Σουηδία Υπόθεση Στοκχόλμη

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Τώρα μάλιστα!


Ο θεόρατος ναός Riddarholmen είναι το πρώτο πράγμα που αντικρύζει κανείς στο νησί και αποτελεί πέρα από το τόπο ανάπαυσης των Σουηδών μοναρχών ένα από τα παλαιότερα κτήρια της Στοκχόλμης, αρχικής κατασκευής στα τέλη του 13ου αιώνα και δυστυχώς κλειστός για επίσκεψη στο εσωτερικό του:


DSC_1493.JPG



Στην ίδια τοποθεσία βρίσκεται η κεντρική πλατεία πλαισιωμένη από υπέροχα κτήρια όπως το Svea hovrätt, ένα από τα έξι δευτεροβάθμια δικαστήρια του σουηδικού νομικού συστήματος, αλλά και το παλάτι Wrangel :


DSC_1496.JPG



Όπως και το baroque παλάτι Stenbock με την ομώνυμη στήλη έξωθεν αυτού, που χρησιμοποιείται επίσης ως δικαστήριο:


DSC_1499.JPG



Βγήκαμε μέχρι το πίσω «μπαλκόνι» που προσφέρει εξαιρετική θέα προς το δημαρχείο της πόλης και επιστρέψαμε:


DSC_1508.JPG



DSC_1511.JPG



Περάσαμε ξανά τη γέφυρα, πάλι χωρίς να μπούμε στα ενδότερα της gamla stan, θέλοντας να κάνουμε το κύκλο της περιοχής:


DSC_1517.JPG



Έτσι οδηγηθήκαμε μέσα από το σύμπλεγμα του Riksdagshuset, του σουηδικού κοινοβουλίου πιο απλά,


DSC_1520.JPG



DSC_1521.JPG



στο άλλο νησάκι και αντίκρυ από τις γέφυρες Vasabron & Norrbro.


DSC_1527.JPG



DSC_1528.JPG



Καταλήγοντας στη περίφημη όπερα της πόλης.


DSC_1536.JPG



-Ποιο άγαλμα είν’ αυτό, με ρώτησε με μεγάλη περιέργεια ο Γιώργος, λέγοντας του αποστομωτικά, «καλά δε βλέπεις; Ο Μεγαλέξανδρος πάνω στο Βουκεφάλα με το σπαθί στο δεξί, φως φανάρι, μας έκλεψαν την ιδέα απ τη πόλη μας…»


DSC_1534.JPG



Το κτήριο του κοινοβουλίου της Σουηδίας δέσποζε στην απέναντι όχθη, στα όρια του νησιού της παλιάς πόλης:


DSC_1545.JPG



-Αυτό πάλι ποιο άγαλμα είναι;
-Καλά ρε μαλάκα, δε μπορείς να ξεχωρίσεις το Καποδίστρια; Ήμαρτον!


DSC_1550.JPG



Γελώντας περπατήσαμε προς την όχθη, βλέποντας τους γλάρους να τσαλαβουτάνε στα νερά του ….. και να στήνονται κατόπιν για φωτογράφιση:


DSC_1553.JPG



DSC_1554.JPG



Μου άρεσε πολύ αυτό που έβλεπα και αποτύπωνα στο φωτογραφικό φακό, κι ακόμα σχεδόν δεν είχαμε ξεκινήσει:


DSC_1558.JPG



Στο σημείο εκείνο βρίσκεται και to πολύ ωραίο ξενοδοχείο Grand Hotel. Πολύ θα θελα να μάθω πόσο χρεώνει τη διαμονή:


DSC_1559.JPG



Κάναμε το κύκλο περιμετρικά της παραλίας ανηφορίζοντας παράλληλα με το κοινοβούλιο:


DSC_1563.JPG



DSC_1568.JPG



-Μη με ρωτήσεις μαλάκα πάλι για το άγαλμα, αυτό το ξέρεις, του βασιλεώς Κωνσταντίνου, αντίγραφο του δικού μας στο Βαρδάρη στο σημείο μηδέν. Στα 'λεγα για τους Σουηδοί, μας ζηλεύουν.


DSC_1570.JPG



Κάπως έτσι, με περισσότερα γέλια μιας και με είχε πιάσει τρελή έμπνευση μπήκαμε στα στενάκια της πόλης, ξεκινώντας μια ιδιαίτερη περιήγηση σε ένα πολύ ωραίο σημείο, στο καλύτερο ίσως της Στοκχόλμης:


DSC_1576b.JPG



Βγήκαμε στη πλατεία του Αγ. Γεωργίου, με το άγαλμα junior (τσιγκουνιές στο μάρμαρο έκαναν, δε μπορώ να καταλάβω), και προχωρήσαμε στο πλακόστρωτο δεξιά:


DSC_1577.JPG



Ψάχνοντας βέβαια έμαθα καιρό μετά ότι πρόκειται για ρέπλικα του γνήσιου ξύλινου αγάλματος που φιλοξενείται στην εκκλησία Storkyrkan της παλιάς πόλης.

Ακόμα ένα μέρος που αναφέρεται στις ιστορίες του φόρουμ, είναι η τριγωνική πλατεία Brända Tomten στο τέλος αυτού του δρόμου:


DSC_1582.JPG



DSC_1584.JPG



Οι εικόνες ήταν πραγματικά εντυπωσιακές, με τα δεδομένα να εναλλάσσονται, σε άλλα σημεία με πολύ και σε άλλα με καθόλου κόσμο:


DSC_1587b.JPG



Το περίφημο στενάκι Mårten Trotzigs gränd, ή αλλιώς το μικρότερο στενάκι της Στοκχόλμης, που δε καταλαβαίνω τελικά γιατί γίνεται τόσος ντόρος ήταν το επόμενο αξιοθέατο που χα τσεκαρισμένο. Έχουμε τέτοιους φωταγωγούς στη Θεσσαλονίκη ένα σωρό…


DSC_1592b.JPG



Το κατεβήκαμε και βγήκαμε από την άλλη, στην έξοδο του πολυσύχναστου δρόμου Västerlånggatan


DSC_1594.JPG



Πολύς κόσμος, ντόπιοι και τουρίστες βολτάριζαν το μεσημέρι του Σαββάτου εκεί, γεγονός απόλυτα λογικό:


DSC_1595.JPG



Σταθήκαμε μέχρι τη πλατεία Järntorgsbrunnen, χαρακτηριστικό της οποίας είναι η κρήνη, θυμίζοντας έτσι τη δύσκολη προμήθεια νερού τα παλαιότερα χρόνια.


DSC_1596.JPG



Αν κάτι δε στερείται πάντως η Στοκχόλμη στα σύγχρονα έτη είναι το νερό, το οποίο πίνεται από παντού και είναι εξαιρετικό!

 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.702
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Η Σκανδιναβία πάντα φάνταζε στο μυαλό μου κάτι μακρινό, κάτι όχι και τόσο εύκολο και εφικτό για πολλούς παράγοντες, ακόμα και τα τελευταία χρόνια που έχω βουτήξει στα ταξίδια για τα καλά. Ίσως να φταίει η γεωγραφική θέση της στο βόρειο άκρο της Ευρώπης, ίσως πάλι η συστολή μου για οικονομικά ζητήματα, μιας και η φήμη που συνοδεύει αυτές τις περιοχές είναι ότι πρόκειται για απλησίαστες οικονομικά.
Τους ίδιους προβληματισμούς έχω κι εγώ εδώ και χρόνια και δεν το αποφασίζω. Οπότε για δώσε αν μπορείς κάποια οικονομικά στοιχεία μπας και τα ξανασκεφτώ.

Φυσικά πέρα από τα όποια φιλόδοξα έως αχόρταγα πολλές φορές σχέδια μου, τεράστιο ρόλο έπαιξε και η Ryan της καρδιάς μας, καθιστώντας απευθείας εφικτό ακόμα έναν ευρωπαϊκό προορισμό σε τιμές σχεδόν
Τι τιμή πέτυχες;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τους ίδιους προβληματισμούς έχω κι εγώ εδώ και χρόνια και δεν το αποφασίζω. Οπότε για δώσε αν μπορείς κάποια οικονομικά στοιχεία μπας και τα ξανασκεφτώ.
Εννοείται, επίκειται ανάλυση κόστους, αρχής γενομένης από το επόμενο κεφάλαιο. Νομίζω για λίγες ημέρες όλα προσαρμοζονται με την απαραίτητη οργάνωση & προσοχή.
Γύρω στο 60 μετ' επιστροφής, καθόλου άσχημο νομίζω.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θυμάσαι που σε ρώτησα αν έχεις σκεφτεί την Στοκχόλμη και μου είπες φεύγω απόψε;; :cry:
Το ....σύνδρομο της Στοκχόλμης έπαθα εγώ έκτοτε!
Αν και έχω πάειΣκανδιναβία και ολίγον κάτι από Σουηδία...ωστόσο ψήθηκα άσχημα.
Τελικά έκανα πίσω μόνο κ μόνο γιατί το 2μερο που έβγαινε με τη Ryan μου φάνηκε υπερβολικά λίγο σε σχέση με τα έξοδα και σκέφτηκα να το αφήσω για μια άλλη εποχή που δεν θα ξεπαγιάσω.
Περιμένουμε να μας τα πεις αναλυτικά :)
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θυμάσαι που σε ρώτησα αν έχεις σκεφτεί την Στοκχόλμη και μου είπες φεύγω απόψε;; :cry:
Το άτιμο το timing :haha: :haha:
έκανα πίσω μόνο κ μόνο γιατί το 2μερο που έβγαινε με τη Ryan μου φάνηκε υπερβολικά λίγο σε σχέση με τα έξοδα και σκέφτηκα να το αφήσω για μια άλλη εποχή που δεν θα ξεπάγιάσω.
Σοφή σκέψη. Ανεξαρτήτως εξόδων που αυτό είναι σχετικό για το καθένα, έχουν άλλη αξία δυο μέρες το Χειμώνα, σε σχέση με το καλοκαίρι. Θέλοντας και μη, στον ίδιο χρόνο βλέπεις διπλάσια πράγματα, συν οτι βλέπεις και τη πόλη με τα τοπία της καταπράσινα, έχει άλλη ομορφιά.
Νομίζω πάντως ότι οικονομικές λύσεις υπάρχουν σε κάθε περίπτωση, με σχέδιο γίνονται όλα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Θα πω λιγο τον σχεδιασμο μου για Σκανδιναβια το επομενο καλοκαιρι. Οι τιμες των αεροπορικων το καλοκαιρι ειναι στον Θεο, φτανουν χαλαρα τα 300 και εχω γονατισει για να καταφερω να βγαλω τα αεροπορικα με 90 ευρω με βαλιτσα με επιστροφη, ειλικρινα.
Προκειμενου να μην πεινασουμε με βεβαιοτητα θα κλεισω ξενοδοχεια με φαγητο. Ευτυχως δεν πινουμε αλκοολ.
Αναμενω τον οικονομικο απολογισμο για να δω αν η επιλογη της διαμονης ειναι σωστη, γιατι δεν μπορω να ρισκαρω οικονομικες εκπληξεις.
 

domino

Member
Μηνύματα
294
Likes
274
Προκειμενου να μην πεινασουμε με βεβαιοτητα θα κλεισω ξενοδοχεια με φαγητο. Ευτυχως δεν πινουμε αλκοολ.
Αναμενω τον οικονομικο απολογισμο για να δω αν η επιλογη της διαμονης ειναι σωστη, γιατι δεν μπορω να ρισκαρω οικονομικες εκπληξεις.
Παρακολούθησε τις προσφορές των scandic . την άνοιξη βγάζει δυνατή καλοκαιρινή πρόσφορα με χώμα τιμές και πρωινό συμπεριλαμβανόμενο . Δεν έχω δει την πολιτική ακύρωσης σε covid εποχή
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Παρακολούθησε τις προσφορές των scandic . την άνοιξη βγάζει δυνατή καλοκαιρινή πρόσφορα με χώμα τιμές και πρωινό συμπεριλαμβανόμενο . Δεν έχω δει την πολιτική ακύρωσης σε covid εποχή
Σε αυτα εκλεισα αλλα η σελιδα της scandic τα ειχε ακριβοτερα απο τη hotels και διαλεξα το δωρακι της 10% επιστροφης σε δωρεαν διαμονη της hotels (που για αυτες τις τιμες ειναι αρκετα λεφτα).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Προκειμενου να μην πεινασουμε με βεβαιοτητα θα κλεισω ξενοδοχεια με φαγητο. Ευτυχως δεν πινουμε αλκοολ.
Πολύ σημαντική κίνηση, ειδικά αυτή του πρωινού, θα το αναφέρω στο επόμενο κεφάλαιο.
Είναι ακριβά, σχεδον αποτρεπτικά, αν δε παίξεις με μίλια ή δε πας με ryan είναι δύσκολα.
Ευτυχως δεν πινουμε αλκοολ.
Δεν είναι μόνο αυτό, ήταν όλα πανάκριβα, ακόμα και το σουπερ μαρκετ που πήγα κι έκανα τις όποιες συγκρίσεις. Μ' αρέσει που λέγαμε ακριβή τη Βιέννη... Γενικότερα το φαγητό ήταν μεγάλο ζήτημα σ' αυτό το ταξίδι. Ενα burger από τα burger king με μικρή μερίδα πατάτες 11€, πίτσα μεγάλη 22€, αδιανόητες τιμές για τα δεδομένα μας.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.374
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ενα burger από τα burger king με μικρή μερίδα πατάτες 11€, πίτσα μεγάλη 22€, αδιανόητες τιμές για τα δεδομένα μας.
Αυτές οι τιμές παίζουν και στην Ισλανδία για αυτό το είδος φαγητού. Και η Σουηδία θεωρείται πιο ακριβή απο την Ισλανδία σε γενικές γραμμές....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Γι αυτο προτεινω ξενοδοχειο με πρωινο, απογευματινο treat και βραδινο. Η τιμη ανεβαινει περιπου 30-35 ευρω τη μερα ανα ατομο για τα δυομισι γευματα σε σχεση με τον απλο υπνο. Αναζητηστε τα στην αλυσιδα Clarion, Σουηδια και Νορβηγια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.758
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom