Φλωρεντία-Βενετία με αυτοκίνητο, δεν πιστεύω νάχει πάει κανείς

thomasb

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία-Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Παιδιά καλημέρα
Είμαι καινούργιος στο forum και δημοσιεύω για πρώτη φορά. Διάβασα διάφορες συζητήσεις σας και έμεινα έκπληκτος από την αλληλεγγύη μεταξύ άγνωστων μεταξύ τους ανθρώπων. Πήρα το θάρρος λοιπόν να θέσω και γώ το θέμα μου.
Σχεδιάζω ταξίδι με αυτοκίνητο στην Ιταλία, για 3 ενήλικες και 2 δεκάχρονα και το θέλω πολύ φτηνό. Είναι η πρώτη φορά με αυτοκίνητο και έχω πολλές απορίες και ανασφάλειες(δεν ξέρω ακόμα τι είδους). Το σχέδιο είναι: Αναχώρηση από Πάτρα 27/3/10, άφιξη Φλωρεντία 28/3/10 για τρεις νύχτες. Αναχώρηση από Φλωρεντία 31/3/10 και άφιξη Βενετία για τρεις νύχτες. Αναχώρηση από Βενετία 3/4/10.
Απευθύνθηκα σε ένα γραφείο στο Μαρούσι (Maroulis Travel). Βγάλαμε ένα πακέτο με ΑΝΕΚ 504€ για τετράκλινη εσωτερική, ένας ενήλικας κατάστρωμα και αυτοκίνητο.
Μου έδωσε μια λίστα με τιμές από ξενοδοχεία για Φλωρεντία από 120€ μέχρι 200€ για δίκλινο, 3νύχτες (μεταξύ αυτών Holiday inn και President με160€ ). Τσεκάρισα τη λίστα στο internet και δεν βρήκα καλλίτερες τιμές. Τα ίδια ισχύουν και για Βενετία, όπου προσανατολίζομαι σε Villa Isabella(μοιάζει πολύ ωραίο) 20 χλμ από Βενετία, με 160€/3 νύχτες.
Απορίες: 1.Πώς ακούγονται οι τιμές. Σκέφτομαι να τα κλείσω όλα στο γραφείο και να τα προπληρώσω όλα εδώ. Καμιά ένσταση;
2.Με απασχολεί πολύ που θα παρκάρω και δεν μπορώ να επιλέξω ξενοδοχείο. Μέσα στο κέντρο χωρίς παρκινγκ και το αυτοκίνητο δεν ξέρω που ή έξω από το κέντρο και διαδρομές με μέσα μεταφοράς;
3.Ποια διαδρομή να πάρω; Ανκόνα-Μπολόνια-Φλωρεντία ή Ανκόνα-Περούτζια-Φλωρεντία. Ξέρει κανείς τις διαδρομές; Τα στοιχεία που μου δίνουν Michelin και Msn είναι άλλα αντ’άλλων.
4. Είναι σκόπιμο να κάνω κάτι με ασφάλεια και τι;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Απορίες: 1.Πώς ακούγονται οι τιμές. Σκέφτομαι να τα κλείσω όλα στο γραφείο και να τα προπληρώσω όλα εδώ. Καμιά ένσταση;
2.Με απασχολεί πολύ που θα παρκάρω και δεν μπορώ να επιλέξω ξενοδοχείο. Μέσα στο κέντρο χωρίς παρκινγκ και το αυτοκίνητο δεν ξέρω που ή έξω από το κέντρο και διαδρομές με μέσα μεταφοράς;
3.Ποια διαδρομή να πάρω; Ανκόνα-Μπολόνια-Φλωρεντία ή Ανκόνα-Περούτζια-Φλωρεντία. Ξέρει κανείς τις διαδρομές; Τα στοιχεία που μου δίνουν Michelin και Msn είναι άλλα αντ’άλλων.
4. Είναι σκόπιμο να κάνω κάτι με ασφάλεια και τι;
1. όχι. καλές ακούγονται.
2. στη Φλωρεντία χοτελ με παρκινκ οπωσδήποτε. στη Βενετία αυτό γίνεται μόνο στο Μέστρε.
3. οπωσδήποτε την πρώτη. δηλ μονο autostrada.
4. πράσινη κάρτα και ευρωπαική κάρτα ασφάλισης για όλους.
 

vasso

Member
Μηνύματα
136
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Κατά αρχάς , καλώς όρισες στο forum.
Το καλοκαίρι που μας πέρασε έκανα ένα ανάλογο ταξίδι αλλά με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο (αεροπορικώς στο Μιλάνο και παραλαβή ΙΧ από το αεροδρόμιο).
Στην Φλωρεντία σου συστήνω ένα πολύ καλό ξενοδοχείο http://www.hotelcavourflorence.com/ αναλαμβάνουν να παραλάβουν το αυτοκίνητο και να στο παραδώσουν την ημέρα που φεύγεις.Σημειωτέον ότι μέσα στην Φλωρεντία δεν το χρειάζεσαι το αμάξι.Και επίσης όσο κινηθείς με το αμάξι σου μέσα στην Φλωρεντία να είσαι πολύ προσεχτικός γιατί υπάρχει δακτύλιος και κάμερες της δημοτικής αστυνομίας και φωτογραφίζουν ασταμάτητα.
Όσο για τη Βενετία η γνώμη μου είναι ότι αξίζει να μείνεις μέσα στη Βενετία και σου προτείνω το http://www.alsolehotels.com/en/index.htm. Το αμάξι θα το αφήσεις στο πάρκιγκ ακριβώς στην είσοδο της πόλης (Piazzale Roma) .Αν θυμάμαι καλά ήταν περίπου 27 ευρώ την ημέρα.Το ξενοδοχείο είναι κοντά στην Piazzale Roma και δεν χρειάστηκε να διανύσουμε μεγάλη απόσταση με τις αποσκευές. Και η Φλωρεντία και η Βενετία θέλουν περπάτημα αρκετό.Ψάξε και εσύ λίγο μέσα στο internet για καλύτερες τιμές και από προτάσεις των φίλων τραβελοστοριστών μήπως βρείς κάποια προσφορά.Οι τιμές για Φλωρεντία ακούγονται καλές, για Βενετία θα πρέπει να αφορούν ξενοδοχεία στο mestre (περιοχή βιομηχανική και δεν τη συστήνω).Για όλα τα υπόλοιπα σε λίγο θα σου απαντήσουν καλύτερα όσοι έχουν κινηθεί με δικό τους αμάξι στην Ευρώπη.
 
Last edited by a moderator:

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Παιδιά καλημέρα
Είμαι καινούργιος στο forum και δημοσιεύω για πρώτη φορά. ...
Σχεδιάζω ταξίδι με αυτοκίνητο στην Ιταλία.....
Μου έδωσε μια λίστα με τιμές από ξενοδοχεία για Φλωρεντία από 120? μέχρι 200? για δίκλινο, 3νύχτες (μεταξύ αυτών Holiday inn και President με160? ).
thomasb,
καλώς μας ήλθες!!! :clap::clap::clap::clap:

Ευρωπαϊκη κάρτα θα σου λεγα και γω ΝΑΙ (αχρειαστη να ΄ναι).

Κατάλαβες ποια είμαι (πιστεύω) :p:p:p
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
3.Ποια διαδρομή να πάρω; Ανκόνα-Μπολόνια-Φλωρεντία ή Ανκόνα-Περούτζια-Φλωρεντία. Ξέρει κανείς τις διαδρομές; Τα στοιχεία που μου δίνουν Michelin και Msn είναι άλλα αντ’άλλων.
σε ολα τα αλλά που σου ειπαν οι συνφουρμιτες συμφωνώ.
στην διαδρομή διαφωνώ;)
Εαν σου αρέσει η φύση και θες να μαγευτείτε απο αυτην, αλλα δεν εχετε πρόβλημα απο ορεινες στροφες, τοτε, παρε τον δρομο για Βolonia και μετα απο 160χλμ (1,30 ωρες) μπές δεξια στο forli. Θα περασεις απο μεσα και θα παρεις τον δρομο για firenze μέσω muralione για 110-120χλμ
περιπου 2ωρες
ειναι σύνολο (160χλμ autostrata+120 passo) =280 χλμ περιπου
και θα κάνετε περιπου 3,30 ωρες με χαλαρους ρυθμους.
ειναι 40 λεπτα παραπανω απο οτι να πας απο autostrata αλλα ειναι αυτα που θα σου μενουν στο μυαλό.
Για benezia, πατε απο bolonia ferrara pandova και σε 3 ωρες εισαστε στην γεφυρα
καλα να περάσετε
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.744
1. όχι. καλές ακούγονται.
2. στη Φλωρεντία χοτελ με παρκινκ οπωσδήποτε. στη Βενετία αυτό γίνεται μόνο στο Μέστρε.
3. οπωσδήποτε την πρώτη. δηλ μονο autostrada.
4. πράσινη κάρτα και ευρωπαική κάρτα ασφάλισης για όλους.
οτι ανεφερε ο samion ειναι λιρα 100
 

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
Παιδιά καλημέρα
Είμαι καινούργιος στο forum και δημοσιεύω για πρώτη φορά. Διάβασα διάφορες συζητήσεις σας και έμεινα έκπληκτος από την αλληλεγγύη μεταξύ άγνωστων μεταξύ τους ανθρώπων. Πήρα το θάρρος λοιπόν να θέσω και γώ το θέμα μου.
Σχεδιάζω ταξίδι με αυτοκίνητο στην Ιταλία, για 3 ενήλικες και 2 δεκάχρονα και το θέλω πολύ φτηνό. Είναι η πρώτη φορά με αυτοκίνητο και έχω πολλές απορίες και ανασφάλειες(δεν ξέρω ακόμα τι είδους). Το σχέδιο είναι: Αναχώρηση από Πάτρα 27/3/10, άφιξη Φλωρεντία 28/3/10 για τρεις νύχτες. Αναχώρηση από Φλωρεντία 31/3/10 και άφιξη Βενετία για τρεις νύχτες. Αναχώρηση από Βενετία 3/4/10.
Απευθύνθηκα σε ένα γραφείο στο Μαρούσι (Maroulis Travel). Βγάλαμε ένα πακέτο με ΑΝΕΚ 504€ για τετράκλινη εσωτερική, ένας ενήλικας κατάστρωμα και αυτοκίνητο.
Μου έδωσε μια λίστα με τιμές από ξενοδοχεία για Φλωρεντία από 120€ μέχρι 200€ για δίκλινο, 3νύχτες (μεταξύ αυτών Holiday inn και President με160€ ). Τσεκάρισα τη λίστα στο internet και δεν βρήκα καλλίτερες τιμές. Τα ίδια ισχύουν και για Βενετία, όπου προσανατολίζομαι σε Villa Isabella(μοιάζει πολύ ωραίο) 20 χλμ από Βενετία, με 160€/3 νύχτες.
Απορίες: 1.Πώς ακούγονται οι τιμές. Σκέφτομαι να τα κλείσω όλα στο γραφείο και να τα προπληρώσω όλα εδώ. Καμιά ένσταση;
2.Με απασχολεί πολύ που θα παρκάρω και δεν μπορώ να επιλέξω ξενοδοχείο. Μέσα στο κέντρο χωρίς παρκινγκ και το αυτοκίνητο δεν ξέρω που ή έξω από το κέντρο και διαδρομές με μέσα μεταφοράς;
3.Ποια διαδρομή να πάρω; Ανκόνα-Μπολόνια-Φλωρεντία ή Ανκόνα-Περούτζια-Φλωρεντία. Ξέρει κανείς τις διαδρομές; Τα στοιχεία που μου δίνουν Michelin και Msn είναι άλλα αντ’άλλων.
4. Είναι σκόπιμο να κάνω κάτι με ασφάλεια και τι;
Καλησπερα σας,
ετοιμαζομαι για παρομοιο ταξιδι.Αναχωρουμε και εμεις για Φλωρεντια ,αλλα στις 24/3/10 και θα κανουμε 2 διανυκτερευσεις εκει.Κοιταξε και το ξενοδοχειο REX ,το ειδα οικονομικο ,στο ιστορικο κεντρο και το προτεινε και η SUPERFAST που μαλλον θα επιλεξω.Στην Ιταλια εχω ταξιδεψει και αλλες φορες,το παρκινγκ ειναι απαραιτητο και χρεωνεται ακριβα.Η διαδρομη που προτεινει το via michelin ειναι Ανκονα-Περουτζια-Φλωρεντια και σκεφτομαστε να την ακολουθησουμε,για να περασουμε και απο assisi.Επειδη θα κανετε 3 διανυκτερευσεις ,να πατε σιγουρα Σιενα ,'η και στο SAN GIMIGNIANO.
Εμεις μαλλον μονο Σιενα προλαβαινουμε,παντως η Φλωρεντια ειναι καλυτερη και απο τη Βενετια.Να περασετε υπεροχα.
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εμείς περσι το καλοκαίρι μείναμε στην Φλωρεντία στο hotel balestri με 89euros την ημέρα το δίκλινο. Με 100euros είχε θέα τον Αρνο Hotel Firenze centro - Hotel Balestri

Στην Βενετία, σίγουρα αξίζει να μείνεις μέσα στην πόλη, αλλά εμείς προτιμήσαμε κάτι οικονομικό σε ένα χωριό έξω από την Βενετία το Scorze και μείναμε στο Antico Mulino me 70euros. Hotel Antico Mulino Scorz? Venice Official Site.
 

thomasb

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία-Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Παιδιά χίλια συγγνώμη για το στήσιμο τόσες μέρες, αλλά καλλίτερα να μη σας ζαλίσω με τα προσωπικά μου. Θα προσπαθήσω να εξιλεωθώ, λέγοντάς σας με κάθε λεπτομέρεια όλη την προετοιμασία μου για το ταξίδι στην Ιταλία.
Κατ’ αρχήν να σας ευχαριστήσω θερμά για την άμεση ανταπόκριση και να σχολιάσω τα λεγόμενά σας.
Samion, νομίζω ότι καταλήγω στη διαδρομή που μου προτείνεις γιατί με πιέζουν 4 γυναίκες, αλλά η καρδιά μου επιλέγει την πρόταση του Tai.
Vasso, οι προτάσεις σου είναι πραγματικά καλές απ’ ότι φαίνεται στο internet, αλλά είναι εκτός προϋπολογισμού μας. Όσο για τις κάμερες είδα ότι πολλοί μέσα στο forum, την έχουν πατήσει.
Malysa, γεια, φιλάκια.
Tai, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τη διαδρομή, αλλά έχω μπλέξει γαμώτο. Για τη διαδρομή προς Βενετία έτσι θα πάω αλλά λίγο δεν είναι 3 ώρες. Σκέφτομαι να τηρώ τα όρια ταχύτητας ή με παίρνει και λίγο παραπάνω;
Efipoly, σου εύχομαι να περάσετε τέλεια. Μοιάζουν καλές οι επιλογές σας, αλλά τώρα νομίζω καταλήξαμε. Θα περιμένω να ανταλλάξουμε εμπειρίες μόλις επιστρέψουμε.
Kate7, το ίδιο σκεφτήκαμε και μείς με τη Βενετία γιατί ο προϋπολογισμός μας είναι πολύ σφιχτός.

Εισιτήρια: Ψάχνοντας για την καλλίτερη τιμή καταλήξαμε στο σχήμα: ΑΒ4 εσωτερική καμπίνα για 2 ενήλικες και δύο δεκάχρονα(όπου τα παιδιά έρχονται δωρεάν) και ένας ενήλικας deck. Σύνολο 503 ευρώ.
Ξενοδοχεία: Εδώ ήταν το μεγάλο πρόβλημα. Επρεπε να συνδυάσουμε, ξενοδοχείο που να μπορεί όποιος θέλει να κατεβαίνει και να μπορεί να περπατήσει στο κέντρο της Φλωρεντίας, χωρίς να χρειάζεται αυτοκίνητο ούτε να περιμένει τους άλλους να ετοιμαστούν. Αυτό σημαίνει ξενοδοχείο στο κέντρο, αλλά το αυτοκίνητο παρκαρισμένο μακριά και σε parking με αρκετό κόστος. Ξενοδοχείο μακριά σήμαινε χάσιμο χρόνου σε μετακινήσεις και αρκετά λεφτά σε εισιτήρια και ταξί. Η μέση λύση βρέθηκε σε ένα ξενοδοχείο με δωρεάν parking, 15 λεπτά με τα πόδια από το κέντρο και κουζίνα που σου δίνει τη δυνατότητα να ετοιμάζεις πρόχειρο φαγητό για να γλιτώνεις γεύματα.
Το σχέδιο για Βενετία λέει ότι μένουμε έξω από το νησί (Mestre) και εξασφαλίζουμε και εκεί δωρεάν parking. Εκεί δύο μέρες ξοδεύουμε στη Βενετία και μία μέρα Βερόνα.
Έτσι λοιπόν βρήκαμε δύο ξενοδοχεία ( 4 αστέρια) που το συνολικό τους κόστος θα φτάσει περίπου 800 ευρώ (1 δίκλινο και 1 τρίκλινο από 3 νύχτες σε κάθε πόλη).
Να πω εδώ ότι το ξενοδοχείο στη Φλωρεντία μου άρεσε πολύ. Το ταξιδιωτικό γραφείο όμως, μου έκανε κόλπα λέγοντάς μου ότι δεν μπορεί να μου κλείσει τρίκλινο (μάλλον έχει να κάνει με τι δωμάτια αγοράζει το κάθε γραφείο;). Απ’ ότι κατάλαβα οι τύποι μιλάνε μόνο με computers και πρωτοβουλία μηδέν. Τους πίεσα να μιλήσουν με το ξενοδοχείο αλλά τίποτα. Χρειάστηκε τελικά να πάρω μόνος μου τηλέφωνο στο ξενοδοχείο και να το κανονίσω. Κι έτσι τέλος καλό.
Το κόστος λοιπόν διαμορφώνεται τελικά για εισιτήρια και ξενοδοχεία (θα λείψουμε συνολικά 9 μέρες με 6 διανυκτερεύσεις Ιταλία) γύρω στα 1300 ευρώ για 3 ενήλικες και δύο παιδιά. Υπολογίζω ότι με 2500 ευρώ έχουμε τελειώσει.
Συνοδευτικά έγγραφα: Διαβατήριο για την κόρη μου και νέες ταυτότητες για μένα και τη γυναίκα μου. Πλήρωσα 34 ευρώ για φωτογραφίες για όλους και 73,60 για παράβολα για το διαβατήριο.
Πράσινη κάρτα για το αυτοκίνητο, την οποία η ασφαλιστική τη βγάζει αμέσως και δεν σου χρεώνει τίποτα.
Πήγα και στο ΙΚΑ και έβγαλα Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης. Χρειάζεται μια αίτηση από τον κάθε ένα μας στο Μητρώο, χωρίς κόστος και στην στέλνουν στο σπίτι μέσα σε 5 μέρες.
Επίσης πληρώνω στο ταξιδιωτικό γραφείο με Visa της Εθνικής και η Εθνική Ασφαλιστική μου εξασφαλίζει ταξιδιωτική ασφάλεια.
Οπότε τώρα ρίχνομαι με τα μούτρα στο πρόγραμμα.
Υπάρχει καμιά πρόταση, κάτι που δεν πρέπει να χάσω σε Φλωρεντία και Βενετία και περίχωρα; Θα το εκτιμούσα.
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
1ον οι 3 ωρες ειναι με τα επιτρεπτά ορια

2ον φλωρεντια = περπατιμα περπατημα περπατημα
3ον βενετία (οπως με συμβούλεψαν και μενα), παρε το καραβακι μεχρι το τερμα του και θα εχεις δει πολλά.
και οπως και στην φλωρεντια περπατημα περπατημα περπατημα.
και να μην το ξεχασω:bleh:
περπατημα :lol:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Παιδιά χίλια συγγνώμη για το στήσιμο τόσες μέρες, αλλά καλλίτερα να μη σας ζαλίσω με τα προσωπικά μου. Θα προσπαθήσω να εξιλεωθώ, λέγοντάς σας με κάθε λεπτομέρεια όλη την προετοιμασία μου για το ταξίδι στην Ιταλία.
Κατ’ αρχήν να σας ευχαριστήσω θερμά για την άμεση ανταπόκριση και να σχολιάσω τα λεγόμενά σας.
.......

Οπότε τώρα ρίχνομαι με τα μούτρα στο πρόγραμμα.
Υπάρχει καμιά πρόταση, κάτι που δεν πρέπει να χάσω σε Φλωρεντία και Βενετία και περίχωρα; Θα το εκτιμούσα.
thomas,
φιλάκια και από μένα!

Σε κόβω με την επιστροφή, για γράψιμο ταξιδιωτικής ιστορίας, ήδη την αρχή την έκανες, άσε που έχεις και τη φλέβα..... :p:p:p
Καλή συνέχεια !!!

Υ.Γ. Κερνάω τσιγάρο στο lobby :clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom