Φιλιππίνες Φιλιππίνες

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα. Εχουμε μια γνωστή που είναι από Φιλιππίνες και συγκεκριμένα από Μανίλα και θα παει τον Νοέμβριο και μας έκανε πρόταση να πάμε μαζί της για όσο θέλουμε άρα έτσι γλυτώνουμε το ξενοδοχείο. Από τι είδα για αεροπορικά είναι γύρω στα 926€ για δύο άτομα πήγαινε έλα με την Oman. Έχετε ταξιδέψει ποτέ με την εν λόγο εταιρία? Μετά πάμε στα 1.200€ και τα 2 ατομα με την Quatar.

1) Αν τελικά πάμε πρέπει να προσέξουμε κάτι?

2) Για Παλαουάν πως ακριβώς μπορεί γίνει από Μανίλα?

3) Τι χαρτιά χρειαζόμαστε?

Θα είναι πρώτη φορά που θα κάνουμε ένα τόσο μακρινό ταξίδι και θα βγαίνουμε εκτός Ευρώπης και οι απορίες είναι πολλές αν με το καλό γίνει.
 
Last edited:
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Επειδή το ψάχνω και εγώ πολύ για εκείνη την περίοδο, νομίζω πως η τιμή της Ομάν είναι εξαιρετική. Και από ότι φαίνεται μια χαρά εταιρία είναι, σαν τις υπόλοιπες αραβικές.
Για Palawan, έχει πολλές πτήσεις χαμηλού κόστους από Μανίλα. Αλλά για το Πουέρτο Πρινσέσα, στο κέντρο του νησιού. Φαντάζομαι πως εσένα σε ενδιαφέρει το Ελ Νίντο, που είναι πολύ βόρεια, 5 ώρες από το Πουέρτο με βανάκι. Απευθείας στο Ελ Νίδο έχει πτήσεις αλλά πολύ ακριβές. Τέλος, δεν χρειάζονται βίζα οι πολίτες της ΕΕ.
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Να πάτε χωρίς κανένα δισταγμό. Οι Φιλιππίνες είναι υπέροχες. Όσα μέρη επισκέφτηκα εκτός από την Μανίλα μου άρεσαν πάρα πολύ.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Επειδή το ψάχνω και εγώ πολύ για εκείνη την περίοδο, νομίζω πως η τιμή της Ομάν είναι εξαιρετική. Και από ότι φαίνεται μια χαρά εταιρία είναι, σαν τις υπόλοιπες αραβικές.
Για Palawan, έχει πολλές πτήσεις χαμηλού κόστους από Μανίλα. Αλλά για το Πουέρτο Πρινσέσα, στο κέντρο του νησιού. Φαντάζομαι πως εσένα σε ενδιαφέρει το Ελ Νίντο, που είναι πολύ βόρεια, 5 ώρες από το Πουέρτο με βανάκι. Απευθείας στο Ελ Νίδο έχει πτήσεις αλλά πολύ ακριβές. Τέλος, δεν χρειάζονται βίζα οι πολίτες της ΕΕ.
Να πάτε χωρίς κανένα δισταγμό. Οι Φιλιππίνες είναι υπέροχες. Όσα μέρη επισκέφτηκα εκτός από την Μανίλα μου άρεσαν πάρα πολύ.
Κοιταξτε επειδη όπως προείπα έχουμε σπίτι και πιστεύω θα ήταν μέγα λάθος να μην το εκμεταλλευτούμε...Δεν σας κρύβω πως μου φαίνεται αρκετά δύσκολο ταξίδι μιας και δεν έχουμε ξανά κάνει κάτι παρόμοιο...Βεβαία για όλα υπάρχει πρώτη φορά..

Αν σας έλεγα να μου πείτε ένα ενδεικτικό πρόγραμμα για 10 μέρες μαζί με το Palawan ? Μήπως έτσι αρχίσουμε και μπαίνουμε σε μια σειρά και το πάρουμε απόφαση! @tripdreamer1975 Θα είσαι μόνος/η ? Μήπως ΚΑΙ κανονίζαμε τίποτα μαζί για κάποια μέρη!
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Εμένα η σκέψη μου είναι για αρχές Δεκεμβρίου ή αρχές Ιανουαρίου. Προσπαθώ να αποφύγω τις γιορτές λόγω τιμών προφανώς. Επίσης, επειδή ταξιδεύουμε 3 (με μικρό παιδί) θέλουμε να αποφύγουμε την Μανίλα. Οι σκέψεις μου είναι με κέντρο το Cebu ως εξής: Bohol/Panglao, Bantayan και ίσως (πολύ μικρή πιθανότητα) αν βρω καμια πτήση της τελευταίας στιγμής φθηνά απευθείας El Nido ή Coron. Όχι όμως μέσω Puerto Princessa, δεν θα την παλέψει ο μικρός τόσες ώρες στο βανάκι. Σκεφτόμαστε για 15-16 ημέρες και να τις μοιράσουμε ανάλογα με αυτή την πτήση σε αυτές τις 3 στάσεις.
Από Μανίλα εσείς, αεροπορικώς δείτε και το Boracay ίσως, λένε πως μετά το υποχρεωτικό κλείσιμο έχει βελτιωθεί πολύ. Ή ζητήστε ιδέες από τους φίλους σας εκεί, είμαι σίγουρος πως θα έχουν κάτι καλό (και λιγότερο τουριστικό) να σας προτείνουν.
 

NO BORDER

Member
Μηνύματα
12
Likes
16
Καλησπέρα. Εχουμε μια γνωστή που είναι από Φιλιππίνες και συγκεκριμένα από Μανίλα και θα παει τον Νοέμβριο και μας έκανε πρόταση να πάμε μαζί της για όσο θέλουμε άρα έτσι γλυτώνουμε το ξενοδοχείο. Από τι είδα για αεροπορικά είναι γύρω στα 926€ για δύο άτομα πήγαινε έλα με την Oman. Έχετε ταξιδέψει ποτέ με την εν λόγο εταιρία? Μετά πάμε στα 1.200€ και τα 2 ατομα με την Quatar.

1) Αν τελικά πάμε πρέπει να προσέξουμε κάτι?

2) Για Παλαουάν πως ακριβώς μπορεί γίνει από Μανίλα?

3) Τι χαρτιά χρειαζόμαστε?

Θα είναι πρώτη φορά που θα κάνουμε ένα τόσο μακρινό ταξίδι και θα βγαίνουμε εκτός Ευρώπης και οι απορίες είναι πολλές αν με το καλό γίνει.
Καλησπερα Θανος . Θα μοιραστω μερικα tips απο το ταξιδι μου τον Δεκεμβριο Παλαουαν-Φιλιππινες που θα σου φανουν χρησιμα .

1) αν μεινεις Μανιλα να επιλεξεις την περιοχη Μακατι ( εμεινα στο Ζ χοστελ ) το οποιο ηταν πολυ καλο με roof bar kai live . Γενικοτερα εκτος Μακατι θελει λιγο προσοχη αλλα οχι κατι ιδιαιτερο ( τα περιμενα και πιο χαλια )

2) Για παλαουαν και el nido εχειs 2 επιλογες - 1 Υπαρχει συνδεση Μανιλα με el Nido με την swift air 2) Πετας με Cebu απο Μανιλα για Πουερτο Πρινσεσα και μετα με λεωφορειο 6 ωρες για El nido ( Αυτο εκανα εγω )

3) Βασικα δεν χρειαζεσαι χαρτια για Φιλιππινες , μονο το ελληνικο διαβατηριο σου το οποιο να εχει ισχυ για 6 μηνες . Εγω επελεξα την Scoot για το Αθηνα Σιγκαπουρη και μετα Σιγκαπουρη Μανιλα με Singapore με τελικο κοστος 607 Ευρω .

Νομιζω οτι οι Φιλιππινες ειναι απο τις πιο εξωτικες χωρες που εχω παει . Την μια εισαι σε εξωτικες παραλιες και σε μιση ωρα κανεις μπανιο σε καταρακτες, και μετα κανοε καγιακ σε λιμνες με γαλαζοπρασινα νερα . Αξιζε η καθε δεκαρα που ξοδεψα . Νομιζω οτι τα επομενα 10 χρονια θα ειναι τοπ προορισμος .

Το δικο μου ταξιδι ηταν 21 μερες με τους εξης προορισμους - MANILA -EL NIDO-CORON-ELNIDO-PORT BARTON.

Απο τα παιδια που γνωρισα ακουσα πολυ καλα λόγια για CEBU -SIARGAO -BOHOL

Ελπιζω να βοηθησα , και αν αποφασισεις να το κανεις contact για λεπτομερειες
 

Anna Pro

Member
Μηνύματα
21
Likes
160
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Καλησπέρα παιδιά, πρώτη φορά ξέρω ερώτηση στο γκρούπ, αν και πριν από κάθε ταξίδι μου, φτιάχνω το πλάνο βάσει όλων αυτών που γράφετε και συμβουλεύετε.

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις Φιλιππίνες, τις οποίες σκέφτομαι να επισκεφτώ με τον σύντροφό μου τον Δεκέμβριο για 10-12 ημέρες.

Ευχαριστώ για οποία σας πρόταση και συμβουλή προκαταβολικά.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τι ακριβώς θέλεις να ρωτήσεις? Είναι 7000 νησιά, έχετε καταλήξει που θα πάτε?
 

Anna Pro

Member
Μηνύματα
21
Likes
160
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κάτι να προτείνετε, σε ποια νησιά να πάω, ποια να προτιμήσω και ποια να αποφύγω. Γενικά έχω δει το Σεμπου που μου αρέσει, σκέφτομαι αν αξίζει η Μανίλα και γενικά θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επειδή 10-12 ημέρες δεν είναι πολλές, εγώ θα επικεντρωνόμουν σε νησιά της ίδιας περιοχής όπως τα Visayas. Θα πήγαινα Σεμπού, Μποχόλ και Μπορακάι. Αν οι μέρες είναι 12 βάλε στο πρόγραμμα και το Siquijor.
Το Μποχόλ πιθανόν να γίνεται και σε ολοήμερη από Σεμπού, αλλά για μένα αξίζει να μείνεις 2 μέρες κάπου στην παραλία Αλόνα και να δεις με την ησυχία σου κάποια μέρη, το νησί είναι όμορφο.
Αν θέλεις παραπάνω πληροφορίες διάβασε ιστορίες στο φόρουμ, η δική μου είναι εδώ Φιλιππίνες - Παμε Φιλιππινεs!
έχουν περάσει κάποια χρόνια αλλά δεν πιστεύω οτι έχουν αλλάξει τραγικά τα πράγματα πλην του Μπορακάι.

Άλλη εναλλακτική είναι η Μανίλα και από κει πτήση για Παλάουαν, δεν έχω πάει αλλά επίσης αξίζει. Υπάρχουν ιστορίες και για το Παλάουαν στο φόρουμ.
 

Anna Pro

Member
Μηνύματα
21
Likes
160
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Επειδή 10-12 ημέρες δεν είναι πολλές, εγώ θα επικεντρωνόμουν σε νησιά της ίδιας περιοχής όπως τα Visayas. Θα πήγαινα Σεμπού, Μποχόλ και Μπορακάι. Αν οι μέρες είναι 12 βάλε στο πρόγραμμα και το Siquijor.
Το Μποχόλ πιθανόν να γίνεται και σε ολοήμερη από Σεμπού, αλλά για μένα αξίζει να μείνεις 2 μέρες κάπου στην παραλία Αλόνα και να δεις με την ησυχία σου κάποια μέρη, το νησί είναι όμορφο.
Αν θέλεις παραπάνω πληροφορίες διάβασε ιστορίες στο φόρουμ, η δική μου είναι εδώ Φιλιππίνες - Παμε Φιλιππινεs!
έχουν περάσει κάποια χρόνια αλλά δεν πιστεύω οτι έχουν αλλάξει τραγικά τα πράγματα πλην του Μπορακάι.

Άλλη εναλλακτική είναι η Μανίλα και από κει πτήση για Παλάουαν, δεν έχω πάει αλλά επίσης αξίζει. Υπάρχουν ιστορίες και για το Παλάουαν στο φόρουμ.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.751
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom