Γενικά Ιαπωνία Υπερσιβηρικος , Ιαπωνία

kypant17

Member
Μηνύματα
39
Likes
258
Μέσα Οκτώβρη σκεφτομαι να ξεκινήσω απο Μόσχα για Πεκίνο μέσω μογγολιας, θα γίνουν μερικές στάσεις περμ, εκατερινιμπουργκ , ιρκστουκ, και ουλαν μπατορ, μετα Πεκίνο και απο εκει Ιαπωνία με πλοίο. Σκεφτομαι καμία δεκαριά μέρες στις στάσεις στη Ρωσία μια βδομάδα μογγολια λίγες μέρες Πεκίνο και καμία βδομάδα Ιαπωνία, τι στάσεις μου προτείνετε? πόσο είναι το κόστος με το τρένο, ένα site μου λεει περίπου 500ε αλλα νομίζω με 3 θέση και εισιτήρια αγοράςμενα στο σταθμο μπορει να βγει κΑι φθηνότερα. Πόσο το κοστολογιτε, μέχρι Πεκίνο? και μια βδομάδα Ιαπωνία πόσο θα παει?

Ευχαριστω
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μη μου το κάνεις αυτό! Είμαι έτοιμος να καταρρεύσω....

(που να σου εξηγώ τώρα...)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μέσα Οκτώβρη σκεφτομαι να ξεκινήσω απο Μόσχα για Πεκίνο μέσω μογγολιας, θα γίνουν μερικές στάσεις περμ, εκατερινιμπουργκ , ιρκστουκ, και ουλαν μπατορ, μετα Πεκίνο και απο εκει Ιαπωνία με πλοίο. Σκεφτομαι καμία δεκαριά μέρες στις στάσεις στη Ρωσία μια βδομάδα μογγολια λίγες μέρες Πεκίνο και καμία βδομάδα Ιαπωνία, τι στάσεις μου προτείνετε? πόσο είναι το κόστος με το τρένο, ένα site μου λεει περίπου 500ε αλλα νομίζω με 3 θέση και εισιτήρια αγοράςμενα στο σταθμο μπορει να βγει κΑι φθηνότερα. Πόσο το κοστολογιτε, μέχρι Πεκίνο? και μια βδομάδα Ιαπωνία πόσο θα παει?

Ευχαριστω
Από υπερσιβηρικό δε μπορώ να βοηθήσω, το βασικότερο tip που θυμάμαι από φίλο που το έχει κάνει είναι πως η στοιχειώδης γνώση Ρωσικών είναι εκ των ων ουκ άνευ (στη Μόσχα αρκεί να μπορείς να διαβάζεις το κυριλλικό αλφάβητο και να ξέρεις 10-20 λέξεις - ε, καμμία σχέση). Και νομίζω ότι τα μέσα Οκτώβρη είναι αρκετά αργά για υπερσιβηρικό - αλλά τσέκαρε το, δεν είμαι σίγουρος.

Για Ιαπωνία ο χρόνος που διαθέτεις είναι λίγος, και μέσα Νοέμβρη που σε βλέπω να φτάνεις είναι ιδανική περίοδος. Για τις εσωτερικές σου μετακινήσεις (που είναι το μεγαλύτερο έξοδο) υπάρχει το Japan Rail Pass (προσοχή, πρέπει να το έχεις αγοράσει εκτός χώρας, πριν πας), με διάρκεια 7,14,21 ημέρες. Για μια εβδομάδα δε σε παίρνει και για πολλά, υπολόγισε 3 μέρες Τόκυο και 4 Κυότο-Νάρα (αλλά δεν ξέρω που και πως σε βγάζει το πλοίο, αν π.χ. είσαι στην άλλη άκρη της χώρας ίσως θες και 1-2 μέρες προς τα κει) Τώρα για το πόσο θα πάει, εσύ το ξέρεις, ο καθένας έχει το δικό του "budget" στα ταξίδια.

Το one-way αεροπορικό Ιαπωνία - Ευρώπη το νιώθω να τσούζει (τα εισιτήρια με αναχώρηση από Ιαπωνία είναι αρκετά ακριβά).
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Μέσα Οκτώβρη σκεφτομαι να ξεκινήσω απο Μόσχα για Πεκίνο μέσω μογγολιας, θα γίνουν μερικές στάσεις περμ, εκατερινιμπουργκ , ιρκστουκ, και ουλαν μπατορ, μετα Πεκίνο και απο εκει Ιαπωνία με πλοίο. Σκεφτομαι καμία δεκαριά μέρες στις στάσεις στη Ρωσία μια βδομάδα μογγολια λίγες μέρες Πεκίνο και καμία βδομάδα Ιαπωνία, τι στάσεις μου προτείνετε? πόσο είναι το κόστος με το τρένο, ένα site μου λεει περίπου 500ε αλλα νομίζω με 3 θέση και εισιτήρια αγοράςμενα στο σταθμο μπορει να βγει κΑι φθηνότερα. Πόσο το κοστολογιτε, μέχρι Πεκίνο? και μια βδομάδα Ιαπωνία πόσο θα παει?

Ευχαριστω
Αν και οι τιμές του υπερσιβηρικού εχουν αυξηθεί, τον Φεβρουάριο του 2007 είχα δώσει συνολικά 320 ευρώ για να πάω Μόσχα- Ιρκούτσκ - Μόσχα. Σίγουρα αν αγοράσεις τα εισιτήρια από τον σταθμό της Μοσχας είναι πιο φθηνά από το ιντερνετ αλλα ετοιμάσου για τρελά νεύρα. Οι ρώσοι δεν ξέρουν αγγλικά και οι υπάλληλοι στα γκισέ δεν είναι και οι πιο εξυπηρετικοί.. Μόλις φθάσεις στην Μοσχα καλό είναι να αγοράσεις ολα τα εισιτηρια για κάθε προορισμό..να ξερεις ακριβώς ποια μερα και τι ώρα παίρνεις το κάθε τρένο. Αν πας να βγάλεις εισιτήριο τελευταία στιγμή είναι πολύ πιθανό να μη βρεις θέση.
Στη μοσχα 2 φορές πήγα για να βγάλω τα εισιτήρια (καθέ φορά απο 4ωρα) και το μονο που κατάφερα ήταν το εισιτήριο για Εκατερινπουργκ. Στο Εκατερινμπουρκ, με βοήθεια γνωστού ρώσου αγόρασα και τα υπόλοιπα εισιτήρια. Στο τέλος με αρκετή δυσκολία κατάφερα να αλλάξω το εισιτήριο της επιστροφής από το Ιρκούτσκ.. Η υπόθεση θέλει γερό στομάχι!!

Οσο αφορά τις θέσεις σου προτείνω 3 θέση..Θα περάσεις τέλεια!! Στο πήγαινε ολες οι διαδρομές ήταν 3 θέση με συνολική τιμή γύρω στα 120 ευρώ, στη επιστροφή ήταν 2 θέση με φαγητό στα 200 ευρώ..

Από το Ιρκούτσκ αξίζει να πας στο νησί Ολκχον αλλα την περίοδο που πας είναι λίγο ακατόρθωτο. Αν δεν κάνω λάθος εκείνη την περίοδο σχηματίζονται οι πάγοι στη λίμνη. Ετσι ούτε με βάρκα μπορείς να πας ούτε με τα πόδια...
 

kypant17

Member
Μηνύματα
39
Likes
258
Με την έκδοση βίζας για μογγολια τι παίζει? έχει βγάλει κανένας? Ευχαριστω για τις παραπάνω πληροφορίες
 
Μηνύματα
12
Likes
6
φίλε Kypant17,

πως πήγε η φάση μ' αυτό το ταξίδι; πραγματοποιήθηκε; ή έστω μάζεψες χρήσιμες πληροφορίες;;

εγώ μόλις επέστρεψα από 1 μήνα Ιαπωνία και όπως ήταν αναμενόμενο έπαθα την πλάκα μου. Τώρα συζητώ με μια φίλη για να πάμε με τον Υπερσιβηρικό μέχρι Βλαδιβοστόκ κι από εκεί με πλοίο Ιαπωνία.

Θα παραθέσω εδώ 2-3 απορίες και όποιος ξέρει και έχει την καλή διάθεση ας βοηθήσει :)

1) σε γενικές γραμμές πόσες βδομάδες αξίζει να αφιερώσει κάποιος στον Υπερσιβηρικό (διάρκεια ταξιδιού + αξιόλογες στάσεις);
2) είναι δυνατόν στην ρούτα Μόσχα-Βλαδιβοστόκ να καταφέρω να δω και Μογγολία καμιά βδομάδα ή θα χρειαστεί να λοξοδρομήσω;;
3) αυτά βασικά

ευχαριστώ πολύ
καλά ταξίδια εύχομαι
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
φίλε Kypant17,

πως πήγε η φάση μ' αυτό το ταξίδι; πραγματοποιήθηκε; ή έστω μάζεψες χρήσιμες πληροφορίες;;

εγώ μόλις επέστρεψα από 1 μήνα Ιαπωνία και όπως ήταν αναμενόμενο έπαθα την πλάκα μου. Τώρα συζητώ με μια φίλη για να πάμε με τον Υπερσιβηρικό μέχρι Βλαδιβοστόκ κι από εκεί με πλοίο Ιαπωνία.

Θα παραθέσω εδώ 2-3 απορίες και όποιος ξέρει και έχει την καλή διάθεση ας βοηθήσει :)

1) σε γενικές γραμμές πόσες βδομάδες αξίζει να αφιερώσει κάποιος στον Υπερσιβηρικό (διάρκεια ταξιδιού + αξιόλογες στάσεις);
2) είναι δυνατόν στην ρούτα Μόσχα-Βλαδιβοστόκ να καταφέρω να δω και Μογγολία καμιά βδομάδα ή θα χρειαστεί να λοξοδρομήσω;;
3) αυτά βασικά

ευχαριστώ πολύ
καλά ταξίδια εύχομαι
Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα χρειαστεί να λοξοδρομήσεις...

Απ'όσο είχα ψάξει, άλλα τρένα πάνε μέσω Μογγολίας και άλλα πάνε Βλαδιβοστόκ. Οπότε ή επιλέγεις εξ'αρχής μία κατεύθυνση, ή κοιτάς πόσο διαρκεί το μπρος πίσω απο Μογγολία για να επιστρέψεις Ρωσία απ'το σημείο που μπορείς να συνεχίσεις προς Βλαδιβοστόκ, ώστε να δείς αν αξίζει. (και ότι βρείς μας το λές!!!-οπωσδήποτε!!!)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Μια λύση είναι να πάρεις τον υπερσιβηρικό για Ουλάν Μπατόρ (έτσι επισκέπτεσαι τη Μογγολία) και επιστρέφεις Ιρκούτσκ ή Ουλάν Ουντέ ή με άλλο τραίνο ή με το τοπικό που καλύπτει τη διαδρομή Ιρκούτσκ-Ουλάν Μπατόρ και μετά μπορείς να συνεχίσεις για Βλαδιβοστόκ. Αλλά πρέπει να έχεις βίζα πολλαπλών εισόδων για τη Ρωσία (αλήθεια πόσο πάει το μαλλί;). Αυτό τουλάχιστον θυμάμαι τότε που έψαχνα κι εγώ το θέμα...
An illustrated journey from Moscow to Beijing on Trans-Mongolian train 4
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Μπρέπει να έχεις βίζα πολλαπλών εισόδων για τη Ρωσία (αλήθεια πόσο πάει το μαλλί;).
η Πολλαπλών βγαίνει πολλή δύσκολα, αν δε έχεις καλό μέσω. Εδώ η διπλή θέλει μπόλικη δουλειά (πχ μπορείς να κάνεις αίτηση για διπλή και να σου δώσουν μόνη στο τέλος)
Η τιμή της μονής/διπλής είναι στα 35 ευρώ νομίζω και της πολλαπλής τόσο είναι, άλλα το voucher θα σου κοστίσει κοντά στα 200 ευρώ + ότι θες να κάνεις εξετάσεις αίματος για HIV
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
η Πολλαπλών βγαίνει πολλή δύσκολα, αν δε έχεις καλό μέσω. Εδώ η διπλή θέλει μπόλικη δουλειά (πχ μπορείς να κάνεις αίτηση για διπλή και να σου δώσουν μόνη στο τέλος)
Η τιμή της μονής/διπλής είναι στα 35 ευρώ νομίζω και της πολλαπλής τόσο είναι, άλλα το voucher θα σου κοστίσει κοντά στα 200 ευρώ + ότι θες να κάνεις εξετάσεις αίματος για HIV
με το παρδόν;;; αυτό το τελευταίο πού κολλάει;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το Vladivostok διαθέτει και ένα ωραιότατο αεροδρόμιο... Αν θες να μη μπλέξεις με διπλές βίζες Ρωσίας, μπορείς να πάρεις το τρένο all the way ως το Βλαδιβοστόκ, και να πετάξεις από κει είτε για Μογγολία (κοστίζει), είτε πίσω για Ιρκούτσκ απ' όπου ξεκινά το άλλο σκέλος του υπερσιβηρικού προς Ulaan Bataar.
 
Μηνύματα
12
Likes
6
ευχαριστώ παιδιά! αυτό με το ΗΙV ισχύει. Θυμάμαι πριν 3-4 χρόνια θα πήγαινα Μογγολία με κάτι προγράμματα του πανεπιστημίου και στα προαπαιτούμενα ήταν η εξέταση για HIV

σχετικά με τη διάρκεια του ταξιδιού τι πιστεύετε;
φαντάζομαι χρειάζεται αρκετή μελέτη για να αποφασίσεις ποιες στάσεις θα κάνεις και πόσο θα αράξεις σε κάθε τόπο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom