Σίφνος Φολέγανδρος Φολεγανδρος/ισως και Σιφνος

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Καλησπερα σε ολη την παρεα του Forum.

Ψαχνοντας προορισμο με την κοπελια μου για τον αυγουστο καταληξαμε να παμε Φολεγανδρο, Περυσι πηγαμε Αστυπαλαια και εχουμε επισης παει Σαντορινη και Μηλο, το καθε απο τα 3 νησια ξεχωριστο και ωραιο.

Στη Φολεγανδρο απ οτι διαβασα και στα υπολοιπα θεματα το καλυτερο μερος για Διαμονή ειναι η χώρα οπου με βαση το μπατζετ που εχουμε ειμαστε αναμεσα στην Ανεμουσα, το Μar Inn και ισως και το Odysseus που μοιαζει κατωτερο των αλλων 2. Εχει παει καποιος σε οποιοδηποτε ή εχει να μας προτεινει καποιο αλλο μεχρι 100 ευρω αντε και ενα τσικ παραπανω για κατι καλυτερο.

Θα παρουμε αυτοκινητο μαζι απο πειραια γιατι δεν πλησιαζονται οι τιμες στα αυτοκινητα για τον αυγουστο, ημερομηνια που σκεφτομαστε ειναι μετα το 15αυγουστο, ισως απο 20 που θα εχει ηρεμησει ελπιζω λιγο η κινηση.

Μια ερωτηση που ηθελα να κανω ειναι αν οι 5 μερες ειναι αρκετες για να γυρισεις και να ευχαριστηθεις τη Φολεγανδρο. Υπολογιζουμε περιπου 7 βραδια να μεινουμε καπου και ελεγα μηπως πηγαιναμε 5 μερες φολεγανδρο αλλα περναγαμε και απο Σιφνο 2 βράδια να τη δουμε λιγο.

Μερη για φαγητο κλπ δεν κοιταξα τοσο πολυ στα αλλα θεματα αλλα αν εχετε κατι να προτεινετε θα σας ημουν υποχρεως
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Καλησπερα σε ολη την παρεα του Forum.

Ψαχνοντας προορισμο με την κοπελια μου για τον αυγουστο καταληξαμε να παμε Φολεγανδρο, Περυσι πηγαμε Αστυπαλαια και εχουμε επισης παει Σαντορινη και Μηλο, το καθε απο τα 3 νησια ξεχωριστο και ωραιο.

Στη Φολεγανδρο απ οτι διαβασα και στα υπολοιπα θεματα το καλυτερο μερος για Διαμονή ειναι η χώρα οπου με βαση το μπατζετ που εχουμε ειμαστε αναμεσα στην Ανεμουσα, το Μar Inn και ισως και το Odysseus που μοιαζει κατωτερο των αλλων 2. Εχει παει καποιος σε οποιοδηποτε ή εχει να μας προτεινει καποιο αλλο μεχρι 100 ευρω αντε και ενα τσικ παραπανω για κατι καλυτερο.

Θα παρουμε αυτοκινητο μαζι απο πειραια γιατι δεν πλησιαζονται οι τιμες στα αυτοκινητα για τον αυγουστο, ημερομηνια που σκεφτομαστε ειναι μετα το 15αυγουστο, ισως απο 20 που θα εχει ηρεμησει ελπιζω λιγο η κινηση.

Μια ερωτηση που ηθελα να κανω ειναι αν οι 5 μερες ειναι αρκετες για να γυρισεις και να ευχαριστηθεις τη Φολεγανδρο. Υπολογιζουμε περιπου 7 βραδια να μεινουμε καπου και ελεγα μηπως πηγαιναμε 5 μερες φολεγανδρο αλλα περναγαμε και απο Σιφνο 2 βράδια να τη δουμε λιγο.

Μερη για φαγητο κλπ δεν κοιταξα τοσο πολυ στα αλλα θεματα αλλα αν εχετε κατι να προτεινετε θα σας ημουν υποχρεως
Προσωπικά θα σου συνιστούσα το Horizon στην Φολέγανδρο...
Δεν θυμάμαι ακριβώς τιμή αλλά πρεπει να ήταν για Αύγουστο γύρω στα 110-120 €.
Και εγώ και η σύντροφός μου είχαμε μείνει κατενθουσιασμένοι με την εξυπηρετικότητα του προσωπικού καθως και την ποιότητα του δωματίου.
Το δωμάτιο που εμείς τουλάχιστον είχαμε νοικιάσει είχε μεγάλο μπάνιο, χτιστό πέτρινο κρεβάτι, τρίτο κρεβάτι σαν καναπές-ράντζο και αρκετά μεγάλους τους υπόλοιπους χώρους.
Μας πήγαν και μας έφεραν από λιμάνι, μας παρείχαν χάρτες, σίδερο και σιδερώστρα που χρειαστήκαμε και το πρωινό ήταν αρκετά καλό και σχετικά πλούσιο.

Δεν θυμάμαι συγκεκριμένα μαγαζιά για φαγητό , όμως στις κεντρικές πλατείες που θα πάτε - στο κέντρο της χώρας - βρίσκονται τα περισσότερα μαγαζιά. Μπορείς να βρείς οτι επιθυμείς από ψαρικά,κρεατα κλπ και σε λογικές τιμές και ποιότητα.

Για Σίφνο δεν γνωρίζω αφού εμείς το είχαμε συνδυάσει με Σίκινο πιο πολύ για πιο χαλαρές και ήσυχες διακοπές χωρίς βαβούρα.

ΥΓ.Ξέχασα...Εννοείται και αυτά τα καταλύματα που έχεις δεί είναι πολύ καλα. Απλά ανέφερα και το άλλο επιπρόσθετα απο προσωπική εμπειρία...
 
Last edited:

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

ποσες μερες κατσατε φολεγανδρο και ποσες Σίκινο?.. γενικα θα προτεινες και τα 2 νησια για 7-8 ημερες ή να μεινουμε καλυτερα μονο φολεγανδρο?
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Ξ
Καλησπερα σε ολη την παρεα του Forum.

Ψαχνοντας προορισμο με την κοπελια μου για τον αυγουστο καταληξαμε να παμε Φολεγανδρο, Περυσι πηγαμε Αστυπαλαια και εχουμε επισης παει Σαντορινη και Μηλο, το καθε απο τα 3 νησια ξεχωριστο και ωραιο.

Στη Φολεγανδρο απ οτι διαβασα και στα υπολοιπα θεματα το καλυτερο μερος για Διαμονή ειναι η χώρα οπου με βαση το μπατζετ που εχουμε ειμαστε αναμεσα στην Ανεμουσα, το Μar Inn και ισως και το Odysseus που μοιαζει κατωτερο των αλλων 2. Εχει παει καποιος σε οποιοδηποτε ή εχει να μας προτεινει καποιο αλλο μεχρι 100 ευρω αντε και ενα τσικ παραπανω για κατι καλυτερο.

Θα παρουμε αυτοκινητο μαζι απο πειραια γιατι δεν πλησιαζονται οι τιμες στα αυτοκινητα για τον αυγουστο, ημερομηνια που σκεφτομαστε ειναι μετα το 15αυγουστο, ισως απο 20 που θα εχει ηρεμησει ελπιζω λιγο η κινηση.

Μια ερωτηση που ηθελα να κανω ειναι αν οι 5 μερες ειναι αρκετες για να γυρισεις και να ευχαριστηθεις τη Φολεγανδρο. Υπολογιζουμε περιπου 7 βραδια να μεινουμε καπου και ελεγα μηπως πηγαιναμε 5 μερες φολεγανδρο αλλα περναγαμε και απο Σιφνο 2 βράδια να τη δουμε λιγο.

Μερη για φαγητο κλπ δεν κοιταξα τοσο πολυ στα αλλα θεματα αλλα αν εχετε κατι να προτεινετε θα σας ημουν υποχρεως
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

ποσες μερες κατσατε φολεγανδρο και ποσες Σίκινο?.. γενικα θα προτεινες και τα 2 νησια για 7-8 ημερες ή να μεινουμε καλυτερα μονο φολεγανδρο?

Έγκειται καθαρά στο τί ακριβώς ζητάς από τις διακοπές σου.

Εμείς χρειαζόμασταν ξεκούραση και οση λιγότερη βαβούρα και κόσμο γινόταν προκειμένου να καθαρίσει λίγο το μυαλό μας μετά από μια κουραστική χρονιά....Κάτσαμε 5 Σίκινο και μία Φολέγανδρο. Εξάλλου υπάρχει διαφορά και στο οικονομικό θέμα...

Εαν είστε νέα παιδιά , που μαλλον εαν έχω κατανοήσει σωστά , θα σας πρότεινα είτε να ακολουθήσετε το πλάνο που εξ αρχής επιλέξατε και επιθυμείτε (δλδ Σίφνο), είτε εαν το συνδυάσετε με κάποιο άλλο νησί (Σίκινο ή πχ Κίμωλο εαν δεν έχετε πάει) να θέσετε ως βάση την Φολέγανδρο που έχει και περισσότερη ζωή και να κάνετε κάποια διήμερη για εξόρμηση σε κοντινό νησί.

Απλά να ξέρεις οτι η Σίκινος είναι πολύ ήρεμο και χαλαρό νησί συγκριτικά με τα υπόλοιπα που συζητάμε
 

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Αυτο σκεφτομουν, να πηγαιναμε σαν βαση στη Φολεγανδρο και να το συνδυαζαμε με αλλο ενα νησι, γι αυτο σκεφτηκα και τη σιφνο η οποια εχει και δρομολογια απο και προς Φολεγανδρο..

ΝΕα παιδια ειμαστε απλα να σου πω την αληθεια και τις 3 τελευταιες φορες που πηγαμε σε νησια για ποτο αντε να πηγαμε 1 ή 2 φορες συνολικα και στα 3 νησια, δεν ειναι το ζητουμενο.. Παραλιες ωραιες και ηρεμες, Καλο φαγητο , γραφικη χώρα και γενικα ωραια μερη για βολτα ψαχνουμε.
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Αυτο σκεφτομουν, να πηγαιναμε σαν βαση στη Φολεγανδρο και να το συνδυαζαμε με αλλο ενα νησι, γι αυτο σκεφτηκα και τη σιφνο η οποια εχει και δρομολογια απο και προς Φολεγανδρο..

ΝΕα παιδια ειμαστε απλα να σου πω την αληθεια και τις 3 τελευταιες φορες που πηγαμε σε νησια για ποτο αντε να πηγαμε 1 ή 2 φορες συνολικα και στα 3 νησια, δεν ειναι το ζητουμενο.. Παραλιες ωραιες και ηρεμες, Καλο φαγητο , γραφικη χώρα και γενικα ωραια μερη για βολτα ψαχνουμε.
Ότι και να αποφασίσεις απο την στιγμή που θα έχεις καλή παρέα και θα είσαι σε ένα Ελληνικό νησάκι , καλά θα περάσεις.
Δώσε μονο προσοχή στα δρομολόγια των πλοίων που θα χρειαστείτε στα πήγαινε-έλα και τις διανυκτερεύσεις προκειμένου να τα "στήσεις" εύχρηστα χωρις ταλαιπωρίες ή κούραση.
Οι διακοπές ενδείκνυνται για χαλάρωση και ξεκούραση.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
399
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
αλλα περναγαμε και απο Σιφνο 2 βράδια να τη δουμε λιγο
Και εγω συμφωνώ πως οι δύο μέρες για Σίφνο είναι πολύ λίγες και θα πρότεινα Σίκινο που για 2 μερούλες είναι τέλεια ή ακόμη και Κίμωλο (για να προτοτυπήσω).

Μερη για φαγητο κλπ
Στην Άνω Μερά θα φας Ματσάτα (τοπικό ζυμαρικό) στο Συνάντηση (τα καλύτερα στο νησί με τεράστια διαφορά). Στο λιμάνι δεν έφαγα αλλά στη Χώρα δεν θα ξέρεις που να προτοκάτσεις!!!
Γουπί --> 4 τραπέζια μόνο αλλά σπιτική κουζίνα με τοπικά προϊόντα όνειρο.
Ζέφυρος --> Ψαροταβέρνα με καλές τιμές
Eva's Garden --> μία γκουρμέ άποψη για το νησί με εφάναστα πιάτα. Αξίζει!!!
Η Πίατσα --> Στην κεντρική πλατεία, με μαγειρευτά και της ώρας. Ωραίος χώρος στην πλατεία.
Γενικά από θέμα φαγητού δεν έχει παγίδες από ότι κατάλαβα και όπου και να καθίσεις θα περάσεις καλά.

Για ποτό στην κεντρική πλατεία κάτσαμε στην Ασταρτη για ρακόμελο (κλασική αξία) με τον κόσμο να κάθετε στην αυλή της εκκλησία απέναντι. Για κρασάκι πήγαμε στον Ανεμόμυλο, το μόνο μέρος εκτός της Παναγίας που βλέπεις το ηλίοβασίλεμα και τον γκρεμό της Χώρας, να πας οπωσδήποτε.

Μην ξεχάσεις να αγοράσεις μέλι, εκτός αν πάς στη Σίκινο να πάρεις από εκεί. Το μέλι των νησιών αυτών είναι 99% θυμαρίσιο από τα πιο καθαρά στον κόσμο σε θυμάρι, αλλά ακριβό 17-20€ το κιλό.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εννοείται πως θα μείνεις στη χώρα. Δεν αξίζει κάτι άλλο.
Δεν έχω να πω πολλά για τη διαμονή, προσωπικά τα βρίσκω αρκετά ακριβά για τα δικά μου δεδομένα..
Το μόνο που θα σου πρότεινα κι εγώ με τη σειρά μου, είναι να συνδυάσεις με κάποιο άλλο νησάκι όπως προαναφέρθηκε, και όχι με τη Σίφνο που είναι για περισσότερες μέρες. Ιδανικά Σίκινο ή Κίμωλο.
Οι 4-5 ημέρες που σκέφτεσαι να αξιοποιήσεις στη Φολέγανδρο είναι ένα επαρκές διάστημα για το νησί!
Στα υπόλοιπα με καλύψανε.
Τρομερά ποιοτικό νησί σε όλα του!!
 

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις παιδια, Τελικα βρηκα δωματιο για 4 βραδια μεσα στον αυγουστο στη Φολεγανδρο για να μη μπλεκομαι με καραβια θα παμε μονο εκει και σκεφτομαι μηπως κλεισω και αλλo 1 ή 2 βραδια για να μεινουμε 5-6 βραδια συνολικά να το ευχαριστηθουμε περισσοτερο.

Tol_pap ευχαριστω για τα Τιπς. Οτι αλλο εχετε να προτεινετε ευπροσδεκτο :D


Μια ερώτηση, Αυτοκινητο χρειαζεται? Δεδωμενου οτι ειναι και αυγουστο και θα γινεται ενας χαμος λογικα, η ιδεα μου ηταν να νοικιασω για 2 ή 3 μερες, και τις υπολοιπες ειτε να βολευτω με Κτελ ειτε να παρω καραβακι να παμε στις παραλιες που δεν ειναι προσβασιμες με το αυτοκινητο
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται αυτοκίνητο. Η Φολέγανδρος έχει πάρα πολύ συχνά ΚΤΕΛ και γενικά οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές. Ακόμα και κάποιοι που είδαμε να νοικιάζουν, είχαν νοικιάσει μηχανάκια και όχι αυτοκίνητο. Επίσης, οι καλύτερες κατά τη γνώμη μου παραλίες δεν είναι προσβάσιμες με αυτοκίνητο αλλά με καίκι από κάποιο σημείο του νησιού όπου φτάνει συχνά το ΚΤΕΛ.
Επίσης, άποψή μου είναι ότι 5-6 ημέρες είναι πολλές για Φολέγανδρο. Είναι πανέμορφο νησί και η χώρα του είναι παραμυθένια αλλά από την άλλη η χώρα είναι σχετικά μικρή και επίσης δεν έχει πολλές παραλίες. Εξαρτάται βέβαια τι είδους διακοπές προτιμάς, εάν θέλεις να πηγαίνεις σε ένα μέρος και να κάθεσαι πολλές ημέρες ή να τριγυρνάς και να βλέπεις κάθε μέρα καινούρια πράγματα, να πηγαίνεις σε διαφορετικές παραλίες κτλ. Σε εμάς 4 ημέρες φάνηκαν υπεραρκετές.

Να προσθέσω ότι εμείς πήγαμε Φολέγανδρο με πλοίο από Μήλο που κάνει 1 ώρα, και περνάει στο ενδιάμεσο από Κίμωλο. Εάν θέλεις να αφιερώσεις αυτές τις επιπλέον 2 ημέρες σε άλλο κοντινό νησί, λογικά δεν θα ταλαιπωρηθείς με τα πλοία. Επίσης, θυμάμαι ότι υπάρχει καράβι από Φολέγανδρο που πάει μονοήμερη στη Σίκινο.
 
Last edited by a moderator:

stathis23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Θα αφησω τα 4 βραδια ως εχουν τοτε. Εξ αλλου μετα θα παμε και πηλιο ενα 3ημερο και θα κλεισουν τελεια οι διακοπες.

Τα καικακια ποσο κοστιζουν? Ειναι πολλα γενικα και αξιζει να πηγαινεις μονο στις παραλιες που σε πανε αυτα ή και οι υπολοιπες ειναι καλες
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Σου επισυνάπτω φωτό με τα περσινά (2014) δρομολόγια των ΚΤΕΛ που ξεκινάνε από την Χώρα.
Από τις παραλίες θυμάμαι ως καλύτερες το Κάτεργο που πήγαινες με καίκι από τον Καραβοστάση και το Λιβαδάκι που πήγαινες με καίκι από Αγκάλη. Πριν φτάσει Λιβαδάκι, το ίδιο καίκι περνούσε και από την παραλία Αγ. Νικόλαο που επίσης φάνηκε πολύ ωραία (αν και το Λιβαδάκι ήταν καλύτερο).
Δεν θυμάμαι τιμές αλλά νομίζω ήταν κάπου 7-10€ το άτομο μετ' επιστροφής.
Άλλες παραλίες είναι ο ίδιος ο Καραβοστάσης που δεν είναι κάτι ιδιαίτερο (πολλοί ντόπιοι πήγαιναν εκεί για μπάνιο αλλά εμάς δεν μας άρεσε που ήταν ακριβώς δίπλα στο λιμάνι) και η Αγκάλη που μας φάνηκε συμπαθητική αν και είχε πολύ πολύ κόσμο γιατί εκεί άφηνε το ΚΤΕΛ. Μια μέρα πήγαμε και σε μία ακριβώς πίσω από το λιμάνι, πέντε λεπτά με τα πόδια από τον Καραβοστάση, που πραγματικά δεν έλεγε τίποτα, αλλά δεν θυμάμαι το όνομα.
Μπορεί να υπάρχουν και άλλες παραλίες, αλλά δεν ξέρω να σου πω. Οι ντόπιοι πάντως διαφημίζουν ως καλύτερη παραλία του νησιού τους το Κάτεργο, που όντως είναι ωραία. Κάνουν όμως λάθος κατά τη γνώμη μου που δεν διαφημίζουν εξίσου και το Λιβαδάκι που εμείς το ανακαλύψαμε τυχαία και είναι επίσης υπέροχο (και έχει και δεντράκια να κάτσεις από κάτω, σε αντίθεση με το Κάτεργο που είναι όνομα και πράγμα).
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom