Κροατία Υπάρχει τρένο για Ζάγκρεμπ ??

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Υπάρχει τρένο για Ζάγκρεμπ απο θεσσαλονικη ?

και αν ναι από που θα πάρω πληροφορίες ?

Ευχαριστω
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
εδώ καλά, καλά δε έχει για Βουλγαρία, θα έχει για Ζάγκρεμπ; Μόνο λεωφορείο έχει και αυτό είτε μέσω Βελιγράδι είτε μέσω Αλβανίας - Μαυροβούνιο
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
ναι ε ? αποκομμένοι από παντού !!!
ξεκινήσαμε με την ιδέα του αυτοκινητου.. αλλα δεν ξέρω ακόμα... περνάω από σκοπια, και σερβία ? η και μαυροβουνιο ?
όπως επίσης μπαίνω σε όλες τις χώρες με ταυτότηα πλεων????

thanks
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.416
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πιο πιθανο ειναι να υπαρχει ζωη μετα το θανατο.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μπαίνεις με ταυτότητα.

Μια επιλογή Σκόπια - Σερβία - Βοσνία - Κροατία
ή Σκόπια - Σερβία - Κροατία
ή Αλβανία - Μαυροβούνιο - Κροατία
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Σε ευχαρσιτω ThanasisU2, η καλυτερη επιλογη για σενα ?? μάλλον θα εχει παει ?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
αεροπορικά πήγα μόνο στο Ζάγκρεμπ, και με λεωφορείο/αυτοκίνητο το Αθήνα - Κρακοβία, μέσω Σερβίας - Σκόπια
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
αεροπορικά πήγα μόνο στο Ζάγκρεμπ, και με λεωφορείο/αυτοκίνητο το Αθήνα - Κρακοβία, μέσω Σερβίας - Σκόπια
αυτό το κρακοβία να σου πω την αλήθεια με ψήνει πιο πολύ :)))
κάποιο tip στους δρόμους ? είναι εθνική ή υπάρχουν κομμάτια που είναι χαλια ?
ή είναι χαλια όλη η διαδρομή ?
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Καλησπέρα αγαπητέ. Το καλοκαίρι εγώ έκανα το ταξίδι Θεσσαλονίκη-Βουδαπέστη(αεροπλάνο), Βουδαπέστη-Μπρατισλάβα(τρένο), Μπρατισλάβα-Βιέννη-Γκρατς-Λουμπλιάνα(τρένο), Λουμπλιάνα-Ζάγκρεμπ(τρένο), Ζάγκρεμπ-Βελιγράδι(τρένο),Βελιγράδι-Θεσσαλονίκη(λεωφορείο). Πάρα πολύ ωραία διαδρομή αν θελήσεις να τη δοκιμάσεις. Επειδή όμως το είχα ψάξει λίγο το ταξίδι ο πιο καλός τρόπος είναι να πας με λεωφορείο στο Βελιγράδι και μετά Ζάγκρεμπ με τρένο. Από Θεσσαλονίκη στο Βελιγράδι με JAT βρίσκεις στα 110 με επιστροφή και το τρένο ως το Ζάγκρεμπ από εκεί είναι ή κάπου 13 με 23 ευρώ δεν μπορώ να θυμηθώ δυστυχώς. Με λεωφορείο από Θεσσαλονίκη για Βελιγράδι γύρω στα 70-80 με επιστροφή. Η επιλογή δικιά σου : )!
 

George M

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γκάνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νήσοι Πίτκαιρν
Καλησπέρα!


Υπήρχε παλαιότερα καθημερινό δρομολόγιο Θεσσαλονίκη-Λιουμπλιάνα το οποίο διερχόταν από Σκόπια, Βελιγράδι, Ζάγκρεμπ, αλλά καταργήθηκε μαζί με όλα τα υπόλοιπα διεθνή δρομολόγια.

Για καλύτερη ενημέρωση μπορείς να επικοινωνήσεις με τον ΟΣΕ Θεσσαλονίκης (τηλ: 2310599421)

Το ταξίδι Θεσσαλονίκη-Βελιγράδι το έχω κάνει 2 φορές, μάλιστα την δεύτερη συνέχισα μέχρι το Ζερμάττ της Ελβατίας (μέσω Ζάγκρεμπ-Λιουμπλιάνα). Είναι μοναδική εμπειρία, αφού το τρένο διέρχεται απο εντελώς διαφορετικές διαδρομές σε σχέση με τους αυτοκινητόδρομους, συχνά μέσα απο μικρά χωριά, δάση κλπ.

Αν ο λόγος που θέλεις να ταξιδέψεις στο Ζάγκρεμπ με τρένο δεν είναι να πάς από το Σημείο Α στο Σημείο Β, αλλά θέλεις να απολαύσεις το ταξίδι, θα πρέπει να ταξιδέψεις οδικώς στα Σκόπια και απο εκεί να συνεχίσεις με το τρένο (βάρβαρο, το ξέρω ;)..) Απο το Βελιγράδι αναχωρούν τρένα προς αρκετούς προορισμούς στην κεντρική και ανατολική ευρώπη (το ίδιο νομίζω και απο τα Σκόπια).

Ακόμα και από τον ΟΣΕ παλαιότερα, μου έδιναν το γερμανικό site για αναζήτηση διεθνών δρομολογίων:
[URL="http://www.bahn.de/i/view/overseas/en/index.shtml"]http://www.bahn.de/i/view/overseas/en/index.shtml[/URL]
Δοκίμασέ το!

Σε περίπτωση που αποφασίσεις να ταξιδέψεις με αυτοκίνητο, θα πρέπει να είσαι τυπικός με τα όρια ταχύτητας, ειδικά στα Σκόπια (ναι, θα σε γράψουν για υπέρβαση ορίου ακόμα και κατά 1 χλμ/ώρα, και θα πρέπει να πληρώσεις την κλήση στην πρωτεύουσα -εκτός άν τους δώσεις κάτι..) Επίσης να αποφύγεις την περιοχή της Πρίστινα (άν και λογικά θα την αποφύγεις έτσι κ αλλιώς -δεν έχεις λόγο να βρεθείς εκεί απο άποψη δρομολογίου).

Σε κάθε περίπτωση ταξιδεύεις με αστυνομική ταυτότητα νέου τύπου, αν και πάντα είναι καλύτερο να έχεις το διαβατήριο σου (όχι για τους συνοριακούς ελέγχους, αλλά για τους αστυνομικούς ελέγχους εντός της χώρας).
 
Last edited by a moderator:

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
σας ευχαριστω για τις πολύτιμες πληροφορίες παιδιά... θα ήθελα το τρένο για την διαδρομή που φαντάζομαι θα είναι υπεροχη αλλα και για να μην έπαιρνα το αυτοκίνητο. αλλα μάλλον με βλέπω για αυτοκίνητο...

σας ευχαριστω
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
που καταντησαμε....
εν ετη 2013 στην Ελλαδα που εχει Ευρω ως νομισμα
να μην μπορεις να μετακινηθεις εκτος των συνορων με τον σιδηροδρομο

και υστερα παρεξηγουνται ορισμενοι οταν τους λες οτι ειμαστε 100 χρονια πισω απο τις προηγμενες χωρες
σορι για το οφ τοπικ.

Καποτε πριν καποιες δεκαετιες υπηρχε το θρυλικο ακροπολις εξπρες που αν δεν με απατα η μνημη μου περνουσε κ απο Ζαγκρεμπ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom