Βουλγαρία Φιλιππουπολη με αυτοκινητο

cosafiv

Member
Μηνύματα
221
Likes
472
Σκεφτομαι να παω Φιλιππουπολη απο Πειραια ,με αυτοκινητο τις προσεχεις μερες, βλεπω δυο προτεινομενες διαδρομες μια απο Προμαχωνα - Σοφια και μια απο Κομοτηνη...
Λογικα απο Σοφια θα ειναι η σιγουρη διαδρομη, εχει καποιος εμπειρια απο την διαδρομη μεσω Κομοτηνης...?
καθως , βλεπω οτι ειναι πιο συντομη, αλλα η εμπειρια μου "βλεπει" παγιδες...
Σκεφτομαι να οδηγησω μεχρι Καβαλα, να διανυκτερευσω εκει και την επομενη να παω μεσω Κομοτηνης,
υπαρχει καποιος , που να εχει κανει αυτη την διαδρομη ?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.426
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σκεφτομαι να παω Φιλιππουπολη απο Πειραια ,με αυτοκινητο τις προσεχεις μερες, βλεπω δυο προτεινομενες διαδρομες μια απο Προμαχωνα - Σοφια και μια απο Κομοτηνη...
Υπάρχει κι άλλη, απο Εξοχή. Αντί να κοιμηθείς Καβάλα, βγες απο Νέα Κερδύλια προς Εξοχή και μείνε είτε Άνω Νευροκόπι είτε στο Ονιάνοβο που είναι και πιο οικονομικά. Κάνε και ένα μπανάκι να χαλαρώσεις και την άλλη μέρα συνεχίζεις.

Λογικα απο Σοφια θα ειναι η σιγουρη διαδρομη, εχει καποιος εμπειρια απο την διαδρομη μεσω Κομοτηνης...?
Τι εννοείς με το "σίγουρη διαδρομή";... Έχω περάσει απο Κομοτηνή. Όλα μια χαρά

η εμπειρια μου "βλεπει" παγιδες...
Τι εννοείς με αυτό;...
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
221
Likes
472
Υπάρχει κι άλλη, απο Εξοχή. Αντί να κοιμηθείς Καβάλα, βγες απο Νέα Κερδύλια προς Εξοχή και μείνε είτε Άνω Νευροκόπι είτε στο Ονιάνοβο που είναι και πιο οικονομικά. Κάνε και ένα μπανάκι να χαλαρώσεις και την άλλη μέρα συνεχίζεις.


Τι εννοείς με το "σίγουρη διαδρομή";... Έχω περάσει απο Κομοτηνή. Όλα μια χαρά


Τι εννοείς με αυτό;...
ευχαριστω για τις απαντησεις
διαβασα σε διαφορα ταξιδιωτικα οτι ολοι προτιμουν για ασφαλεια ,την διαδρομη απο Σοφια και επισης καποιος ελεγε για δρομο με τρυπες και τροχονομους που περιμενουν τους ταξιδιωτες...

εγω δεν εχω κανει αυτες τις διαδρομες γιαυτο ρωτησα, απ'οτι καταλαβαινω, απ'αυτα που λες, δεν υπαρχει προβλημα

θα μελετησω την προταση σου για διανυκτερευση Ανω Νευροκοπι η Ονιανοβο, ευχαριστω για τις προτασεις
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.426
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
διαβασα σε διαφορα ταξιδιωτικα οτι ολοι προτιμουν για ασφαλεια ,την διαδρομη απο Σοφια και επισης καποιος ελεγε για δρομο με τρυπες και τροχονομους που περιμενουν τους ταξιδιωτες...
Η διαδρομή απο Προμαχώνα είναι πιο πολυσύχναστη και απο αυτή περνάει ο μεγαλύτερος όγκος των TIR. Έχει βελτιωθεί κιόλας τα τελευταία χρόνια.

Η διαδρομή απο Κομοτηνή γίνεται μέσω επαρχιακού δρόμου σε καλή κατάσταση (πολύ καλύτερη απο αυτή που περιγράφουν αυτοί που λες) εκτός απο κάποια σημεία που ναι μεν ο δρόμος έχει μπαλώματα αλλά δεν είναι και Ουκρανία.... Η παρακάτω φώτο είναι η χειρότερη που βρήκα μετά τα σύνορα στη Κομοτηνή.
DSC04473.JPG


Η διαδρομή απο Εξοχή είναι παρόμοια και λίγο χειρότερη απο αυτή της Κομοτηνής, αλλά όχι απαγορευτική. Πάλι τη χειρότερη φωτογραφία διάλεξα.
DSC00578.JPG
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
516
Likes
856
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Ο δρομος απο Τελωνειο Νυμφαιας (MAKAZA για τους Βουλγαρους) ή Κομοτηνη ειναι ο ασφαλεστερος και κυριοτερος οδικος αξονας για οσους ταξιδευουν απο Φιλιπουπολη και ανω...για Ελλαδα οπως και το αντιστροφο!
Η διελευση επιτρεπεται μονο για ΙΧ ή μικρης χωριτικοτητας λεωφορεια κατω των 12 θεσεων και δεν συναντας πουθενα Φορτηγα (εννοω στα συνορα)
Η χρηση Βενιετας ειναι απαραιτητη απο το 1ο χλμ της εισοδου και θελει ιδιαιτερη προσοχη σε βουλγαρικο εδαφος στα ρανταρ της Αστυνομιας τα οποια ειναι σε συγκεκριμενα σημεια Φωτογραφικες καμερες στις εισοδους Κιρτζαλι και Χασκοβο αλλα και σε διαφορα αλλα σημεια (κινητα)
Η αρτηρια ειναι ο κυριος οδικος αξονας των ΙΧ τουριστων απο Ρουμανια Βουλγαρια (Ανατολικη δλδ Φιλιπουπολη και προς Βαρνα) αλλα και πιο βορεια. Δυστυχως αν συμπεσεις σε ημερομηνια εξοδου και κακη ωρα τριημερου ή εναρξης διακοπων των παραπανω χωρών ο χρονος αναμονης μπορει να φτασει και .....τις 4 ωρες αναμονης στο τελωνειο (αν εχεις αντιληφθει ποτε ερχονται οι Βουλγαροι και Ρουμανοι στην Ελλαδα και ποτε επιστρεφουν)
Αν μπορεσεις να μην πετυχεις τις ουρες αυτες ναι ειναι ο προτιμοτερος δρομος οδικα για Φιλιπουπολη, Βουκουρεστι κλπ κλπ!

Υ.Γ. Υπαρχουν 2 εναλλακτικες προσεγγισης της Φιλιππουπολης ( η μια ειναι μεσω χασκοβο που αποφευγοντας την πολη μεσω περιφερειακου προσεγγιζεις σε περισσοτερα χλμ αλλα καλυτερο οδικο τεραιν και η δευτερη ειναι απο το επαρχιακο ορεινο δικτυο του Ασενοβγκραντ το οποιο ειναι πιο ομορφο πιο συντομο σε χλμ αλλα σε χειροτερη κατασταση και με στροφες )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.301
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom