Φόρος διαμονής για τουρίστες στη Βενετία

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.730
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Μετά τη Ρώμη και στη Βενετία εφαρμόζεται από χθες ο «ειδικός φόρος διαμονής για τους τουρίστες».

Η υποχρεωτική συμβολή όσων επισκέπτονται την Γαληνότατη, στα ταμεία του δήμου, κυμαίνεται από ένα μέχρι πέντε ευρώ ανά διανυκτέρευση, ανάλογα με το πόσο πολυτελές είναι το ξενοδοχείο που επιλέγεται, ενώ όσοι μείνουν σε κάμπινγκ θα πληρώσουν μόνο 18 λεπτά τη μέρα.

Ο «φόρος διαμονής» αναμένεται να αποφέρει, συνολικά, οκτώ εκατομμύρια ευρώ ως το τέλος του 2011 και είκοσι τρία εκατομμύρια ευρώ το χρόνο, από το 2012 και μετά.
Η τοπική αυτοδιοίκηση της Βενετίας, υιοθέτησε το μέτρο προσπαθώντας να αντιμετωπίσει -όπως όλες οι υπόλοιπες ιταλικές πόλεις- τις περικοπές των μέτρων λιτότητας της κυβέρνησης του Σίλβιο Μπερλουσκόνι στον προϋπολογισμό της.

Πολλά γνωστά ξενοδοχεία, της Βενετίας ετοίμασαν ήδη ειδικά φέιγ βολάν, σε εννέα γλώσσες, τα οποία εξηγούν στους φιλοξενούμενους ότι χάρη στους οβολούς τους θα μπορέσουν να συντηρηθούν και τόσα, μοναδικά, αρχιτεκτονικά αριστουργήματα, ενώ ο αντιδήμαρχος Σάντρο Σιμιονάτο, δήλωσε ότι « όλοι ξέρουν ότι η Βενετία αποτελεί ένα μοναδικό αγαθό της ανθρωπότητας. Πρέπει, κατά συνέπεια, να εγγυηθούμε υψηλά επίπεδα υπηρεσιών τόσο στους τουρίστες όσο και στους μονίμους κατοίκους. Και ο φόρος διαμονής, ακολουθεί, ακριβώς, την λογική αυτή».
Φόρος διαμονής για τουρίστες στη Βενετία | Διεθνή | Ελευθεροτυπία
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Με τον φόρο αυτό δηλαδή θα βάλουν σωσίβια στα κτίρια για να μην πνιγουν :haha:...άντε να δούμε
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Οι δημοτικοί άρχοντες μιας από τις μεγαλύτερες tourist traps της παγκόσμιας βιομηχανίας τουρισμού βρήκαν ακόμα ένα ανέξοδο και προσοδοφόρο τρόπο να κερδίσουν ακόμα λίγα ευρώ από τους ανυποψίαστους περιηγητές της Γαληνοτάτης.

H δε δικαιολογία τους κινείται απλά στα πλαίσια του γελοίου αν αναλογιστούμε τα τεράστια ποσά που έχει κερδίσει η Βενετία απ' τον τουρισμό τόσα χρόνια ώστε να υπάρχει τώρα ανάγκη χρηματοδότησης της συντήρησης των μνημείων της απ' τους ίδιους τους τουρίστες.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ πάντως στο πρόσφατο ταξίδι μου πλήρωσα city tax και στη Βουδαπέστη και στη Μπρατισλάβα.
 

penthesilia

Member
Μηνύματα
108
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΖΑΝΖΙΒΑΡΗ
Εγώ ένα έχω να πώ: ευτυχώς που πρόλαβα και πήγα! Όχι ότι είχα σκοπό αλλά τώρα που έχει και φόρο φυσικά και δεν πρόκειται να ξαναπάω. Μου αρέσει που λένε ότι είναι ερωτική πόλη!!! Πάντως άμα μπατάρει η γόνδολα και είναι δύο ερωτευμένοι μέσα δεν νομίζω ότι θα συνεχιστεί η σχέση τους. θα τους φάνε τα ποντίκια!! χαχα

Υ.Γ. city tax πλήρωσα και στο Beograd. Αλλά εκεί χαλάλι του!!!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.730
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εγώ ένα έχω να πώ: ευτυχώς που πρόλαβα και πήγα! Όχι ότι είχα σκοπό αλλά τώρα που έχει και φόρο φυσικά και δεν πρόκειται να ξαναπάω. Μου αρέσει που λένε ότι είναι ερωτική πόλη!!! Πάντως άμα μπατάρει η γόνδολα και είναι δύο ερωτευμένοι μέσα δεν νομίζω ότι θα συνεχιστεί η σχέση τους. θα τους φάνε τα ποντίκια!! χαχα

Υ.Γ. city tax πλήρωσα και στο Beograd. Αλλά εκεί χαλάλι του!!!
Δηλαδή συγκρίνουμε την Βενετία με το Βελιγράδι; :shock:
Το πώς θα χρησιμοποιηθούν αυτά τα χρήματα είναι άλλο θέμα, αλλά τη Βενετία με το Βελιγράδι;;;; :shock::shock:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Στο Μπουτάν πρέπει να πληρώσει ο ταξιδιώτης 200 δολλάρια τη μέρα....
τι λέτε τώρα!!!!!!!!!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τα οποία περιλαμβάνουν διαμονή στα καλύτερα διαθέσιμα ξενοδοχεία, πλήρη διατροφή, εσωτερικές μετακινήσεις, επισκέψεις σε αξιοθέατα και ξεναγό.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εγώ ένα έχω να πώ: ευτυχώς που πρόλαβα και πήγα! Όχι ότι είχα σκοπό αλλά τώρα που έχει και φόρο φυσικά και δεν πρόκειται να ξαναπάω.

Υ.Γ. city tax πλήρωσα και στο Beograd. Αλλά εκεί χαλάλι του!!!
Γιατι πας το θεμα εκει που θελεις :bleh::bleh: ? αναφορα κανει δεν συγκρινει
Φυσικά και κάνει σύγκριση και όχι απλή αναφορά. :D
Αλλά, περί ορέξεως.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.335
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom