Το τοπ 5 των πόλεων που θα ζούσαμε.

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
Ωραίο θα ήταν και ένα θέμα με το τοπ 5 των πόλεων που θα ζούσαμε, όχι απλά να μας αρέσουν ως επίσκεψη.
Μια και το πρότεινε,αλλά δεν το άνοιξε, το ανοίγω εγώ. Κάποια στιγμή θα γράψω και την δική μου
πεντάδα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.985
Δεν εχω τοπ 5 αλλα εχω το κριτηριο. Σε οποιαδηποτε μικρη πολη κοντα σε πρωτευουσα που μπορεις να μετακινεισαι παντου με ποδηλατο χωρις να κινδυνευει η ζωη σου και να βαζεις το ποδηλατο σε τρενο. Γενικα να προωθειται η ζωη χωρις αυτοκινητο.
Θα επελεγα πολεις κοντα στο Αμστερνταμ. Ως τοπ θα ειχα τη Χαγη η το Leiden απο αυτες που εχω δει.
Ενω πληρει το κριτηριο και η Κοπεγχαγη, οι κοντινες πολεις μου φανηκαν ψοφιες. Και η ιδια η Κοπεγχαγη επισης μαλλον ψοφια.
Επισης εχω δει πολλες φορες τον τροπο ζωης στο Cambridge, θα εμενα ανετα και γιατι Λονδινο σε μια ωρα και ποδηλατοδρομοι παντου.
Απο Ελλαδα θα εμενα στην Αιγινα.
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
1. Ρίο ντε Τζανέιρο - η αγαπημένη μου πόλη στο κόσμο
2. Βερολίνο
3. Ubud - Bali
4. Cruz bay (or Coral bay) - St. John, US Virgin Islands (χωριό μάλλον..)
5.

Κρατάω χώρο για μία ακόμη γερμανική πόλη (π.χ. Αμβούργο που θα είμαι σύντομα) γιατί θεωρώ τη χώρα μάλλον την καλύτερη για να ζεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μας εξηγείς λίγο τη Φρανκφούρτη?
:):):)
Ήμουν σίγουρη ότι θα προκαλούσε αντιδράσεις.
Εντελώς συναισθηματικοί λόγοι, 5 χρόνια εκεί. Θα πήγαινα για δουλειά στη Γερμανία έτσι κι αλλιώς κι έτυχε εκεί. Για αρκετό καιρό σιχτίριζα που δεν έκατσε το Βερολίνο, μόλις γνώρισα καλύτερα την πόλη είδα πως μια χαρά περνάς κι εκεί. Εγώ πέρασα καλά τουλάχιστον.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για να δούμε, που θα μετακόμιζα για να ζήσω;

Προϋποθέσεις που βάζω:
- Να μιλάω τη γλώσσα στοιχειωδώς καλά, σε επίπεδο να κουβεντιάσω απλά πράγματα με έναν άνθρωπο, αλλά και να διεκπεραιώσω υποθέσεις με το κράτος (εφορίες, τράπεζες κλπ).
- Να έχω δουλειά (αντίστοιχη με αυτή που έχω εδώ) που να μου αποδίδει τα προς το ζην σε ανάλογο επίπεδο (με το εκεί κόστος ζωής)
- Να έχει μεγάλο διεθνές αεροδρόμιο με πολλές πτήσεις προς όλο τον κόσμο.
- Να είναι σε ελεύθερη δημοκρατική χώρα. Ντουμπάι, Σιγκαπούρες κλπ αποκλείονται.
- Να είναι μεγάλη πόλη με πολλά μέρη να δείς, να κάνεις, να ανακαλύψεις. Όχι μέρος που εξαντλείται γρήγορα.
Το αν είναι πανέμορφη είναι κάτι κι αυτό, αλλά όχι το πρωτεύον.

Επομένως:
1. Νέα Υόρκη
2. Σαν Φρανσίσκο
3. Λονδίνο
4. Τορόντο
5. Παρίσι (αν βελτιώσω ακόμα λίγο τα Γαλλικά μου)
6. Μόντρεαλ (ακόμα και χωρίς βελτίωση Γαλλικών)
7. Σύδνευ
8. Μελβούρνη
9. Αθήνα (Όχι, δεν είμαστε κι εμείς κακά).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom