Τυνησία Τυνησία, εμβόλια & διαβατήριο

Tessie_MapGazer

New Member
Επόμενο Ταξίδι
Τυνησία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιρλανδία
Καλησπέρα στους κοσμοπολίτες της ιστοσελίδας :ο)
Καλώς εχόντων των πραγμάτων τέλος Δεκεμβρίου ταξιδεύουμε για Τυνησία ως επιλογή γαμήλιου ταξιδιού.
Πολύ συνοπτικά έχω τα εξής 2 ερωτήματα :
α) απαιτούνται εμβόλια για αυτόν τον προορισμό ?
β) γνωρίζει κανείς πόσο κοστίζει η ανανέωση διαβατηρίου ? επίσης βγαίνει τσάκα-τσάκα το διαβατήριο ή θα τρέχουμε με τις βαλίτσες απ'το αρμόδιο τμήμα να προλάβουμε την πτήση ?

Αναστασία.

hydronetta

Member
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
A) δεν απαιτούνται εμβόλια, προσεκτικοί να είστε μόνο στο φαγητό και να πίνετε εμφιαλωμένο νερό
Β) η έκδοση νέου διαβατηρίου δεν είναι χρονοβόρα πλέον διαδικασία (λίγες μέρες) , τα υπόλοιπα μπορείς να τα διαβάσεις με την ησυχία σου εδώ
http://www.passport.gov.gr

jahlive1985

Member
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα και από εμένα. Για την Τυνησία δεν γνωρίζω αλλά για το κοντινό Μαρόκο δε χρειάστηκε σε καμμία περίπτωση. Όπως ανέφερε και η/o hydronetta, προσοχή στο νερό, σε οτιδήποτε περιέχει παγάκια και βεβαίως στο φαγητό. Μην τρελαθείτε όμως κιόλας. Απλά να αποφύγετε τα ωμά λαχανικά. Οτιδήποτε έχει ψηθεί ή βράσει μην το φοβάστε.
Όσον αφορά το διαβατήριο, επειδή χρειάστηκε να το ανανεώσω μέσα στο 2013, μαζί με τις φωτογραφίες που θα χρειαστεί να βγάλεις κοστίζει περίπου 90-95 ευρώ. Νομίζω πως τα παράβολα κόνο κοστίοζουν κοντά στα 85 ευρώ.

8avos

Member
α)εμβόλια για να σαι σίγουρη πηγαίνεις στο υγειονομικό τμήμα της πρώην Νομαρχίας-νυν Περιφέρειας της περιοχής σου να σου απαντήσουν κατατοπιστικά.
β)θα πρέπει να υπάρχει καινούριου τύπου ταυτότητα για να εκδοθεί διαβατήριο.Να το χεις υπόψιν,εκτός αν η ταυτότητα εκδόθηκε μετά το 1998 (αν θυμάμαι καλά).Ειδάλλως χρειάζονται από τρείς μέρες έως μια βδομάδα για το διαβατήριο.

Καλό ταξίδι :airplane:

Tessie_MapGazer

New Member
Επόμενο Ταξίδι
Τυνησία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιρλανδία
ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
μια τελευταία συμπληρωματική ερώτηση : ποιό πρακτορείο ενδίκνυται για αυτόν τον προορισμό ? όποιος έχει την καλοσύνη ας μου απαντήσει με pm. Διαβάζοντας διάφορα στο forum είδα οτι θέλει λίγο προσοχή η επιλογή πρακτορείου για Τυνησία πράγμα που δεν είχα υπολογίσει..

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.872
Μέλη
36.432
Νεότερο μέλος
georgetsi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom