Το προσκύνημα των τσιγγάνων στις Αγιες Μαριες της θάλασσας

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
To προσκύνημα των τσιγγάνων στη Saintes Maries de la mer



Eίχα ακουσει για το προσκύνημα των τσιγγάνων κάπου στην Camargue αλλά είχα σχεδόν ξεχάσει περι τινος προκειται.....Μολις γύρισα από ισπανια και νότια γαλλια και το πρωτο που θα αναφέρω είναι είναι η Αρλ.... για μενα η Αρλ είναι μια πόλη με ιδιαιτερη γοητεια .Πέρα από τα αξιοθέατα που διαθέτει(προσεχως σε άλλο θέμα,μαζι με φωτο)διαθέτει αυτή την μποεμ τσιγγανικη ατμόσφαιρα που με έκανε να χάνω την αίσθηση του χρόνου...δεν ήξερες σε πια εποχη βρισκεσαι .......έτσι μου ήρθε στο μυαλό το προσκύνημα των τσιγγανων και ρίχνοντας μια ματιά στο ιντερνετ ,να τι βρήκα περιληπτικα

Στην πολη Saintes Maries de la mer(πρωτεύουσα της Camargue) ,περιπου 30 χιλιομεετρα απο τηνΑρλ ,που μεταφράζεται "οι αγιες Μαριες της θάλασσας" γίνεται το μεγάλο ετήσιο προσκύνημα των τσιγγανων που συρρέουν απο όλες τις γωνιες της Ευρώπης .Το όνομα της πόλης αναφέρεται στη Μαρία τη Μαγδαλινή ,τη Μαρία του Ιακώβου και τη Μαρία τη Σαλώμη.Η μεγαλη φολκλορική αλλά κυριως θρησκευτική φιέστα γίνεται προς τιμήν της Αγίας Σάρας(ίσως κόρη της Μαρίας της Μαγδαλινής,επονομαζόμενη και Μαύρη Σάρα διοτι κατά άλλους ήταν η αιγύπτια υπηρέτρια των τριων ).Η γιορτή λαμβάνει χώρα στις 24 και 25 Μαιου και γίνονται λειτουργιες ,τελετουργικά καθως και περιφορά ομοιόματος την Αγιας Σαρας με κατάληξη τη θάλασσα ……Προκειται για ένα γεγονός που η ιστορια του χάνεται στα βάθη του χρόνου…..



Το βιντεακι είναι ειδικά αφιερωμένο στην Ερση που μου προτεινε να συμπεριλάβω την Αρλ στο ταξίδι μου....
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πολύ ενδιαφέρον Dafni ! Δεν είχα ακούσει κάτι σχετικό...

Σ΄ευχαριστώ :)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
πολυ πιστευουν οτι η Μαρια Μαγδαληνη μετα το θανατο του Ιησου,
εφυγε για τη Γαλλια και εζησε εκει εως το θανατο της ...

Περιμενω να μας γραψεις για την Αρλ ,που σου αρεσε τοσο πολυ ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.715
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom