Τυνησία Πληροφορίες για Τυνησία

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
Πάντως οφείλω να πω ότι η εκδρομή στην Τυνησία ήταν μακράν εκείνη με τον χειρότερο κόσμο από όσες έχω κάνει με group !
Δυστυχως αυτος ειναι ενας απο τους βασικους λογους που τα γκρουπ ειναι η εσχατη επιλογη (αν καποιος δεν εχει πολυ χρονο ή να βαριεται να ψαξει )..


Οσο για τη Τυνησια, ψαξε το θεμα για πακετο (με γκρουπ ή ατομικο) γιατι παιζουν πολλα πρακτορεια και εχω δει πολυ φθηνοτερες τιμες.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Borealis, επειδή σε γνωρίζω προσωπικά κι έχουμε πει 5 κουβέντες παραπάνω θα σου έλεγα να προσανατολιστείς κάπου αλλού και όχι Τυνησία. Εκτός ότι θα έχει ζέστη τον Ιούλιο, δε νομίζω ότι τα αραβικά κράτη είναι του στυλ σου.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Δυστυχως αυτος ειναι ενας απο τους βασικους λογους που τα γκρουπ ειναι η εσχατη επιλογη (αν καποιος δεν εχει πολυ χρονο ή να βαριεται να ψαξει )..
Ακριβώς, για μένα ο πιο βασικός! Και νομίζω πως στους πιο μαζικούς προορισμούς όπως η Τυνησία (το Λονδίνο, το Παρίσι, η Ρώμη :D) το παραπάνω ισχύει πολύ περισσότερο. Σε πιο "ψαγμένα" μέρη μπορείς να συναντήσεις και πιο εκλεπτυσμένους, λιγότερο καγκουρέ ανθρώπους!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
borealis.
H tunis ειναι μια αρκετά ενδιαφέρουσα χώρα.
ειχα την τύχη να πάω πριν λίγα χρόνια με δύο φίλες και περασα υπέροχα.
το ταξίδι μας οργανώθηκε απο το boutros travel όσο αφορούσε τα αεροπορικα τα ξενοδοχεια,ξεναγό και ένα τζιπακι στη διαθεση μας για 8 μέρες.
Απο την χώρα αξίζει ο νότος κατα την γνώμη μου.

οι πόλεις -προορισμοί που επισκεφτήκαμε ήταν ελ τζέμ-ματμάτα-τοζέρ-ντουζ -ορεινές οάσεις-καιρουάν και στο τέλος την τύνιδα.
ειναι ένας γύρος που άνετα γίνεται οδικώς και πραγματικά βλέπεις την πραγματική χώρα.
διαπραγματεύσου αυτο το πρόγραμμα και δεν θα το μετανιώσεις!
μοίρασε τις μέρες σου αναλόγως τον χρόνο που διαθέτεις..σε συνενόηση με το γραφείο.μην μπω σε λεπτομέρειες αφού υπάρχει ήδη ιστορία στο φόρουμ..
μακρυα απο χαμαμέτ δεν ήταν καθόλου στο στύλ μου.
στην τοζέρ θα φάς τους ωραιότερους χουρμάδες του κόσμου!!
καλο ταξίδι!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
και εγω συμφωνώ με την φένια...δεν μπορώ να ξέρω για το " δε νομίζω ότι τα αραβικά κράτη είναι του στυλ σου."γιατί δεν σε γνωρίζω...αλλά η ζέστη θα σε ταλαιπωρήσει..
βασικά η χαμαμέτ ειναι αυτή που δεχεται πολύ κόσμο για διακοπές γιατι προσφερει απέραντες παραλίες και πολυτελή ξενοδοχεία...ειναι μια περιοχή μονο με ξενοδοχεία για αυτό τον σκοπό.πολυ τουριστικη..δεν λεει τίποτα....ειχα πάει Μαιο μήνα πριν 5 χρόνια με το πρακτορείο Detto...κανενα προβλημα με το πρακτορείο και ο ξεναγός ο Θανασης ηταν τέλειος...θα σου προτεινα να πας με πρακτορείο..οι αποστασεις ειναι πολυ μεγαλες απο τον βορρά μεχρι τον νότο αν βεβαια εχεις σκοπό να κανεις τον γύρο της χώρας..
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Πάντως οφείλω να πω ότι η εκδρομή στην Τυνησία ήταν μακράν εκείνη με τον χειρότερο κόσμο από όσες έχω κάνει με group (που εντάξει, λίγες είναι, αλλά και πάλι!). Πραγματικά τίγκα στους ανεκδιήγητους τύπους που την είχαν δει "κάνω εξωτικό ταξίδι και πουλάω μούρη" (ώπα ρε φίλε, δεν πήγες και στην Καραϊβική) και το έπαιζαν ιστορία. Αλλά εντάξει, ήμουν μικρό και ανεκτικό τότε!
Είναι έτσι ακριβώς. Είχα την ίδια τραυματική εμπειρία το 2007.
Πάντως είναι από τα ταξίδια που θα πρέπει να προτιμήσει κανείς το οργανωμένο πακέτο από πρακτορείο για λόγους οικονομίας (φτηνά πακέτα).
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Borealis, επειδή σε γνωρίζω προσωπικά κι έχουμε πει 5 κουβέντες παραπάνω θα σου έλεγα να προσανατολιστείς κάπου αλλού και όχι Τυνησία. Εκτός ότι θα έχει ζέστη τον Ιούλιο, δε νομίζω ότι τα αραβικά κράτη είναι του στυλ σου.
Καταρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και έχω πολλές ερωτήσεις σε όλους αλλά πρώτα με ιντρίγκαρε αυτό το παραπάνω.
Πρώτη φορά ακούω ότι πρέπει να εχεις συγκεκριμένο στυλ για να πας σε μια χώρα! για πες Φένια τι φταίει με το στυλ μου?
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Ας μιλήσουμε για την Τυνησία λοιπόν με εφαλτήριο την συγκεκριμένη ερώτηση.

Πράγματι η τυνησία είναι μουσουλμανική , αλλά στα τουριστικά μέρη αυτό δεν είναι τόσο εμφανες. Τα ξενοδοχεία είναι η χαρά της τσιμεντοποιίας ΤΙΤΑΝ ΑΕ, του κιτς, του μοκέτα απο άκρη σε άκρη, του μάντεψε πόσα άτομα είναι στην πισίνα και των δήθεν δυτικών παροχών και οι θάλασσες θυμίζουν από τις πιο μέτριες δικές μας μέχρι τις πιο απαράδεκτες. Εχουν και ξεπερασμένες αθλοπαιδίες για τους σπόρτσμαν ή για αυτούς που θέλουν να καταπλήξουν τα πλήθη (αγάπη μου, κοίταααα τι κάνωωωωω)

Εστιατόρια? τίποτε ιδιαίτερο (επιεικώς), αν και η Τζέρμπα έχει μια ενδιαφέρουσα αγορά-δημοπρασία ψαριών. Ανθρωποι? Μάλλον ανιμετωπίζουν τον τουρίστα σαν ευρώ με πόδια. Τουρίστες? Ζαρωμένες Ευρωπαίες χοντρές γριές, ψάχνουν επιβητορα όπου βρουν, ( η χώρα είναι γνωστή για τους ζιγκολό της) ,μεσαίου εισοδήματος δυτικοί και μπόλικοι ελληνες με ύφος "κοιτάχτε που είμαι. Ζηλεύετε? την έφαγα την Μενεγάκη? . Συγκοινωνία. Ικανοποιητική, άλλωστε διαθέτει ειδικά βανάκια με τιμή απλού εισητηρίου, που όμως έχουν πιάτσα εκτός των πόλεων και πρέπει να περιμένεις να γεμίσουν. Τα τρένα πολύ καλά, όχι όμως όλα τα δρομολόγια (υπάρχουν και μουτζούρηδες). Οι τουριστικές ατρακσιον σε μέρη 'οπως Καντάουι, Σους, Χαμαμετ , Μοναστιρ, Τζέμπρα κλπ είναι για γέλια μη πω και για κλάματα (πειρατικό καράβι , βραδυές βεδουίνων που μασκαρεύονται ειδικά για αυτόν τον σκοπό και μετά πετούν την κελεμπία και βουτάν το λαπ τοπ, χένα για τις κυρίες που φιλοδοξούν να αποκτήσουν ανατολιτική ομορφιά και μετά τα χέρια τους γίνονται λες και έχουν να τα πλύνουν απο τότε που χτιζόταν η Πυραμίδα του Χεοπος, χοροί στην φωτιά γιατί ετσι επιτάσσουν οι ταινίες του χόλιγουντ, και άλλες μπούρδες που οι Τυνήσιοι νομίζουν ότι αποτελεί την παράδοσή τους και την οποία πρέπει να πουλήσουν έναντι αδρού τιμήματος στους ασπρουλιάριδες οι οποίοι και είναι υποχρεωμένοι να αγοράσουν.

Απο άποψη παζαριών τώρα τι να πεις? Τα μισά σουβενιρ είναι είναι made in china και τα άλλα μισά είναι made in Pakistan. Μέτρια έως κακιστης ποιοτητας και οι πωλητές είναι τόσο φορτικοί για να αγοράσεις που θα κάνουν τα πάντα. Αν δεν αγοράσεις πιθανόν να σε στολίσουν στην γλώσσα τους όταν τους γυρίσεις την πλάτη. Μάλιστα θέλουν και προσοχή γιατί κυκλοφορούν και μπόλικοι απατεώνες... τίποτε σοβαρό , συνήθως πρόκειται για κράχτες χαλιών , αλλά είναι ικανοί να χαλάσουν την διάθεση. Εχουν όμως ντόπια κεραμικά πολύ όμορφα και ζωγραφιασμένα στο χέρι , έτσι λένε τουλάχιστον και τα καλύτερα τα διαθέτει η Καιρουαν.

Αυτά είναι τα κακά νέα. Τα καλά? Οποιον, δεν καλύπτουν τα παραπάνω, θα μείνει 1 άντε 2 ημέρες Τυνιδα για το μουσείο Μπαρντο, και τους γύρωθεν αρχαιολογικούς χώρους και μετά θα φύγει για νότο.
Εκεί τα πράγματα καλυτερεύουν, οι άνθρωποι είναι λίγοτεροι , όχι τόσο φορτικοί και η πεποίθηση του "είμαι σε βεδουινικο χωριό" αποκτά κάποιο νόημα. Εχει κανά δυο καλά kshar , κάποια χωριά τρωγλοδυτών και φυσικά το φαράγγι με το τρένο που ξεχνώ συνεχώς το όνομά του και όταν το βρω θα το ποστάρω.

Επειδή γυρνοβολήσαμε σε μη τουριστικά μέρη, διαπιστώσαμε ότι όταν απομακρύνεσαι απο αυτά, οι άνθρωποι αλλάζουν. Φιλόξενοι, καλόγνωμοι, πρόθυμοι να σε βοηθήσουν (κατεβήκαμε σε λάθος στάση σε ένα παλιοχωριό και όλο το τρένο σκίστηκε να μας βοηθήσει). Αν θέλει κάποιος να γνωρίσει λοιπόν την Τυνησία, καλό θα ήταν να προσπεράσει τα πακέτα και τις πόλεις που προτείνουν και με μια καλή μελέτη θα ανακαλύψει έναν καλό λόγο να την επισκεφτεί. Αλλωστε δεν πρέπει να απορρίπτουμε σχεδόν τίποτα (εκτός ίσως απο την Σιγκαπούρη).

Αρα γνώμη μου (όχι ότι μου ζητήθηκε αλλά είμαι πλάσμα που λειτουργει αυτοβούλως) είναι ότι, ναι. Η χώρα έχει ομορφιές αλλά θέλει κόπο και ψάξιμο. Και πάλι όμως κάποιος να ΄μην έχει πλάσει στην φαντασία του ότι θα πρωταγωνιστήσει στο Καζαμπλάνκα. Ας φαντασιωθεί κάτι σαν το Αγγλος ασθενής/μπογιατζής/σουβλατζης (και πολύ του είναι, αλλά σήμερα είμαι large και είμαι στις καλές μου). Ας μην θρέψει ψευδαισθήσεις ότι θα γίνει ο Λωρενς της Αραβίας, γιατί θα λάβει μεγαλύτερη απογοητευση κι απο τον Πάγκαλο στις εκλογές.


Να προσθέσω ότι είναι πάμφθηνη, ασφαλέστατη, και το παζάρι είναι επιβεβλημένο μέχρι τελικής πτώσης. Ακόμα ότι στα μη τουριστικά δεν βρίσκεις μπύρα ,οι γυναίκες είναι πολύ όμορφες, το αεροδρόμιο της χώρας στην τυνιδα είναι πάτος, οι κράχτες μπορεί να σε στείλουν στις αγροτικές φυλακές ή στο ψυχίατρο, η ζέστη τον ιούλιο στα παραλιακά είναι υποφερτή αλλά στην ερημο τα πράγματα δυσκολεύουν, οι νιόπαντροι είναι πιο πολλοί κι απο τους σωτήρες/πολιτικούς της ελλάδας και τέλος οι καμήλες είναι ύπουλα ζώα με βρώμικη αναπνοή, άσχημα δόντια και μπορούν να σε οδηγήσουν στο νοσοκομείο με 10 σπαμένα πλευρά και εξαρθρωμένο ώμο, άνετα αν δεν γουστάρουν τα μούτρα σου. Να τις προσέχεις.

υγ δεν έχει καμμία μα καμμία σχέση με το Μαρόκο
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καταρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και έχω πολλές ερωτήσεις σε όλους αλλά πρώτα με ιντρίγκαρε αυτό το παραπάνω.
Πρώτη φορά ακούω ότι πρέπει να εχεις συγκεκριμένο στυλ για να πας σε μια χώρα! για πες Φένια τι φταίει με το στυλ μου?
Ε, όσο να'ναι τα Nautica δε πάνε με τις αποχρώσεις της ερήμου. :bleh:
Τα υπόλοιπα σε πμ γιατί μάλλον έχεις και αλτσχάιμερ.... :cool:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Αν μη τι άλλο η ερώτησή μου έδωσε μια απαντηση για το στυλ μου και ένα αψεγάδιαστο κείμενο (όπως πάντα) από την Dim Kyr. Από ότι κατάλαβα πρέπει να ξεχάσω το αυτόνομο ταξίδι και να βρω πρακτορείο (αν και θα ήθελα να ζήσω μερικα από αυτά που περιγράφει η Ντιμ αλλά μαλλον όχι με 45 βαθμούς θερμοκρασία). Διαβάζω προσεκτικά τις απαντήσεις σας και επανέρχομαι για διευκρινίσεις.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Α και οι θάλασσες θυμίζουν από τις πιο μέτριες δικές μας μέχρι τις πιο απαράδεκτες. Εχουν και ξεπερασμένες αθλοπαιδίες για τους σπόρτσμαν ή για αυτούς που θέλουν να καταπλήξουν τα πλήθη (αγάπη μου, κοίταααα τι κάνωωωωω)
Για τις θάλασσες συμφωνώ τόσο πολύ! Μολαταύτα δεν μπορώ να μην μνημονεύσω το τροπικό μαύρισμα που είχα κάνει εκείνο το καλοκαίρι (από την ηλιοθεραπεία στο ξενοδοχείο στην Τοζέρ όμως, όχι σε παραλία).

Επίσης με πληγώνεις με το σχόλιο για τις αθλοπαιδίες! :( Εγώ τότε έκανα για πρώτη φορά αυτό που ανεβαίνεις σε κάτι σαν ανεμόπτερο και σε τραβάει ένα σκάφος από τη θάλασσα και είχα να το λέω.:haha:


οι νιόπαντροι είναι πιο πολλοί κι απο τους σωτήρες/πολιτικούς της ελλάδας
Αυτό μου είχε κάνει και εμένα πολύ εντύπωση! Στο group μας μόνο είχαμε 3 ή 4 ζευγάρια σε honeymoon! Κι όλο σκεφτόμουν ότι θα προτιμουσα να περάσω με τον καλό μου το μήνα τους μέλιτος οι δυο μας στο εξοχικό μου στο ειδυλλιακό Ξυλόκαστρο, παρά Τυνησία σε αυτό το ανεκδιήγητο group με όλους τους καγκουρες!

Επίσης, μια και δίνετε τόσες info, να δώσω και εγώ μία (για τις κοπέλες περισσότερο): τα Τυνήσια αγόρια είναι πολύ όμορφα!:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom