Ισπανία Φαγητό στη Μαδρίτη/Ισπανία

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Δεν βρήκα κάποιο σχετικό θέμα.
Θα ήθελα προτάσεις για φαγητό στη Μαδρίτη, για όλα τα budget, κυρίως όμως για μικρά budget.
Επίσης, ποιο είναι το ελάχιστο ποσό που μπορεί κάποιος να χαλάσει στο φαγητό ημερησίως (προσπαθώ να κάνω έναν προϋπολογισμό για το επερχόμενο ταξίδι μου).
Θα πάω και Toledo και Segovia, αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι και για αυτά, ας πει.
Τέλος αν ξέρετε συγκεκριμένα πιάτα ντόπιας κουζίνας για να δοκιμάσω, πείτε μου.
Ευχαριστώ :)
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Hummingbird
Στη Μαδρίτη μπορείς να φας και να πιείς σχετικά φθηνά.
Το αρχικό κόστος είναι ιδιαίτερα χαμηλό. Ενδεικτικά αναφέρω ότι σε τάπας μπαρ στην calle de colόn (μεταξύ της plaza del dos de mayo και της plaza de chueca) το αρχικό κόστος ήταν 2,40 ευρώ (1,00 ευρώ το ποτήρι κρασί – 1,40 ευρώ το ποτήρι η μπύρα συνοδευόμενα από ένα πιατάκι μύδια ή χαμόν ή καλαμάρια κλπ).
Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα στην ταξιδιωτική μου ιστορία "Ταξίδι στην υπέροχη Μαδρίτη", όπου αναφέρω ένα οδοιπορικό σε μπαρ, τάπας μπαρ και εστιατόρια.
Βέβαια εγώ επικεντρώθηκα κυρίως στην υγρή τροφή.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Στην αγαπημένη Μαδριτη τρως καλα και οικονομικά. Αν θέλεις διάβασε την ιστορία μου.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Πολύ ωραίο φαγητό,και η ταβέρνα αυτή όμορφη,απλή και παραδοσιακή!
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Πολύ ωραίο φαγητό,και η ταβέρνα αυτή όμορφη,απλή και παραδοσιακή!
μολις διαβασα την ιστορια σου και επειδη ετοιμαζομαι και γω για Μαδριτη, αυτη η ταβερνα με την ουρα του ταυρου πως ειναι απο τιμες? μπηκα στη σελιδα της αλλα δεν καταφερα να βρω τιμοκαταλογο
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Κατα τη γνωμη μου οι τιμές του ειναι καλές γιατι και το φαγητο του αξίζει.μεχρι 20-25€ το άτομο αν θυμάμαι καλα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Για εστιατορια δε θυμαμαι ..αλλα απο γευσεις ..εννοειται θα δοκιμασεις παεγια (κυκλοφορει σε διαφορες βερσιον με θαλασσινα η παραδοσιακη ,με κοτοπουλο,με κρεατικα,ακομα και με ζυμαρικα απο μελανι σουπιας ειχα δει),να γονατισεις τα ταπας μπαρ που εχουν πολλα μεζεκλικια .....επισης ωραια αλλαντικα ..χαμον δηλ το ζαμπον τους και το τσοριζο=ειναι ενα πικαντικο λουκανικο.
Εμενα μου ειχε κανει πολυ καλη εντυπωση και ενα πιατο που ειχα δοκιμασει με μπακαλιαρο μεσα σε ρεβυθοσουπα.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom