Τριήμερο στο Γαλαξίδι

abfab

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,

Οργανώνω μια 3ημερη απόδραση στο Γαλαξίδι τέλος Ιουνίου. Εκτός από την επίσκεψη στους Δελφούς που την περιμένουμε πώς και πώς, τι άλλο θα μου προτείνατε να δω στο ίδιο το Γαλαξίδι; Βρίσκω στο διαδίκτυο πληροφορίες για κάποια μουσεία, εκκλησίες... Αξίζει μια επίσκεψη εκεί; Και τί προτείνετε από παραλίες και φαγητό/ποτό;
Ευχαριστώ πολύ για τις όποιες ιδέες!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σε όλους,

Οργανώνω μια 3ημερη απόδραση στο Γαλαξίδι τέλος Ιουνίου. Εκτός από την επίσκεψη στους Δελφούς που την περιμένουμε πώς και πώς, τι άλλο θα μου προτείνατε να δω στο ίδιο το Γαλαξίδι; Βρίσκω στο διαδίκτυο πληροφορίες για κάποια μουσεία, εκκλησίες... Αξίζει μια επίσκεψη εκεί; Και τί προτείνετε από παραλίες και φαγητό/ποτό;
Ευχαριστώ πολύ για τις όποιες ιδέες!
Φαγητό Μπεμπελης, φοβερός. Δες αν είναι ανοιχτός, δε γουστάρει τουρίστες και κλείνει τα καλοκαίρια. 6977863934
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Καλησπέρα σε όλους,

Οργανώνω μια 3ημερη απόδραση στο Γαλαξίδι τέλος Ιουνίου. Εκτός από την επίσκεψη στους Δελφούς που την περιμένουμε πώς και πώς, τι άλλο θα μου προτείνατε να δω στο ίδιο το Γαλαξίδι; Βρίσκω στο διαδίκτυο πληροφορίες για κάποια μουσεία, εκκλησίες... Αξίζει μια επίσκεψη εκεί; Και τί προτείνετε από παραλίες και φαγητό/ποτό;
Ευχαριστώ πολύ για τις όποιες ιδέες!
Επισκεψη: Ναυτικό μουσειο,ξυλογλυπτο τεμπλο Αγιου Νικολαου .Βολτα στο κεντρι λιγο πριν δυσει ο ηλιος.Οι παραλιες δεν λενε και πολλα(εχουν πετρες και καποιες αχινους)ωστοσο ειναι καθαρες .Παραλιες:Καλαφατης ,Ocean Drive(για βουτιες) , Σκουλες(μικρες παραλιες ανοργανωτες στην πλευρα του δασους)και Αγιος Βασιλης(εξω απο το Γαλαξιδι,δεν ξερω αν θα εχει ανοιξει ενα Beach bar Που εχει οταν πας .Φαγητο:Σκελετοβραχος για θαλασσινα,aB OVO για ιταλικο(πολυ καλο),Μαριτσα για φοβερη θεα στο Γαλαξιδι(το προτεινω για βραδυ).Μπεμπελης για μαγειρευτα(ειναι βεβαια περισσοτερο χειμωνιατικο μαγαζι )και προτεινω ανεπιφυλακτα Αγιους Παντες(διπλανο χωριο) για μπανιο σε πολυ καθαρη θαλασσα και συγκλονιστικο κοντοσουβλι στην ταβερνα του Πριμαλη(μην το χασετε) .Ποτο:Καφφενειο,Μελυδρον και Κιοσκι για καφε και γλυκο κατω απο τις μουριες .Στους Δελφους αποφυγετε μεσημεριανη ωρα γιατι ο ηλιος ειναι ανελεητος .
 
Last edited:

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
811
Likes
10.208
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Φαγητο:Σκελετοβραχος για θαλασσινα,
Ψήφος και από μένα για το Σκελετόβραχο που θα τον βρεις στο τέρμα σχεδόν της παραλίας.Το περίεργο όνομα του είναι παρμένο από έναν Γαλαξιδιώτη μυθιστορηματικό ήρωα της Εύας Βλάμη, τον καπετάν Θύμιο τον Σκελετόβραχο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συμπαθής ο Σκελετοβρςχος, δύο σκαλιά κάτω από το Μπεμπελη πάντως.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
και ο Μπεμπέλης συμπαθής είναι αλλά καλοκαιριάτικα δεν τον προτείνω, εκτός αν έχει κελέμια :cool:
Πάντα έχει. Καλοκαίρι κλείνει νωρίς, όντως. Ιουνιο ίσως τον πετύχει οριακά.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Να προσθέσω και την Μαρίτσα για το μυδοπίλαφο αλλα και την μοναδική θέα του Γαλαξιδίου απο τα απέναντι. Φτιάχνει κι αυτή κελέμια αλλά ομολογουμένως όχι σαν του Γκίκα στον Αη Νικόλα.

Στα μαστ του γαστροτουρισμού και μια επίσκεψη στο μαγαζί μουσείο του Νικοτάκη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξέρω πόσο καιρό 2χειε να πας στη Μαριτσα, έχει χαλάσει εδ και καιρό με τις αλλαγές στο προσωπικό. Σκελετοβραχος σίγουρα ανώτερος.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Δεν ξέρω πόσο καιρό 2χειε να πας στη Μαριτσα, έχει χαλάσει εδ και καιρό με τις αλλαγές στο προσωπικό. Σκελετοβραχος σίγουρα ανώτερος.
Tελευταία φορά που πήγαμε ήταν προ covid. Για να το λες κάτι παραπάνω θα ξέρεις. Τον Μπεμπελη τον είχαμε βάλει κι εμείς στην κορυφή αλλά την Μαρίτσα την προτιμήσαμε μετά από βουτιές λόγω θέας κυρίως αλλά και πείνας.
 

abfab

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ήδη μπήκα στην διαδικασία να δω όσα προτείνατε, γιατί γενικώς αντιπαθώ τα πολύ τουριστικά μαγαζιά. Μένω σε παραθαλάσσιο μέρος οπότε ξέρω πολύ καλά πώς είναι αυτά τα ταβερνάκια. Τα μπαράκια στο λιμάνι αξίζουν για πιο αργά για ποτό με μουσικούλα ή είναι χαλαρά;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σε όλους,

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ήδη μπήκα στην διαδικασία να δω όσα προτείνατε, γιατί γενικώς αντιπαθώ τα πολύ τουριστικά μαγαζιά. Μένω σε παραθαλάσσιο μέρος οπότε ξέρω πολύ καλά πώς είναι αυτά τα ταβερνάκια. Τα μπαράκια στο λιμάνι αξίζουν για πιο αργά για ποτό με μουσικούλα ή είναι χαλαρά;
Χαλαρά είναι. Ναι, θα απέφευγα γενικά τα μαγαζιά της παραλιακής. Μπεμπελης και πάλι Μπεμπελης και δίπλα του έχει και δύο πολύ καλά ζααχαροπλαστεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom