Κέρκυρα Φαγητό στην Κέρκυρα

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ποιά είναι τα αγαπημένα σας μέρη για φαγητό στην Κέρκυρα;

Για μένα πρώτα απ' όλα η ψαροταβέρνα Ρούλα στου Κοντόκαλη και νούμερο δύο η κληματαριά(γνωστό ως στου Μπέλλου) στις Μπενίτσες.

Update: Πρόσφατες πληροφορίες λένε ότι η Ρούλα έχει χαλάσει το φαγητό
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Ανά περιοχή:
Πόρτα ρεμούντα: Μπούλης (del Sole) και La Bruschetta,
Νότια: Βάκχος στην παραλία της Μεσογγής, Ζαχαρίας (Μεσογγή), Παξινός (Μπενίτσες), Καφέσας (Παραλία Αγ.Γιώργη Αργυράδων)
Βόρεια: Πυξίδα (διασταύρωση Ρόδας), Γιώργος (παραλία Αλμυρού), Κύμα (Κασσιώπη), Αλκίνοος (Παλιά Περίθεια)

Εξαιρώ τα πολυδιαφημισμένα Etrusco, La famiglia.

Ζητώ συγνώμη από πολλά άλλα καλά εστιατόρια, απλά αυτά μου θύμισε πρώτος ο ουρανίσκος μου.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Αν δεν παινέψω το σπίτι μου...
Ξεκινάω λοιπόν με Κασσιώπη:Little Italy, Uncle Simos,Janis..
Έπειτα: Μονολίθι(στην Αχαράβη), Πιπερίτσα(Πλακάδα Αγ.Σπυρίδωνα,στην πόλη της Κέρκυρας),Arilla's Inn(παραλία Αρίλα για καλό μπουρδέτο),Fisherman(παραλία Αη Γιώργη των πάγων), Μπέκιος( Παλιό Λιμάνι Κέρκυρας-παραδοσιακή ψησταριά )..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ας παινεψω κι εγω το νησακι μας..
Συμφωνω με την προταση του tripdreamer για το εστιατοριο του Καφεσα στον Αη Γιωργη και να προσθεσω και το Malibu λιγο πιο κατω.
Επισης στο Μπαρμπατι το Golden Barel με πολυ καλο φαγητο και πανοραμικη θεα στην πανεμορφη παραλια.
 

vasilis k

Member
Μηνύματα
27
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΒΕΤΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ
νομίζω no1 στο νησί εδώ κ πολλά χρόνια κ από τα καλύτερα στην Ελλάδα το Etrusco του γνωστού πλέον σε όλους Botrini, για όσους αρέσει η πολύ δημιουργική κουζίνα (κ δε θεωρούν υπερβολικά τα σχεδόν 100? το άτομο) κ κατόπιν θα συμφωνίσω στη Ψαροταβέρνα Ρούλα στο Κοντόκαλι, νομίζω τα περισσότερα από τα προαναφερθέντα είναι πολύ καλά αλλά έπονται αυτών των δύο....
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΡΩΣΙΑ
νομίζω no1 στο νησί εδώ κ πολλά χρόνια κ από τα καλύτερα στην Ελλάδα το Etrusco του γνωστού πλέον σε όλους Botrini, για όσους αρέσει η πολύ δημιουργική κουζίνα (κ δε θεωρούν υπερβολικά τα σχεδόν 100? το άτομο) κ κατόπιν θα συμφωνίσω στη Ψαροταβέρνα Ρούλα στο Κοντόκαλι, νομίζω τα περισσότερα από τα προαναφερθέντα είναι πολύ καλά αλλά έπονται αυτών των δύο....
Δηλαδή μετα απο τη δημοσιότητα που εχει πάρει το θέμα Botrini θα κοστίζει 150 ευρώ το άτομο η δημιουργική κουζίνα;
 

vasilis k

Member
Μηνύματα
27
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΒΕΤΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ
Δηλαδή μετα απο τη δημοσιότητα που εχει πάρει το θέμα Botrini θα κοστίζει 150 ευρώ το άτομο η δημιουργική κουζίνα;
όχι 150 / σχεδόν 100 είπα αλλά κ πριν τόσο είχε, δε νομίζω ότι άλλαξε τις τιμές του....γι' αυτό έγραψα για όποιον δε τα θεωρεί υπερβολικά κ βέβαια γούστα είναι αυτά, κάποιος μπορεί να θεωρεί πολύ extreme τις γεύσεις του....
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Πας και ωραία εποχή, τότε που φεύγει ο πολύς κόσμος...
 

dora m.

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Καλημέρα, ήδη με έχουν ενημερώσει μέσα στο forum για φαγητό-γλυκό, αλλά θα ήθελα και τις δικές σας προτάσεις. Πέρα από τις τοπικές νοστιμιές που θα τιμήσω, κάτι με πολλά ορεκτικά?
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Μετά απο 3 βδομάδες στο νησί,αφού γύρισα πολλά εστιατόρια,έχω να προτείνω τα εξής:
Νο1 σπιτικό φαγητό,στη βόρεια Κέρκυρα- παραλία Αλμυρού, η ταβέρνα "Ζέφυρος" του Μάριου Κοσκινά,που μαζί με την μητέρα του κα Μαρίνα,προσφέρουν απίστευτα σπιτικά πιάτα..
Όλα τα προϊόντα είναι δικής τους παραγωγής,μην ξεχάσετε να ζητήσετε να δοκιμάσετε το τυρί τους, καθώς και την παστιτσάδα τους η οποία ετοιμάζεται κατόπιν παραγγελίας,μια μέρα πριν...
afarm5.static.flickr.com_4094_4920350009_bf0e135831_b.jpg

afarm5.static.flickr.com_4117_4920355385_b626873977_b.jpg


Αν θέλετε να γευτείτε ωραία πιάτα σ ένα μοναδικό περιβάλλον, δεν έχετε παρά να επιλέξετε το "Βενετσιάνικο πηγάδι",στην πλατεία της Κρεμαστής!!Ιδιαίτερα πιάτα,υπο το φώς των κεριών, με το μόνο ήχο π ακούγεται να είναι αυτός των πηρουνιών...Πραγματικά αξίζει τα λεφτά του!!!
Venetian Well | Corfu ~ Created By Globalsol
afarm5.static.flickr.com_4140_4920362273_8f4409208e_b.jpg
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Επαυξάνω για την μητέρα του Μάριου και για το τυρί τους!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.705
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom