Κέρκυρα Φοιτητική ζωή στη Κέρκυρα..

Sia_Cy

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Λοιπόν, γεια σας!
είμαι από Κύπρο και έχω περάσει στο πανεπιστήμιο της Κέρκυρας για σπουδές. Θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να μου δώσει μερικές χρήσιμες πληροφορίες για το μέρος, τη ζωή κλπ. :)

ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited by a moderator:

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Καλησπέρα. Πρώτα συγχαρητήρια που πέρασες. Σε ποιό τμήμα πέρασες; Όσο για τη ζωή στην Κέρκυρα είναι πολύ ωραία. Μόνο που έχει χάλια καιρό κυρίως το χειμώνα. Άλλωστε είναι το μέρος της Ελλάδας με το μεγαλύτερο ύψος βροχής. Επίσης είναι σχετικά ακριβά, αν και λογικό καθώς πρόκειται για νησί. Τέλος δεν έχει πόσιμο νερό, όλο με εξάδες την βγάζουμε. Αν έχεις άλλες απορίες με χαρά να σε κατατοπίσω.
 

Sia_Cy

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Καλησπέρα. Πρώτα συγχαρητήρια που πέρασες. Σε ποιό τμήμα πέρασες; Όσο για τη ζωή στην Κέρκυρα είναι πολύ ωραία. Μόνο που έχει χάλια καιρό κυρίως το χειμώνα. Άλλωστε είναι το μέρος της Ελλάδας με το μεγαλύτερο ύψος βροχής. Επίσης είναι σχετικά ακριβά, αν και λογικό καθώς πρόκειται για νησί. Τέλος δεν έχει πόσιμο νερό, όλο με εξάδες την βγάζουμε. Αν έχεις άλλες απορίες με χαρά να σε κατατοπίσω.

ευχαριστώ πολύ! Στο τμήμα τεχνών ήχου και εικόνας. εσύ ζεις εκεί μόνιμα; ή σπουδάζεις εκεί;
 

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Ναι, σπουδάζω στο τμήμα αρχειονομίας, βιβλιοθηκονομίας και μουσειολογίας. Τώρα μπαίνω στον τέταρτο χρόνο. Αν έχει κάποια άλλη απορεία ρώτα ελεύθερα.
 

Sia_Cy

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Ναι, σπουδάζω στο τμήμα αρχειονομίας, βιβλιοθηκονομίας και μουσειολογίας. Τώρα μπαίνω στον τέταρτο χρόνο. Αν έχει κάποια άλλη απορεία ρώτα ελεύθερα.

Πολύ ωραία! Από πού είσαι εσύ; Βασικά για διαμερισμα εχεις τίποτα υπόψη σου; Θα μπορεσω να βρω εύκολα κοντά στην σχολή μου;
 

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Από Κιλκίς είμαι, άλλα έμενα Αθήνα μέχρι μου πέρασα Κέρκυρα. Όσο για διαμέρισμα θα βρεις εύκολα. Εγώ βρήκα αρκετά γρήγορα. Να προτιμήσεις σπίτι στην παλιά πόλη γιατί η σχολή που πέρασες είναι κοντά στο Λιστόν. Έχεις πάει ποτέ Κέρκυρα;
 

Sia_Cy

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Από Κιλκίς είμαι, άλλα έμενα Αθήνα μέχρι μου πέρασα Κέρκυρα. Όσο για διαμέρισμα θα βρεις εύκολα. Εγώ βρήκα αρκετά γρήγορα. Να προτιμήσεις σπίτι στην παλιά πόλη γιατί η σχολή που πέρασες είναι κοντά στο Λιστόν. Έχεις πάει ποτέ Κέρκυρα;

Όχι, ποτέ μου δεν πήγα.. Στην παλιά πόλη.. δηλαδή; Πόσο μακριά είναι από την σχολή μου και γιατί να προτιμήσω εκεί;
 

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Η παλιά πόλη είναι ακριβώς δίπλα από τη σχολή σου. Το πολύ πολύ να κάνεις πέντε λεπτά με τα πόδια. Επίσης τα νοίκια είναι πιο φτηνά στην παλιά πόλη απ' ότι στην νέα.
 

Sia_Cy

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
a
Η παλιά πόλη είναι ακριβώς δίπλα από τη σχολή σου. Το πολύ πολύ να κάνεις πέντε λεπτά με τα πόδια. Επίσης τα νοίκια είναι πιο φτηνά στην παλιά πόλη απ' ότι στην νέα.
Αα πολύ ωραία.. είχα την εντύπωση πως παλιά πόλη θεωρείται η περιοχή που βρίσκετε το τμήμα των μουσικών σπουδών!
 

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Καμία σχέση. Το τμήμα μουσικών σπουδών βρίσκεται μέσα στο παλαιό φρούριο.
 

giorgos3

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
gia sas! ime apo kipro kai tha ithela an mporite na m dwsete kapies plirofories gia to panepistimio k gia sigkekrimena to klado texnikos hxaou k eikonas k gia to fititiki zoi pou epikrati!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.220
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom