Τυνησία Πληροφορίες για Τυνησία

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Καλησπέρα,

ήθελα να ρωτήσω ποιο πρακτορείο προτείνετε για Τυνησία και ποιο πρόγραμμα 6 ήμερο ή 8;

Βασικά μας ενδιαφέρει να καταλαβαίνουμε τη γλώσσα του ξεναγού, αγγλικά τουλάχιστον γιατί Ελληνικά δεν παίζουν από ότι καταλάβαμε.
Aφου θα πας με πρακτορειο, παντα δεν υπαρχει και ο συνοδος του γκρουπ που κανει τη μεταφραση του τοπικου ξεναγου;
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
Υπαρχουν και πρακτορεια που προσφερουν φτηνα πακετα με Ελληνα συνοδο. ψαφτε το.

Καλη και φτηνη η Τυνησια για ρηλαξ (με ολιγον απο sightseeing) αλλα οχι κατακαλοκαιρο. Τουλαχιστον απο Σεπτεμβρη για να μη βγαλετε τη μπεμπελη.
 

Panos05

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!Βασικά λέγαμε για τέλη Αυγούστου...αλλά απ' ότι κατάλαβα πρέπει μάλλον να αλλάξουμε προορισμό!Μήπως έχει κάποιος να μας προτείνει κάποιον προορισμό για αυτή την εποχή?Είμαστε νιόπαντρα και θα θέλαμε ένα μέρος για relax:cool:, αλλά να δούμε και τίποτα, και οικονομικό...Ζητάω πολλά ε?:shock:
 

alisaxni

Member
Μηνύματα
77
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολόκληρη η υφήλιος...
Αν δεν πατε με γκρουπ , αλλα μονοι σας, υπαρχουν και οι Σικελια, Σαρδηνία, Κορσική ή Μαγιόρκα, όπου μπορείτε να βρείτε πολύ συμφέρουσες τιμές όσο κι αν ακούγεται οξύμωρο. Εγώ που είχα ψάξει από περιέργεια, είδα εξαιρετικά πραγματάκια, πολύ καλύτερα από τα κόστη μερικών ελληνικών νησιωτικών προορισμών.
 

Panos05

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Η αλήθεια είναι ότι η Μαγιόρκα είχε "πέσει" και αυτή στο τραπέζι ως ιδέα...Θα το ξαναψάξουμε alisaxni, ευχαριστούμε!:)
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
Γιατί ντε και καλά να πάτε σε θάλασσα? Μπορείτε να κάνετε πανέμορφες διακοπές πολύ φτηνά στην Κ. Ευρώπη. Π.χ. Αυστρία. Τυρολο που είναι φτηνά το καλοκαίρι, Γερμανία κοντά στον Ρήνο, Ιταλικές Άλπεις, ααλλά και Σλοβενία, Μαυροβούνιο ή Κροατία. Όλα έχουν πολλά να δείτε και δεν θέλετε μια περιουσία. Αν το αποφασίσετε θα σας προτείνουμε αρκετά μέρη.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
sri lanka αυτο σου ταιριάζει.
αρχιζεις διάβασμα!
να ζησετε.
 

anastacia8

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Είχα παει με πρακτορείο πριν 3 χρόνια κι έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη.Ο ξεναγός ήταν άψογος,Τυνήσιος που μίλαγε άπταιστα 6 γλώσσες συμπεριλαμβανομένου Ελληνικά που θα ζήλευαν πολλοί Έλληνες.Το 8ήμερο εννοείται και είναι πολύ φορτωμένο.Θα σου στείλω πμ για το όνομα του πρακτορείου.
Σε παρακαλώ στείλε μου κ εμένα το πρακτορείο. Γενικά όποιος μπορεί να μου προτείνει καλό ταξιδιωτικό γιατί θα χρειαστώ ατομικό ταξίδι..έχω συγκεκριμένες ημερομηνίες.Ευχαριστώ!
 

Tessie_MapGazer

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τυνησία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιρλανδία
Καλησπέρα στους κοσμοπολίτες της ιστοσελίδας :ο)
Καλώς εχόντων των πραγμάτων τέλος Δεκεμβρίου ταξιδεύουμε για Τυνησία ως επιλογή γαμήλιου ταξιδιού.
Πολύ συνοπτικά έχω τα εξής 2 ερωτήματα :
α) απαιτούνται εμβόλια για αυτόν τον προορισμό ?
β) γνωρίζει κανείς πόσο κοστίζει η ανανέωση διαβατηρίου ? επίσης βγαίνει τσάκα-τσάκα το διαβατήριο ή θα τρέχουμε με τις βαλίτσες απ'το αρμόδιο τμήμα να προλάβουμε την πτήση ?

Αναστασία.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
A) δεν απαιτούνται εμβόλια, προσεκτικοί να είστε μόνο στο φαγητό και να πίνετε εμφιαλωμένο νερό
Β) η έκδοση νέου διαβατηρίου δεν είναι χρονοβόρα πλέον διαδικασία (λίγες μέρες) , τα υπόλοιπα μπορείς να τα διαβάσεις με την ησυχία σου εδώ
http://www.passport.gov.gr
 

jahlive1985

Member
Μηνύματα
80
Likes
247
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα και από εμένα. Για την Τυνησία δεν γνωρίζω αλλά για το κοντινό Μαρόκο δε χρειάστηκε σε καμμία περίπτωση. Όπως ανέφερε και η/o hydronetta, προσοχή στο νερό, σε οτιδήποτε περιέχει παγάκια και βεβαίως στο φαγητό. Μην τρελαθείτε όμως κιόλας. Απλά να αποφύγετε τα ωμά λαχανικά. Οτιδήποτε έχει ψηθεί ή βράσει μην το φοβάστε.
Όσον αφορά το διαβατήριο, επειδή χρειάστηκε να το ανανεώσω μέσα στο 2013, μαζί με τις φωτογραφίες που θα χρειαστεί να βγάλεις κοστίζει περίπου 90-95 ευρώ. Νομίζω πως τα παράβολα κόνο κοστίοζουν κοντά στα 85 ευρώ.
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
α)εμβόλια για να σαι σίγουρη πηγαίνεις στο υγειονομικό τμήμα της πρώην Νομαρχίας-νυν Περιφέρειας της περιοχής σου να σου απαντήσουν κατατοπιστικά.
β)θα πρέπει να υπάρχει καινούριου τύπου ταυτότητα για να εκδοθεί διαβατήριο.Να το χεις υπόψιν,εκτός αν η ταυτότητα εκδόθηκε μετά το 1998 (αν θυμάμαι καλά).Ειδάλλως χρειάζονται από τρείς μέρες έως μια βδομάδα για το διαβατήριο.

Καλό ταξίδι :airplane:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom