Ιταλία Φλωρεντία και λίγη Τοσκάνη

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ

Καλημέρα, αποφάσισα κι εγώ να διηγηθώ την ιστορία μου στην Τοσκάνη..

Το ταξίδι πραγματοποιήθηκε στις 21 Σεπτεμβρίου. Φτάνουμε στο αεροδρόμιο της Πίζας και φεύγουμε κατευθείαν για Φλωρεντία, όπου θα ήταν η 4ημερη διαμονή μας. Το ξενοδοχείο ήταν κεντρικό, οποτε βολτάραμε το βράδυ στο κέντρο λίγο και ξαναγυρίσαμε στο ξενοδοχείο, καθότι κουρασμένμοι απο το ταξίδι.
Την δεύτερη μέρα το πρωί νοικιάσαμε ένα αυτοκίνητο και είπαμε να κάνουμε ενα τουρ Σιένα, Σαν Τζιμινιάνο κυρίως. Ξεκινήσαμε απο Σαν Τζιμινιάνο για να γυρισουμε απο Chiantigiana μετά. 11 η ώρα και μπαίνουμε στο Σαν Τζιμινιάνο. Εντυπωσιαστήκαμε απο το μεσαιωνικο στυλ και τους πύργους, δεν ανεβήκαμε βέβαια να απολαύσουμε τη θέα.. Μετα απο 2 ωρες περίπου φεύγουμε για Βολτέρα,είχα δει την πινακοθήκη και ηθελα να την επισκεφθώ. 1 και κάτι, βολτάρουμε στην Βολτέρα, εντυπωσιακή και αυτή, επισκεπτόμαστε την Πινακοθήκη, εκεί εμεινα πολυ εντυπωσιασμένος απο την Αποκαθήλωση του Ρόσσο Φιορεντίνο και τους υπόλοιπους πίνακες, και το ετρουσκικό μουσείο Γκουαρνάτσι (εκεί δεν ενθουσιάστηκα και πολύ). Κάνουμε μια στάση για φαγητό και φεύγουμε για Σιένα. 4 η ώρα και βρίσκω πάρκινγκ κοντά τον Ντουόμο. Ηταν ισως ο εντυπωσιακότερος καθεδρικός της Τοσκάνης, τον βγάζω φωτογραφίες απο ολες τις γωνίες! Ακολουθεί η Piazza Campo με τον Torre Del Mangia (ουτε εκει ανεβηκα!). Καθόμαστε για καφε με θέα την πλατεία και τον υπέροχο πύργο! Κατα τις 6 αρχίζει το ταξίδι της επιστροφης...
Μπαίνουμε SS222, περνάμε Καστελίνα και κάνουμε μια μικρή στάση στη Ράντα του Κιάντι. Γραφικό χωριουδάκι... Διασχιζουμε την Chiantigianna.. Εντυπωσιακό το οτι σε κάθε λόφο που πεταγόταν έβλεπες στην κορυφή ενα κάστρο, ενα πύργο.. και πολύ πράσινο! Φτάνουμε στο Γκρεβε του Κιάντι. Η πρώτη εικόνα λέω αυτό δεν είναι το χωριό που εβλεπα στις φωτό.. Μόλις κατεβαίνω στην κεντρική πλατεία άλλαξα γνωμη όμως... Δοκιμάσαμε και Bistecca ala Fiorentina με συνοδεία Chianti Clasicco! Ηρθε η ώρα για την επιστροφή του αυτοκινήτου πλέον και ξεκουραση...
 

Attachments

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
μου θυμιζεις το δικο μου ταξιδι προ ημερων:)

ωραιες και οι φωτογραφιες σου!

παντως εγω εχω να πω πως η πιζα (περα απο τον πυργο και την εκει τουριστιλα) ειναι πανεμορφη και αμα την εξερευνησεις εχει τρομερα κρυμμενα διαμαντια!!!
θα μπορουσα να μεινω εκει μερες!!!!!
 

vasilis_sta

Member
Μηνύματα
48
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
μου θυμιζεις το δικο μου ταξιδι προ ημερων:)

ωραιες και οι φωτογραφιες σου!

παντως εγω εχω να πω πως η πιζα (περα απο τον πυργο και την εκει τουριστιλα) ειναι πανεμορφη και αμα την εξερευνησεις εχει τρομερα κρυμμενα διαμαντια!!!
θα μπορουσα να μεινω εκει μερες!!!!!
Συμφωνω απολυτως οσο αναφορα την πιζα...εχει πολυ ωραια μερη που κατα καποιο τροπο αδικουνται...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
παντως εγω εχω να πω πως η πιζα (περα απο τον πυργο και την εκει τουριστιλα) ειναι πανεμορφη και αμα την εξερευνησεις εχει τρομερα κρυμμενα διαμαντια!!!
Συμφωνω απολυτως οσο αναφορα την πιζα...εχει πολυ ωραια μερη που κατα καποιο τροπο αδικουνται...
καλά όλες οι ιταλικές πόλεις πανέμορφες είναι..αλλά για πείτε ποια είναι αυτά τα διαμάντια, τα πολύ ωραια μέρη, να τα μάθουν κι άλλοι.
εγω να είμαι ειλικρινής διαμάντια δεν είδα. το αυτοκίνητο μας το άνοιξαν πάντως. 10 χρόνια στη Σικελία, Ρώμη κλπ ούτε μία φορά, στην Τοσκάνη με τη μία..
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
οταν λεω διαμαντια, δεν εννοω μαγαζια ή κατι τετοιο παντως...
εγω πρωτη φορα πηγα τοσκανη, βασικα φλωρεντια και πιζα...μη λεω και τοσκανη επειδη ειδα αυτα τα 2...
τεσπα ακομα και τα στενα της πιζας, ακομα και το ιδιο το ποταμι μ'αρεσαν πολυ περισσοτερο.ειχαν μια ηρεμια σε αντιθεση με την πολυβουη φλωρεντια.
η φλωρεντια σε εχει 12 ωρες στο ποδι και σε τρεχει να δεις χιλια πραγματα.
η πιζα απλα σε εχει 12 ωρες να βλεπεις 3 εικονες αλλα αυτες να σου δινουν μια αισθηση ολοκληρωσης...

μεγαλοστομιες αλλα παντα μ'αρεσα τα πιο ηρεμα μερη...

τωρα για συγκεκριμενα πραγματα πρεπει να ανατρεξω στο σημειωματαρακι μου...αμα βρω χρονο:rolleyes:
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Eυχαριστουμε φιλε rebelle!!Σημαντικες οι πληροφοριες σου !!Αληθεια γιατι δεν μας διηγεισαι και την ιστορια στο εστιατορειο που ειχε αρκετο ενδιαφερον..??Αυτα ειναι τα ωραια που μενουν στα ταξιδια μας :D Περιμενω ... ! ;)

ΥΓ : Καλως ηρθες,μιας και τωρα σε πηρα χαμπαρι..!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom