Ηνωμένο Βασίλειο Φωτο-ιστορια Εδιμβουργο-Λονδινο

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Εδιμβουργο μια πολη που θα μου μεινει αξεχαστη....μιας και δεν εχω πολυ χρονο καθοτι ετοιμαζομαι να ανεβω τα σκαλια της εκκλησιας και οι ετοιμασιες ειναι πολλες και εχω και να οργανωσω και το γαμηλιο ταξιδι στη Κουβα θα σας παραθεσω μερικες φωτογραφιες απο αυτη την υπεροχη πολη και στη συνεχεια απο το πολυβουο Λονδινο.
Ξεκινησαμε τη βολτα μας στη πολη απο τους κηπους της princess street
IMG_1231.JPG

και στη συνεχεια ανεβηκαμε στο επιβλητικο καστρο της πολης
IMG_1247.JPG


οπου περασαμε 3 ωρες βλεποντας τα διαφορα μουσεια τα οποια ειναι πολυ ενδιαφεροντα και στη συνεχεια πηραμε μαθηματα μαχης απο ενα Highlander

IMG_1293.JPG

ακολουθησε ενα διαλειμμα για μεσημεριανο στο royal mile στο εστιατοριο deacon's House που δοκιμασαμε το περιφημο Haggis που ενω ημουν διστακτικος στη αρχη απο αυτα που ειχα ακουσει εν τελει μου αρεσε πολυ...
IMG_1308.JPG

αφου πηραμε δυναμεις συνεχισαμε τη βολτα στο royal mile βγαζοντας πολλες φωτο με τους street artists
IMG_1299.JPG

IMG_1301.JPG

ακολουθησε το διασκεδαστικο camera obscura
IMG_1331.JPG

IMG_1344.JPG

που σιγουρα αξιζε τα λεφτα του γιατι περασαμε 2 ωρες στον κοσμο των ψευδαισθησεων....
ακουραστοι συνεχισαμε τη βολτα μας στο βασιλικο μιλι οπου θα βρειτε πολλες εκπληξεις οπως αυτη
IMG_1377.JPG

και ενω ηδη βρισκομασταν εξω 8 ωρες γυρισαμε στο ξενοδοχειο για λιγη ξεκουραση και μετα για να ολοκληρωσουμε τη τοσο γεματη μερα μας πηγαμε στη grassmarket για μερικες μπυρες στη πιο παλια pub το white hart inn
IMG_1383.JPG

Την επομενη μερα ειχα κανονισει να κανουμε μια βολτα στα highlands με τη γνωστη hairry coo μια εταιρια που κανει την εκδρομη δωρεαν και δινεται μονο φιλοδωρημα νομιζω 10 λιρες ειναι αρκετα και ειναι value for money 100%...
Ειδαμε πολλα οπως το καστρο του Strilling και το μνημειο του Wallace αλλα το καλυτερο ηταν οταν σταματησαμε για φωτο με τις μαλλιαρες αγελαδες τη Fiona και την Katrina υπεροχα πλασματα
Εικόνα0155[1].jpg


Το απογευμα γυρισαμε στις 18:00 εχοντας περασει υπεροχα!!!
Την επομενη μερα πηγαμε στο παλατι hollyrood οπου κατσαμε για καφε και μετα αφου φαγαμε πηγαμε στο scotch whisky experience που το περιμενα καλυτερο,ομως ενα μαθημα το πηραμε για τις περιοχες που παραγεται το εθνικο ποτο της Σκωτιας και ειχαμε την ευκαιρια να δοκιμασουμε και ενα ποτηρι.Το πιο εντυπωσιακο σημειο του tour ειναι η συλλογη απο ουισκι...
IMG_1426.JPG


Εκεινη η μερα ηταν βροχερη οποτε πηγαμε για ψωνια στο primark που βρισκοταν διπλα στο ξενοδοχειο μας.Προκειται για ενα πολυκαταστημα που θα βρειτε ρουχα σε πολυ καλες τιμες...
Οταν εκοψε λιγο η βροχη πηγαμε στο λοφο Carlton για να δουμε το 'Παρθενωνα' τους, σκετη αποτυχια αλλα η θεα απο εκει πανω ηταν υπεροχη
IMG_1452.JPG

Το βραδυ καναμε και ενα απο τα πολλα υπογεια tours το πιο γνωστο και αυθεντικο Mary king close το οποιο δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε....Την επομενη φευγαμε για Λονδινο οπου ειχαμε ενημερωθει οτι περιμενουν γεννητουρια στο παλατι...
Αν και ειναι η δευτερη επισκεψη μου στη πολη περασα υπεροχα γιατι εκανα πραγματα που δεν ειχα προλαβει τη πρωτη φορα και καποια τα ειδα και για 2η φορα....
Ξεκινησαμε απο την αλλαγη φρουρας
IMG_1485.JPG

μετα βολτα στο S.James Park που ηταν ακομη μια φορα υπεροχο
IMG_1502-001.JPG

συνεχισαμε με κοινοβουλιο big ben,piccadilly circus,και μετα china town για φαγητο....
Αλλα εκεινο που δεν θα ξεχασω ποτε σ'αυτο το ταξιδι ειναι η επομενη φωτογραφια που πραγματικα νιωθω περηφανος για την ιδεα μου να παρουμε μαζι μας στην επισκεψη στο βρετανικο μουσειο μια Ελληνικη σημαια και να τη σηκωσουμε μπροστα απο τα μαρμαρα του Παρθενωνα δινοντας ετσι το δικο μας μηνυμα,που με εκπληξη διαπιστωσα οτι εντυπωσιασε τους τουριστες που βρισκοταν εκει,και μας φωτογραφιζαν καθως και Ελληνες που μας εδωσαν συγχαρητηρια για τη σκεψη μας
IMG_1537.JPG

Στη συνεχεια πηγαμε στο μουσειο της madame Tussauds οπου βγαλαμε μερικες υπεροχες φωτογραφιες
IMG_1591.JPG

IMG_1598.JPG

IMG_1573.JPG

και παρακολουθησαμε μια ταινια 4D που πραγματικα ηταν υπεροχη....
Την επομενη μερα ηταν απο τις καλυτερες για μενα καθως ειχαμε κλεισει εισιτηρια για αγωνα της premier league στο White hart lane Τottenham-Man.City 0-1
IMG_1642.JPG

και τελος αυτο που πρεπει σιγουρα να κανετε ειναι να δειτε μια παρασταση,εμεις ειδαμε το Thriller μιας και ειμαι λατρης του Mickael Jackson!!!
IMG_1646.JPG

Αυτη ηταν η βιαστικη φωτο-ιστορια μου ελπιζω να σας αρεσει...και τωρα στο επομενο με το καλο 42 μερες και φυγαμε για ΚΟΥΒΑ....Καλα ταξιδια σε ολους σας....!!!
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Ασυγκράτητοι είστε. Από ταξίδι σε ταξίδι.:) Πολύ ωραίες φωτογραφίες, αν και πολύ σύντομη ιστορία. Με το καλό ο γάμος και το γαμήλιο στην Κούβα. Ελπίζω να την προλάβετε πριν αλλάξει, γιατί πραγματικά αξίζει.;)
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Σε ευχαριστω πολυ...Ηδη εμαθα οτι εχουν κανει 'αποβαση' οι αμερικανοι και γινεται χαμος αλλα δεν με χαλαει...αλλωστε απο τις 18 μερες η 9 θα ειναι εκτος Αβανας...γιατι απο οτι εχω διαβασει απο ολους εδω μεσα εκει βρισκεται η αυθεντικη Κουβα....
 

lenia

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Καλησπέρα! Η ώρα η καλή!!! Ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να πας από Λονδίνο Εδιμβούργο; Με τρένο, αεροπλάνο ή λεωφορείο; Εσείς πως πήγατε;
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Γεια σου!!:welcome:στο Travelstories!! Ο καλυτερος τροπος ειναι αεροπορικως ασφαλως εμεις ειχαμε κλεισει απο τον Νοεμβριο τα εισιτηρια και πληρωσαμε με easyjet το Ηρακλειο-Εδιμβουργο 28 ευρω ατομο το Εδιμβουργο-Λονδινο 32 ευρω και το Λονδινο- Ηρακλειο 63 ευρω!!!Δηλαδη απιστευτες τιμες!!!:xalara:
 

lenia

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ευχαριστώ! Έκλεισα 19-27/8 Αθήνα-Λονδίνο-Εδιμβούργο-Αθήνα αεροπορικώς με 300 το άτομο. Που θα μου προτείνατε να μείνω στο Λονδίνο και στο Εδιμβούργο(περιοχή, κατάλυμα με χαμηλή τιμή );
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ευχαριστώ! Έκλεισα 19-27/8 Αθήνα-Λονδίνο-Εδιμβούργο-Αθήνα αεροπορικώς με 300 το άτομο. Που θα μου προτείνατε να μείνω στο Λονδίνο και στο Εδιμβούργο(περιοχή, κατάλυμα με χαμηλή τιμή );
Αν δεν μας πεις πόσα λεφτά έχεις για ξόδεμα πως να σου πούμε που;Αν ψάξεις πάντως στο φόρουμθα διαβάσεις πάρα πολλές προτάσεις, ειδικά για Λονδίνο.
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Ευχαριστώ! Έκλεισα 19-27/8 Αθήνα-Λονδίνο-Εδιμβούργο-Αθήνα αεροπορικώς με 300 το άτομο. Που θα μου προτείνατε να μείνω στο Λονδίνο και στο Εδιμβούργο(περιοχή, κατάλυμα με χαμηλή τιμή );
Εγω θα σου πω να ψαξεις για ξενοδοχειο στην travelodge στο εδιμβουργο ειδικα ειναι σε κεντρικο σημειο στην rose street(εδωσα για 5 διανυκτερευσεις 133 λιρες)τωρα στο λονδινο εχει και κεντρικα αλλα για να βρεις καλη τιμη δυσκολο.Εμεινα πολυ ικανοποιημενος!!
 
Last edited:

lenia

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Αν δεν μας πεις πόσα λεφτά έχεις για ξόδεμα πως να σου πούμε που;Αν ψάξεις πάντως στο φόρουμθα διαβάσεις πάρα πολλές προτάσεις, ειδικά για Λονδίνο.
Όσο ποιο λίγα τόσο καλύτερα!! :)

Εγω θα σου πω να ψαξεις για ξενοδοχειο στην travelodge στο εδιμβουργο ειδικα ειναι σε κεντρικο σημειο στην rose street(εδωσα για 5 διανυκτερευσεις 133 λιρες)τωρα στο λονδινο εχει και κεντρικα αλλα για να βρεις καλη τιμη δυσκολο.Εμεινα πολυ ικανοποιημενος!!
Έμεινες πολυ ικανοποιημενος που; Στη διαμονή σου στο Εδιμβούργο ή στο Λονδίνο; Λονδίνο καμιά πρόταση;
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Όσο ποιο λίγα τόσο καλύτερα!! :)
Αυτό δεν είναι απάντηση γιατί ούτε μας λες πόσες μέρες θες σε κάθε πόλη ούτε απαντάς για το μπάτζετ ή αν θες ξενοδοχείο με κοινόχρηστο μπάνιο ή με πρωινό ή κτλ κτλ κτλ
 

lenia

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Αυτό δεν είναι απάντηση γιατί ούτε μας λες πόσες μέρες θες σε κάθε πόλη ούτε απαντάς για το μπάτζετ ή αν θες ξενοδοχείο με κοινόχρηστο μπάνιο ή με πρωινό ή κτλ κτλ κτλ
Θα μείνουμε Λονδίνο 19-24 Αυγούστου και Εδιμβούργο 24-27. Όσο πιο λίγα χρήματα χαλάσουμε για διαμονή τόσο καλύτερα. Δεν μας ενδιαφέρει αν θα έχει ή όχι πρωινό ή κοινόχρηστο μπάνιο. Το μόνο που θέλουμε είναι να έχουμε ένα prive δωμάτιο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom