Φωτο-ιστορία Φθινοπωρινό Πήλιο

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Περιεχόμενα

Ένα φιλικό μας ζευγάρι έχει σπίτι στη Ζαγορά Πηλίου και μας προσκάλεσαν να περάσουμε κάποιες μέρες. Δεν είχαμε πάει ποτέ στο Πήλιο έτσι δεν το σκεφτήκαμε και πολύ. Δηλώσαμε τις άδειες και Παρασκευή 24 Οκτώβρη ξεκινήσαμε με πολλή βροχή απο την Αθήνα για τη Μαγνησία.

Στην Εθνική Οδό. Έβρεχε τόσο πολύ που ναι μεν ήταν δύσκολη η οδήγηση αλλά τα χρώματα που έπαιρνε ο ουρανός ήταν φανταστικά. Δεν μπόρεσα να μην πάρω μια λήψη!
IMG_2567.jpg


Το επόμενο πρωί ξεκινήσαμε τη βόλτα μας στη Ζαγορά. Έβρεχε συνεχώς βέβαια σαν να ήταν ένα μόνιμο σύννεφο απο πάνω μας και να μη σταματούσε ποτέ. Στην αυλή του σπιτιού η ροδιά μού κέντρισε το φωτογραφικό ενδιαφέρον.
IMG_2589.jpg


Στην πολύ γραφική πλατεία του Αγ. Γεωργίου στη Ζαγορά με την παρέα... και το μόνιμο αξεσουάρ, τις ομπρέλες μας.
IMG_2595.jpg


Βολτάροντας στα στενά του χωριού
IMG_2604.jpg


Το φθινόπωρο είναι η αγαπημένη μου εποχή και στις παρακάτω φωτογραφίες μπορείτε να καταλάβετε γιατί. Τα χρώματα που δημιουργεί η φύση είναι απίστευτα. Κίτρινο, καφέ, κόκκινο και πράσινο δημιουργούν μια πανδαισία που φλερτάρει με το φακό και δεν μπορείς να αφήσεις τη μηχανή απο το χέρι σου.
IMG_2607.jpg


Ένας απο τους πολλούς (δυστυχώς) αδέσποτους φίλους που πετύχαμε στο δρόμο.
IMG_2612.jpg


Το Πήλιο έχει κάτι μοναδικό. Συνδυάζει βουνό και θάλασσα μαζί, όπου το ένα είναι σε απόσταση αναπνοής απο το άλλο. Ίσως ο καλύτερος προορισμός για όλες τις εποχές στην Ελλάδα, γεμάτος αντιθέσεις. Εδώ άποψη της Ζαγοράς με φόντο το Αιγαίο.
IMG_2615.jpg
IMG_2620.jpg
IMG_2622.jpg



Τα χρώματα που λέγαμε πριν... :) Συνεχίζοντας την ξενάγηση στο χωριό.
IMG_2636.jpg


Κάποια ερειπωμένα σπίτια στο βάθος μου τράβηξαν το ενδιαφέρον.
IMG_2640.jpg


Ο κισσός πνίγει ένα εγκαταλελειμμένο σπίτι.
IMG_2644.jpg


Ένα ακόμα ακατοίκητο οίκημα που δημιουργεί μια spooky ατμόσφαιρα αλλά και το τέλειο μοτίβο για φωτογραφικά κάδρα.
IMG_2646.jpg


Πετρόχτιστα σπίτια με θέα τη θάλασσα.
IMG_2657.jpg


Μια ακόμη φωτογραφία με φόντο το Αιγαίο και το συννεφιασμένο ουρανό.
IMG_2662.jpg


Και ένα πανέμορφο παλιό αρχοντικό, όπου ούτε αυτό κατοικείται.
IMG_2666.jpg


Κατεβαίνοντας για να βγούμε στο μονοπάτι για το Χορευτό.
IMG_2673.jpg
IMG_2676.jpg
IMG_2687.jpg


Ο καινούριος μου τηλεφακός εν δράση :)
IMG_2695.jpg


Και το μονοπάτι που ενώνει τη Ζαγορά με το Χορευτό. Οργιώδης βλάστηση και πανέμορφα χρώματα.
IMG_2698.jpg
IMG_2703.jpg
IMG_2712.jpg
IMG_2715.jpg
IMG_2716.jpg



Ο πρωταγωνιστής του Φθινοπώρου! (Στο φύλλο αναφέρομαι Βασίλη :) )
IMG_2719.jpg


Επιστροφή στη Ζαγορά
IMG_2729.jpg


Μικρό εκκλησάκι
IMG_2733.jpg


Να και τα έλατα. Το χειμώνα φαντάζομαι θα είναι σκεπασμένα με χιόνι και η εικόνα θα είναι εξίσου μαγική.
IMG_2749.jpg


Φωτογραφίζοντας ο ένας τον άλλο!
IMG_2754.jpg


Νύχτωσε... Επιστροφή στο σπίτι. Και όταν έχει πολύ κρύο και ρίχνει έξω καρέκλες τι καλύτερο απο ζεστό καφέ στο σπίτι δίπλα απο το τζάκι (που δε φαίνεται στη φωτό) και επιτραπέζιο; Ναι, είναι κάπως γραφικό αλλά και τα cliche έχουν τη χάρη τους.
IMG_2778.jpg


Επόμενη μέρα σε ένα κοντινό χωριό, τον Κισσό. Ανήμερα του Αγ. Δημητρίου και στην πλατεία του χωριού ψήνανε κάστανα και είχαν τραγούδια - όχι και πολύ των δικών μου ακουσμάτων η αλήθεια είναι. Πέραν όμως της μουσικής που ήταν η μοναδική παραφωνία στο όλο σκηνικό, το χωριουδάκι ήταν πανέμορφο.
IMG_2799.jpg


Πεσμένα φύλλα και κάστανα.
IMG_2804.jpg


Ο Νίκος που μας αγαπάει μάλλον πάρα πολύ προσπαθεί να μας αγκαλιάσει όλους αλλά δεν τα καταφέρνει! :)
IMG_2813.jpg


Φτάσαμε στην Τσαγκαράδα. Ο διάσημος πλάτανος στην κεντρική πλατεία του χωριού (πραγματικά τεράστιος) που έχει ηλικία 1.000 (!!!) ετών, κάποιες μη-επιβεβαιωμένες πηγές λένε για 1.200+ .
IMG_2838.jpg


Ο Χαμένος Μονόκερως. Τέλειο και γραφικό ξενοδοχείο που εμείς το επιλέξαμε για τον καφέ του.
IMG_2847.jpg


Ώρα για μικρή πεζοπορία σε ένα απο τα μονοπάτια της Τσαγκαράδας.
IMG_2863.jpg


Ένα στρωμένο κόκκινο χαλί απο φύλλα σε περιμένει να το πατήσεις :)
IMG_2877.jpg


Μικρό γεφυράκι.
IMG_2883.jpg


....και κάτω απο ένα άλλο γεφυράκι :)
IMG_2889.jpg


Το παλιό Xenia. Πλέον εγκαταλελειμμένο κι αυτό. Αφορμή για φωτογραφίες βεβαίως.
IMG_2892.jpg


Η φίλη που μας φιλοξενούσα μας μίλησε για την αγαπημένη της παραλία, την Πλάκα, δίπλα απο τον Άγιο Ιωάννη. Άποψη του χωριού πριν πάμε στην παραλία...
IMG_2908.jpg



....περνώντας αυτά τα βράχια με μεγάλο δείκτη επικινδυνότητας καθώς τα κύματα σκάγανε ξυστά μας.
IMG_2917.jpg


Μην είναι το Lost; Μην είναι το The beach; Όχι! Παραλία Πλάκα, στο Πήλιο. Υπέροχη μεγάλη παραλία δίπλα ακριβώς απο μια...ζούγκλα. Άγρια ομορφιά, μια απο τις ομορφότερες παραλίες που έχω δει, όπου δυστυχώς ενημερώθηκα ότι τον Αύγουστο γίνεται πανικός. Και μάλιστα στην δίπλα παραλία έχει και beach bar. Την προτιμώ χειμώνα λοιπόν, ακόμα κι αν δεν μπορώ να βουτήξω.
IMG_2918.jpg


Πολλά μποφόρ.
IMG_2929.jpg


Απο τις πιο αγαπημένες μου λήψεις. Τα κύματα χτυπούν τα βράχια στην προβλήτα. Απο εκεί ήρθαμε στην παραλία.
IMG_2932.jpg


Άποψη της παραλίας φεύγοντας.
IMG_2943.jpg


Επόμενη στάση, Νταμούχαρη! Εδω γυρίστηκε μια σκηνή του Mama Mia. Είχαν στήσει μία εξέδρα στη μέση. Πολύ όμορφο μέρος που μοιάζει με ψαροχώρι. Το καλοκαίρι φαντάζομαι θα είναι φανταστικό.
IMG_2953.jpg
IMG_2957.jpg


Στάση καθώς γυρνούσαμε, λίγο πριν την Τσαγκαράδα. Πηγές και μικροί καταρράκτες :)
IMG_2979.jpg
IMG_2984.jpg


Φύση, φύση, φύση.
IMG_2990.jpg


Σας ζητώ συγνώμη αλλά δεν θυμάμαι ποιο χωριό είναι αυτό!
IMG_2992.jpg


Μια ακόμα γειτονιά στη Ζαγορά που οι καμινάδες αχνίζουν ασταμάτητα.
IMG_3017.jpg


Επίσκεψη σε μία απο τις συνοικίες της Ζαγοράς. Περαχώρα! Όμορφη, χαριτωμένη και γραφικη.
IMG_3022.jpg


Και ένα πολύ όμορφο καφέ, το Κατώι. Παραμυθένια διακόσμηση εσωτερικά.
IMG_3026.jpg


Το Μονοπάτι των Κενταύρων. Στην Πορταριά.
IMG_3067.jpg


Τροπικό, φθινοπωρινό, άγριο. Πολλές λέξεις μπορούν να περιγράψουν την εικόνα!
IMG_3070.jpg


Η Μακρινίτσα στο βάθος. Εκεί κατευθυνόμαστε.
IMG_3086.jpg


Κατά τη γνώμη μου το πιο γραφικό απο τα χωριά που επισκεφτήκαμε. Πετρόχτιστα αρχοντικά, πλακόστρωτοι δρόμοι και θέα στο Βόλο (πόσο τυχεροί οι Βολιώτες!).
IMG_3097.jpg


IMG_3099.jpg


Άποψη του Βόλου, κάτω απο την ομίχλη.
IMG_3109.jpg


Κατηφορίζοντας ένα ιδιαίτερα γλιστερό μονοπάτι.
IMG_3115.jpg


Παντού πέτρα.
IMG_3122.jpg
IMG_3125.jpg
IMG_3132.jpg



Και πριν γυρίσουμε Αθήνα, μια στάση στο Βόλο που δεν είχα βρεθεί ποτέ. Φάγαμε στο πατρικό του φίλου μας και βγήκαμε για μια γρήγορη βόλτα. Ημέρα εθνικής εορτής.
IMG_3165.jpg


Με τα απαραίτητα στεφάνια στο μνημείο. Όμορφη πόλη ο Βόλος, μου άφησε μια πολύ ωραία αύρα.
IMG_3171.jpg


Το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.
IMG_3172.jpg


Ωραία περαντζάδα, που δεν προλάβαμε να κάνουμε αλλά φυσικά προλάβαμε να τη φωτογραφήσουμε :)
IMG_3173.jpg


Και μια μικρή στάση στο petite fleur... Άρωμα Παρισιού! :) Γινόταν να μην κάτσω; Δε γινόταν. Απαραίτητη δόση πριν την επιστροφή στην Αθήνα.
IMG_3176.jpg



Αυτή ήταν η μικρή μου ιστορία απο αυτό το 5ήμερο στο Πήλιο. Θέλω να το επισκεφτώ σίγουρα και άλλες εποχές και να δω και άλλα μέρη που έπεφταν λίγο μακριά για το χρόνο που είχαμε (Μηλιές, Βυζίτσα κλπ). Σας ευχαριστώ για την ανάγνωση!

 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Eξαιρετικές εικόνες Φθινοπώρου από έναν πανέμορφο τόπο της χώρας μας.
Απόλαυση για άλλη μια φορά.Μπράβο.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Eξαιρετικές εικόνες Φθινοπώρου από έναν πανέμορφο τόπο της χώρας μας.
Απόλαυση για άλλη μια φορά.Μπράβο.
Ευχαριστώ Γιάννη. Πραγματικά απο τα ομορφότερα μέρη της χώρας.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Πραγματικά πανέμορφες εικόνες :clap:
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Σ΄ευχαριστούμε πολύ για τις υπέροχες φωτογραφίες! Ιδιαίτερα αυτές με τα πεσμένα χρυσοκίτρινα φύλλα είναι μοναδικές. Σου αφήνουν ωραία συναισθήματα. Νομίζω ότι το Πήλιο είναι το ωραιότερο βουνό της χώρας μας και προσωπική αδυναμία μου η Μακρυνίτσα, όχι βέβαια ότι και τα άλλα χωριά του Πηλίου υστερούν σε ομορφιά.
Να είστε πάντα καλά και εύχομαι πολλά τέτοια ταξίδια.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Σ΄ευχαριστούμε πολύ για τις υπέροχες φωτογραφίες! Ιδιαίτερα αυτές με τα πεσμένα χρυσοκίτρινα φύλλα είναι μοναδικές. Σου αφήνουν ωραία συναισθήματα. Νομίζω ότι το Πήλιο είναι το ωραιότερο βουνό της χώρας μας και προσωπική αδυναμία μου η Μακρυνίτσα, όχι βέβαια ότι και τα άλλα χωριά του Πηλίου υστερούν σε ομορφιά.
Να είστε πάντα καλά και εύχομαι πολλά τέτοια ταξίδια.
Σε ευχαριστώ πολύ! Κι εγώ ξεχώρισα τη Μακρινίτσα. Θέλω όμως να δω και τα υπόλοιπα χωριά του Πηλίου για να έχω ολοκληρωμένη άποψη :) Έχω ακούσει τα καλύτερα και για τις Μηλιές.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Και μόλις χθες έλεγα σε μια παρέα πως το Πήλιο, όσες φορές κι αν πάω (και είναι άπειρες) δεν πρόκειται να το βαρεθώ ποτέ! Τρελή αδυναμία!
Καταπληκτικές οι φώτος σου, πολλά μπράβο κι ευχαριστώ!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Μπράβο Γιώργο! Καλές φωτό, αγάπη και καλή προαίρεση για τον τόπο, το χαρήκατε γιατί είχατε καλή διάθεση. Συμφωνώ για τα αδέσποτα, μία θλίψη το τι υποφέρουν...
Και μη ξεχάσω: αν δεν καπνίζει κανείς...έχει πρόβλημα...
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Μπράβο Γιώργο! Καλές φωτό, αγάπη και καλή προαίρεση για τον τόπο, το χαρήκατε γιατί είχατε καλή διάθεση. Συμφωνώ για τα αδέσποτα, μία θλίψη το τι υποφέρουν...
Και μη ξεχάσω: αν δεν καπνίζει κανείς...έχει πρόβλημα...
Σε ευχαριστώ! Δεν κατάλαβα τι εννοείς για το κάπνισμα;
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Εννοώ ότι τα καφέ, μπαρ, εστιατόρια κλπ. , χαριτωμένα κι ατμοσφαιρικά κατά τα άλλα, το χειμώνα, για εμάς τους "περίεργους" και "ιδιόρυθμους" μη καπνιστές, είναι ανυπόφορα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom