Ρουμανία Τρανσυλβανια

teodoulke

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Σκεφτομαι να παω Τρανσυλβανια μεσα Φεβρουαριου και εχω καποιες ερωτησεις, αν καποιος γνωριζει.
Λοιπον, το πλανο εχει ως εξης. Κατεβαινω Βουκουρεστι οπου και παιρνω το νοικιαζομενο αμαξι και κατευθυνομαι για Μπρασοβ , οπου μενω 2 βραδυα . Υστερα αλλα 2 βραδυα στην Σιγκισοαρα και γυρναω Βουκουρεστι για 1-2 βραδυα.

Βλεπω οτι ολα ειναι φθηνα , ξενοδοχεια και φαγητα αλλα το αμαξι που κοιταζω μεσω kayak, εχει και με 1ε την ημερα! ΜΑζι με την ασφαλεια βγαινει στα 10! Ειναι οντως φθηνα???

Αν εχετε να προτεινεται καποια αλλη διαδρομη η εκει κοντα μερη που θα μπορουσα να προσθεσω στο πλανο η ακομα και να το αλλαξω θα ηταν πολυ χρησιμο και γενικα , επειδη θα ειμαι με την κοπελα μου, η Ρουμανια ειναι ασφαλης χωρα για να κανω οδικως αυτα τα χιλιομετρα η θελει πολυ προσοχη?
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Σιγκισοάρα ωραία αλλά πολύ μικρή...εμείς κάναμε ένα πέρασμα 3-4 ωρών και πήγαμε για δύο βράδια Σίμπιου. Αν δεν έχεις κάποιο λόγο να μείνεις Σιγκισοάρα κάνεις πέρασμα από εκεί και μετά πας Σίμπιου δύο μέρες και επιστρέφεις από εκεί.
Καλύτερα φουλ ασφάλεια στο νοικιασμένο αυτοκίνητο στη Ρουμανία καθώς πολλοί αναφέρουν διαφωνίες για γρατζουνιές κτλ με αρκετές εταιρείες ενοικίασης στην παράδοση του.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Κατεβαινω Βουκουρεστι οπου και παιρνω το νοικιαζομενο αμαξι και κατευθυνομαι για Μπρασοβ , οπου μενω 2 βραδυα . Υστερα αλλα 2 βραδυα στην Σιγκισοαρα και γυρναω Βουκουρεστι για 1-2 βραδυα.
Για πιο λόγο διαλέξατε 2 διανυκτερεύσεις στη Σιγκισοάρα;

Βλεπω οτι ολα ειναι φθηνα , ξενοδοχεια και φαγητα αλλα το αμαξι που κοιταζω μεσω kayak, εχει και με 1ε την ημερα! ΜΑζι με την ασφαλεια βγαινει στα 10! Ειναι οντως φθηνα???
Το Kayak είναι μεσάζοντας. Τι αυτοκίνητο βλέπεις με αυτή τη τιμή και ποιας εταιρείας είναι; Η ασφάλεια που βλέπεις είναι της kayak και όχι της εταιρείας στην οποία ανήκει το αυτοκίνητο. Αυτό σημαίνει ότι όταν θα το παραλάβεις θα σου ζητήσουν εγγύηση που μπορεί να φτάνει μέχρι και 1000€. Μπορεί και περισσότερα....
Αν και έχω να πάω από το 2018, ναι η Ρουμανία είναι φθηνή χώρα.

, η Ρουμανια ειναι ασφαλης χωρα για να κανω οδικως αυτα τα χιλιομετρα η θελει πολυ προσοχη?
Εννοείς αν οι δρόμοι της είναι καλοί ή ρωτάς κάτι άλλο; Οι κεντρικές οδικές αρτηρίες είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Αν θες να βγεις εκτός αυτών θέλει προσοχή. Υπάρχουν δρόμοι που οδηγούν σε χωριά και είναι γεμάτοι λακκούβες και χωρίς σήμανση. Εξαρτάται προς τα που θα κινηθεις και με τι αυτοκίνητο.
 

teodoulke

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Σιγκισοάρα ωραία αλλά πολύ μικρή...εμείς κάναμε ένα πέρασμα 3-4 ωρών και πήγαμε για δύο βράδια Σίμπιου. Αν δεν έχεις κάποιο λόγο να μείνεις Σιγκισοάρα κάνεις πέρασμα από εκεί και μετά πας Σίμπιου δύο μέρες και επιστρέφεις από εκεί.
Καλύτερα φουλ ασφάλεια στο νοικιασμένο αυτοκίνητο στη Ρουμανία καθώς πολλοί αναφέρουν διαφωνίες για γρατζουνιές κτλ με αρκετές εταιρείες ενοικίασης στην παράδοση του.
Μου φανηκε πιο ωραιο μερος για αυτο και ειπα να εμενα Σιγκισοαρα αλλα σκεφτομαι μηπως θα ηταν καλυτερα να μεινω 3 βραδυα Μπρασοβ και αφου θα εχω αμαξι να κανω μονοημερες εκδρομες στα γυρο αξιοεθετα, μιας και βλεπω οι αποσταστεις ειναι μαξ 2-2:30ωρες.

Για πιο λόγο διαλέξατε 2 διανυκτερεύσεις στη Σιγκισοάρα;


Το Kayak είναι μεσάζοντας. Τι αυτοκίνητο βλέπεις με αυτή τη τιμή και ποιας εταιρείας είναι; Η ασφάλεια που βλέπεις είναι της kayak και όχι της εταιρείας στην οποία ανήκει το αυτοκίνητο. Αυτό σημαίνει ότι όταν θα το παραλάβεις θα σου ζητήσουν εγγύηση που μπορεί να φτάνει μέχρι και 1000€. Μπορεί και περισσότερα....
Αν και έχω να πάω από το 2018, ναι η Ρουμανία είναι φθηνή χώρα.

ΓΙα παραδειγμα αυτο εδω , Driver Details DiscoverCars.com | Discover Cars , με φουλ ασφαλεια για 7 μερες. Εμενα πολυ απατη μου μυριζει, μιας και μιλησα με φιλο που πηγαινει συχνα Ρουμανια, με ειπε οτι ενα αμαξι, κοστιζει περιπου 30-50ε . Τωρα δεν ξερω τι απατη παιζει εδω.

Εννοείς αν οι δρόμοι της είναι καλοί ή ρωτάς κάτι άλλο; Οι κεντρικές οδικές αρτηρίες είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Αν θες να βγεις εκτός αυτών θέλει προσοχή. Υπάρχουν δρόμοι που οδηγούν σε χωριά και είναι γεμάτοι λακκούβες και χωρίς σήμανση. Εξαρτάται προς τα που θα κινηθεις και με τι αυτοκίνητο.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Εγώ θα έμενα ένα βράδυ Σιγκισοάρα.
Φτάνεις μεσημέρι, 1 διανυκτέρευση και φεύγεις νωρίς το μεσημέρι της επόμενης. Αρκεί.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μου φανηκε πιο ωραιο μερος για αυτο και ειπα να εμενα Σιγκισοαρα αλλα σκεφτομαι μηπως θα ηταν καλυτερα να μεινω 3 βραδυα Μπρασοβ και αφου θα εχω αμαξι να κανω μονοημερες εκδρομες στα γυρο αξιοεθετα, μιας και βλεπω οι αποσταστεις ειναι μαξ 2-2:30ωρες.
Είναι πιο ωραίο μέρος! Αν όμως είναι αυτός ο λόγος της δεύτερης διανυκτέρευσης τότε να μην τη κάνεις. Η μία διανυκτέρευση είναι αρκετή για τη Σιγκισοάρα.
Αν δεν σας χαλάει η πιο συχνή αλλαγή καταλυμάτων, θα μπορούσατε να δείτε πιο πολλά σημεία της Τρανσυλβανιας χωρίς να σπαταλάτε χρόνο και καύσιμα σε περιττά πισωγυρισματα. Τον Φεβρουάριο οι μέρες είναι πιο μικρές και έτσι θα εξοικονομησετε χρόνο!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Σιγκισοαρα Φεβρουαριο που νυχτωνει και νωρις μετά τις 5-6 αδεια θα είναι, είναι πολλα δυο βραδυα... Ειναι και off-season ουτε τη μερα θα εχει κοσμο ιδιως αν πεφτει καθημερινή..Απριλιο ειχα παει το βραδυ μαζεύτηκα αρκετα νωρίς στο δωματιο θυμαμαι... Κιεγω θα ελεγα ενα περασμα να τη δεις και να μείνεις σε μια πιο '' ζωντανή '' πολη.. Νομιζω ουτε πολλες επιλογες για φαγητό, καφέ θα υπαρχουν.. Τωρα δεν ξέρω αν τσεκαρες τπτ και εχει καποιο event.. Αν ναι αλλαζει το πραγμα..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom