Ελλάδα Φυστικια στις τσεπες μας!

efaki_mikro

Member
Μηνύματα
5
Likes
16
Διακοπες Καλοκαιρι 2017
Απριλιος '17 : Μοναστηρακι αθηνα, καπου για καφε .....Εχουμε κατσει με τον "φιλο" μου , τον Σηφη καταστρωνοντας το που θα παμε τουτο το καλοκαιρι....σιγουρο ηταν ενα: δεν θα πηγαιναμε εκει που πηγαμε περσυ , θελαμε κατι διαφορετικο και σιγουρα νησι...
Προτασεις πολλες....τοσα νησια εχουμε αλλωστε....στο εντομεταξυ σκεφτομασταν και το χρηματικο γιατι εγω ναι μεν ειχα καλη δουλεια και λεφτα αλλα διωχνανε κοσμακι και με ειχε παει "να "λιγο.....και εκεινος δεν ειχε κλεισει ουτε μηνα στη δικη του και δεν ηξερε τι θα γινει....
Πρωτη προταση που μεχρι τελευταια στιγμη ισχυε....ηταν Σκυρος...ανοιγουμε και booking βρισκουμε και ξενοδοχειο, το κλεινουμε κιολας ....και σκαλωνουμε στο εξης.... πως θα παμε?
Αμαξι δεν εχουμε , οεο! Λεω δε μπορει καπως θα γινεται...βρισκω κτελ και καραβακι....κανω σουμα.....βγηκε ενα ποσο. Του το λεω την επομενη, του επεφτε βαρη...και μενα ολιγον ημουν και σε φαση χεσμεντεν ....λεω μη βρεθω και με αδειες τσεπες....Απο την αλλη θελαμε και την πολυτελεια μας....την πισινα μας, το πρωινο μας, προβληματιστηκαμε ολιγον.
Πως τρωω μια μερα αρχες Μαη φλασια, περσυ ειχα παει με τη μανα μου Αιγινα, ηθελε να παει αγιο Νεκταριο να προσκυνησει....και απο διαφορους εκει ακουγαμε τι ωραια που ειναι στην Αγια Μαρινα.... του λεω "παμε Αιγινα?" .
Ο Σηφης δεν ειχε ξαναπαει Αιγινα, αλλα ουτε και γω Αγια Μαρινα. "Φυγαμε" λεει. Ανοιγει booking ακυρωνει σκυρο, και ψαχνουμε τωρα ξενοδοχειο στην Αγια Μαρινα....στον εντομεταξυ εγω να ψαχνω για πλοιο....(γιατι πηγαινοντας περσυ στη Χωρα, ειχα δει πουλμαν που πηγαιναν αγια Μαρινα απο το λιμανι εκει)
και πεφτω πανω στην evoikoslines που εχει επιβατηγο πλοιο απευθειας για Αγια Μαρινα, λεω εδω ειμαστε, ειχαμε και τις αντιστοιχες εκπτωσεις...πολυτεκνος ο Σηφης, φοιτητικο πασο εγω.....λουκουμι μας εκατσαν τα εισητηρια....
to be continued....
 

efaki_mikro

Member
Μηνύματα
5
Likes
16
Μεσω booking καταληγουμε σε 2 ξενοδοχεια τα οποια ταιριαζαν και στις παροχες που θελαμε, και στην τσεπη μας, και στο θεμα μεταφορας (αφου αμαξι δεν) και ηταν σχετικα ευκολα προσβασιμα απο το λιμανι εκει με τα ποδια.
Ξενοδοχειο Αφαια vs Erato ιδιες τιμες ιδιες παροχες διαφορετικες τοποθεσιες.....
Ωραια λεω πριν κανουμε οτιδηποτε ας τους παρουμε ενα τηλεφωνο για σιγουρια (ιντερνετ ειναι αυτο καμια φορα μπορει να γινει κανενα λαθος). Εμεις θελαμε δωρεαν ακυρωση κυριως γιατι οι δουλειες μας ηταν θεμα (και τα 2 ξενοδοχεια ειχαν δωρεαν ακυρωση και δεν ηθελαν προπληρωμη βασει booking).
Παιρνουμε στο πρωτο, το σηκωνει ενας κυριος.....ρωτησαμε αυτα που θελαμε....μας τα πε λιγο περιεργα...ειδικα στο θεμα πιθανης ακυρωσης. Παιρνουμε στο δευτερο το σηκωνει μια κυρια, μα τι ευγενικοι ανθρωποι! Απαντησαν σε οτι θελαμε ξεκαθαρα και δεν ειχαν θεμα με την ακυρωση....
Με κλειστα ματια κλεισαμε λοιπον το Erato.



28/7
Βρισκομαστε Πειραια στα εκδοτηρια της evoikoslines χαζευοντας τα δρομολογια. Αγχωθηκε ο Σηφης μηπως και δε βρουμε εισητηριο για τις 31 που θα φευγαμε...βγαλαμε τα εισητηρια.

Στο εντομεταξυ....
Φτιαχνω βαλιτσα....οι γυναικες εδω με καταλαβαινουν .... 4 βραδιες σιγουρα δε θες πολλα ρουχα, αλλα ελα ντε που δεν μπορουσα να αποφασησω τι τελικα θα βαλω και ηθελα ποικιλια. Εν τελη η μικρουλα βαλιτσα με τα ροδακια τιγκαρε με ρουχα παπουτσια νεσεσερ και τα λοιπα...ο Σηφης ενα σακο στον ωμο πηρε, αντρες! :D


31/7
Πειραιας, το πλοιο φευγει στις 3:30
εμεις ειμασταν εκει απο παρα δεκα και πιναμε καφεδακι, αραχτοι
*Το δρομολογιο των 3:30 κανει σταση Σουβαλα
και μπαινουμε εν τελη στο πλοιο....
Την αραζουμε στο μεσσαιο πατωμα, μη μας πεθανει ο αερας..... Συνειδιτοποιω επιτελους οτι παω διακοπες μολις αρχιζουμε να απομακρυνομαστε απο τον πειραια, και βλεπω ολο αυτο το πυκνοκατοικιμενο πραγμα να απομακρυνεται....και να βλεπω περισσοτερο θαλασσα και οριζοντα ανοιχτο :clap::clap::clap:


IMG_20170731_154334.jpg

On the way
 

efaki_mikro

Member
Μηνύματα
5
Likes
16
IMG_20170731_165903.jpg

και πλησιαζαμε λοιπον .....θαλασσα θαλασσα...κι αλλη θαλασσα... δυστηχως δεν εχω πολυ ψυφιακο υλικο διοτι τις περισσοτερες τις εχω με φιλμ και θα πρεπει να το εμφανησω πρωτα....


First stop Σουβαλα!
IMG_20170731_164128.jpg


20170731_164201.jpg

Τον Σηφη σε αυτο το ταξιδι τον διακατεχει ενα πνευμα φωτογραφιας .... τον κολλησα μαλλον.....

BeautyPlus_20170803185607_save.jpg

20170731_163836.jpg


Σιγα σιγα την κανουμε για Αγια Μαρινα.....
 

efaki_mikro

Member
Μηνύματα
5
Likes
16
IMG_20170731_172713.jpg
Φτανουμε λιμανι Αγιας Μαρινας....το βλεπα λιγο ανυφορικο και λεω ωχ...σερνω και μια βαλιτσα. Ο Σηφης μεσα στη τρελη χαρα ειχε ανοιξει τις οδηγιες που του ελεγε το booking για να παει στο ξενοδοχειο και γω ακολουθουσα.....ανεβαινουμε ανυφορα....εγω ειχα κουραστει...

Ακομα? Ποσο πανω ειναι?
Ελα κοντευουμε

Και ο δρομος μας εβγαζε στο Κατερινα εν τελη.....παρεπιμπτοντως ωραιο ηταν απ εξω
Αστο Σηφη λεω, και ανοιγω το δικο μου κινητο βαζω gps και φτασαμε! Erato! ακριβως οπως φαινοταν στο booking! Μας αρεσε ο δρομος που ηταν ειχε ησυχια , η κυρια στη ρεσεψιον πολυ αψογη και το δωματιο που μας εδωσε πολυ καλο! Δεν ηταν και απο τα τοπ, αλλα δεν ηταν και κανενα ισογειο.... του Σηφη το μοναδικο παραπονο ηταν οτι ειχε μικρο μπανιο, που εγω νομιζω δεν ηταν μικρο αλλα νορμαλ (πενταθακαρα ολα!)

Σα πεθαμενοι ξαπλωσαμε επιτοπου με τα ρουχα, ο Σηφης δεν αντεξε.... κατευθειαν στο μινι μπαρ.... !(αυτος ο ανθρωπος ολο τρωει!) Μετα καθησαμε λιγο στο μπαλκονακι και μετα επαιξε βιολι το στομαχι....οχι του Σηφη μονο, και το δικο μου!
Που να παμε που να παμε.... λεω δε παμε να φαμε καμια μεριδα? (καταταλα ο Σηφης εβγαινε φαγανος χαχα)
Κατηφοριζουμε το δρομο....βρισκουμε 2 σουβλατζιδικα, φουλαρισμενα και τα δυο απο κοσμο.
(εγω η φαγανη) : Για να εχει τοσο κοσμο εδω θα κανουν καλο σουβλακι!
Ο Σηφης κοιταζε σα λισασμενος.....

Και κατσαμε στον "Κηπο" ετσι λεγοταν........ (θα εβαζα φωτο απο το τι φαγαμε , αλλα λεω να μη βασανησω κοσμο) ολα ηταν μια χαρα! Κατσαμε εξω ως αργα , μετα βολταραμε στα περιξ να χωνεψουμε τα οσα φαγαμε, και πεσαμε για νανι......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom