Φολέγανδρος Φολεγανδρος 2011

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Φετος το καλοκαιρι μετα απο πολλα χρονια ειπαμε να κανουμε ενα συντομο καλοκαιρινο περασμα απο τα ελληνικα νησια, συμπεριλαμβανοντας στο προγραμμα μας πρωτη και καλυτερη τη Φολεγανδρο..
Περα απο τις πολυ χρησιμες πληροφοριες που υπαρχουν στο φορουμ, οποιαδηποτε επιπλεον πληροφορια για το νησι για παραλιες, δραστηριοτητες, εστιατορια, μπαρακια κλπ θα μας ηταν ιδιαιτερα χρησιμη

Καταρχην να ρωτησω αν το νησι εχει μεγαλες αποστασεις και αν ειναι απαραιτητη η ενοικιαση αυτοκινητου ή τα καταφερνει κανεις και με συγκοινωνια πχ καραβακι?

Κατι αλλο που εχω ακουσει ειναι οτι γινεται γυρος του νησιου με καραβακι.. Αξιζει? Το ρωταω γιατι αν ειναι κατι αντιστοιχο με αυτο που οργανωνει ενα ζευγαρι στη Μηλο με ιστιοφορο θα ηταν ωραια εμπειρια..

Θα μεινουμε σε ξενοδοχειο μεσα στη χωρα
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εφοσον θα μεινεις μεσα στη Χωρα, η οποια ειναι μακρια σχετικα απο τις παραλιες, καλο θα ηταν να νοικιασεις αυτοκινητο, ετσι ωστε να μπορεις να πας στον Καραβοσταση και να παιρνεις το πλοιαριο για τις παραλιες, ειτε να βρεθεις στην Αγκαλη ωστε να παιρνεις το καραβακι για τις υπολοιπες παραλιες. ΚΤΕΛ+ καραβακι =πολυς χρονος αναμονης.
Ο Αγιος Νικολαος ειναι μια παραλια οπου πηγαινεις με καραβακι απο Αγκαλη. Εκει εχει και μα ταβερνα πανω στην πλαγια. Φαγαμε απιθανο ψαρι εκει.
Τον γυρο του νησιου δεν τον εκανα με καραβακι, αλλα επειδη εφυγα με τοπικο δρομολογιο για να παω Κιμωλο, το καραβι μας περασε απο την αλλη πλευρα, απο αυτη που συνηθιζεται και ειχαμε μεινει να χαζευουμε τον γκρεμο στο φρυδι του οποιου αχνοφαινοταν η Χωρα.
Επισης καιρου επιτρεποντος υπαρχει καραβακι για μονοημερη εκδρομη στη Σικινο. Οταν πηγαμε εμεις δεν το καναμε γιατι φυσουσε πολυ και δεν πραγματοποιηθηκε.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Ερση ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες! ναι, μαλλον θα νοικασουμε (οπως παντα) σκεφτομουν οτι ισως το αποφευγαμε αφου μονο για τις παραλιες το χρειαζομαστε αλλα αν ειναι ταλαιπωρια, δε λεει..
Αληθεια, ποσο απεχει η χωρα απο το λιμανι? Κανενα μισαωρο η παραπανω?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολυ λιγοτερο με το αυτοκινητο, κανενα δεκαλεπτο, αν θυμαμαι καλα. Το ιδιο και απο την Αγκαλη. Εμεις πηγαμε εκει πριν δυο χρονια, ειχαμε αυτοκινητο και το χρησιμοποιησαμε, αλλιως θα ειχαμε δυσκολευθει.
Τα μπαρακια θα τα ανακαλυψεις ευκολα, δε μπορω να σου συστησω κατι γιατι το κριτηριο μας εκεινη την εποχη που ειχαμε παει ηταν ιδιαιτερο: επειδη φυσουσε του σκοτωμου και το βραδυ εκανε ψοφοκρυο, ψαχναμε να βρουμε μπαρακι με εσωτερικο χωρο.
Στην χωρα θυμαμαι ειχαμε φαει σε μια ταβερνα η οποια δεν ηταν στις πλατειες εκει που βρισκονται οι αλλες ταβερνες, αλλα πιο απομερα, στεκοταν μονο του και δε φαινοταν να το πολυξερουν= δεν ειχε πολυ κοσμο (χμμμ τωρα αντε να σου δωσω να καταλαβεις το που ηταν ακριβως) οπου ειχε και συνταγες ντοπιες (ακομη θυμαμαι ενα πιατο με καπαρη και κρεμμυδια....) επισης στην πλατεια οπου κανει σταση το λεωφορειο και υπαρχει και το μπαλκονι προς τον γκρεμο υπηρχε επισης ενα πολυ καλο εστιατορειο με δικο του κηπο που οσες φορες ειχαμε φαει, ειχαμε μεινει ευχαριστημενοι.
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
ωραιο θεμα!!! και εγώ για φολέγανδρο ετοιμάζομαι φετος :clap::clap::clap: ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ!!!!!! απ' ότι κατάλαβα είναι καλύτερο να μείνεις στην Χώρα ε??? να ξέρω που να ψάξω δωμάτιο!!!!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Ολυμπία πας στο αγαπημένο μου Κυκλαδονήσι!!!
Θα περάσετε υπέροχα και ελπίζω να έχετε σύμμαχο τον καιρό!
Το αυτοκίνητο χρειάζεται αλλά όπως σου έγραψε και η ΕΡΣΗ ουσιαστικά για τις παραλίες, όπου υπάρχουν πολλά κρυμμένα διαμαντάκια με δύσκολη πρόσβαση ειδικώς στην βορειοδυτική πλευρά του νησιού και δεν "ακουμπάει" τουρισμός.
Από τις famous παραλίες, φυσικά της Αγκάλης, του Αγ. Νικολάου, η αγαπημένη μου είναι το Κάτεργο όπου πάς με καραβάκι από το λιμάνι, τον Καραβοστάση ή αν είστε τολμηροί με πεζοπορία και ολίγον από ορειβασία πάλι από το λιμάνι. Αν σας κάνει καλό καιρό, θα απολαύσετε φοβερά νερά.
Μη χάσετε τον Άγιο Γεώργιο, έχει χωματόδρομο, κατσάβραχα, δύσκολη κατάβαση στη μινιόν παραλία αλλά βλέπεις ως και την παρανυχίδα σου από την καθαρότητα των νερών. Οργανωμένη παραλία ούτε για αστείο στη Φολέγανδρο, κάντε κουμάντα για ομπρέλα και νερά- καθώς στις περισσότερες δεν υπάρχει καντίνα για οτιδήποτε ούτε στο χιλιόμετρο.
Η Χώρα της Φολεγάνδρου για μένα είναι η ωραιότερη των Κυκλάδων, με μια μεγάλη πλατεία, γεμάτη από βουκαμβίλιες, παραδοσιακές ταβέρνες και καφενεία, να μπείτε στον παλιό οικισμό του "Κάστρου" να περπατήσετε και να δείτε και την Εκκλησία.
Λίγο πριν το Ηλιοβασίλεμα, θα πάρεις τον καλό σου και θα ανεβείτε στην Παναγία, την μεγαλύτερη εκκλησία του νησιού, με το άσπρο μονοπάτι και θέα όλο το νησί και το απέραντο γαλάζιο.
Αν πάλι είστε τολμηροί, επισκεφθείτε τη Χρυσοσπηλιά, φυσικό μνημείο κληρονομιάς, δύσκολα προσβάσιμο και πλέον μόνο με τα πόδια.
Στην Άνω Μεριά, θα πάτε για ματσάτα. Μην φάτε στη Χώρα. Στον οικισμό αυτόν, 10 λεπτά από τη Χώρα με αμάξι, κάνουν τη παραδοσιακή συνταγή της Φολεγάνδρου σε ό,τι παραλλαγή θέλεις από κρεατικό ή πουλερικό με τις φοβερές χυλοπίτες.
Στη Χώρα θα φάτε κρέας στον Κρητικό και ψάρι στον Ζέφυρο και θα πιείτε ποτό στην Αστάρτη ή στη Rakentia. Ο κόσμος είναι φιλόξενος, οι τιμές λογικότατες για φαγητό -ποτό...Θα περάσετε φοβερά :clap:

Υ.Γ. Ζηλεύω ήδη..
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
erminathess συγνωμη που χρησιμοποιώ το θέμα σου και για δικές μου ερωτήσεις!!!!!!! (εάν σ ενοχλεί κάνω άλλο θέμα, απλά επειδή ψάχνω και εγώ για φολέγανδρο είπα να είναι όλα σ ένα νοικοκυρεμένα :p)

μήπως μπορεί κανείς να προτείνει ξενοδοχεία???
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Ψάχνομαι και εγώ φέτος για Φολέγανδρο (λίγες μέρες σε συνδιασμό με Ανάφη) αλλά με έχουν απογοητεύσει λίγο οι τιμές στα δωμάτια για την περίοδο του Αυγούστου... έχω την αίσθηση ότι ζητάνε πολύ περισσότερα από αυτά που προσφέρουν. Ξεκινανε από 60 ευρώ σε τελείως απλό δωμάτιο (όχι θέα/όχι aircindition/όχι TV που αχρείαστα να είναι δηλαδή) και σε νορμάλ δωμάτια την 90άρα την έχουν για πλάκα. Πάντως χαίρομαι που όπως λέει η Twinki σε φαγητό-ποτό οι τιμές είναι λογικές. Από την άλλη για το camping έχω ακούσει ιστορίες φρίκης, ακόμα και από ορκισμένους κατασκηνωτές. Προβληματάκι δηλαδή στη διαμονή... αν ξέρετε κάποια δωμάτια-τηλέφωνο κλπ (εκτός αυτών στο folegandros.gr)... ενημερώστε.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Η αλήθεια είναι πως κι εμείς όταν είχαμε πάει, είχαμε ταλαιπωρηθεί πολύ με τη διαμονή και δεν ήταν καν Αύγουστος. Μέσα Ιουλίου και δώσαμε 70 ευρώ το δίκλινο, αλλά ήταν φοβερό. Μέσα στη χώρα, καθαρότατο, ήσυχο, πισίνα που δεν τη χρησιμοποιήσαμε αλλά την αναφέρω για όποιον του αρέσει, αλλά το πρωινό έξτρα χρέωση. Στη Φολέγανδρο αν "βαράνε" κάτι, αυτό είναι η διαμονή. Εκμεταλλεύονται πως δεν υπάρχουν αρκετά καταλλύματα και τα χτυπάνε στις τιμές.
Φίλη που πήγε πέρυσι, βρήκε δωμάτιο στα 55 ευρώ αν θυμάμαι καλά, το οποίο ωστόσο, δεν ήξερε πως θα ήταν, καθώς ούτε φωτό για δείγμα δεν είχε από το ίντερνετ. Απλά βρήκε το τηλέφωνο, πήρε και το έκλεισε.
Το camping ισχύει ό,τι σχεδόν άκουσες. Κάποια χρόνια πριν ήταν μοναδικά. Πλέον δεν θα το συνιστούσα.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Twinkie ευχαριστω πολυ για τις πραγματικα πολυ χρησιμες και ιδιαιτερες πληροφοριες! θα προσπαθησουμε να τις αξιοποιησουμε οσο μας παιρνει ο χρονος γιατι μονο τρεις μερες θα ειμαστε στο νησι κ αυτες οχι ολοκληρες! ηθελα εδω και πολλα χρονια να βρεθω στη φολεγανδρο αλλα ολο εξωτερικο καταληγαμε.. μου ελειψαν οι καλοκαιρινες κυκλαδες..

summerfunk εννοειται μπορεις να ρωτας ο,τι χρειαζεσαι στο παρον τοπικ.. οσο περισσοτερες πληροφοριες μαζευτουν τοσο το καλυτερο για ολους οσους ενδιαφερονται..

Η αληθεια ειναι οτι για καταλυματα δεν δυσκολευτηκα ιδιαιτερα αλλα πληρωσαμε αδρα παιδια και κλεισαμε το τελευταιο δωματιο για την περιοδο που θελαμε.. μετα τις 18 μου ελεγαν οι περισσοτεροι οτι εχουν διαθεσιμοτητα, ασε που για λιγες ημερες δεν τα δινουν τα δωματια.. να μη σας απογοητευσω αλλα ψαξτε απο τωρα γιατι δεν θα βρειτε τπτ

απο οτι καταλαβα κ εγω δεν αξιζει να μεινεις οπουδηποτε αλλου περαν της χωρας...

εβλεπα τις παραλιες του νησιου..κ εμενα το κατεργο μου εκανε κλικ.. μονο σε 2 παραλιες θα προλαβουμε να παμε, η μια θα ειναι σιγουρα αυτη καιρου επιτρεποντος..
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Η αλήθεια είναι πως κι εμείς όταν είχαμε πάει, είχαμε ταλαιπωρηθεί πολύ με τη διαμονή και δεν ήταν καν Αύγουστος. Μέσα Ιουλίου και δώσαμε 70 ευρώ το δίκλινο, αλλά ήταν φοβερό. Μέσα στη χώρα, καθαρότατο, ήσυχο, πισίνα που δεν τη χρησιμοποιήσαμε αλλά την αναφέρω για όποιον του αρέσει, αλλά το πρωινό έξτρα χρέωση. Στη Φολέγανδρο αν "βαράνε" κάτι, αυτό είναι η διαμονή. Εκμεταλλεύονται πως δεν υπάρχουν αρκετά καταλλύματα και τα χτυπάνε στις τιμές.
Φίλη που πήγε πέρυσι, βρήκε δωμάτιο στα 55 ευρώ αν θυμάμαι καλά, το οποίο ωστόσο, δεν ήξερε πως θα ήταν, καθώς ούτε φωτό για δείγμα δεν είχε από το ίντερνετ. Απλά βρήκε το τηλέφωνο, πήρε και το έκλεισε.
Το camping ισχύει ό,τι σχεδόν άκουσες. Κάποια χρόνια πριν ήταν μοναδικά. Πλέον δεν θα το συνιστούσα.
Μιας και η πρώτη επαφή με την τουριστική κουλτούρα ενός τόπου (ειδικά άμα μιλάμε για νησί το Καλοκαίρι) είναι η αναζήτηση διαμονής ομολογώ ότι πήρα την αίσθηση ότι τον Αύγουστο βαράνε γενικώς και αδιακρίτως. Χαίρομαι που αυτό περιορίζεται στα δωμάτια και από ότι διαβάζω οι άνθρωποι παραμένουν φιλόξενοι και απλοί... Πάντως σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε το νησί σε κάποια φάση off season που οι τιμές πέφτουν στο μισό... Από όσο διάβασα και έψαξα, πρέπει να είναι καταπληκτικά, καλές διακοπές σε όσους το προτιμήσουν!
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
εβλεπα τις παραλιες του νησιου..κ εμενα το κατεργο μου εκανε κλικ.. μονο σε 2 παραλιες θα προλαβουμε να παμε, η μια θα ειναι σιγουρα αυτη καιρου επιτρεποντος..
Η αγαπημενη μου παραλια στο νησι ειναι το αμπελι- αν σου αρεσουν τα μικρα βοτσαλωτα κολπακια με καλο σνορκελινγκ- αλλα πας μονο με αυτοκινητο.
Οσο για διαμονη, αφου ρωτανε κι αλλοι, μειναμε πολυ ευχαριστημενοι με την Ανεμουσα. Βρισκεται στην ακρη της χωρας-πανω απο την "ρακεντια" κι εχει το πλεονεκτημα πως ειναι πολυ ησυχο με υπεροχη θεα.
Hotel Anemousa - Folegandros
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.740
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom