Φαληρακι, Χανια, Χερσονησος ή κατι αλλο;

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Θελω να ταξιδεψω μονος την τελευταια εβδομαδα τογ Αυγουστου σε εναν προορισμο με σκοπο:

α) Να περναω την ημερα σε μια ωραια παραλια με αρκετο κοσμο, τουριστριες, στηνοντας καπου τη δικη μου ομπρελα κατα προτιμηση (σφιχτο μπατζετ)

β) Το βραδυ να περπαταω στους δρομους και να βλεπω κοσμο που βγηκε να διασκεδασει, νεολαια, οχι ομως χουλιγκανς. Μου αρεσει η κοσμοπολιτικη ατμοσφαιρα.

Ο ιδιος δεν πηγαινω σε κλαμπ αλλα μου αρεσει να αναμιγνυομαι με τον κοσμο που βγηκε βολτα.

Το μπατζετ ειναι περιπου 250 ευρω για ξενοδοχειο, 100 για ναυλα, 100 για διατροφη (προτιμω να μαγειρευω καμια μακαροναδα απ το να ακουμπαω 20ευρα στις ταβερνες), και 50 ευρω για εκτακτη αναγκη. Συνολο 500 αυστηρα.

Οι επιλογες μου συμφωνα με κριτικες στο ιντερνετ:

Ροδος Φαληρακι: Εχει καθαρισει τα τελευταια χρονια.

Κρητη Χανια: Μπορω να κανω βολτες στην πολη και να πηγαινω για μπανιο Αγια Μαρινα-Πλατανια που ειναι 10 χλμ μακρια (με το λεωφορειο).

Κρητη Χερσονησος/Σταλιδα: Η Σταλιδα λενε εχει ωραια παραλια αν και με κυμα και η Χερσονησος αρκετο τουρισμο.

Εχω σκεφτει και νησια οπως Αμοργος, Δονουσα, Αντιπαρος, Ιος, Ναξος αλλα δε βρισκω καταλυματα σε λογικες τιμες. Μονο σε Ιο βρηκα καποιο αλλα φοβαμαι οτι εκει δεν εχει ιδιαιτερα κοσμοπολιτικη ατμοσφαιρα, αλλα πολλες παρεες απο Ελλαδα και Ιταλια, επομενως δεν ειναι τοσο καλη για σολο ταξιδιωτη.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Νομίζω κ οι 3 επιλογές που έχεις σκεφθει θα σε καλυψουν. Λίγα extra credits θα έδινα στη Ρόδο☺. Μια σημαντική συμβουλή που ήθελα να σου δώσω είναι το να κοιτάξεις την περίπτωση ενοικίασης μεσω πλατφόρμας airbnb. Τόσο τα Χανιά όσο κ η Ρόδος (για Χερσονησο δεν γνωριζω απολυτα για να ειμαι ειλικρινης) βρίθουν από επιλογές airbnb και θα μειώσεις το κόστος σημαντικά. Πολλω δε μάλλον αφού θα έχεις διάθεση κ να μαγειρεύεις
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Εριξα μια ματια στο airbnb και οι επιλογες κατω των 50 ευρω/διανυκτερευση ειναι ελαχιστες. Επιπλεον φοβαμαι για καμια εκπληξη οπως θορυβωδεις γειτονες.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Το ρισκο με θορυβώδεις γειτονες υπάρχει ακόμα κ σε ξενοδοχεία. Στο κάτω κάτω βλέπεις κριτικες φιλοξενούμενων στο διαμέρισμα, την τοποθεσία κ αποφασίζεις
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Το ταξιδι με πλοιο στη Ροδο διαρκει 14 ωρες. Επειδη λογω παθησης στα ποδια δεν μπορω να παραμεινω για τοσο πολυ καθιστος ή ορθιος και επειδη οι καμπινες ειναι ακριβες, θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει μερος μεσα στο καραβι που να μπορω για λιγες ωρες να απλωσω τα ποδια μου πανω σε μια καρεκλα ή να καθισω στο εδαφος.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Να απλώσεις τα πόδια σου χωρίς να σε αγριοκοιταξουν στο σαλόνι λίγο δύσκολο. Πιο ευκολο σε εξωτερικο καταστρωμα. Αεροπορική θέση θα σε βόλευε? Χώροι για να κάτσεις κάτω δεν υπάρχουν αρκετοί. Εάν τα αεροπορικά είναι ακριβά κ το πλοίο είναι μονόδρομος, κοίτα τότε καλύτερα για Χανιά. Σε εξήμιση ώρες έχεις φτάσει σε ημερήσιο δρομολόγιο (με το Mykonos Palace) κ το συγκεκριμενο πλοίο έχει κ πιο πολλούς εσωτερικους χώρους κ σαλόνια οπότε ίσως να μπορούσες να Β ολευτεις καλύτερα
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Να απλώσεις τα πόδια σου χωρίς να σε αγριοκοιταξουν στο σαλόνι λίγο δύσκολο. Πιο ευκολο σε εξωτερικο καταστρωμα. Αεροπορική θέση θα σε βόλευε? Χώροι για να κάτσεις κάτω δεν υπάρχουν αρκετοί. Εάν τα αεροπορικά είναι ακριβά κ το πλοίο είναι μονόδρομος, κοίτα τότε καλύτερα για Χανιά. Σε εξήμιση ώρες έχεις φτάσει σε ημερήσιο δρομολόγιο (με το Mykonos Palace) κ το συγκεκριμενο πλοίο έχει κ πιο πολλούς εσωτερικους χώρους κ σαλόνια οπότε ίσως να μπορούσες να Β ολευτεις καλύτερα
Στις αεροπορικες αν θυμαμαι καλα σηκωνονται τα μπρατσα και μπορεις και να ξαπλωσεις αν θες με την προυποθεση ομως οτι υπαρχουν κενες θεσεις. Τωρα στο εξωτερικο καταστρωμα δεν ξερω, θα υπαρχει καταλληλος χωρος;

Και κατι αλλο: Ειδα οτι υπαρχει ενα καμπινγκ στην Ιο, το far out, που νοικιαζει μπανγκαλοουζ και δωματια με 20-30 ευρω τη βραδια, απο Σεπτεμβριο ομως... Αυτο θα ηταν μια καλη επιλογη;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν έχω πάει ποτέ Ιο, όμως δεν αντέχω να μη σε ρωτήσω ένα πράγμα: Σε προβληματίζει η ύπαρξη θορυβωδών γειτόνων σε ένα airbnb house και δεν σε προβληματίζει κάτι τέτοιο σε ένα campsite, όπου είναι άκρως πιο πιθανό να το αντιμετωίσεις? Οκ ίσως στα bungalows ίσως να είναι πιο ήσυχα αλλά και πάλι...χμμμ....Για την ιστορία, κάποιοι φίλοι μου που είχαν πάει πριν πολλά χρόνια στο Far Out μου είχαν πει τα καλύτερα, αρκεί βέβαια να σου αρέσει αυτό το στυλ διακοπών
Σωστά θυμάσαι ....στις αεροπορικές θέσειςσηκώνονται τα μπράτσα. Σε κάθε πάντως περίπτωση μπορείς πριν κλείσεις το εισιτήριό σου να ρωτήσεις την ακτοπλοική εταιρία για το τί βοήθεια μπορούν να προσφέρουν για την πάθηση σου. Σχεδόν όλες τους είναι πολύ εξυπηρετικές και παρέχουν διευκολύνσεις σε τέτοια ζητήματα. Επίσης -εάν το πρόβλημα δεν είναι πολύ σοβαρό για να πρέπει να ρυθμιστεί με την αγορά του εισιτηρίου- μπορούν και στην υποδοχή του πλοίου (reception) να σε βοηθήσουν και να σου "καβατζώσουν" κάποιο ειδικό καθισματάκι. Ειδικά στα τέλη Αυγούστου που πέφτει σιγά σιγά και η κίνηση, η εξυπηρέτηση γίνεται ακόμα καλύτερη
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Σε ευχαριστω Θανο. Πολυ χρησιμες πληροφοριες. Κοιταω Χανια-Αγια Μαρινα κυριως. Πολυ τσιμπημενες τιμες αλλα θα παω εστω λιγες μερες να δω τι ειναι αυτες οι διακοπες. :)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Να πας εννοείται και να περάσεις πολύ πολύ όμορφα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom