Φιλιππίνες Φιλιππίνες

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Εχει ταξιδεψει κανεις εσωτερικες πτησεις με philippine airlines?
Τι παιζει με τις αππσκευες; γνωριζετε αν δικαιουμαστε βαλιστα για τσεκ ιν, και αν οχι, σε τι τιμη ειναι;
(Δε βγαζω ακρη στο σαιτ)

(Θα εχω σιγουρα μια μεγαλη βαλιτσα, η οποια θα ειναι αδεια γενικα οταν θα κανω το πηγαινε-ελα σε palawan κ την οποια τη θελω για αγορες σε σουβενιρ κλπ) + 1 χειραποσκευη
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
653
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Εχει ταξιδεψει κανεις εσωτερικες πτησεις με philippine airlines?
Τι παιζει με τις αππσκευες; γνωριζετε αν δικαιουμαστε βαλιστα για τσεκ ιν, και αν οχι, σε τι τιμη ειναι;
(Δε βγαζω ακρη στο σαιτ)

(Θα εχω σιγουρα μια μεγαλη βαλιτσα, η οποια θα ειναι αδεια γενικα οταν θα κανω το πηγαινε-ελα σε palawan κ την οποια τη θελω για αγορες σε σουβενιρ κλπ) + 1 χειραποσκευη
Από το επίσημο site !
Σε όλες τις κατηγορίες δικαιούσε 7κιλη χειραποσκευή πέραν της checked που θα επιλέξεις!
4 πτήσεις έκανα με την συγκεκριμένη πριν δυο μήνες περίπου.
IMG_3459.jpeg
 
Last edited:

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Τελεια ευχαριστω! Επικοινωνησα τελικα μαζι τους κ προσθεσα κ μια 20κιλη επιπλεον
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.263
Likes
7.826
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Έτσι για να ξέρετε τι θα αντιμετωπίσετε με και να είστε ενήμεροι για το θέμα διατροφή (διαστροφή 🤓 ) στις Φιλιππίνες !

 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έτσι για να ξέρετε τι θα αντιμετωπίσετε με και να είστε ενήμεροι για το θέμα διατροφή (διαστροφή 🤓 ) στις Φιλιππίνες !

Στο μεταξύ έτσι πωλούνται τα κρέατα στο μισό πλανήτη. Τώρα ΟΚ, η κοπέλα όντως κάτι έπαθε και της έκανε αλλεργική αντίδραση στα χείλη, ελπίζω να είναι καλά.

Πάω στο ζουμί:
Θα πάμε στις Φιλιππίνες Ιούνιο μήνα, που οι βροχές στο μεγαλύτερο κομμάτι της χώρας είναι δυνατές. Τις πρώτες 10 μέρες θα είμαι μόνος μου, οπότε θα πάω για τρεκ κλπ και δε με ενοχλεί ο καιρός, στη συνέχεια όμως θα έρθει το έτερον ήμισυ που το'χω σε εκτίμηση και θέλει παραλίες κι επειδή έχει και σοβαρό άσθμα δε θέλουμε βροχές. Οπότε η σκέψη είναι να μην κλείσω τίποτε για εκείνο το διάστημα από πτήσεις και να το κάνω λίγες μέρες πριν, βλέποντας (έστω στο περίπου) την πρόγνωση καιρού. Οπότε ρωτάω:
α) αυτή τη στιγμή οι περισσότερες πτήσεις έχουν ανθρώπινες τιμές (διψήφιες), Ιούνιο μήνα (low season) από την εμπειρία σας ανεβαίνουν σημαντικά όσο πλησιάζει η ημερομηνία; Ή επειδή είναι χαμηλή σαιζόν δεν υπάρχει σοβαρή διακύμανση;
β) Πόσες μέρες θα δίνατε στο Palawan, στο Siargao και το Bohol; Ή για να το πω αλλιώς, θα δώσουμε 3 μέρες σε κάποια από αυτά, υπάρχει κάποιο που θέλει οπωσδήποτε περισσότερες ή οπωσδήποτε λιγότερες;
γ) Ποια κατά τη γνώμη σας είναι η κορυφαία ημερήσια εκδρομή στη χώρα που δεν πρέπει να χάσω;
δ) Κορυφαία παραλία ανεξαρτήτως κόσμου;
ε) Κορυφαία μη τιγκαρισμένη παραλία;
 
Last edited:

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
653
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
α) αυτή τη στιγμή οι περισσότερες πτήσεις έχουν ανθρώπινες τιμές (διψήφιες), Ιούνιο μήνα (low season) από την εμπειρία σας ανεβαίνουν σημαντικά όσο πλησιάζει η ημερομηνία; Ή επειδή είναι χαμηλή σαιζόν δεν υπάρχει σοβαρή διακύμανση;
Εμείς 2-4 μέρες πριν τις πτήσεις κλείσαμε τις 2 εσωτερικέςπ και πληρώσαμε 80-90 ευρώ (cebu pacific και philippines airlines) την κάθε μια (με βαλίτσα),θεωρώ πως αν το κάναμε πιο νωρίς σίγουρα θα βρίσκαμε και φθηνότερα αλλα και πάλι μια χαρά ήταν.
δεδομένου αυτού θεωρώ πως δεν θα ανέβαινουν και τρελά.

β) Πόσες μέρες θα δίνατε στο Palawan, στο Siargao και το Bohol; Ή για να το πω αλλιώς, θα δώσουμε 3 μέρες σε κάποια από αυτά, υπάρχει κάποιο που θέλει οπωσδήποτε περισσότερες ή οπωσδήποτε λιγότερες;
Προσωπικά τις 3-4 μέρες θα τις έδινα στο siargao (δαγκωτό). Έχει ωραία ημερήσια boat tours, δυνατές παραλίες για ξεκούραση - άραγμα (δες καταλύμα με θέα θαλασσα στην περιοχή alegria, βόρεια του νησιού-είναι πολύ ήσυχο μέρος,ιδανικό για ζευγάρια) και ωραίο φαγητό!
Το μόνο αρνητικό είναι η λίγο τσιμπημένες τίμες του νησιού στα πάντα.
Τα περισσότερα καταλύματα όμως θα τα βρεις στην περιόχη general luna,η οποία θεωρείτε το ''κέντρο'', διαμαντάκια θα βρεις και εκεί με ωραία θέα.
Στο Palawan μείναμε στην περιοχή el nido 3 μέρες, οι οποίες ήταν enough. Το νησί όμως είναι μεγάλο και έχει ψωμί.

γ) Ποια κατά τη γνώμη σας είναι η κορυφαία ημερήσια εκδρομή στη χώρα που δεν πρέπει να χάσω;
Τα boat tours στα περισσότερα νησιά είναι όλα τους πολύ δυνατά, θεωρώ πως δεν θα ξενερώσεις με όποιο και αν επιλέξεις. (αυτό που προτείνω είναι κάποια ημερήσια είτε στο sohoton cove είτε στο sugba lagoon, και τα δύο στο siargao).
Εντυπωσιακότατο και το big lagoon στο el nido.

δ) Κορυφαία παραλία ανεξαρτήτως κόσμου;
Όπως όταν με ρωτάνε '' που έχει το καλύτερο σουβλάκι στην Σέρρες'' έτσι και έδω θα πω ότι παντού είναι πανέμορφα στην χώρα.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
109
Likes
602
@Yorgos
1) Αν έχει θέμα με τις βροχές γιατί πάει σε περίοδο βροχοπτώσεων; Τώρα τι τιμές έχουν καποιες αυριανές πτήσεις στους προορισμούς που σε ενδιαφέρουν; Εφόσον την έχεις σε εκτίμηση θα περιμένεις!Ερωτηση είναι αυτή!
2) 5 με 7 νύχτες στο Παλαουαν δηλαδή 2 στο Κορον,3 νύχτες στο Ελ Νιντο (συν 2 σε ένα μικρό νησάκι) ενώ 3 νύχτες στο Μποχολ και με πλοίο πάτε για 2 νύχτες στο Σικιχορ! (Σιαργκαο μπορεί να είναι και καλύτερα αλλά υποψιάζομαι κυρίως για νεότερους!
3)Εγω έκανα στο Ελ Νιντο το Α τουρ αναρρίχηση στον βράχο με οδηγό το ultimate tour Coron έχουν καγιάκ και μεσημεριανά τα συγκεκριμένα θαλάσσια τους και tour με τουκ και κρουαζιέρα με γεύμα στο Μποχολ κ.α. Όλα καλά ήταν αλλά καλό είναι να αποφασίσει η ίδια.
4) καλή παραλία η γνωστή Nacpan
IMG_1533.jpeg
IMG_1530.jpeg


Ψαχτε λιγο αν σας ενδιαφέρει οι καταδύσεις! Αν δεν γνωρίζετε προσφέρουν φτηνά μαθήματα! Έχει πολλά τουρ άλλωστε έχει εξαιρετική φήμη οι Φιλιππινες για αυτό. Θεωρείται ένας από τα καλύτερα μέρη για καταδύσεις! Δεν μπορώ να σε βοηθήσω διότι μάλλον δεν με ενθουσιάζουν εμένα.

Ζούγκλες, καταρράκτες εξαιρετικές παραλίες αλλά και φτηνά ρούχα και υποδήματα. Πολύ φτηνά!!! Έπρεπε να πάρω άδεια βαλίτσα η τουλάχιστον μια μεγάλη και να αγόραζα εκεί!!Στο επόμενο θα είμαι έτοιμος! Α θα αγοράσετε φτηνές αδιαβροχες παντόφλες θα τις χρειαστείτε εκεί!

Στη Μανιλα black bird reustarant!
Δεν πήγα διότι κιοτεψα.
Πήγα απέξω αλλά φορούσαν οι επισκέπτες πολύ ακριβά ρούχα, κουστούμια ενώ εγω ήμουν όχι άσχημα αλλά…..Είχε ακριβά αμάξια έξω. Δεν ήταν ακριβό αλλά πολύ καλές κριτικές! Δώσε φωτο και εντυπώσεις !
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
201
Likes
113
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Στο μεταξύ έτσι πωλούνται τα κρέατα στο μισό πλανήτη. Τώρα ΟΚ, η κοπέλα όντως κάτι έπαθε και της έκανε αλλεργική αντίδραση στα χείλη, ελπίζω να είναι καλά.

Πάω στο ζουμί:
Θα πάμε στις Φιλιππίνες Ιούνιο μήνα, που οι βροχές στο μεγαλύτερο κομμάτι της χώρας είναι δυνατές. Τις πρώτες 10 μέρες θα είμαι μόνος μου, οπότε θα πάω για τρεκ κλπ και δε με ενοχλεί ο καιρός, στη συνέχεια όμως θα έρθει το έτερον ήμισυ που το'χω σε εκτίμηση και θέλει παραλίες κι επειδή έχει και σοβαρό άσθμα δε θέλουμε βροχές. Οπότε η σκέψη είναι να μην κλείσω τίποτε για εκείνο το διάστημα από πτήσεις και να το κάνω λίγες μέρες πριν, βλέποντας (έστω στο περίπου) την πρόγνωση καιρού. Οπότε ρωτάω:
α) αυτή τη στιγμή οι περισσότερες πτήσεις έχουν ανθρώπινες τιμές (διψήφιες), Ιούνιο μήνα (low season) από την εμπειρία σας ανεβαίνουν σημαντικά όσο πλησιάζει η ημερομηνία; Ή επειδή είναι χαμηλή σαιζόν δεν υπάρχει σοβαρή διακύμανση;
β) Πόσες μέρες θα δίνατε στο Palawan, στο Siargao και το Bohol; Ή για να το πω αλλιώς, θα δώσουμε 3 μέρες σε κάποια από αυτά, υπάρχει κάποιο που θέλει οπωσδήποτε περισσότερες ή οπωσδήποτε λιγότερες;
γ) Ποια κατά τη γνώμη σας είναι η κορυφαία ημερήσια εκδρομή στη χώρα που δεν πρέπει να χάσω;
δ) Κορυφαία παραλία ανεξαρτήτως κόσμου;
ε) Κορυφαία μη τιγκαρισμένη παραλία;

Ξεκιναω απο το β) εμεινα στο Ελ Νιντο μια βδομαδα, ηταν πολυ ωραια γιατι καναμε αρκετα τουρ σε πανεμορφεσ παραλιες και lagoons. Εμενα στο Lio resort πιο εξω απ το κεντρο και ηταν μια χαρα ειχε δωρεαν τρανσφερ πολυ συχνα. Για Σιαργκαο και Μποχολ το εβλεπα παλι μηπως για φετος αλλα οι πτησεις ηταν καπως περιεργες οποτε δεν συνεχισα την αναζητηση. Απ το λιγο που εψαξα θα εμενα 5 μερες Σιαργκαο και 3 Μποχολ, δεν ξερω γιατι αλλα δεν μου γεμισε το ματι.

γ)Απ το Ελ Νιντο στα lagoons, υπεροχη και διαφορετικη κανεις βολτα με κανο.

δ) Κορυφαια παραλια για μενα ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΟΛΟΥ white beach Boracay αλλα δεν θα πας προς τα εκει. Στο Παλαουαν νομιζω αξιζει περισσοτερο το Κορον.

ε) Συμφωνω για Νακπαν που ειπε ο Φωτης οκ ωραια, δεν ξετρελαθηκα!

Η πιο ομορφη χωρα με τα πιο υπεροχα γαλανα νερα και τους πιο υπεροχους ανθρωπους παντα με το χαμογελο και την ευγενεια! Να περασεις τελεια και να μας γραψεις ιστορια οταν γυρισεις! δεν θα το μετανιωσεις που πηγες το μονο σιγουρο!!!
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Στο el nido ποια tours θα προτεινατε εκτος απ το τουρ Α? Ή ποια νησακια συγκεκριμενα για ημερησια?

(Ειχα δει τo balabac το οποιο φαινεται α ρ ρ ω σ τ ο) αλλα ειναι παρα πολυ απομακρυσμενο κ θελει απειρες ωρες..

Ααα, επισης, τι πραγματακια/αγορες μπορει να κανει κανεις στος φιλιππινες? Θα χουμε 2 βαλιτσες αδειες κ θελουμε να τις γεμισουμε με ιδιαιτερα πραγματα/δωρα απο εκει.

Επισης, εχετε να.προτεινετε καποια συγκεκριμενη αγορα?
Θα ειμαστε κατα βαση palawan + συμπεγμα προς cebu
 
Μηνύματα
109
Likes
602
@hello_its_me

γιατί το balabac άρρωστο;
Δεν το έχω επισκεφτεί αλλά το έχω συστήσει σε άλλο μίτο ως ενδιαφέρον προορισμό;
Από το Ελ Νιντοο σχετικά εύκολα μπορείς να βρεθείς με τουκτουκ!
Πολλοι Φιλιππινεζοι προτιμάνε και πηγαίνουν στο tour c στο El Nido!
Δυο βαλίτσες άδειες; Χαχα!
Πάρτε εμένα! Αλλά να πληρώσετε και για….υπερβαρο.
Ότι γουστάρετε να ψωνίσετε!
Στη Μανιλα υπάρχουν πολλα μεγάλα εμπορικά κέντρα . Τώρα Παλαουαν και Σεμπου δεν ξέρω.


Άσχετο πολύ μουσική! Την αγαπάνε οι Φιλιππινεζοι τη μουσική θα δείτε αρκετά live ακόμα και σε ταβέρνες,στη κρουαζιέρα στο Μποχολ κ.α. Αγαπάνε και το Καραόκε όπως και οι Ιάπωνες.

Καλή διασκέδαση!.
 
Last edited:

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Αρρωστο το εννοουσα μεταφορικα, οτι ειναι υπεροχο.
Αλλα μου το δειχνει φουλ μακρια κ απομακρυσμενα (κ το καραβακι ακομα)
Ειχες παει εσυ balabac? Ποσες ωρες ειναι οδηγηση+καραβι?

Θελουμε αλλη 1 μερα σε καποιο νησακι του ελ νιντο, και σκεφτομαστε ισως το tour c (το Α θα το κανουμε σιγουρα) μιας κ το λενε πολλοι!

Απ την αλλη εχω δει καποια αλλα νησακια, πχ το Pinagbuyutan Island, το οποιο μου φαινεται τελειο, αλλα δυστυχως ειναι στο tour B, οπως και το pasadingan cove, το οποιο ειναι στο tour D, και εχω προβληματιστει πολυ, δεν ξερω τι θελω :ρ κ ειναι ολα σε διαφορετικα τουρς..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.775
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom