Γενικά Υποτιμημένοι προορισμοί

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Υπάρχουν μέρη που πήγατε στην Ευρώπη που κατα τη γνώμη σας είναι υποτιμημένοι προορισμοί;Μέρη που δεν σας έκαναν αρχικά κλικ αλλά έτυχε να βρεθήτε εκεί και αυτά που συναντήσατε σας έκαναν να αλλάξετε γνώμη; Θα ήταν ίσως ενδιαφέρον να τα αναφέρουμε ώστε να τα συμπεριλάβουν και άλλοι στα μελλοντικά ταξίδια τους.Ξεκινώ αναφέροντας το Μόναχο γιατί θυμήθηκα πριν λίγες μέρες μια επισκεψή μου εκεί μιλώντας με ένα μέλος του forum.Για να πω την μαύρη αλήθεια, πριν πάω ,νόμιζα πως το Μόναχο είναι μια πόλη μεταναστών χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον.Οταν την επισκέφθηκα έμεινα έκπληκτη από την αρχιτεκτονική,από τις υπαιθριες αγορές και κυρίως από τις πινακοθήκες ,το επληκτικό Deutsches Museum τις πλατείες ,τα τόσα πολλά που έχει να προσφέρει στον επισκέπτη αυτή η πόλη........
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όλη η βόρεια Ισπανία (συν την αγαπημένη μου Εξτρεμαδούρα) πλην της υπερδιαφημισμένης (και μάλλον άχαρης) Καταλωνίας είναι σκέτο διαμάντι, πολύ εντυπωσιακότερη από το κέντρο και το νότο, κατά τη γνώμη μου. Το εσωτερικό της Τουρκίας, προς Ερζουρούμ κλπ επίσης (όχι Ευρώπη γεωγραφικά το συγκεκριμένο κομμάτι, αλλά τέλος πάντων), η βόρεια Πορτογαλία, ό,τι έχω δει από Σουηδία, οι μη σκι επαρχίες της Αυστρίας και τα νησάκια της Δανίας είναι από τις λιγότερο διαφημισμένες περιοχές της Ευρώπης που μου άρεσαν πολύ. Έχω διαβάσει πολλά για Βοσνία και ορεινή Ρουμανία, όπως και για το Ταλίν, μέρη που θα με ενδιέφρε πολύ να επισκεφθώ κάποια στιγμή.
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
συμφωνώ με το Γϊώργο , εγω ταξίδεψα στην νοτιοανατολική τουρκία η οποια ειναι ακομα απάτητη απο τους τουρίστες και προορισμός διαμάντι.. ειδικά η πόλη Mardin
Η Μόσχα επίσης μου άρεσε πολύ αν και όλοι προτιμούν την Αγία Πετρούπολη και το Μπέργκεν - σε αντίθεση με την Κοπεγχάγη που δεν μου φάνηκε κάτι ιδιαίτερο..
υπερτιμημένο και το Δουβλίνο σε σχέση με το Galway και το Belfast..
στο Ταλίνν δεν πέρασα καλά γιατι είχαν ξεχυθεί απο τα κρουαζιεροπλοια έλληνες και αμερικανοί τουρίστες και δεν έβλεπα παρα ελάχιστους εσθονούς..
μερη "υποτιμημένα" που θα ήθελα πολύ να παω ειναι σε όλα τα βαλκάνια κυρίως αλβανία και ρουμανία..& ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα στα βάθη της Τουρκίας προς το Καρ αυτή τη φορά..
και απο ασία θα ήθελα πολύ να παω στο Πακιστάν αλλα δεν το βλεπω καλή ιδεα προς το παρόν ...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Το Βελιγράδι είναι ένα διαμαντάκι, αν και ελάχιστα διαφημισμένο.
Θα συμφωνήσω με το Yorgo για τη βόρεια Πορτογαλία. Όμορφα μέρη χωρίς καθόλου τουρίστες.
Πολύ όμορφα και τα βουνά της Ρουμανίας, αν και έχω πάει χρόνια πριν και δεν ξέρω πόσο έχουν αλωθεί τώρα από τον τουρισμό.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Underrated μέρη? Χμ....

Από αυτά που έχω πάει, μόνο όσα μου έρχονται στο μυαλό σε χρόνο 10 λεπτών, και προσπαθώντας γρήγορα γρήγορα να τα βάλω σε μια πρόχειρη σειρά:

1. Επαρχία Σλοβακίας - όλη είναι σούπερ, και ιδιέταιρα στα High Tatras. Ποια Μπρατισλάβα, όταν η χώρα έχει τέτοια διαμάντια.
2. Τρανσυλβανικές πόλεις (Σιμπίου, Μπρασόβ, Σιγκισοάρα, Σινάϊα κλπ) και χωριά στη Ρουμανία.
3. Νότια Βουλγαρία (Ροδόπη) - Σμολυάν, Παμπόροβο, Σίροκα Λάκα κλπ
4. Ζάγκρεμπ - Μια υπέροχη, γραφικότατη, σύγχρονη πρωτεύουσα, ζεί ακόμα το μεγαλείο των Αψβούργων, αλλά με πολύ λιγότερους τουρίστες από τις άλλες πόλεις που φέρουν το σημάδι τους.
5. Φρανκφούρτη, Γερμανία - όχι, δεν είναι μόνο ουρανοξύστες.
6. Βοσνία - πρόλαβα να δω μόνο Μόσταρ, Σαράγεβο και Βύσεγκραντ, αλλά απ' ότι φαινόταν από το δρόμο η ορεινή της φύση φαίνεται απίστευτη.
7. Leipzig, Γερμανία. Δεν είναι μόνο μια μικρή πόλη στο δρόμο από το Βερολίνο για Μόναχο. Είναι η πόλη του Μπάχ, του Βάγκνερ, του Σούμαν και του Μέντελσον. Είναι η πόλη όπου ξεκίνσε η ανατροπή του Ανατολικογερμανικού καθεστώτος, και μια σειρά από - δωρεάν - μουσεία ανατρέχουν στη Γερμανική ιστορία του 20ου αιώνα. Είναι μια σύγχρονη, μοντέρνα, high tech πόλη, ενώ ταυτόχρονα διατηρεί και πολλά από τα ιστορικά της κτήρια.
8. Όλομουτς, Τσεχία. Μια όμορφη μικρή πόλη α-λα Πράγα, χωρίς το χαμό από τους τουρίστες.
9. Λιβόρνο, Ιταλία - Λιμανάκι με φρούριο, κανάλια, και ιστορία.
10. Νανσί, Γαλλία.
11. Γάνδη, Βέλγιο.
12. Σλοβενία (Λιουμπλιάνα, Bled). Δεν είναι ακριβώς underrated, αλλά....
13. Αμστερνταμ - Γιατί όλοι πάνε εκεί για τους λάθος λόγους.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Όχι ακριβώς υποτιμημένος, αλλά άγνωστος προορισμός, είναι τα νησιά Αράν, δυτικά της Ιρλανδίας -το τελευταίο κομμάτι γης πριν τον Ατλαντικό. Τρία μικρά νησάκια (Inishmore, Inishmaan, Inisheer), πέτρινα, ανεμοδαρμένα, με μια από τις εντυπωσιακότερες ακτογραμμές της Ευρώπης, κάθετους βράχους και το φρούριο Dan Aengus, όπου γίνονταν ανθρωποθυσίες για να εξευμενιστούν οι θεοί της θάλασσας. Απόλυτα επίπεδα, τα γυρίζεις άνετα με ποδήλατο. Καθημερινά υπάρχει σύνδεση με το Galway (εξαιρετικός προορισμός από μόνος του, αυτός), όμως όλοι οι τουρίστες φεύγουν με το ίδιο πλοίο το μεσημέρι. Εμείς μείναμε μια βδομάδα (υπάρχει σύνδεση με τα άλλα δυο νησιά, για να τα γυρίσει κανείς όλα), και τα βράδια είμαστε οι μόνοι ξένοι ανάμεσα στους ντόπιους. Εξαιρετική φιλοξενία, όμορφοι άνθρωποι, pubs που δύσκολα ξεχνάει κανείς, κι ένας τρόπος ζωής που σπάνια βλέπει τουρίστας.

DunAengus.jpg
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Ευχάριστη έκλπληξη ήταν το Duesseldorf όπου είχα πάει πριν 2 χρόνια σε μια φίλη που σπούδαζε εκεί. Αν και οι πληροφορίες μου μιλάγανε για μια βιομηχανική πόλη με κέρδισε το παραδοσιακό της κέντρο και οι βόλτες στις όχθες του Ρήνου. Με πολλά και ενδιαφέροντα μουσεία και σημεία αναφοράς (προσανατολισμένα στη τέχνη πιό πολύ παρά στη Ιστορία) και όμορφους προορισμους σε κοντινή απόσταση π.χ. Neuss. Βέβαια ήταν και το φοιτητικό κλίμα που με ανάβασε...
Άλλο, το Gronigen στην Ολλανδία, όπου μπορείς να ζήσεις και να γνωρίσεις την Ολλανδική νοοτροπία σε πιό αυθεντικούς και ήρεμους ρυθμούς απ΄ότι στο κοσμοπλυμμηρισμένο Amsterdam. Πολλά Τζαζ liveάδικα και όμορφα μπαράκια και καφέ...
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Εξίσου ευχάριστη έκπληξη η Βρέμμη. Πολύ όμορφη και γραφική πόλη με όμορφα σοκάκια στο ιστορικό της κέντρο και πολύ καλό μουσείο δίπλα στο Hauptbanhoff. Στην αρχή βλαστημούσα που έμεινα εκεί καθώς η δουλειά μου ήταν στο Αννόβερο αλλά δεν έβρισκα με τίποτα διαμονή εκεί και σε ακτίνα 30 χλμ τριγύρω οπότε αποφάσισα να μείνω στη Βρέμμη και να πηγαινοέρχομαι με το τραίνο κάθε μέρα. Αλλά καθώς περνούσαν οι μέρες και τριγύριζα στη Βρέμμη τα βράδια τόσο και μου άρεσε. Πολύ καλά εστιατόρια με χαμηλές τιμές και αρκετά καλό σόπινγκ. Επίσης πολύ έυκολη πόλη για ποδήλατο. Τη συνιστω ανεπιφύλακτα για όποιον βρεθεί στα μέρη (όχι σαν προορισμό απο μόνη της καθώς είναι σχετικά μικρή, το πολύ 2 μέρες)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
κι εγώ κάπως έτσι θα συμφωνήσω για φρανκφούρτη.. πανέμορφη πραγματικά πόλη... εμείς μείναμε εκεί αν και είχαμε δουλειά στο ανόβερο (4 ώρες μακριά - τρέλα πραγματικά!) αλλά δεν το μετανιώσαμε καθόλου...
 

smar0

Member
Μηνύματα
65
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
αιγυπτος
Ένας άλλος προορισμος που δεν είναι γνωστός είναι η Βαλένθια (Ισπανία). Πήγαμε το καλοκαιρι στην Μαδρίτη Βαρκελώνη και μείναμε μια μέρα στην Βαλένθια. Πραγματικά την ερωτευθήκαμε. Πρώτα έκαναν εκτροπη του ποταμου που διέσχιζε την πόλη .....και δεν μπάζοσαν την κοίτη του για να χτίσουν οικοδομες (απιστευτο για τα ελληνικά δεδομένα) αλλα το έκαναν ένα τεραστιο πάρκο που διασχίζει την πόλη. Στις εκβολές έκαναν την Πόλη των τεχνων και επιστημών σε σχέδια Καλατράβα καθώςκαι το ωκεοναγραγικό κέντρο......... Οταν φθάσαμε αισθανθηκα σαν βρισκόμουν σε κάποι σκηνίκο του "Πολεμου των άστρων" τα κτίρια ήταν τεραστίες μεταλικά ημικύκλια πραγματικά σαν τοπίο ταινίας επιστημονικής φαντασίας
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Υποτιμημένη χώρα κατά την γνώμη μου το Μαυροβούνιο. Η ριβιέρα των Βαλκανίων είναι ελάχιστα γνωστή στους Έλληνες τουρίστες, αν και τόσο κοντά. Πράσινο, άγρια τοπία, μεσαιωνικά κάστρα, πανέμορφη ακτογραμμή, υδροβιότοποι, γραφικά μοναστήρια και άλλες λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Γενικά θεωρώ υποτιμημένο προορισμό τη Γερμανία γενικά (πλην του Βερολίνου ίσως που γενικά είναι προορισμός top)..όπου και να έχω πάει (Μόναχο, Ντύσσελντορφ, Κολωνία και πέριξ) είναι πολύ όμορφα και γενικά περνάω πάντα καλά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.772
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom