Φολέγανδρος Φολέγανδρος 2012

Raven

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα σε όλους!
Σαν προορισμός, μας έχει κινήσει πολύ το ενδιαφέρον το νησί της Φολεγανδρου, φαίνεται πολύ όμορφο και ήρεμο, εν αντιθέσει με τα πλέον αμιγώς τουριστικά νησιά των κυκλάδων (με κάποιες εξαιρέσεις). Το θέμα της διαμονής στο νησί, είναι το βασικότερο που μας ενδιαφέρει, αλλά η αναζήτηση στο διδίκτυο δέν κατέληξε να είναι αποτελεσματική, γιατί αφ'ενός μας δίνει ελλειπή και αφ'ετέρου λίγα σε αριθμό αποτελέσματα..

Ήθελα να ρωτήσω και απο εδώ, έχοντας δεί απο posts πως αρκετά άτομα στο forum έχουν πάει και γνωρίζουν τη Φολέγανδρο, μήπως μπορουν να μας δώσουν τα φώτα τους.
Ψάχνουμε για ενοικιαζόμενα δωμάτια, σε τοποθεσία που θα διευκολύνει τις δυνητικές μετακινήσεις και με τιμές μέχρι και 50eur το δίκλινο ανά διανυκτέρευση. Να προτιμούσαμε Χώρα(άν και δέν νομίζω να'χει η Χώρα τέτοιες τιμές) ή καλύτερα παραλιακό μέρος, προκειμένου να έχουμε το προνόμιο της εύκολης προσβασιμότητας σε παραλία?

Επίσης, όσον αφορά στις μετακινήσεις, χρειάζεται αυτοκίνητο? Έχουμε πληροφορηθεί πως οι μετακινήσεις στο νησί είναι ok και με λεωφορεία,αλλά ρωτάμε για backup.

Απο παραλίες έχουμε δεί πολύ ωραία μέρη στο νησί, αλλά μήπως οι αποστάσεις καθιστούν δύσκολη της μετακίνηση και χρειαστεί να περιοριστούμε σε μία-δύο παραλίες? Πάντως σκεφτόμαστε για καμία βδομάδα διαμονης.
Αυτά πάνω-κάτω είναι τα βασικά θέματα στα οποία θα θέλαμε γνώμες κ συμβουλές,αλλά άν γνωρίζετε και κάτι παραπάνω, ευχαρίστως! Περιμένω απαντήσεις:D:shark:
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Επειδή έψαχνα μέχρι πριν λίγο καιρό για Φολέγανδρο να σου πώ ότι τα καταλύματα είναι λίγα και οι τιμές τους αρκετά υψηλές. Έχω να σου προτείνω αυτό: Ξενοδοχείο Ανεμούσα - Φολέγανδρος
είναι ότι πιο οικονομικό βρήκα, αναλόγως και πότε θα πας.
Καλές διακοπές!!!!
 

Raven

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλώς σας βρήκα και σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Όντως και στο link για το forum βρηκα πολλά αλλά και το link της "Ανθούσας" ενδιαφέρον:D

Θα τα μελετήσω λεπτομερώς!:surf2: Σας ευχαριστώ πολύ!
 

coco jelado

Member
Μηνύματα
27
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
.........
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Εγώ έμενα σε αυτό Πανραμα - Αρχικ στην Άνω Μεριά. Απίστευτη θέα και πολύ παρείστικο και νεανικό κλίμα. Όταν είχα πάει εγώ ήταν πολύ οικονομικό, τώρα δεν ξέρω (βλέπω ότι οργανώθηκε-έχει και site..). Χρειάζεσαι μεταφορικό μέσο για να μετακινηθείς σε παραλίες αλλά κοντά του έχει τα καλύτερα εστιατόρια που έφαγα στην Φολέγανδρο. Επίσης θυμάμαι ότι περνούσε απ' έξω και λεωφορείο.
 

coco jelado

Member
Μηνύματα
27
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
.........
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Δεν εμφανίστηκε το link...? 'Πανόραμα' λέγεται - είναι ενοικιαζόμενα δωμάτια.
 

glko

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα παιδια,
Ειμαι κ εγω ενας απο αυτους που εχουν ακουσει τα καλυτερα για το νησι.
Απο εναν συμμαθητη παλιοτερα και απο εναν πρωην συναδλεφο αρκετα προσφατα.
Εχω ηδη στειλει mail και στους 2 για να μου προτεινουν μερη που μπορω να βρω φτηνα δωματια.
Μια απορια μου ειναι για την μετακινηση.
Δεν θελω να παρω αυτοκινητο, θελω να νοικιασω κατι εκει αλλα ειδα οτι οι τιμες των αυτοκινητων ειναι λιγο υψηλες.
Σκεφτομαι 4τροχη γουρουνα αλλα δεν ξερω αν θελει διπλωμα μηχανης (δεν εχω).
Στα παραπανω link ειδα οτι εχει πολυ καλες τιμες.
Θα τους καλεσω και θα ψαξω και αλλο.
Οτι νεα εχω θα ενημερωσω.
Το μονο κακο ειναι οτι ψαχνω για 18 Αυγουστου οποτε οι τιμες θα ειναι πιο τσιμπιμενες.
 
Μηνύματα
51
Likes
45
Μπορείς να βολευτείς και με λεωφορείο + περπάτημα, αρκεί όμως να μείνεις στην Χώρα. Για μηχανή/γουρούνα δεν ξέρω, αλλά η ενοικίαση αυτοκινήτου στην Φολέγανδρο για τον Αύγουστο ήταν φαρμάκι.

Τώρα φτηνό κατάλυμα στην Φολέγανδρο λίγο δύσκολο, ειδικά για την περίοδο που ψάχνεις. Εγώ είχα κλείσει από το Πάσχα για να προλάβω στο Κύμα στο Φώς, και έδινα 65 Ευρώ χωρίς τηλεόραση, κλιματιστικό και φυσικά πρωινό. Εάν δεν κλείσεις νωρίς θα καταλήξεις να δίνεις 80-90 ευρώ την βραδιά χωρίς καν πρωινό. Ίσως φέτος - λόγω της κρίσης - να είναι καλύτερα τα πράγματα, αλλά δεν το νομίζω...

Εκτός αν το ρισκάρεις και πας χωρίς να κλείσεις και μείνεις σε κάτι ενοικιαζόμενα που δεν έχουν καθόλου site. Ριψοκίνδυνο όμως επειδή δεν υπάρχουν και άπειρα ενοικιαζόμενα στην Χώρα.

Εάν μπορώ να σου δώσω και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία πολύ ευχαρίστως!

Σου προτείνω να διαβάσεις την ταξιδιωτική ιστορία εδώ στο φόρουμ που είχα γράψει με θέμα "Φολέγανδρος 2009"!
 

G13_on_Tour

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Κι εγω για Φολεγανδρο ψαχνομαι φετος το καλοκαιρι γυρω στα μεσα Ιουλίου. Εχω ακουσει τα καλυτερα απο ολους.
Η αληθεια ειναι οτι ψαχτηκα πολυ, απο Λευκαδα μεχρι Κρητη αλλα θελω να ξαναζησω αυτη τη μαγεια που λεγεται.. Κυκλαδες!!
Αναμεσα σε Αμοργο και Φολεγανδρο τελικα λεω Φολεγανδρο για πιο ηρεμα!

Ειδα ομως κατι που με εχει χαλασει.
Το μοναδικο καραβι που περνει αμαξι φευγει απο Πειραια στις 3 το μεσημερι και φτανει εκει μετα τις 10 το βραδυ!
Εντελως ακυρο!!!
Τρως 7 ωρες και χανεις ολη την μερα. Λαθος!
Εντομεταξυ αν καταλαβα καλα δεν εχει και καθε μερα αλλα συγκεκριμενες μερες...:(

Ξερει κανεις αν υπαρχει αλλος τροπος με καλυτερες-λιγοτερες ωρες στο καραβι που να περνει αμαξι??

Ναι ξερω κι εχω διαβασει οτι το νησι ειναι μικρο και περπατιεται ομως επειδη εχω "καλομαθει" στις διακοπες μου να μην περναω διαφορα κωμικοτραγικα του στυλ να στήνομαι με τις ωρες στον ηλιο περιμενοντας ΚΤΕΛ (ή ταξι) και μετα να ειμαι αγκαλια με αλλους 100 ορθιους σε λεωφορειο χωρις κλιματισμο, περασα και τη φαση να σπρωχνω χαλασμενα παπακια σε ανηφορες ή να παω να νοικιασω και να μου λενε "τελέυταιο αμαξι φιλαρακι - ζηταω οτι θελω per day κι ενταξει για κλιματισμο ανοιγεις παραθυρο να παρεις καθαρο αερα..." για αυτο θελω να εχω το δικο μου αμαξι που το ξερω κιολας πως συμπεριφερεται στο δρομο και τι λαστιχα/τακακια κλπ εχει.

υγ. Να ρωτησω απο "νυχτερινη ζωη" τι λεει φετος το νησι??
 
Μηνύματα
51
Likes
45
Φίλε το 2009 βρέθηκα στην ίδια ακριβώς κατάσταση με σένα. Έφτασα βράδυ στο νησί έχοντας χάσει ουσιαστικά 1 μέρα. Σπάσιμο...

Βλέπω ότι υπάρχει (10/08/2012) δρομολόγιο που φεύγει 7 το πρωί από Πειραιά και κάνει 3+ ώρες, αλλά δεν παίρνει αυτοκίνητα. Η μόνη σου εναλλακτική είναι να πας με αυτό και να σου στείλουν το αμάξι με το άλλο δρομολόγιο και να πας βράδυ να το πάρεις... Ταλαιπωρία ακούγεται οπότε ίσως πρέπει να συμβιβαστείς με το γεγονός να φτάσεις βράδυ.

Νυχτερινή ζωή σημαίνει Χώρα, για αυτό και είναι καλό να μείνεις εκεί (για να μην χρειάζεσαι αμάξι κάθε βράδυ). Υπάρχουν μπαράκια και εστιατόρια στο κέντρο (με πιο γνωστή την Αστάρτη) αλλά εγώ θα σου προτείνω και την Ρακεντιά που είναι στην είσοδο του οικισμού (από την μεριά της Άνω Μεριάς) που έχει φοβερή θέα! Από τον κεντρικό δρόμο είναι ένα απότομα κατηφορικό και κακοτράχαλο δρομάκι που δε φέρνει μπροστά από το μαγαζί.

Από εστιατόρια προτείνω τον Ζέφυρο (που είναι λίγο κρυμμένος, δεν είναι στο κέντρο μαζί με τα άλλα). Την πιο αυθεντική - και μεγάλη - μερίδα ματσάτα θα την βρεις στα εστιατόρια της Άνω Μεριάς (προτείνω την Συνάντηση).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.274
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom