Γερμανία Φρανκφούρτη-Χαιδελβέργη;

Anastsa

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Sri Lanka
3 Δεκεμβρίου πρωι φτανω φρανκφούρτη για να επισκεφθώ μια φίλη erasmus στο wurzburg
W?rzburg - Wikipedia, the free encyclopedia

Ενώ έλεγα να είμαι 5 του μήνα το πρωί στο wurzburg, τελικά πρέπει να φτάσω 5 το βράδυ ή δευτέρα 6 του μήνα το πρωί.

Τις ενδιάμεσες έλεγα να τις αφιερώσω φρανκφούρτη (3 που φτανω και μεχρι το βραδυ) και χαιδελβεργη (όλο το σαββατο 4 του μήνα).Τώρα που εχω μιση με μια μερα περιθωριο ακόμα να κάτσω ή να παω πουθενά αλλού;Τι προτείνετε;
Έλεγα για καρλσρουη την κυριακη 5, αλλά μάλλον με την ψυχη στο στόμα με κόβω.
Μήπως να τα κάψω όλα και να πάω μόνο στρασβούργο;
Αξίζει 2η μέρα χαιδελβέργη;
Μήπως να πάω σε κανενα κοντινο χωριο πολη που εχετε να προτείνετε;

Στη συνεχεια πάω wurzburg για 4-5 μερες, πραγα για 3,βουδαπέστη σε μια άλλη erasmιτισσα για 3-4 μάλλον,βελιγραδι για 2 και επιστροφη με τρενο αθηνα.

Όλες οι μετακινησεις με τρενο πλην φρανκφουρτη που παω με την προσφορα της lufthansa.

Έχετε να κάνετε γενικά καμία παρατήρηση;Κυρίως για το πόσο διαθέτω σε κάθε πόλη,γιατι το που θα παω μετα το wurzburg ειναι λιγο φιξ λογω και τσαμπα διαμονης.

Και πάνω απ' όλα τι να κάνω το 2-3ημερο που έχω στην αρχη;

Ευχαριστώ κιόλας γιατί το αν κατέληξα σε κάποιο συμπερασμα, ειδικα για χαιδελβεργη και το ποσο καιρο στην πραγα, είναι χαρη στo forum, το οποιο διαβαζω συχνα αν κα δε γραφω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Την κενή μέρα (5/12) μπορείς να την περάσεις:
- Μια γρήγορη βόλτα στο Mannheim (με αστικό τρένο από Χαϊδελβέργη) και μετά την υπόλοιπη μέρα στη Στουτγκάρδη
- Νυρεμβέργη (ιδανική περίοδος για Νυρεμβέργη, μείνε και βράδυ αν μπορείς).
- Rothenburg ob der Tauber (κοντά στον προορισμό σου), αν και νομίζω είναι η κλασσικότερη δυνατή εκδρομή από το Wurzburg
 

Anastsa

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Sri Lanka
Ευχαριστώ για τη γρηγορη απάντηση!
Λες τοσο γρηγορα; Αρα παω mannheim και αν μου κατσει στουτγκαρδη.
Βλέπεις τιποτα απο ολοκληρη στουτγκαρδη σε μιση μερα;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ για τη γρηγορη απάντηση!
Λες τοσο γρηγορα; Αρα παω mannheim και αν μου κατσει στουτγκαρδη.
Βλέπεις τιποτα απο ολοκληρη στουτγκαρδη σε μιση μερα;
Το γράφω επειδή το έχω κάνει :)
 

PPhanny

Member
Μηνύματα
67
Likes
36
Κοίτα σύμπτωση 3 Δεκεμβρίου θα είμαι κι εγω στη Φρανκφούρτη, μόλις έβγαλα εισητήριο με την Αegean 176 Ε. Αν θέλεις μου λες η προσφορά της Λουφτχάνσα πόσο ήταν;
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Αν δεν θες να είσαι συνέχεια σε κίνηση να μείνεις και δεύτερη μέρα στη Χαιδελβέργη. Αξίζει και παραξίζει!!!
Τι λες και εσύ taver;
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
δεν αξιζει δευτερη μερα. ακουσε τον ταβερ και συνεχισε το ταξιδι.
Φίλε Κώστα εαν εννοείς ότι δεν αξιζει γιατί δεν έχει πολλά μουσεία και αρκεί μια γρήγορη βόλτα στο κάστρο, χωρίς καν να ανέβει στο λόφο και μια γρήγορη περαντζάδα στον πεζόδρομο της πόλης πάω πάσο, γιατί γούστα είναι αυτά.
Αλλά νομίζω ότι αδικείς μια από τις πιο όμορφες πόλεις της Γερμανίας στην οποία αν κάποιος κάτσει και δεύτερη μέρα δε θα βαρεθεί.
 

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη
Φίλε Κώστα εαν εννοείς ότι δεν αξιζει γιατί δεν έχει πολλά μουσεία και αρκεί μια γρήγορη βόλτα στο κάστρο, χωρίς καν να ανέβει στο λόφο και μια γρήγορη περαντζάδα στον πεζόδρομο της πόλης πάω πάσο, γιατί γούστα είναι αυτά.
Αλλά νομίζω ότι αδικείς μια από τις πιο όμορφες πόλεις της Γερμανίας στην οποία αν κάποιος κάτσει και δεύτερη μέρα δε θα βαρεθεί.
+1
Εχω μεινει 4 μερες εκει(εκ των οποιων η μια για περιηγηση στην ευρυτερη περιοχη)και δε βαρεθηκα καθολου
 

Anastsa

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Sri Lanka

Anastsa

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Sri Lanka
Ακόμα είμαι στην προσπαθεια να φιξαρω τα εισιτηρια των τρενων. Παίζουν σαν τρελές οι τιμες. Ούτε αεροπλάνα να ηταν τα γερμανικα τρενα.

Καθυστερησα να κλεισω και καμαρωνα τις προσφορες με αποτελεσμα να 2πλασιαστουν οι τιμες σε πολλες διαδρομες. Για καλη μου τυχη ομως στηθηκα ενα βραδυ πανω απο το bahn.de και πετυχα παλι τις ελαχιστες πανω στα σκαμπανεβασματα των προσφορων.
Έχω ως εξης για τα μεχρι το wurzburg:
19:00 στις 5/12 εχω κλεισει απο stuttgard για wurzburg

Εώς τότε:
1)3 του μηνα ολη μερα στη φρανκφουρτη.
2)4 το πρωι τρενο για χαιδελβεργη και εκει ολη τη μερα
3)5 το πρωι λεω αστικο για mannheim και απο εκει τρενο για stuttgard
αλλά επειδη πρέπει να είμαι στο σταθμο της stuttgard στις 6 το απογευμα δε θα εχω ουτε 3 ωρες καθαρες στουτγκαρδη
άρα:
i)να παω μόνο stuttgard και καθολου mannheim;
taver τι λες και εσυ μιας και προτεινες mannheim;
θέλει ωρες να το δω;
ii)να παω μονο mannheim και απο εκει stuttgard μονο για το τρενο χωρις να δω την πολη. Αλλα ετσι θα νιωσω πολυ μαλακας που βιαστηκα να κλεισω εισιτηριο απο stuttgard για wurzburg, γιατι αν δε δω τελικα τη stuttgard ειναι σκετη απογυρια να κατεβω εκει και να παω μετα wurzburg αντι να το παρω απο mannheim που ειναι και πιο κοντα
iii)να μου πειτε οτι απο το πρωι 9 μεχρι το απογευμα 6 μαζι με τρενο μια ωρα, δλδ καπου 7-8 καθαρες ωρες, μπορω να παρω καλη γευση απο mannheim και stuttgard

θελω το 3.γινεται;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ακόμα είμαι στην προσπαθεια να φιξαρω τα εισιτηρια των τρενων. Παίζουν σαν τρελές οι τιμες. Ούτε αεροπλάνα να ηταν τα γερμανικα τρενα.

Καθυστερησα να κλεισω και καμαρωνα τις προσφορες με αποτελεσμα να 2πλασιαστουν οι τιμες σε πολλες διαδρομες. Για καλη μου τυχη ομως στηθηκα ενα βραδυ πανω απο το bahn.de και πετυχα παλι τις ελαχιστες πανω στα σκαμπανεβασματα των προσφορων.
Έχω ως εξης για τα μεχρι το wurzburg:
19:00 στις 5/12 εχω κλεισει απο stuttgard για wurzburg

Εώς τότε:
1)3 του μηνα ολη μερα στη φρανκφουρτη.
2)4 το πρωι τρενο για χαιδελβεργη και εκει ολη τη μερα
3)5 το πρωι λεω αστικο για mannheim και απο εκει τρενο για stuttgard
αλλά επειδη πρέπει να είμαι στο σταθμο της stuttgard στις 6 το απογευμα δε θα εχω ουτε 3 ωρες καθαρες στουτγκαρδη
άρα:
i)να παω μόνο stuttgard και καθολου mannheim;
taver τι λες και εσυ μιας και προτεινες mannheim;
θέλει ωρες να το δω;
ii)να παω μονο mannheim και απο εκει stuttgard μονο για το τρενο χωρις να δω την πολη. Αλλα ετσι θα νιωσω πολυ μαλακας που βιαστηκα να κλεισω εισιτηριο απο stuttgard για wurzburg, γιατι αν δε δω τελικα τη stuttgard ειναι σκετη απογυρια να κατεβω εκει και να παω μετα wurzburg αντι να το παρω απο mannheim που ειναι και πιο κοντα
iii)να μου πειτε οτι απο το πρωι 9 μεχρι το απογευμα 6 μαζι με τρενο μια ωρα, δλδ καπου 7-8 καθαρες ωρες, μπορω να παρω καλη γευση απο mannheim και stuttgard

θελω το 3.γινεται;
Το Mannheim είναι 2 ώρες υπόθεση, 3 το πολύ (υπό την προϋπόθεση ότι δε θες να μπεις σε μουσεία και στο Schloss). Αν ξεκινήσεις π.χ. στις 8 από Heidelberg, 8:30 θα είσαι πες εκεί. Αν φύγεις στις 11 για Στουτγάρδη, έχεις 12-6 για να τη δείς, που επίσης αν κινηθείς με γρήγορους ρυθμούς αρκεί (χωρίς μουσεία πάντα).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.217
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom