Φαγητο - ποτο στα Συβοτα - Παργα (&γυρω περιοχες)

Kalian

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λευκάδα-Πάργα
Γεια σας...
Επειδή συνήθως στις διακοπές μπορούμε να την πάθουμε αν πηγαίνουμε στα τυφλά σε διάφορα εστιατόρια που δεν γνωρίζουμε [και την έχουμε πάθει ουκ ολίγες φορες:confused:] θα ήθελα πληροφορίες για εστιατόρια στις πιο πάνω περιοχές. Θα πάμε το καλοκαίρι 5 μέρες στην Πάργα που θα είναι η βάση μας κι από κει θα κάνουμε εξορμήσεις στις γύρω περιοχές. Και για αυτό το λόγο δεν περιορίστηκα να ρωτήσω μόνο για την Πάργα, γιατί θα φάμε το ψαράκι μας στα Σύβοτα φαντάζομαι και την πέστροφα όταν θα πάμε στις πηγές του Αχέροντα. Δεν ρωτώ ποια εστιατόρια θα πρέπει να αποφύγουμε γιατί δεν επιτρέπεται από το forum :) Για να είμαι ειλικρινείς έχω κοιτάξει και στο tripadvisor αλλά εκεί γράφουν περισσότερο ξένοι οπότε καμμιά φορά είναι διαφορετικές οι απόψεις.
Στο μεταξύ αν έχετε να συστήσετε και κάποια μπαράκια στην Πάργα θα είναι καλοδεχούμενα.
Ευχαριστώ πολύ.
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Γεια σας...
Επειδή συνήθως στις διακοπές μπορούμε να την πάθουμε αν πηγαίνουμε στα τυφλά σε διάφορα εστιατόρια που δεν γνωρίζουμε [και την έχουμε πάθει ουκ ολίγες φορες:confused:] θα ήθελα πληροφορίες για εστιατόρια στις πιο πάνω περιοχές. Θα πάμε το καλοκαίρι 5 μέρες στην Πάργα που θα είναι η βάση μας κι από κει θα κάνουμε εξορμήσεις στις γύρω περιοχές. Και για αυτό το λόγο δεν περιορίστηκα να ρωτήσω μόνο για την Πάργα, γιατί θα φάμε το ψαράκι μας στα Σύβοτα φαντάζομαι και την πέστροφα όταν θα πάμε στις πηγές του Αχέροντα. Δεν ρωτώ ποια εστιατόρια θα πρέπει να αποφύγουμε γιατί δεν επιτρέπεται από το forum :) Για να είμαι ειλικρινείς έχω κοιτάξει και στο tripadvisor αλλά εκεί γράφουν περισσότερο ξένοι οπότε καμμιά φορά είναι διαφορετικές οι απόψεις.
Στο μεταξύ αν έχετε να συστήσετε και κάποια μπαράκια στην Πάργα θα είναι καλοδεχούμενα.
Ευχαριστώ πολύ.
Το filomila ειναι καλο , θελει κρατηση, εχει κρασια ελληνων μικρων παραγωγων και ιταλικη κυριως κουζινα [ ανεβαινεις προς το καστρο και πας απο την αλλη πλευρα του λοφου]
 

dimitrakis-

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Για Σύβοτα τα περισσότερα είναι πάνω στο λιμανάκι. Το Blue Coast έχει ανατολίτικα πιάτα και γενικά καλούτσικα κρεατικά, είναι στη βόρεια άκρη. Το Georgeo's Family προς τα νότια έχει απ' όλα, τα ψαρικά σε ικανοποιητικό επίπεδο. Το Filakas του ομώνυμου ξενοδοχείου είναι στη νότια άκρη, λίγο πιο τσιμπημένο και καλά ψαρικά.
Στη διπλανή Πέρδικα υπάρχει το Αυλή με καλό φαΐ και εξυπηρέτηση.
 

Kalian

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λευκάδα-Πάργα
Το filomila ειναι καλο , θελει κρατηση, εχει κρασια ελληνων μικρων παραγωγων και ιταλικη κυριως κουζινα [ ανεβαινεις προς το καστρο και πας απο την αλλη πλευρα του λοφου]
Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το έχω στα υπόψην μου. Υπάρχουν κι άλλα εστιατόρια στην Πάργα που αξίζει τον κόπο να πάει κάποιος εκτός από το filomila;

Για Σύβοτα τα περισσότερα είναι πάνω στο λιμανάκι. Το Blue Coast έχει ανατολίτικα πιάτα και γενικά καλούτσικα κρεατικά, είναι στη βόρεια άκρη. Το Georgeo's Family προς τα νότια έχει απ' όλα, τα ψαρικά σε ικανοποιητικό επίπεδο. Το Filakas του ομώνυμου ξενοδοχείου είναι στη νότια άκρη, λίγο πιο τσιμπημένο και καλά ψαρικά.
Στη διπλανή Πέρδικα υπάρχει το Αυλή με καλό φαΐ και εξυπηρέτηση.
Ευχαριστώ. Πολύ κατατοπιστικός. :)
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντου
Στα Σύβοτα μεσα στον πεζόδρομο οπως ξεκινάει για να φτάσει στο λιμανακι στο αριστερο χερι εχει ολο ταβέρνες και ψητοπωλεία δίπλα σε ενα μαγαζι με πίνακες και αντίκες εχει μια εκπληκτικη πιτσαρία ιταλικη "mediteraneo" λεγεται πρεπει να φατε οπωςσδηποτε...
Επισης πηγαίνοντας απο σύβοτα για πάργα ( για εσας απο παργα για συβοτα :D )
πανω στο βουνό εχει πάνω στον δρόμο μια ψαροταβέρνα
"το δίχτυ"λέγεται εξωτερικα δεν θα σου γεμισει το ματι ( κ εμας μας ειπαν και πηγαμε εκει ) αλλα τα ψαρια ειναι ολόφρεσκα και οικονομικο μαγαζι.

Εμεις φάγαμε και στον φύλακα στο λιμανι αλλα χρυσοπληρώσαμε οτι φάγαμε (ψάρια και μπουκαλι κρασι μαζι με σαλατες ) χωρις να μας αρέσουν , στο δίχτυ φαγαμε πολυ καλύτερα τελικα...
Πέρασαν 3 χρόνια απο τοτε που πηγα και αυτα τα δυο μαγαζία ειναι τα μόνα που θυμαμαι οτι φάγαμε ωραια και όσους φιλους εστειλα εμειναν επισης ευχαριστημένοι .:clap:

Παργα ειχα πάει πρίν 5χρόνια αλλα δεν θυμάμαι και πολλά.:rolleyes:

Καλα να περάσετε !!!:)
 

Kalian

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λευκάδα-Πάργα
Πέρασαν 3 χρόνια απο τοτε που πηγα και αυτα τα δυο μαγαζία ειναι τα μόνα που θυμαμαι οτι φάγαμε ωραια και όσους φιλους εστειλα εμειναν επισης ευχαριστημένοι .:clap:
Αυτό είναι αλήθεια... Κι εγώ όπου κι αν έχω ταξιδέψει τα εστιατόρια που θυμάμαι είναι είτε τα καλύτερα :clap:, είτε τα χειρότερα :confused:. Τα μέτρια συνήθως τα ξεχνώ... έτσι για να τα θυμάσαι αυτά που ανέφερες πρέπει πράγματι να είναι καλά. Τα έχω ήδη σημειώσει. :D

Ευχαριστώ πολύ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μου αρεσε το Castello. Υψηλος επαγγελματισμος και πολυ καλη ιταλικη κουζινα. Κατι ξερουν γι αυτη...αν εισαστε φαν του ειδους..
Καλη καβα με καλες τιμες και περιβαλλον εντος πολης μεν, ρομαντικο δε.
 

johni41

Member
Μηνύματα
47
Likes
2
καλησπερα σε ολους! με τη γυναικα μου θα ειμαστε στην περιοχη απο 30/7 - 8/8. θα μεινουμε σε καμπινγκ και εχουμε σκοπο να χαλαρωσουμε κυριως αλλα και να δουμε τουλαχιστον τα βασικα και αναλογα την ορεξη κι αλλα μερη που αξιζουν.
εχω διαβασει αρκετα πραγματα για παραλιες, αξιοθεατα,ποταμια, αρχαιολογικους χωρους κλπ που αξιζει να επισκεφθουμε.
δεν εχω βρει ομως πληροφοριες για καλο και οικονομικο φαγητο-ποτο . εκτος απο καποιες διασπαρτες .
γι'αυτο και ζητω τη συνδρομη σας!
δεν μας αρεσουν τα πολυ κυριλε και ακριβα που συνηθως πεινας μολις φας. αλλα ακομα και σε ταβερνα να πας στα τυφλα μαλλον θα την πατησεις. κι αν ειναι κατι ακριβο αλλα πραγματικα αξιζει τοτε γιατι να μην το προτιμησεις?
περιοχη δεν μας ενδιαφερει καποια συγκεκριμενη μιας και εχουμε ορεξη για βολτες.
ευχαριστω προκαταβολικα!!
καλες διακοπες σε ολους!
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Προτάσεις 2.

1. Ψαράκι στο Δίχτυ στην Ανθούσα . ο Νικος δεν δαγκώνει στις τιμές κ το φαγητό ειναι καλό .

2. η αγαπημένη μου πρόταση ως χρόνιος ελεύθερος κατασκηνωτής . Θα βάλεις στο αυτοκίνητο σου τις καρεκλιτσες σου , ένα τραπεζάκι,κάρβουνα και μια μόνο σχάρα . Στο ψυγειακι σου θα βάλεις αυτό που θες να ψήσεις .θα πας προς τη Γλυκη του δήμου Αχέροντα αλλα θα ανηφορίσεις για τα χωρια του Σουλιου. Όταν θα δεις στα δεξιά σου τη ταμπέλα ΜΥΛΟΙ θα στρίψεις . Θα κατηφόρισεις , θα παρκάρεις στο πλάτωμα και κάτω απ τις πηγές που αναβλύζουν το παγωμένο νερό , θα κανείς μια μικρή εστία με τις άφθονες πέτρες . Ψήσε , φάε και φύγε .

Δεν υπάρχει τπτ καλύτερο στη περιοχή και είμαι απόλυτος .


Καλά να περάσεις !
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Μόλις επέστρεψα από τη περιοχή με τις καλύτερες εντυπώσεις!!!

Πάργα

Aegis - Δεν είναι φτηνό αλλά δεν το λες και πολύ ακριβό. Έχει όμως πιάτα με φαντασία! Αξίζει τα λεφτά του!

Το Καντούνι - Καλές τιμές και καταπληκτικό σπιτικό φαγητό!!!!

Σύβοτα

Το Τρεχαντήρι - Αν σου αρέσει η Γαριδομακαρονάδα είναι μια από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει

Blue Coast - Ανατολίτικη κυρίως κουζίνα. Το κοτόπουλα με μέλι είναι πεντανόστιμο!
 

johni41

Member
Μηνύματα
47
Likes
2
Καλημέρα! Θα τα έχω υπόψιν μου! Πρώτη μέρα σήμερα μιας και χθες με το ταξίδι και μέχρι να ξεκουραστούμε έφυγε γρήγορα.
Άντε να διαλέξεις παραλία τώρα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.820
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom