Ολλανδία Χάγη ή Μάαστριχτ

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ποια πολη καλυτερη, για ημερησια εκδρομη;
Χαγη ή Μααστριχτ;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Όταν είχαμε πάει Amsterdam είχαμε κάνει κάνει ημερήσια στη Χάγη. Την επιλέξαμε κυρίως λόγω του μουσείου της (Mauritshuis), το οποίο φιλοξενεί 4 από τα λίγα έργα του Vermeer, μεταξύ αυτών και το "Κορίτσι με το σκουλαρίκι". Το (ιστορικό) κέντρο είναι μικρό και συμπαθητικό και μπορείς με το τραμ (15') να πας και στην παραλία (Scheveningen).
Επίσης, πολύ κοντά είναι και το Delft που από ότι μου λένε είναι όμορφο, με κανάλια και παλιά κτίρια. Συνδέεται με τη Χάγη με τραμ επίσης (το ίδιο που πάει στην παραλία).
Για πολυυύ χαλαρές καταστάσεις σου προτείνω και το Edam, πολύ κοντά στο Amsterdam.

Για Maastricht δεν ξέρω τίποτα. Το lonelyplanet λέει ότι είναι must μια επίσκεψη.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Θα μενω Βρυξελλες.Θα γυρισω το Βελγιο,βασικα και ειπα να κανω και 2 μερες στην Ολλανδια.Τη μια μερα θα παω Αμστερνταμ και την αλλη μαλλον Χαγη,που ειναι ενα διωρο με το τρενο.Αλλη φορα,θα κανω χωριστα την Ολλανδια.
Το Ντελφτ ειναι δηλαδη τοσο κοντα στη Χαγη;Μηπως παρω μια γευση και απο τις δυο πολεις,την ιδια μερα;
 

xrisa21

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το Delft πράγματι είναι πολύ κοντά στη Χάγη, όποτε μπορείς να το επισκεφθείς για ένα απογευματινό καφέ. Είναι μικρή, παραδοσιακή πόλη με όμορφες πλατείες, καφέ, κανάλια και ναούς. Υπάρχει επίσης το Vermeer Centrum Delft, μουσείο το οποίο μπορείς να επισκεφθεις για να πάρεις μια γεύση από τη δουλειά και την τεχνική του Vermeer (γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Delft). Από Χάγη μπορείς να πας είτε με τραμ είτε με τρένο και η απόσταση είναι περίπου 10-15'.
Στη Χάγη επίσης μπορείς να επισκεφθείς το Madurodam (η Ολλανδία σε μικρογραφία), απλά να έχεις στο μυαλό σου ότι θα χρειαστείς κανένα 2ωρο σίγουρα.
Maastricht δεν έχω πάει, έχω ακούσει πάντως ότι είναι πολύ όμορφα και εκεί. Η πόλη φημίζεται για τις κατακόμβες της.
Ό,τι κι αν επιλέξεις καλά να περάσεις!!:)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Αρα,θα μπορουσα να δω Χαγη και Ντελφτ την ιδια μερα,συν 4 ωρες στο τρενο αλε ρετουρ.'Η Χαγη-Μαντουρονταμ.Και τα 2 σεναρια ακουγονται πολυ ενδιαφεροντα!
Οποτε το Μααστριχτ απορριπτεται.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Χαγη-Μαντουρονταμ-βολτα κ καφε στην παραλια διπλα ειναι-Scheveningen
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Να συμπληρώσω την Xrisa: το τραμ κάνει περίπου 20' από το κέντρο της Χάγης μέχρι το σταθμό του Delft που είναι πολύ κοντά στο κέντρο. Είναι το τραμ 1. Επίσης μου λένε ότι το Vermeer Centrum Delft δεν διαθέτει κανένα έργο του και ότι στην Χάγη πολύ ενδιαφέρον είναι και το μουσείο του Escher (graphics) σε ένα παλιό παλάτι, αν βέβαια σε ενδιαφέρει και εκεί κοντά έχει και αρκετά συμπαθητικά καφέ.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Χαγη-Μαντουρονταμ-βολτα κ καφε στην παραλια διπλα ειναι-Scheveningen
Οπως ακριβώς και απλά, στα λέει ο φίλος! Χάγη θα περάσεις πολύ καλύτερα. :bleh:
Τις έχω περπατήσει και πολύ μάλιστα και τις δύο πόλεις.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Αρα λετε,μια που παω προς τα εκει,ας παω και στα δυο,Χαγη+ Ντελφτ ή Χαγη + Μαντουρονταμ + παραλια.Απο τη στιγμη που θα παω ημερησια,δεν θα εχω το χρονο για μουσειο.Θελω να δω τις πολεις.
Αν φτασω Χαγη στις 11.25 το πρωι και γυρισω απο εκει παιρνοντας το Intercity των 20.35 ,δεν θα παρω μια γευση των 2 πολεων μεσα σε αυτες τις 8-9 ωρες;Τουλαχιστον για το ιστορικο κεντρο.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
την πρώτη φορά που πηγα αμστερνταμ,έκανα ημερήσια στο λέιντεν-χάγη-ρότερνταμ..
την δεύτερη φορά πήγα ντελφτ και πάλι χάγη...να πας οπωσδήποτε στο μουσείο στην χάγη να δεις τα εργα του vermeer... αν σου αρέσει βέβαια...τώρα για την παραλία...δεν πήγα και ουτε θα πηγαινα σε μια ημερήσια..θα κάνεις μπάνιο?και το μαντουρονταμ δεν με ενδιεφερε να το δώ...δεν νομίζω οτι θα σου προσφέρει κάτι..προσωπική μου άποψη πάντα...απόλαυσε την χάγη και το ντελφτ..ειναι πανέμορφα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.252
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom