Ισλανδία Φτηνα αεροπορικα για ισλανδια!!??

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
Καλησπερα .. ψαχνω για σχετικα φτηα εισητηρια για ισλαδια εδω και μια βδομαδα και δε βρισκω τιποτα!!
Απο τα περισσοτερα αεροδρομια της Ευρωπης μου βγαινουν συνολο γυρω στα 900 ευρω!!
Εχω ψαξει στις περισσοτερες εταιριες low cost αλλα τιποτα.. Μηπως καποιος γνωριζει καποια αεροπορικη συγκεκριμενα που μπορει να μην τη ξερω??
Θελω παρα πολυ να παω!!!!!!!
Help!!!!!!!!:(
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Θα συμφωνήσω, από Λονδίνο ψάξε είναι η καλύτερη επιλογή. Απλά μάλλον θα χρειαστεί να μείνεις και Λονδίνο 1-2 μέρες. Αλλά αξίζει τον "κόπο".
 

Raf

Member
Μηνύματα
26
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΡΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΩΝΙΑ
Καλησπερα .. ψαχνω για σχετικα φτηα εισητηρια για ισλαδια εδω και μια βδομαδα και δε βρισκω τιποτα!!
Απο τα περισσοτερα αεροδρομια της Ευρωπης μου βγαινουν συνολο γυρω στα 900 ευρω!!
Εχω ψαξει στις περισσοτερες εταιριες low cost αλλα τιποτα.. Μηπως καποιος γνωριζει καποια αεροπορικη συγκεκριμενα που μπορει να μην τη ξερω??
Θελω παρα πολυ να παω!!!!!!!
Help!!!!!!!!:(

Γειά,

http://www.icelandexpress.com/ μια χαρά low budget εταιρία πολυ πιο φθηνή από την Iceland air. Πετάει απο Λονδινο.

Καλό ταξίδι σε μια από τις ομορφότερες χώρες του κόσμου!!
 

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις αλλα εχω κοιταξει και με τις 2 εταιριες .
Η icelandexpress ειναι πραγματι η φθηνοτερη αλλα επειδη οι ημερομηνιες που κοιταω ειναι μεσα στις γιορτες μου βγαινουν 500 ευρω μονο απο λονδινο-ισλανδια με επιστροφη και γυρω στα 200ευρω να βρω αθηνα-λονδινο θα παει γυρω στα 700 ευρω σιγουρα :mad:.
Οποτε μου φαινονται παρα παρα πολλαααααα.......κριμα!!!!!!!
:(:(:(:(
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις αλλα εχω κοιταξει και με τις 2 εταιριες .
Η icelandexpress ειναι πραγματι η φθηνοτερη αλλα επειδη οι ημερομηνιες που κοιταω ειναι μεσα στις γιορτες μου βγαινουν 500 ευρω μονο απο λονδινο-ισλανδια με επιστροφη και γυρω στα 200ευρω να βρω αθηνα-λονδινο θα παει γυρω στα 700 ευρω σιγουρα :mad:.
Οποτε μου φαινονται παρα παρα πολλαααααα.......κριμα!!!!!!!
:(:(:(:(
Δεν μας είχες αναφέρει ότι έψαχνες για τις γιορτές.:)
Θα έπρεπε να το ψάχνεις τουλάχιστον εδώ και δύο μήνες.:shock:
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Έψαχνα (γιατί με τρώει ο κώλ@ς μου) για αρχές Μαρτίου του 2014, γύρω στα 500 ευρώ σύνολο μου βγαίνει.
Συνδυασμός Aegean-Iceland air!
2 βράδια London(baby) - 6 βράδια Island!

Ωπ! Μόλις βρήκα και με 435 ευρώ μέσω Φρανκφούρτης!
 
Last edited by a moderator:

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
849
Likes
773
Έψαχνα (γιατί με τρώει ο κώλ@ς μου) για αρχές Μαρτίου του 2014, γύρω στα 500 ευρώ σύνολο μου βγαίνει.
Συνδυασμός Aegean-Iceland air!
2 βράδια London(baby) - 6 βράδια Island!

Ωπ! Μόλις βρήκα και με 435 ευρώ μέσω Φρανκφούρτης!


Μπορεις να δεις κ την περιπτωση easyjet απο λονδινο προς ρεκιαβικ (κ απο αθηνα προς λονδινο αν θες, αλλα προσοχη γιατι το τερμιναλ /αεροδρομιο αφιξης στο λονδινο δεν θα ειναι το ιδιο με το τερμιναλ αναχωρησης, οποτε υπολογισε τον απαραιτητο χρονο..)
 
Last edited by a moderator:

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Μπορεις να δεις κ την περιπτωση easyjet απο λονδινο προς ρεκιαβικ (κ απο αθηνα προς λονδινο αν θες, αλλα προσοχη γιατι το τερμιναλ /αεροδρομιο αφιξης στο λονδινο δεν θα ειναι το ιδιο με το τερμιναλ αναχωρησης, οποτε υπολογισε τον απαραιτητο χρονο..)
Με easy δεν ξέρω αν συμφέρει λόγω αποσκευών..

Είδα τώρα
Αθήνα-Λονδίνο --> 176 Ευρω (British)
Λονδίνο-Ρέκιαβικ --> 295 Ευρώ (Καμια 200αρα με WOWair)

Πολύ χοντρικά δηλαδή ένα γενικό κόστος για 1 εβδομάδα Ισλανδία πρέπει να βγαίνει:
-Αεροπορικά 400-500 Ευρώ
-Διαμονή 400 Ευρώ (60 περίπου την βραδιά)
-Ενοικίαση αυτοκινήτου περίπου 300 Ε
-Καμιά 150 φαγητό (υπολογίζω χύμα-φθηνό φαγητό)
-Καμιά 150αρα τα διάφορα τουριστικά (Φάλαινες-Μπλε λίμνες κλπ)

1500 ε?
 
Last edited by a moderator:

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
849
Likes
773
Με easy δεν ξέρω αν συμφέρει λόγω αποσκευών..

Είδα τώρα
Αθήνα-Λονδίνο --> 176 Ευρω (British)
Λονδίνο-Ρέκιαβικ --> 295 Ευρώ (Καμια 200αρα με WOWair)

Πολύ χοντρικά δηλαδή ένα γενικό κόστος για 1 εβδομάδα Ισλανδία πρέπει να βγαίνει:
-Αεροπορικά 400-500 Ευρώ
-Διαμονή 400 Ευρώ (60 περίπου την βραδιά)
-Ενοικίαση αυτοκινήτου περίπου 300 Ε
-Καμιά 150 φαγητό (υπολογίζω χύμα-φθηνό φαγητό)
-Καμιά 150αρα τα διάφορα τουριστικά (Φάλαινες-Μπλε λίμνες κλπ)

1500 ε?


Νομιζω ειναι αρκετα ρεαλιστικα τα ποσα που υπολογιζεις..
 
Last edited by a moderator:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Είδα τώρα
Αθήνα-Λονδίνο --> 176 Ευρω (British)
Λονδίνο-Ρέκιαβικ --> 295 Ευρώ (Καμια 200αρα με WOWair)

Πολύ χοντρικά δηλαδή ένα γενικό κόστος για 1 εβδομάδα Ισλανδία πρέπει να βγαίνει:
-Αεροπορικά 400-500 Ευρώ


Για Μάρτιο μήνα πολλά μου φαίνονται. Εμείς πήγαμε κατακαλόκαιρο (25/6-10/7) εγώ απο Ρόδο με 449 και ο άλλος απο Θεσ/νίκη με 399... (aegean+air berlin)

-Διαμονή 400 Ευρώ (60 περίπου την βραδιά)
Διαμονή ( πόσο βάζεις, 7 ημέρες; ), πολύ λίγες δεν είναι;
Το άτομο τη βραδιά υπολόγισε μέσο όρο 40€... Σύνολο 280€

-Ενοικίαση αυτοκινήτου περίπου 300 Ε
Αμάξι για Μάρτιο πιστεύω με 40€ / μέρα με καμιά προσφορά βρίσκεις. Οπότε 280 μαζί ή 140/άτομο (κοίτα και στη cheap jeep)

-Καμιά 150 φαγητό (υπολογίζω χύμα-φθηνό φαγητό)
Και πολλά λές νομίζω... αλλά με κάνα καφέ κλπ...τόσο θα πάει.

-Καμιά 150αρα τα διάφορα τουριστικά (Φάλαινες-Μπλε λίμνες κλπ)
Κανέναν παγετώνα δε θα ανεβείτε;;; Η καλύτερη δραστηριότητά μου εκεί, δεν παίζεται! 90-120 ευρώ αναλόγως τι διαλέξεις.... Εκτοξεύεται το παραπάνω ποσό σε 270 το άτομο (αλλά αξίζει!!!)

Ξέχασες τη βενζίνη. Αν κάνετε 150 χλμ τη μέρα (τουλάχιστον τόσα θα κάνετε) βάλε και κανένα 25άρι, δηλαδή 12 ευρώ το άτομο ημερησίως ή 84 το 7ήμερο.

Σύνολο: 1424€ καλά τα υπολόγισες.
Απλά είναι λίγες οι 7 μέρες.... κρίμα δεν είναι να πάς μέχρι εκεί για τόσο; Ή τα υπολόγισα λάθος; Απο τις τιμές και τους υπολογισμούς σου, αυτό κατάλαβα. Είναι πανέμορφη η Ισλανδία, μοναδική. Δε θα πρότεινα σε κανέναν να κάνει λιγότερο απο το γύρο της χώρας. Εμείς το κάναμε σε 12 μέρες και δεν μπορώ να πώ ότι δεν ''τρέξαμε''...
Και σκέψου ότι δε νύχτωνε καθόλου, εκμεταλλευόμασταν μια τεράστια μέρα κάθε μέρα...
 
Last edited by a moderator:

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Βασικά δεν είναι αποφασισμένο ταξίδι, πιο πολύ μια πρώτη έρευνα είναι για να δω στην πράξη πόσο κοστίζει αυτό το ταξίδι.
Στο "σενάριο" αυτό έχω υπολογίσει:
Σάββατο πρωί - Δευτέρα πρωί LONDON (2 νύχτες)
Δευτέρα μεσημέρι - Κυριακή μεσημέρι ISLAND (6 νύχτες)
1. Οι συνολικές μέρες δύσκολα μπορούν να αυξηθούν.. Σκέψου ότι και οι 5 μέρες άδεια πολλές είναι για την δουλειά μου (πάντα μιλώντας για off summer)
2. Το Λονδίνο το σκέφτηκα για πάρω μια γεύση και από εκεί (μιας που δεν έχω πάει ποτέ & θα βρεθεί στον δρόμο μου)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom