Φούρνοι Φούρνοι Ικαρίας

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Καλησπέρα παίδες!
Θα ήθελα να μάθω εμπειρίες απο το νησί των Φούρνων , καθώς φέτος το Σεπτεμβρη κατά πάσα πιθανότητα θα πάω με την κοπέλα μου για 10 μέρες!

Αυτο που με απασχολεί περισσότερο είναι οι μετακινήσεις καθώς δεν θα έχουμε αυτοκίνητο ή αλλο μεταφορικό.
Πως είναι η κατάσταση εκέι απο θέμα αποστάσεων και (αν υπαρχει) συγκοινωνίας?
Κοιτάμε για δωμάτιο στους φούρνους (λιμάνι).

Οποιαδήποτε πληροφορία για το νησί θα μας βοηθούσε!
:haha:
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Λοιπόν στους Φούρνους είχα πάει τον Αυγουστο του '04 (αν θυμάμαι καλά) για 10 μέρες με πλοίο της γραμμής. Μπορείς να πας κι από την Ικαρία με καραβάκια που φευγουν καθημερινά απο τον Αγιο Κυρηκα. Ομως μην το προτιμήσεις γιατί αν έχει μποφόρ δεν αναχωρούν κι αυτό μπορεί να συμβαίνει για μέρες. Εκεί νοικιάσαμε μηχανάκι για να έχουμε πρόσβαση στις παραλίες, οι οποίες ήταν σχετικά κοντά. Το μεγαλύτερο μερος του νησιού είχε χωματόδρομους κι ένα μικρό κομμάτι ήταν ασφαλτος. Απ' όσο θυμάμαι δεν υπήρχε λεωφορείο. Υπήρχε όμως ένας ναυτικός με ένα καϊκάκι που πήγαινε Θύμαινα (στο απέναντι νησάκι δηλ.) και Κεραμιδού (παραλία της Θύμαινας).
Τότε δεν υπήρχε παραλία οργανωμένη στους Φούρνους. Το χρώμα της θάλασσας είναι φανταστικό και σε προκαλεί να κάνεις ατέλειωτες βουτιές. Αλλά.... υπάρχει ένα τεράστιο αλλά! Τα νερά είναι παγωμένα! Κρύσταλλο λεμε! Τρομερά βασανιστικό το να είσαι στην παραλία κάτω απ'την ντάλα του ήλιου, να λιγουρεύεσαι τη θάλασσα και μόλις βουτάς να σφίγγεται η καρδιά σου!
Όλη η ζωή βρίσκεται στο λιμάνι, στην πλατεία του χωριού και στον δρόμο που τα ενώνει. Στην πλατεία τρώγαμε κατι φοβερά χειροποίητα σουβλάκια σε ένα μαγαζάκι που λειτουργούσε από το πρωί για καφέ, καταπληκτικά σπιτικά γλυκά κλπ και το βραδάκι έβγαζε την ψησταριά κάτω απ' τον πλάτανο και γινόταν της κολάσεως! Επίσης φοβερό πρωινο τρώγαμε στο λιμανι σε ένα καφέ που δεν θυμάμαι όνομα αλλά είμαι σίγουρη πως θα το καταλάβεις βλέποντας τις ομελέτες και τα άλλα καλούδια. Μην παραλείψεις να φας αστακούς που υπάρχουν σε αφθονία και φυσικά να τιμήσεις την ψαρόσουπα που φτιάχνουν.
Δυστυχώς τότε είχα αναλογική φωτ. μηχανή κι έτσι δεν μπορώ να ανεβάσω φώτος για να πάρεις μια γεύση.
Να το τολμήσεις, αξίζει. Αλλά πιστεύω πως 10 μέρες είναι πάρα πολλές.;)
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Το σίγουρο είναι οτι θα πάμε απο Πειραιά με κάποιο καράβι της NEL lines.Τώρα οι μέρες διαμονής εξαρτώνται και απο τα δρομολόγια του πλοίου καθώς έχει μόνο 3/εβδομάδα νομίζω!

Θυμάσαι αν υπάρχει η δυνατότητα να επισκεφθούμε παραπάνω απο μια παραλία στην περίπτωση που δεν έχουμε μεταφορικό , ή είναι μακριά?
Νομίζω πως είδα σε κάποιον χάρτη σχετικά σύντομα μονοπάτια για άλλες 2 παραλίες πλην αυτής του λιμανιού!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Το σίγουρο είναι οτι θα πάμε απο Πειραιά με κάποιο καράβι της NEL lines.Τώρα οι μέρες διαμονής εξαρτώνται και απο τα δρομολόγια του πλοίου καθώς έχει μόνο 3/εβδομάδα νομίζω!

Θυμάσαι αν υπάρχει η δυνατότητα να επισκεφθούμε παραπάνω απο μια παραλία στην περίπτωση που δεν έχουμε μεταφορικό , ή είναι μακριά?
Νομίζω πως είδα σε κάποιον χάρτη σχετικά σύντομα μονοπάτια για άλλες 2 παραλίες πλην αυτής του λιμανιού!
Στην πρώτη παραλία μετά το λιμανι οπου υπάρχει και οικισμός με ταβερνα και ενοικιαζόμενα δωματια πας και περπατώντας, είναι κοντά.
Η ΝEL είναι η εταιρία με τα γρήγορα; Όταν επιστρέφαμε από Φούρνους, επειδή δεν θέλαμε να φάμε τόσες ώρες στο καράβι, θυμάμαι πως πήγαμε μάλλον στο Καρλόβασι της Σαμου κι από 'κει πήραμε ενα γρήγορο για Πειραιά. Τζάμπα κόπος αφου τελικά την ταλαιπωρία δεν την γλιτώσαμε.
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Η ΝΕΛ είναι η μονη που φεύγει από Πειραια και παει φούρνους και το κάνει 12 ωρες με 3 δρομολόγια ανα εβδομάδα!Είναι το μόνο που έχω βρει έως τώρα.Απο ενοικιαζόμενα μέσα μεταφοράς τι παίζει?
Δεν εχω δίπλωμα για μηχανάκι και δύσκολο να μου νοικιάσουν , θυμάσαι να έχει γουρούνες η τύπου μπάγκυ όπως και πολλα αλλα νησιά άγονης γραμμής η μη?Αν και το 2004 που πηγες δεν νομιζω να τα ειχαν βγαλει ακόμα στη φορα για ενοικίαση.Αν δεν εχει κατι τέτοιο , αναγκαστική λύση θα ειναι μάλλον η ενοικίαση αυτοκίνητου ορισμένες μέρες για να δούμε όλο το νησί...
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Δεν νομίζω να νοικιαζονταν τότε αυτοκίνητα, πολύ περισσότερο μπάγκυ.:D
Εμείς πάντως νοικιάσαμε μηχανάκι με δίπλωμα αυτοκινήτου. Γενικά υπήρχε μεγάλη χαλαρότητα, εξάλλου μεταξύ μας ήμασταν :p. Πολύ λίγοι τουρίστες.

Η ΝΕΛ είναι η μονη που φεύγει από Πειραια και παει φούρνους και το κάνει 12 ωρες με 3 δρομολόγια ανα εβδομάδα!Είναι το μόνο που έχω βρει έως τώρα.
Εχεις τη δυνατότητα να πας αεροπορικώς μέχρι Ικαρία ή Σάμο κι από κει με καραβι στους Φούρνους, λογικά υπάρχει καθημερινή σύνδεση με Φούρνους.
 
Last edited by a moderator:

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Εχεις τη δυνατότητα να πας αεροπορικώς μέχρι Ικαρία ή Σάμο κι από κει με καραβι στους Φούρνους, λογικά υπάρχει καθημερινή σύνδεση με Φούρνους.
Το κόστος θα είναι κατα πολύ μεγαλύτερο για μεταφορικά , σχεδον 5πλάσιο , το τσέκαρα !
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Γεια σας και πάλι!

Έκλεισα δωμάτιο μέσω booking τελικά για Σεπτέμβρη , εισιτήρια για καράβι λέω να βγάλω μέσα Αυγούστου καθώς δεν θα πάρω όχημα μαζί μου και έτσι δεν νομιζω να υπάρχει πρόβλημα θέσεων...:clap:
 

JsOphelia

Member
Μηνύματα
37
Likes
46
Ταξίδι-Όνειρο
Northern Lights
Καλησπέρα! Κατάγομαι από τους Φούρνους αλλά δυστυχώς μένω μακριά!

Σε όλα όσα είπε ο φίλος παραπάνω είναι σωστός! Μόνο που από το 2004 έχουν αλλάξει τα πράγματα :) Είχα 3 χρόνια να επισκεφτώ το νησί και φέτος έκατσα και με το παραπάνω!
Να σε ενημερώσω πως τον μήνα που θα πας δεν υπάρχουν και πολλοί άνθρωποι, όλοι οι τουρίστες είναι μεταξύ 5-20 Αυγούστου και όλοι όσοι κατάγονται επίσης από εκεί και κατεβαίνουν για διακοπές (όλοι έχουν φύγει για τον Πειραιά). Όλες οι αποστάσεις είναι κοντά, ούτως ή αλλιώς το νησί είναι μικρό! Βέβαια τα απόμερα μέτη όπως π.χ. ένα μικρό χωριό η Χρυσομηλιά(το αναφέρω και πιο κάτω) είναι γύρω στα 40 λεπτά με αμάξι.
10 μέρες δεν είναι ποτέ αρκετές για τους Φούρνους, έφυγα με κλάμματα φέτος και όχι μόνο εγώ :p φυσικά είναι η καλή παρέα που βρίσκεται εκεί, πιστεύω για ένα ζευγάρι είναι αρκετές όμως..θα σας συνιστούσα να πάτε και 2 μέρες Ικαρία μετά από τους Φούρνους αν βαρεθείτε και ξεκολλήσετε από το νησί μας!(αδύνατον!!) αξίζει να την επισκεφτείτε.

Το πλοίο κάνει 14ώρες να φτάσει οπότε βάλε 2+ μέρες στο πρόγραμμα σου!Όλοι οι δρόμοι παρόλο που ήταν σε άθλια κατάσταση έχουν πλέον ασφαλτοστρωθεί και θα μπορέσετε να έχετε τεράστια πρόσβαση σε σχεδόν όλα τα μέρη(καλά δεν είναι και μεγάλο το νησί:haha:).
Ότι υπάρχει από ζωή υπάρχει στο λιμάνι όπου σε αφήνει το πλοίο, ότι βλέπεις καθώς βγαίνεις αυτό είναι :p είναι άλλο ένα μικρό χωρίο η Χρυσομηλιά αλλά εκεί υπάρχουν μόνο σπίτια, καθόλου καφετέριες κλπ.
Υπάρχουν 2 παραλίες οργανωμένες με beach bar(δεν ξέρω αν θα είναι ακόμα ανοιχτές βέβαια). Η μία είναι η Ψιλή Άμμος που είναι γύρω στα 10 λεπτά με τα πόδια και ούτε 2 λεπτά με το μηχανάκι, έχει πολλά σκαλιά να κατέβεις όμως! Η άλλη είναι το Καμπί που είναι παραπάνω ώρα με τα πόδια (μπορεί και 30 λεπτά) αλλά με μηχανάκι πάλι είναι 5 λεπτά σχεδόν το πολύ και έχει επίσης πολλά σκαλιά και αυτή για να την κατέβεις. Όλες οι παραλίες έχουν κρυστάλλινα νερά, είχα πάει 10 Αυγούστου και πήδηξα από την σκάλα που βρίσκεται στην Ψιλή Άμμο και απλά φώναζα βοήθεια από το κρύο :p Το βράδυ στην Ψιλή Άμμο το beach bar λειτουργεί ως baraki και όλος ο κόσμος ανεξαρτήτου ηλικίας μαζεύεται εκεί αφού όλο το νησί είμαστε μια παρέα :) Άλλες παραλίες είναι η Βλυχάδα, Κουμαρά, Πετροκοπιό, Μπαλί, Βιτσιλιά κλπ καλύτερα ρώτα τους ντόπιους για πληροφορίες! :p
Ακόμη ένα καλό μπαράκι είναι ο Μύλος που σίγουρα θα τον διακρίνεται μιας και είναι ψηλά και έχετε όλη την θέα από κάτω, το 2004 που θα το επισκέφτηκε ο φίλος από πάνω το πιο πιθανό είναι να μην έβρισκες να χωρέσεις, φέτος δυστυχώς είχε 1-2 παρέες το πολύ..Και ο Καρυδόμυλος επίσης που βρίσκεται προς την μεριά του Καμπί, αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει εκεί μιας και δεν μπόρεσα να το επισκεφτώ καθόλου φέτος!!
Από καφετέριες περιττό να σου πω μιας και όλες θα βρίσκονται στα πόδια σου. Αυτές με τον περισσότερο κόσμο είναι το Αρχοντικό(με απίστευτα γλυκά), Το στέκι του Σκεύου (που μαζεύεται νεολαία κυρίως), της Μπίλιως(ή του Γιαννάκη δεν θυμάμαι το κανονικό όνομα:lol:που εχει επίσης απίστευτα γλυκά), το Αρχιπέλαγος που είναι ξενοδοχείο αλλά έχει και αυτό πολύ ωραία γλυκά!
Ταβέρνες τώρα και αυτές θα τις δεις όλες, δεν έχω μεγάλη εμπειρία μιας και τρώω στο σπίτι μου όταν είμαι εκει:bleh::bleh:αλλά όσες φορές έχει τύχει διαλέγω πάντα του "Νίκου" ή στα "Δελφινάκια"!Στην πλατεία επίσης έχει ωραίες "ταβέρνες" να τσιμπήσεις ένα σουβλάκι ή να πιείς το ούζο σου! Για ούζο επίσης υπάρχουν 2 κάτω στο λιμάνι που σερβίρουν και χταποδάκι (συνήθως) μαζί :) Μην ξεχάσεις να πιεις την πορτοκαλάδα που φτιάχνεται εκεί, λεγόμενη ως "Λαγού"!!! είναι τέλεια, αν και τα τελευταία χρόνια έχει χαλάσει λίγο η ποιότητα της..
Οι Φούρνοι είναι από μόνοι τους αξιοθέατο! δεν έχεις κάτι να δεις wow :p από παντού έχει απίστευτη θέα το γαλάζιο και γενικά όλο το νησί! Θα σου πρότεινα να επισκεφτείες μερικές από τις εκκλησίες που βρίσκονται έξω από το κέντρο μιας και είναι must για τους Φούρνους :ρ όπως επίσης και τα Κυκλώπεια τείχη που βρίσκονται στο λόφο του Αγίου Γεωργίου (δεν θυμάμαι να έχω πάει αλλά τα λένε όλοι τέλος πάντων!:Ρ)
Καθημερινή σύνδεση με Ικαρία υπάρχει στις 7 το πρωί με πλοίο που γυρίζει πάλι στις 5 το απόγευμα.Όπως και επίσης καραβάκια που πάνε στο απέναντι νησί(Θύμαινα) και στην παραλία της Κεραμμυδούς, βέβαια το έχουν πάρει λίγο πάνω τους και είναι ακριβά τα εισητήρια. Και όσο για την μεταφορά σας υπάρχουν ενοικιαζόμενα μηχανάκια που είναι δίπλα από το εστιατόριο "Δελφινάκια" κάτω στο λιμάνι. Φαντάζομαι έχουν προσιτές τιμές μιας και τον Αύγουστο ζήτημα να είχαν μείνει 2-3 ξενοίκιαστα :p να πάρετε σίγουρα ζακέτες και τζιν! το βράδυ κάνει ψύχρα :))

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο χρήσιμο! Ότι θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις, θα χαρώ πολύ να σου απαντήσω και φυσικά αν θέλεις μπορώ να σου βάλω και μερικές φωτογραφίες που τράβηξα η ίδια φέτος :)))
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σ'ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
JsOphelia σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες!Αναλυτικότατες!Η μόνη μου απορια ειναι εαν υπαρχουν ενοικιαζομενες γουρουνες η μπαγκι στο νησι ( έχω βρει αυτό εδώ ) .Δεν μπορω να σκεφτω κατι άλλο , με κατατόπισες πληρως!!Δεν θα έλεγα όχι σε φρέσκιες φωτογραφίες...Μπορεις να δημιουργησεις ένα αλμπουμ να τις δούμε!
 

JsOphelia

Member
Μηνύματα
37
Likes
46
Ταξίδι-Όνειρο
Northern Lights
Νομίζω πως αυτό είναι το μαγαζί που σου λέω!! :) Για μπαγκι σίγουρα όχι, γουρούνες δεν είμαι σίγουρη..είναι 50-50..:p
Αλμπουμ πως φτιάχνουμε; είμαι καινούργια εδώ xD
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom