Σουηδία Υπόθεση Στοκχόλμη

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland

Κυριακή στη Σουηδία


Επανάληψη του εγερτηρίου, επανάληψη του πρωινού μέχρι σκασμού, επανάληψη και του ραντεβού γύρω στις δέκα στο καφέ δίπλα στο σταθμό του Slussen:


DSC_1771.JPG



Επιλέξαμε να κατέβουμε 2 στάσεις μετά, στο κεντρικό σταθμό της πόλης (Stockholms Centralstation) σχεδιάζοντας παράλληλα τον τρόπο επιστροφής μας στο αεροδρόμιο Arlanda το πρωί της επομένης. Αυτό βέβαια που δε περιμέναμε ήταν η ομορφιά που θα συναντούσαμε, καθώς δε πρόκειται απλά για ένα τυπικό σταθμό τρένων, αλλά για ένα σύγχρονο εμπορικό στην ουσία που είχε μέχρι και χριστουγεννιάτικη αγορά. Γεμάτη βεβαίως από κόσμο και χωρίς τη παραμικρή υποψία μάσκας…


DSC_1775.JPG



Ο σταθμός αποτελούσε σημείο αναφοράς και στην εξωτερική του όψη, κατατάσσοντας τον κάλλιστα κάποιος στα αξιοθέατα:


DSC_1779b.JPG



Απέναντι ακριβώς όμως βρίσκεται όντως ένα αξιοθέατο της νέας πόλης -αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι- και δεν είναι άλλο από το μεγαλοπρεπέστατο ναό S:ta Clara kyrka


DSC_1782.JPG



Αφού επεξεργαστήκαμε το χώρο περιμετρικά, ανοίξαμε τη πόρτα και μπήκαμε μέσα. Η διαδικασία της λειτουργίας ήταν σε πλήρη διεξαγωγή εκείνη την ώρα:


DSC_1787.JPG



Δε μείναμε για πολύ και πήραμε το κεντρικό δρόμο της περιοχής:


DSC_1789.JPG



DSC_1790.JPG



Συνεχίζοντας λίγο μετά στο γνωστό πεζόδρομο Drottninggatan, γνωστό για τα πολλά εμπορικά του καταστήματα εκτός των άλλων:


DSC_1793.JPG



DSC_1796.JPG



Μου έκαναν εντύπωση τα πέτρινα λιοντάρια αντί εμποδίων που οριοθετούσαν τους πεζόδρομους, αλλά και τα μεταλλικά γράμματα αντί γραμμών που έβλεπα σε αρκετά σημεία στη πόλη από τη προηγούμενη ακόμη μέρα:


DSC_1800.JPG



Πλησιάζοντας στο τέλος του πεζόδρομου σταμπάραμε μια πολύ ωραία παμπ στην οποία δώσαμε την υπόσχεση να επανέλθουμε, μιας και ήταν ακόμη νωρίς:


DSC_1804.JPG



Αντ’ αυτού προχωρήσαμε ως το πάρκο Spökparken για μερικές φωτογραφίες,


DSC_1806.JPG



DSC_1807.JPG



Κάνοντας στη συνέχεια δεξιά για να κατηφορίσουμε τη Holländargatan, προκειμένου να δούμε τα υπόλοιπα σημεία που είχα στο χάρτη, αρχής γενομένης από την εκκλησία Adolf Fredriks Församling, στην οποία δε σταθήκαμε:


DSC_1810.JPG



Καθώς στα σχέδια μας ήταν να προχωρήσουμε στο παρακείμενο λόφο και την εκκλησία S:t Johannes kyrka


DSC_1813.JPG



Η Εκκλησία του Αγίου Ιωάννη, σχεδιασμένη σε στυλ Γοτθικής Αναγέννησης και ολοκλήρωσης 1890, ήταν σίγουρα ακόμα μια εντυπωσιακή από τις ουκ ολίγες που είδαμε στη πόλη, κλειστή όμως για το κοινό:


DSC_1816.JPG



Μπροστά ακριβώς βρίσκεται και το ξύλινο καμπαναριό ‘’St Johannes klocktorn’’, απομεινάρι του παλαιότερου ναού κατασκευής 1692 παρακαλώ!


DSC_1825.JPG



Συνεχίσαμε τη πορεία μας μέσω της Malmskillnadsgatan προκειμένου να φτάσουμε στο σταθμό του Μετρό για τη συνέχεια. Ο αναπάντεχος ήλιος έκανε τη μέρα αισθητά πιο υποφερτή από τη προηγούμενη:


DSC_1826.JPG



DSC_1828.JPG



Τι σκοπό είχαμε; Κάτι που μας προέκυψε επιτόπου, να εξερευνήσουμε 2-3 σταθμούς του Μετρό που είχαμε σταμπάρει, εκμεταλλευόμενοι τη κάρτα απεριόριστων διαδρομών που έτσι κι αλλιώς είχαμε. Όπως είπα άλλωστε, το Μετρό στη Στοκχόλμη αποτελεί ξεχωριστό αξιοθέατο:


DSC_1836.JPG



Η διαδρομή ως το σταθμό Thorildsplan είχε κι αυτή τη πλάκα της,


DSC_1839.JPG



DSC_1838.JPG



Μεγαλύτερη πλάκα είχε όμως ο ίδιος ο σταθμός καθώς τα πλακάκια σχημάτιζαν εικόνες γνωστών video games των 80s με πασίγνωστα 8bit σύμβολα:


DSC_1843b.JPG



Σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα πήραμε το τρένο για το σταθμό του Kristineberg, μιας και στη Στοκχόλμη οι συγκοινωνίες ήταν πραγματικά σε άλλο επίπεδο:


DSC_1845.JPG



DSC_1846.JPG



Τελειώνοντας τη περιήγηση μας στη στάση OdenPlan,


DSC_1850.JPG



DSC_1851.JPG



Προχωρώντας ως τις πολύ απότομες σκάλες για να βγούμε έξω.


DSC_1854.JPG



Ήταν το επόμενο σημείο της πόλης που είχαμε κατά νου να εξερευνήσουμε…

 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Η Σκανδιναβία πάντα φάνταζε στο μυαλό μου κάτι μακρινό, κάτι όχι και τόσο εύκολο και εφικτό για πολλούς παράγοντες, ακόμα και τα τελευταία χρόνια που έχω βουτήξει στα ταξίδια για τα καλά. Ίσως να φταίει η γεωγραφική θέση της στο βόρειο άκρο της Ευρώπης, ίσως πάλι η συστολή μου για οικονομικά ζητήματα, μιας και η φήμη που συνοδεύει αυτές τις περιοχές είναι ότι πρόκειται για απλησίαστες οικονομικά.
Τους ίδιους προβληματισμούς έχω κι εγώ εδώ και χρόνια και δεν το αποφασίζω. Οπότε για δώσε αν μπορείς κάποια οικονομικά στοιχεία μπας και τα ξανασκεφτώ.

Φυσικά πέρα από τα όποια φιλόδοξα έως αχόρταγα πολλές φορές σχέδια μου, τεράστιο ρόλο έπαιξε και η Ryan της καρδιάς μας, καθιστώντας απευθείας εφικτό ακόμα έναν ευρωπαϊκό προορισμό σε τιμές σχεδόν
Τι τιμή πέτυχες;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τους ίδιους προβληματισμούς έχω κι εγώ εδώ και χρόνια και δεν το αποφασίζω. Οπότε για δώσε αν μπορείς κάποια οικονομικά στοιχεία μπας και τα ξανασκεφτώ.
Εννοείται, επίκειται ανάλυση κόστους, αρχής γενομένης από το επόμενο κεφάλαιο. Νομίζω για λίγες ημέρες όλα προσαρμοζονται με την απαραίτητη οργάνωση & προσοχή.
Γύρω στο 60 μετ' επιστροφής, καθόλου άσχημο νομίζω.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.626
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Θυμάσαι που σε ρώτησα αν έχεις σκεφτεί την Στοκχόλμη και μου είπες φεύγω απόψε;; :cry:
Το ....σύνδρομο της Στοκχόλμης έπαθα εγώ έκτοτε!
Αν και έχω πάειΣκανδιναβία και ολίγον κάτι από Σουηδία...ωστόσο ψήθηκα άσχημα.
Τελικά έκανα πίσω μόνο κ μόνο γιατί το 2μερο που έβγαινε με τη Ryan μου φάνηκε υπερβολικά λίγο σε σχέση με τα έξοδα και σκέφτηκα να το αφήσω για μια άλλη εποχή που δεν θα ξεπαγιάσω.
Περιμένουμε να μας τα πεις αναλυτικά :)
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θυμάσαι που σε ρώτησα αν έχεις σκεφτεί την Στοκχόλμη και μου είπες φεύγω απόψε;; :cry:
Το άτιμο το timing :haha: :haha:
έκανα πίσω μόνο κ μόνο γιατί το 2μερο που έβγαινε με τη Ryan μου φάνηκε υπερβολικά λίγο σε σχέση με τα έξοδα και σκέφτηκα να το αφήσω για μια άλλη εποχή που δεν θα ξεπάγιάσω.
Σοφή σκέψη. Ανεξαρτήτως εξόδων που αυτό είναι σχετικό για το καθένα, έχουν άλλη αξία δυο μέρες το Χειμώνα, σε σχέση με το καλοκαίρι. Θέλοντας και μη, στον ίδιο χρόνο βλέπεις διπλάσια πράγματα, συν οτι βλέπεις και τη πόλη με τα τοπία της καταπράσινα, έχει άλλη ομορφιά.
Νομίζω πάντως ότι οικονομικές λύσεις υπάρχουν σε κάθε περίπτωση, με σχέδιο γίνονται όλα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Θα πω λιγο τον σχεδιασμο μου για Σκανδιναβια το επομενο καλοκαιρι. Οι τιμες των αεροπορικων το καλοκαιρι ειναι στον Θεο, φτανουν χαλαρα τα 300 και εχω γονατισει για να καταφερω να βγαλω τα αεροπορικα με 90 ευρω με βαλιτσα με επιστροφη, ειλικρινα.
Προκειμενου να μην πεινασουμε με βεβαιοτητα θα κλεισω ξενοδοχεια με φαγητο. Ευτυχως δεν πινουμε αλκοολ.
Αναμενω τον οικονομικο απολογισμο για να δω αν η επιλογη της διαμονης ειναι σωστη, γιατι δεν μπορω να ρισκαρω οικονομικες εκπληξεις.
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
Προκειμενου να μην πεινασουμε με βεβαιοτητα θα κλεισω ξενοδοχεια με φαγητο. Ευτυχως δεν πινουμε αλκοολ.
Αναμενω τον οικονομικο απολογισμο για να δω αν η επιλογη της διαμονης ειναι σωστη, γιατι δεν μπορω να ρισκαρω οικονομικες εκπληξεις.
Παρακολούθησε τις προσφορές των scandic . την άνοιξη βγάζει δυνατή καλοκαιρινή πρόσφορα με χώμα τιμές και πρωινό συμπεριλαμβανόμενο . Δεν έχω δει την πολιτική ακύρωσης σε covid εποχή
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Παρακολούθησε τις προσφορές των scandic . την άνοιξη βγάζει δυνατή καλοκαιρινή πρόσφορα με χώμα τιμές και πρωινό συμπεριλαμβανόμενο . Δεν έχω δει την πολιτική ακύρωσης σε covid εποχή
Σε αυτα εκλεισα αλλα η σελιδα της scandic τα ειχε ακριβοτερα απο τη hotels και διαλεξα το δωρακι της 10% επιστροφης σε δωρεαν διαμονη της hotels (που για αυτες τις τιμες ειναι αρκετα λεφτα).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Προκειμενου να μην πεινασουμε με βεβαιοτητα θα κλεισω ξενοδοχεια με φαγητο. Ευτυχως δεν πινουμε αλκοολ.
Πολύ σημαντική κίνηση, ειδικά αυτή του πρωινού, θα το αναφέρω στο επόμενο κεφάλαιο.
Είναι ακριβά, σχεδον αποτρεπτικά, αν δε παίξεις με μίλια ή δε πας με ryan είναι δύσκολα.
Ευτυχως δεν πινουμε αλκοολ.
Δεν είναι μόνο αυτό, ήταν όλα πανάκριβα, ακόμα και το σουπερ μαρκετ που πήγα κι έκανα τις όποιες συγκρίσεις. Μ' αρέσει που λέγαμε ακριβή τη Βιέννη... Γενικότερα το φαγητό ήταν μεγάλο ζήτημα σ' αυτό το ταξίδι. Ενα burger από τα burger king με μικρή μερίδα πατάτες 11€, πίτσα μεγάλη 22€, αδιανόητες τιμές για τα δεδομένα μας.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ενα burger από τα burger king με μικρή μερίδα πατάτες 11€, πίτσα μεγάλη 22€, αδιανόητες τιμές για τα δεδομένα μας.
Αυτές οι τιμές παίζουν και στην Ισλανδία για αυτό το είδος φαγητού. Και η Σουηδία θεωρείται πιο ακριβή απο την Ισλανδία σε γενικές γραμμές....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Γι αυτο προτεινω ξενοδοχειο με πρωινο, απογευματινο treat και βραδινο. Η τιμη ανεβαινει περιπου 30-35 ευρω τη μερα ανα ατομο για τα δυομισι γευματα σε σχεση με τον απλο υπνο. Αναζητηστε τα στην αλυσιδα Clarion, Σουηδια και Νορβηγια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom