Γαλλία Φαγητό για vegetarians (και μη) στο Παρίσι

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Χαιρετώ την πάρεα!
Σιγά σιγά πλησιάζει η 15η Φεβρουαρίου και το αναμενόμενο ταξίδι στο Παρισι. Θα χρειαστώ τη βοήθειά σας ώστε να μην την πατήσουμε πάλι όπως στη Ρώμη που τη βγάλαμε σε γνωστή αλυσίδα fast food.
Θα ήθελα αν γνωρίζετε να μου προτείνετε εστιατόρια κατα βάση αρκετά οικονομικά (budget 10-15€/πιάτο) που να περιλαμβάνει και επιλογές για vegetarians. Ξέρω οτι στα αμιγώς χορτοφαγικά εστιατόρια οι τιμές ειναι αρκετά τσιμπημένες (στα περισσότερα μου έβγαζε ευρος τιμών €€€) οπότε σε αυτό το θέμα είμαστε λίγο πιο ευέλικτοι (στο να ειναι mixed η κουζίνα εννοώ).

Με μια μικρή έρευνα που έκανα βρήκα αυτά τα 3:

1) http://www.tripadvisor.co.uk/Restau...eviews-Bob_s_Kitchen-Paris_Ile_de_France.html

2) https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...-Reviews-Hank_Burger-Paris_Ile_de_France.html

3) https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...-Le_puits_de_legumes-Paris_Ile_de_France.html

Θα μένουμε στην Place d'Italie.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Vegetarian θες ή vegan; Αν ειναι το πρωτο δεν θα δυσκολευτεις πολυ. Σχεδον ολα τα εστιατορια εχουν πιατα χωρις κρεας.
Αφου σ' αρεσουν τα φαλαφελ δοκιμασε το L'As du Fallafel στη rue des Rosiers στο Marais.
Ενα πολυ καλο χορτοφαγικο ειναι το Le Potager du Marais στη rue Rambuteau.
Ενω διασημο για τα burger του ειναι το Hank που ανεφερες πιο πανω. κι αυτο στο Marais και συνηθως εχει μεγαλη ουρα.
Τελος στο happycow.net μπορεις να βρεις κι αλλα εστιατορια. Κατεβασε και το app του για να βρισκεις εστιατορια κοντα σε σενα (σαν διαφημιση τα λεω)
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Vegetarian θες ή vegan; Αν ειναι το πρωτο δεν θα δυσκολευτεις πολυ. Σχεδον ολα τα εστιατορια εχουν πιατα χωρις κρεας.
Αφου σ' αρεσουν τα φαλαφελ δοκιμασε το L'As du Fallafel στη rue des Rosiers στο Marais.
Ενα πολυ καλο χορτοφαγικο ειναι το Le Potager du Marais στη rue Rambuteau.
Ενω διασημο για τα burger του ειναι το Hank που ανεφερες πιο πανω. κι αυτο στο Marais και συνηθως εχει μεγαλη ουρα.
Τελος στο happycow.net μπορεις να βρεις κι αλλα εστιατορια. Κατεβασε και το app του για να βρισκεις εστιατορια κοντα σε σενα (σαν διαφημιση τα λεω)
Vegetarian, όχι vegan. Το τυράκι πάει σύννεφο. Και ειδικά στο Παρίσι θα τα τιμήσουμε αναλόγως! :)
Με βοήθησες πολύ!
Merci!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιώργο στην place d'Italie κοντά είναι και η κινέζικη συνοικία και πιστεύω θα βρείς και οικονομικό φαγητο και χορτοφαγικές επιλογές τουλαχιστον τις ώρες που θα είστε στο ξενοδοχείο. Στο καλύτερο φάλαφελ του κόσμου οπως το διαφημιζουν,αυτο του είπε ο τριπακιας στο marais να πας.Μου αρεσε παρα πολυ και δεν ειμαι χορτοφάγος. Αν θυμαμαι ενα σαντουιτς με φαλαφελ έκανε 9 ευρω, το ιδιο και η μερίδα.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Γιώργο στην place d'Italie κοντά είναι και η κινέζικη συνοικία και πιστεύω θα βρείς και οικονομικό φαγητο και χορτοφαγικές επιλογές τουλαχιστον τις ώρες που θα είστε στο ξενοδοχείο. Στο καλύτερο φάλαφελ του κόσμου οπως το διαφημιζουν,αυτο του είπε ο τριπακιας στο marais να πας.Μου αρεσε παρα πολυ και δεν ειμαι χορτοφάγος. Αν θυμαμαι ενα σαντουιτς με φαλαφελ έκανε 9 ευρω, το ιδιο και η μερίδα.
Ναι το έχω ακούσει για τον "Άσσο", ειναι πολύ διάσημο. Για να δούμε...!
Γενικά με την κινέζικη κουζίνα δεν έχω πολύ καλή σχέση, αλλά εφόσον είναι κοντά στην Place d'Italie ίσως με εξυπηρετήσει κάποιο βράδυ!
Merci à toi aussi mon ami! :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
C'est mon plaisir, monsieur @georgeant :D

Eπίσης ωραίες σούπες βελουτέ με λαχανικά είχαμε φάει στην Galeries Lafayette. Έχε το κι αυτό υπόψιν αν βρεθείτε κατά κει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.472
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom