Τροχόσπιτο αυτοκινούμενο ή ρυμουλκούμενο;

Μηνύματα
159
Likes
43
Χαιρετώ τα μέλη και ανοίγω το Forum του γκρουπ, αφού δεν το έχει κάνει κανείς, με θέμα την ερώτηση για το αν είναι προτιμότερο το αυτοκινούμενο τροχόσπιτο ή το ρυμουλκούμενο.
Κατʼ αρχάς, απʼ ότι καταλαβαίνω, το γκρουπ απευθύνεται μάλλον στους κατόχους αυτοκινούμενου (αυτό πρέπει να μας το διευκρινίσει ο δημιουργός του), αλλά αν και είμαι κάτοχος ρυμουλκούμενου εδώ και δεκαεννέα χρόνια, γράφτηκα στο γκρουπ γιατί ακόμα προβληματίζομαι για το ποιο από τα δύο. Βέβαια κατά την γνώμη μου και τα δύο έχουν τα υπέρ και τα κατά στην χρήση τους.
Με το αυτοκινούμενο νομίζω ότι κινείσαι ευκολότερα και με υψηλότερη ταχύτητα στους δρόμους εκτός πόλεως, αλλά στις πόλεις είναι δύσχρηστο στην κίνηση και στο παρκάρισμα, λόγω όγκου και ύψους, αφού στις μεγάλες πόλεις τα περισσότερα παρκινγκ είναι ή υπόγεια ή σε πολυώροφα κτήρια και το ύψος των αυτοκινήτων δεν πρέπει κατά κανόνα να είναι μεγαλύτερο των 2,5 μέτρων.
Με το ρυμουλκούμενο κινείσαι δυσκολότερα και με μικρότερη ταχύτητα, αλλά έχεις το πλεονέκτημα ότι μπορείς να αφήσεις το τροχόσπιτο σε κάποιο κάμπινγκ και να κινηθείς με το αυτοκίνητό σου στις πόλεις και στις γύρο περιοχές για τα διάφορα αξιοθέατα.
Στα υπέρ του αυτοκινούμενου θα ήθελα να προσθέσω, πάντοτε κατά την γνώμη μου και το ότι μπορείς να παρκάρεις κάπου που επιτρέπεται το παρκινγκ αυτοκινήτων και να παραμείνεις μέσα για να διανυκτερεύσεις.
Με το ρυμουλκούμενο όμως είσαι υποχρεωμένος να κατεβάσεις τα ποδαρικά, πράγμα που κατά κανόνα απαγορεύεται γιατί θεωρείται ότι κατασκηνώνεις.
Τα υπέρ και τα κατά του αυτοκινούμενου θα παρακαλούσα να ακούσω από αυτούς που έχουν οι ίδιοι την εμπειρία. Αφήνω φυσικά έξω τον οικονομικό παράγοντα, που είναι και ο σπουδαιότερος λόγο τετραπλάσιου σχεδόν κόστους απόκτησης και συντήρησης. Αυτά και θα χαρώ να ακούσω γνώμες από τους έμπειρους του είδους.

ΥΓ. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον δημιουργό του γκρουπ που μου έκανε την τιμή να με καλέσει να γίνουμε φίλοι, πράγμα που φυσικά αποδέχθηκα.
 
Last edited by a moderator:

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα και καλή αρχή :)

Ελπίζω να μην απευθύνεται μόνο σε όσους έχουν τροχόσπιτο, το γκρουπ, φαντάζομαι ότι περιλαμβάνει και όσους σαν κι εμένα, έχουν ένα απωθημένο...ιδιαίτερα με το αυτοκινούμενο τροχόσπιτο !....

Πολύ ενδιαφέροντα τα ερωτήματά σου Χρήστο...Θα ήθελα κι εγώ διευκρινήσεις...

Να προσθέσω και μια απορία, που έχω από παλιά...
Είναι αλήθεια ή όχι, ότι στην Ελλάδα δεν επιτρεπόταν/επιτρέπεται αγορά αυτοκινούμενου ?
Θα με ενδιέφερε να μάθω τι ισχύει σήμερα...:roll:
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Καλημέρα και καλή αρχή :)

Ελπίζω να μην απευθύνεται μόνο σε όσους έχουν τροχόσπιτο, το γκρουπ, φαντάζομαι ότι περιλαμβάνει και όσους σαν κι εμένα, έχουν ένα απωθημένο...ιδιαίτερα με το αυτοκινούμενο τροχόσπιτο !....

Πολύ ενδιαφέροντα τα ερωτήματά σου Χρήστο...Θα ήθελα κι εγώ διευκρινήσεις...

Να προσθέσω και μια απορία, που έχω από παλιά...
Είναι αλήθεια ή όχι, ότι στην Ελλάδα δεν επιτρεπόταν/επιτρέπεται αγορά αυτοκινούμενου ?
Θα με ενδιέφερε να μάθω τι ισχύει σήμερα...:roll:
Παλιά στη Ελλάδα ήταν απαγορευμένα. Σήμερα επιτρέπονται αλλά το κακό είναι ότι σχεδόν όλα είναι πετρελαιοκίνητα και όπως καταλαβαίνεις στην Αθήνα και στις πόλεις που η πετρελαιοκίνηση είναι απαγορευμένη, υπάρχει πρόβλημα.
 
Last edited by a moderator:

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Παλιά στη Ελλάδα ήταν απαγορευμένα. Σήμερα επιτρέπονται αλλά το κακό είναι ότι σχεδόν όλα είναι πετρελαιοκίνητα και όπως καταλαβαίνεις στην Αθήνα και στις πόλεις που η πετρελαιοκίνηση είναι απαγορευμένη, υπάρχει πρόβλημα.
Σ΄ευχαριστώ Χρήστο!

Αρα το πρόβλημα παραμένει...με το παράπονο θα μείνω :(
 
Last edited by a moderator:

TRIP

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Χώρες της Αφρικής
Σ΄ευχαριστώ Χρήστο!

Αρα το πρόβλημα παραμένει...με το παράπονο θα μείνω :(

θα ήθελα κατ αρχήν να ευχαριστήσω όλους που είμαστε μέλη του αυτοκινούνουμενου τροχόσπιτου και με μεγάλη ευχαρίστηση θα απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις που μου επιτρέπουν οι γνώσεις που εχω για να κατανοήσουμε μαζί τα ταξίδια με τα αυτοκινούμενα τροχόσπιτα.
 

TRIP

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Χώρες της Αφρικής
Χαιρετώ τα μέλη και ανοίγω το Forum του γκρουπ, αφού δεν το έχει κάνει κανείς, με θέμα την ερώτηση για το αν είναι προτιμότερο το αυτοκινούμενο τροχόσπιτο ή το ρυμουλκούμενο.
Κατʼ αρχάς, απʼ ότι καταλαβαίνω, το γκρουπ απευθύνεται μάλλον στους κατόχους αυτοκινούμενου (αυτό πρέπει να μας το διευκρινίσει ο δημιουργός του), αλλά αν και είμαι κάτοχος ρυμουλκούμενου εδώ και δεκαεννέα χρόνια, γράφτηκα στο γκρουπ γιατί ακόμα προβληματίζομαι για το ποιο από τα δύο. Βέβαια κατά την γνώμη μου και τα δύο έχουν τα υπέρ και τα κατά στην χρήση τους.
Με το αυτοκινούμενο νομίζω ότι κινείσαι ευκολότερα και με υψηλότερη ταχύτητα στους δρόμους εκτός πόλεως, αλλά στις πόλεις είναι δύσχρηστο στην κίνηση και στο παρκάρισμα, λόγω όγκου και ύψους, αφού στις μεγάλες πόλεις τα περισσότερα παρκινγκ είναι ή υπόγεια ή σε πολυώροφα κτήρια και το ύψος των αυτοκινήτων δεν πρέπει κατά κανόνα να είναι μεγαλύτερο των 2,5 μέτρων.
Με το ρυμουλκούμενο κινείσαι δυσκολότερα και με μικρότερη ταχύτητα, αλλά έχεις το πλεονέκτημα ότι μπορείς να αφήσεις το τροχόσπιτο σε κάποιο κάμπινγκ και να κινηθείς με το αυτοκίνητό σου στις πόλεις και στις γύρο περιοχές για τα διάφορα αξιοθέατα.
Στα υπέρ του αυτοκινούμενου θα ήθελα να προσθέσω, πάντοτε κατά την γνώμη μου και το ότι μπορείς να παρκάρεις κάπου που επιτρέπεται το παρκινγκ αυτοκινήτων και να παραμείνεις μέσα για να διανυκτερεύσεις.
Με το ρυμουλκούμενο όμως είσαι υποχρεωμένος να κατεβάσεις τα ποδαρικά, πράγμα που κατά κανόνα απαγορεύεται γιατί θεωρείται ότι κατασκηνώνεις.
Τα υπέρ και τα κατά του αυτοκινούμενου θα παρακαλούσα να ακούσω από αυτούς που έχουν οι ίδιοι την εμπειρία. Αφήνω φυσικά έξω τον οικονομικό παράγοντα, που είναι και ο σπουδαιότερος λόγο τετραπλάσιου σχεδόν κόστους απόκτησης και συντήρησης. Αυτά και θα χαρώ να ακούσω γνώμες από τους έμπειρους του είδους.

ΥΓ. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον δημιουργό του γκρουπ που μου έκανε την τιμή να με καλέσει να γίνουμε φίλοι, πράγμα που φυσικά αποδέχθηκα.

Και θα αρχίσω από την ερώτηση αν απευθύνεται το γκρούπ μόνο σ αυτούς που εχουν αυτοκινούμενο τροχόσπιτο.
Η αρχική σκέψη της δημιουργίας του γκρούπ είναι τα ταξιδια με το αυτοκινούμενο τροχόσπιτο αλλα δεν μπορώ να ξεχάσω και τα ξαδέλφια μας τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα.
Καθε λοιπόν τροχόσπιτο είτε αυτοκινούμενο είτε ρυμουλκούμενο συμπεριλαμβάνεται σ αυτό το γκρούπ.
θα απαντήσω λοιπόν σιγά σιγα και θα ξεκινήσω από την αγορά τους.

Σήμερα για να αγοράσεις ενα αυτοκινούμενο τροχόσπιτο η χρηματική του αξία σαν καινούργιο μπορεί να ξεκινήσει από τα 40.000 Ευρω και να καταλήξει σε απίστευτα ποσά.Υπάρχουν αυτοκινούμενα τροχόσπιτα που μεταφέρουν οικογένειες διαθέτοντας όλες τις ανέσεις, ακόμη και θέση κάτω στους τροχούς που μεταφέρουν και μικρό αυτοκίνητο.

Ενα απλό ρυμουλκουμενο τροχόσπιτο η αξία πέφτει αρκετά πιο χαμηλά.

Κάποτε λοιπόν θεωρούνταν είδος πολυτελείας να διαθέτεις αυτοκινούμενο τροχόσπιτο και υπήρχε φορορλογία
Σήμερα αυτο δεν ισχύει

Σήμερα μπορεί να το αγοράσει όποιος θέλει χωρίς καμία επιπλέον επιβάρυνση
Το δίπλωμα που χρειάζεται για να το οδηγήσεις είναι το υπαρχων δίπλωμα που οδηγούμε όλοι τα ΙΧ
Μάλιστα αναγράφει επάνω ότι μας καλύπτει μεχρι 3.500 κιλά.
Το βαρος ενος αυτοκινούμενου τροχόσπιτου είναι 2.600 κιλά και ανεβαίνουμε .Δεν ξεχνάμε ότι πρέπει να μην ξεπεράσουμε τα 3.500 κιλά γιατι μετα δεν μας καλύπτει το δίπλωμα μας και πρέπει να αλλάξουμε κατηγορία διπλώματος.
Οσο λιγότερο λοιπόν είναι το βάρος του αυτοκινούμενου τροχόσπιτου τόσο πιο ωφέλιμο βάρος εχουμε για την μεταφορά προσωπικών ειδών μέχρι να φτάσουμε τα 3.500 κιλά.
π.χ
ενα μηχανάκι που μας διεκολύνει στις μεταφορές μας όταν έχουμε παρκάρει το αυτοκινούμενο τροχόσπιτο ή τα διαφορα προσωπικά μας είδη.


θα παραθέσω πιο κάτω τα υπερ και τα κατά ενός κατόχου αυτοκινούμενου τροχόσπιτου η απλού τροχόσπιτου
Υπερ
1. Ελευθερία επιλογών σε σχέση με τους προορισμούς, την ημερομηνία αναχώρησης αλλά και επιστροφής.
2. Ευελιξία στις αποφάσεις (αν δεν σου αρέσει το μέρος φεύγεις).
3. Αυτονομία στην παραμονή (έχεις όλα όσα χρειάζεσαι μαζί σου).
4. Ελάχιστος χρόνος συντήρησης οικίας (το τακτοποιείς – καθαρίζεις αμέσως).
5. Οικονομία στα χρήματα σε σχέση με το τι θα χρειαζόταν να πληρώσεις αν νοίκιαζες δωμάτιο
6. Πολύ καλή ποιότητα διατροφής Αναζητάς τις πρώτες ύλες και να μαγειρεύεις στο όχημα.
7. Η επαφή με τους συνοδοιπόρους (αναπτύσεται ενα πολύ καλό δέσιμο)
8. Εγκατασταση προγραμμάτων για χάρτες - επικοινωνία με όλο τον κόσμο (μεσω internet) όπου και να βρίσκεσαι.
9. Τα προσωπικά σου έιδη τα κουβαλάει αυτό και όχι εσύ

Κατα
1. Δεν μπορείς να μπείς μέσα σε μεγαλουπολεις.
2 Πρέπει να γνωρίζεις που υπαρχουν χώροι σταθμευσεις.(το πρόβλημα του parking είναι από τα σημαντικότερα.)
3. Υψηλό κόστος αγοράς και συντήρησης.
4. Τα μέτριας ή κακής ποιότητας εξαρτήματα προσθέτουν σημαντικά κόστη αλλά και ¨εκτός
δρόμου¨ περιόδους.
5. Περιορισμένος χώρος στις δεξαμενές καθαρών – γκρίζων και μαύρων σε μετακινεί αναγκαστικά.
6. Κακής ποιότητας πετρέλαια και υγραέρια επιδεινώνουν κάποιες φορές τα πράγματα.


Σχετικά τώρα με την επιλογή αγοράς αυτοκινούμενου ή απλού τροχόσπιτου χωρίς να θέλω να μειώσω την οποιοδήποτε επιλογή αγοράς είναι προσωπικό θέμα αν και θα αναλύσω τις απόψεις μου και σ αυτό
 
Last edited by a moderator:

TRIP

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Χώρες της Αφρικής
Παλιά στη Ελλάδα ήταν απαγορευμένα. Σήμερα επιτρέπονται αλλά το κακό είναι ότι σχεδόν όλα είναι πετρελαιοκίνητα και όπως καταλαβαίνεις στην Αθήνα και στις πόλεις που η πετρελαιοκίνηση είναι απαγορευμένη, υπάρχει πρόβλημα.
μην σε στενοχωρεί το γεγονός της κίνησης μεσα στην πόλη .Μπορείς μαζί σου να εχεις το μηχανάκι σου το αυτοκινούμενο παρκαρισμένο και συ να γυρνας στην πόλη
 
Last edited by a moderator:

TRIP

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Χώρες της Αφρικής
Καλημέρα και καλή αρχή :)

Ελπίζω να μην απευθύνεται μόνο σε όσους έχουν τροχόσπιτο, το γκρουπ, φαντάζομαι ότι περιλαμβάνει και όσους σαν κι εμένα, έχουν ένα απωθημένο...ιδιαίτερα με το αυτοκινούμενο τροχόσπιτο !....

Πολύ ενδιαφέροντα τα ερωτήματά σου Χρήστο...Θα ήθελα κι εγώ διευκρινήσεις...

Να προσθέσω και μια απορία, που έχω από παλιά...
Είναι αλήθεια ή όχι, ότι στην Ελλάδα δεν επιτρεπόταν/επιτρέπεται αγορά αυτοκινούμενου ?
Θα με ενδιέφερε να μάθω τι ισχύει σήμερα...:roll:
Στο γκρούπ χωράμε όλοι και ποτε δεν ξέρεις αν κάποια στιγμή βρεθεις να ταξιδέυεις με ενα.:D:D:D:D
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πολύ καλή ενημέρωση TRIP !

Υ.Γ. Σ΄ευχαριστώ για την ευχή...Μακάρι !:)
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Διευκρίνηση.

μην σε στενοχωρεί το γεγονός της κίνησης μεσα στην πόλη .Μπορείς μαζί σου να εχεις το μηχανάκι σου το αυτοκινούμενο παρκαρισμένο και συ να γυρνας στην πόλη
Στην απάντησή μου για την απορία της Pandoras αναφέροντας ότι υπάρχει πρόβλημα στις πόλεις που απαγορεύεται η πετρελαιοκίνηση, δεν εννοούσα τη δυνατότητα κυκλοφορίας του αυτοκινούμενου αλλά την δυνατότητα έκδοσης αδείας κυκλοφορίας του, αφού δεν εκδίδεται άδεια για πετρελαιοκίνητα ιδιωτικής χρήσεως εάν η μόνιμη κατοικία του ιδιοκτήτου είναι σε πόλη στην οποία ισχύει η απαγόρευση.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
159
Likes
43
3. ..........................................
4. Τα μέτριας ή κακής ποιότητας εξαρτήματα προσθέτουν σημαντικά κόστη αλλά και ¨εκτός
δρόμου¨ περιόδους.
5. ........................................
Ευχαριστώ TRIP για την ενημέρωση, αλλά για να είμαι ειλικρινής, το ανωτέρω τμήμα της ενημέρωσης στο τέλος δεν το κατάλαβα καλά. Αν θέλεις διευκρίνισέ το. Επίσης, όποτε έχεις χρόνο, γράψε τις απόψεις σου σχετικά με την επιλογή αγοράς αυτοκινούμενου ή απλού τροχόσπιτου, όπως αναφέρεις τελειώνοντας. Πολύ θα ήθελα να τις ακούσω. Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

TRIP

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Χώρες της Αφρικής
Ευχαριστώ TRIP για την ενημέρωση, αλλά για να είμαι ειλικρινής, το ανωτέρω τμήμα της ενημέρωσης στο τέλος δεν το κατάλαβα καλά. Αν θέλεις διευκρίνισέ το. Επίσης, όποτε έχεις χρόνο, γράψε τις απόψεις σου σχετικά με την επιλογή αγοράς αυτοκινούμενου ή απλού τροχόσπιτου, όπως αναφέρεις τελειώνοντας. Πολύ θα ήθελα να τις ακούσω. Ευχαριστώ.
Καλησπερα
Στην παράγραφο αυτή ενοω ότι πολλες φορες πράτουμε είτε γιατί πρέπει εκείνη την ώρα να γίνει έτσι είτε από λάθος απόφαση να μπαλώνουμε ή και να επσκευάζουμε βλάβες πολύ πρόχειρα με αποτέλεσμα αυτά να τα πληρώνουμε τελικά δυο ή τρεις φορές και σε χρήμα αλλα και σε χάσιμο ταξιδιών:(:(
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.288
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom