκτελούσαν δρομολόγια όλο το χρόνο(π.χ Thai) λέει οτι προσέφεραν ακόμη και μηδενικά τέλη.

Οι δηλώσεις έγιναν με αφορμή τα νέα κίνητρα για την θερινή περίοδο.
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Επιβεβαιώνεται το ενδιαφέρον των Κινέζων επενδυτών για την ιδιωτικοποίηση του Ελ. Βενιζέλος και των περιφερειακών αεροδρομίων.

Αυτό έγινε γνωστό κατά τη σημερινή συνάντηση του υπουργού Οικονομικών Γ. Στουρνάρα με τους επικεφαλής του κινέζικου Shenzhen Airport και της Friedmann Pacific Asset Management.
Στη συνάντηση, τη δεύτερη σε διάστημα ενός μήνα, επιβεβαιώθηκε το ενδιαφέρον των Κινέζων επενδυτών για την επικείμενη ιδιωτικοποίηση του Διεθνούς Αερολιμένα Αθηνών, αλλά και των περιφερειακών αεροδρομίων, καθώς και για την ανάπτυξη δραστηριοτήτων τους σε cargo και logistics.
Επικεφαλής της κοινοπραξίας είναι η εταιρία του αεροδρόμιου του Shenzhen, η οποία διαχειρίζεται ένα ταχέως αναπτυσσόμενο αεροδρόμιο της Κίνας, με κίνηση που προσεγγίζει τα 30 εκατ. επιβάτες σε ετήσια βάση, ενώ διακινούνται 828 χιλιάδες τόνοι εμπορεύματα.
Το αεροδρόμιο αποτελεί τη βάση της κινεζικής αεροπορικής εταιρίας Shenzhen Airline, που είναι μέλος της Star Alliance από το Νοέμβριο του 2012. Η εταιρία του αεροδρομίου Shenzhen Airport είναι εισηγμένη στο τοπικό χρηματιστήριο από το 1998. Η Friedmann Pacific Asset Managementltd είναι εταιρία επενδύσεων με σημαντική παρουσία σε έργα υποδομών και μισθώσεις αεροσκαφών.
Στόχος της κοινοπραξίας είναι η περαιτέρω ενίσχυση της θέσης του Διεθνούς Αερολιμένα Αθηνών με την προσέλκυση αεροπορικών εταιριών από τη ΝΑ Ασία και ειδικότερα η απευθείας αεροπορική σύνδεση Ελλάδας και Κίνας. Η κοινοπραξία διαμορφώνει αυτή την περίοδο το επιχειρηματικό της σχέδιο και ετοιμάζεται για τη διαμόρφωση της πρότασης της.
Επισημαίνεται ότι ήδη από την πρώτη συνάντηση με τον υπουργό Οικονομικών κ. Γ. Στουρνάρα οι επενδυτές εξέφρασαν την επιθυμία τους να εκδηλώσουν επίσημο ενδιαφέρον όταν θα ξεκινήσει η σχετική διαγωνιστική διαδικασία από το ΤΑΙΠΕΔ. Πρόθεση τους είναι να εξασφαλίσουν και το ποσοστό που κατέχει σήμερα η Hochtief.

BankingNews.gr | Online τραπεζική ενημέρωση
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.461
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom