Φάρμακα στο αεροπλάνο

mariw22

Member
Μηνύματα
66
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
θα δειξει...
Ταξίδι-Όνειρο
τοσκάνη
γεια σε όλους...γνωρίζει κάποιος τι γίνεται αν θέλουμε στην πτήση μαζί μας, να έχουμε ένα φάρμακο..σε υγρή μορφή?? εγώ για παράδειγμα θέλω να πάρω μαζί μου ένα φάρμακο για τη μύτη, το οτριβίν...τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση???μήπως θέλουν χαρτί απο γιατρό??
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Και που να διαβασουν τη συνταγη του γιατρου οι αλλοθρησκοι, ειδικα με το γραφικο χαρακτηρα των ελληνων γιατρων (αναρωτιεμαι αν δινουν μαθημα κακογραφιας για να παρουν πτυχιο).
Ποτε μου δεν ειχα προβλημα στα ταξιδια μου με τα φαρμακα που συνηθιζω να τα παιρνω ως χειραποσκευη για το ενδεχομενο προβλημα-καθυστερηση βαλιτσας.
Αν φοβασαι υπερβολικα, μπορεις να παρεις τα φαρμακα στα κουτια τους με το χαρτακι των οδηγιων μεσα και δεν θα εχεις κανενα προβλημα, εκτος και αν μεταφερεις φαρμακαποθηκη.
 

mariw22

Member
Μηνύματα
66
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
θα δειξει...
Ταξίδι-Όνειρο
τοσκάνη
αχ ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις,γιατί έχω αγχωθεί με αυτό το θέμα... θα κάνω αυτό με το κουτάκι..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.919
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μόνο σε ταξίδια σε ΗΠΑ/Αυστραλία/Ιαπωνία ενδέχεται να έχεις πρόβλημα με φάρμακα χωρίς συνταγή (που να τη διαβάζουν αυτοί).
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Μόνο σε ταξίδια σε ΗΠΑ/Αυστραλία/Ιαπωνία ενδέχεται να έχεις πρόβλημα με φάρμακα χωρίς συνταγή (που να τη διαβάζουν αυτοί).
Το κανεις πιο συγκεκριμενο? Imodium, depon, mesulid, losec και αποσυμφορητικα εχω παντα μαζι μου. Τι πρεπει να κουβαλαω για να μην μου τα "κρατησουν" στις χωρες που γραφεις?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.919
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το κανεις πιο συγκεκριμενο? Imodium, depon, mesulid, losec και αποσυμφορητικα εχω παντα μαζι μου. Τι πρεπει να κουβαλαω για να μην μου τα "κρατησουν" στις χωρες που γραφεις?
Ενδεχομένως να στα τσιμπήσουν σε κάποιο έλεγχο κατά το boarding (το "The terminal" το έχεις δει?)
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ενδεχομένως να στα τσιμπήσουν σε κάποιο έλεγχο κατά το boarding (το "The terminal" το έχεις δει?)
Καλά taver,αν αντλείς τις πληροφορίες σου από ταινίες...φέξε μου...
Λοιπόν Σωκράτη θα τα βρεις ΟΛΑ εδώ...

Travelers Alert

Importations of Drugs

9-2 - Coverage of Personal Importations

http://www.cbp.gov/xp/cgov/travel/vacation/kbyg/prohibited_restricted.xml

http://www.cbp.gov/xp/cgov/travel/clearing/restricted/medication_drugs.xml

Εκτός αν θεωρείται ο Τομ Χανκς πιο έγκυρος από το FDA.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Λιγο πριν πεταξω για Νεα Υορκη ειχα ενα φοβερο κρυολογημα το οποιο κατεληξε σε ακροαστικα.
Ο γιατρος λοιπον μου χορηγησε 5 διαφορετικα φαρμακα απο ισχυρη αντιβιωση μεχρι σκευασμα για εισπνοες.
Ειχε φροντισει να μου δωσει ενα χαρτι στο οποιο σημειωνε οτι επασχα απο σοβαρης μορφης κρυολογημα και επρεπε να ακολουθω αυστηρα ενα προγραμμα .
Αυτα τα πηρα ολα μαζι στη χειραποσκευη στο αεροπλανο,περασα απο 2 ελεγχους , εναν στην Αθηνα και εναν στην Κωνσταντινουπολη και κανεις δεν μου ζητησε το λογο για το οτιδηποτε
 

elvin

Member
Μηνύματα
16
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ - ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ
Καλησπερα, και συγνώμη προκαταβολικά, αν ειμαι off topic :( Σε 5 μέρες ταξιδεύουμε για Νέα Υόρκη με τον άντρα μου, ο οποίος ακολουθεί φαρμακευτική αγωγή σε ενέσιμη μορφή για Διαβήτη Τύπου 1. Για 20 μέρες που θα μείνουμε θα πρέπει να έχει μαζί του περίπου 6 διαφορετικές προγεμισμένες πένες, μερικές βελόνες (βιδώνονται πάνω στην πένα), καθώς επίσης ταινίες μέτρησης, μετρητή και πένα τρυπήματος δακτύλου. Επίσης θα φέρει στο μπράτσο του κολλημένη συσκευή εξωτερικού καθετήρα (μέγεθος διευρου) με υπέρυρθες που μετράει το ζάχαρο αυτόματα και στέλνει μετρήσεις σε αντίστοιχη συσκευή (μοιάζει με κινητό) που θα έχει επάνω του.
Εκτός απο το βιβλιάριο υγείας που θα έχει μαζί του (και δε νομίζω να βγάλουν άκρη με αυτό λολ), εξασφαλίσαμε και ένα χαρτί στα αγγλικά απο τον γιατρό που τον παρακολουθεί, στο οποίο πιστοποιεί το πρόβλημα υγείας και αναφέρει τις μάρκες και την ποσότητα των φαρμάκων, συσκευών και περιφερειακών που θα έχει μαζί του.
Υπάρχει καμία περίπτωση να μας κάνουν κανένα σκηνικό για όλα αυτά, είτε στον έλεγχο πριν την αποβίβαση, είτε κατά την άφιξή μας στο JFK? Xρειάζεται να έχουμε μαζί μας κάποιο επιπλέον έγγραφο ή κάποια άδεια για όλα αυτά ?
Ευχαριστώ !!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.698
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
ενημερωστε την εταιρεια και οτι θα χρειαστει να βαλετε και στο ψυγειο την ισνουλινη δεν νομιζω να σας αρνηθουν και στο ελεγχο να εχετε την ιατρικη βεβαιωση .
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.439
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom