Χίος Χίος 2009

man27

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Γεια σας,
θα πάω Χίο για 6 μέρες. Σίγουρα όχι αρκετές μέρες για να δω όλο το νησί. Θα ήθελα μερικές προτάσεις απ'όσους έχουν επισκεφτεί το νησί.
Από φωτογραφίες στο νετ πάντως τα Μαύρα Βόλια και η Ελίντα είναι από τις παραλίες που πρέπει οπωσδήποτε να παω.
 

GaMaToS

Member
Μηνύματα
21
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Ζηλανδία
Γεια σας,
θα πάω Χίο για 6 μέρες. Σίγουρα όχι αρκετές μέρες για να δω όλο το νησί. Θα ήθελα μερικές προτάσεις απ'όσους έχουν επισκεφτεί το νησί.
Από φωτογραφίες στο νετ πάντως τα Μαύρα Βόλια και η Ελίντα είναι από τις παραλίες που πρέπει οπωσδήποτε να παω.
αντε για να δούμε .... εχω αρχίσει και μαζεύω και εγω πληροφορίες γιατί φεύγω 5 Σεπτ τις οποιες θα παραθέσω εδώ μόλις μας πει κάποιος αυτόπτης περισσότερα
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εχω πάει Χίο πρίν 3 χρόνια,μεγάλο νησί ........έχει πολλά πράγματα να δείς,ελπίζω να έχετε αμάξι ,εγώ δεν είχα κι έτσι δεν το γύρισα αρκετά.
Εχει βέβαια συγκοινωνίες αλλά αν δεν έχεις δικό σου μέσον είναι ψιλοταλαιπωρία......
Παραλίες για μπάνιο έχει πολλές!!και καλές και ποικίλες άλλες με άμμο άλλες με χαλικάκι πετρούλες κλπ.Αυτές που λέτε δεν έχω πάει αλλά είναι από τις προτεινόμενες....
Λόγω έλλειψης αυτοκινήτου έμενα μέσα στη Χίο,στην πρωτεύουσα και πήγαινα πιο συχνά για μπάνιο στην παραλία του Καρφά που είναι απο τις πιο κοντινές στην πόλη και πάρα πολύ ωραία ,με αμμουδιά και ζεστή!!όλως παραδόξως γιατί γενικά εκεί οι θάλασσες είναι κρύες ....Επίσης η παραλία της Αγ.Φωτεινής μου άρεσε ,επίσης στο βόρειο τμήμα δεν είμαι σίγουρη για το όνομα νομίζω Νάγος,από την άλλη πλευρά Λιθί κλπ έχει έχει πολλές....
Αξίζει να επισκεφθείτε στη νότια χίο τα μεσαιωνικά χωριά Πυργί και Μεστά,είναι διατηρητέα μεσαιωνικά χωριά,ειδικά τα Μεστά είναι χτισμένο μέσα σε κάστρο!με την Καστρόπορτα,τα στενά καλντερίμια κάτω απο τις καμάρες,μοιάζει σα να βρίσκεσαι σε άλλη εποχή και σε άλλο τόπο,το δε Πυργί σε εντυπωσιάζει με τα ....ξυστά του ,ξυστές διακοσμήσεις με γεωμετρικά σχήματα και εξωτερικών τοίχων σπιτιών αλλά και εσωτερικών χώρων.Γύρω απο τα Μεστά έχει και παραλίες για μπάνιο.
Οσο για την πόλη της Χίου,για να πώ την αλήθεια η παραλία μου θύμισε κάπως την παραλία της θεσνίκης την παλιά......,τη βρήκα αρκετά θορυβώδη,πολλά καφέ μπαρ κατα μήκος με μουσική,και δίπλα σου ξυστά από το δρόμο να περνάν ταμάξια,επίσης τα κτίρια άλλα παλιά ,άλλα καινούργια ...υπάρχει μια ανομοιομορφία και χάνεται κάπως το γραφικό στοιχείο του νησιού,αυτό που κατά τη γνώμη μου αξίζει είναι να χαθείς μέσα στα στενά σοκκάκια της πόλης,να περιπλανηθείς και τότε πράγματι ανακαλύπτεις και τις παραδοσιακές ταβέρνες,και τα παλιά κτίσματα,και τα μικρομάγαζα με τα χιώτικα παραδοσιακά γλυκά και γενικά τότε μπαίνεις στην ατμόσφαιρα του νησιού και ας μην ξεχνάμε τα αξιοθέατα το κάστρο,το αρχαιολ μουσείο,τη βιβλιοθήκη Κοραής από τις μεγαλύτερες στον ελλαδικό χώρο,το βυζαντινό μουσείο,την κεντρική τους πλατεία με το δημοτικό κήπο κλπ.Απο κεί απο την κεντρική πλατεία έχει τραινάκι με το οποίο πήγα βόλτα στον Κάμπο,λίγο έξω από την πόλη ,είναι προάστειο με μοναδικά αρχιτεκτονικά αριστουργήματα,τα ¨αρχοντικά¨απο την εποχή της ενοκρατίας,μέσα σε περιβόλια με εσπεριδοειδή!πανέμορφη περιοχή!
Καλά να περάσετε!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μην χάσεις τον Κάμπο ο οποίος είναι γύρω στα 3-4 χλμ από την πόλη και ειναι περιβόλια με όμορφα αρχοντικά κτισμένα το Μεσαίωνα από τους Γεννουάτες που τότε κατείχαν το νησί. Πολλά από αυτά έχουν ανακαινισθεί και έχουν γίνει ξενώνες. Επίσης πρέπει να πας οπωσδήποτε στην Ανάβατο, εντυπωσιακό μεσαιωνικό χωριό. Και αν σε ενδιαφέρει η θρησκευτική τέχνη τότε η Νέα Μονή της Χίου έχει εκπληκτικά ψηφιδωτά παλαιολόγιας περιόδου (αν δεν κάνω λάθος) εφάμιλα με τα ψηφιδωτα της Μονής της Χώρας στην Κωνσταντινούπολη.
 

GaMaToS

Member
Μηνύματα
21
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Ζηλανδία
Να ρωτήσω κάτι υποκοιμενικό

παρείστικο πνέυμα χαλαρό εχει στο νησί ? γιατί 99% θα πάω μόνος.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Να ρωτήσω κάτι υποκοιμενικό

παρείστικο πνέυμα χαλαρό εχει στο νησί ? γιατί 99% θα πάω μόνος.
:roll:τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς..(εγώ είχα πάει με μια φίλη)...πάντως κυκλοφορεί πολύς κόσμος ειδικά στην παραλία της πόλης της χώρας που οπως ανέφερα έχει καφε μπαράκια ταβέρνες κλπ γίνεται ένας χαμός ,έχει νεολαία και οι εντυπώσεις μου απο τον κόσμο γενικά πολύ καλές,θα έλεγα ναι υπάρχει παρείστικο κλίμα :) και μόνη μου δηλ αν πήγαινα θα περνούσα καλά.
Επίσης να αναφέρω ότι έχεις και άλλες επιλογές εκτός απο το νησί να πας βόλτα με καράβι στις Οινούσες,επίσης απέναντι στο Τσεσμέ,έχει πολύ τακτικά δρομολόγια(εγώ προτίμησα να μείνω στο νησί)
 

man27

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Τη Τρίτη πηγαίνω και θα γράψω εντυπώσεις. το αμάξι θα το πάρω μαζί μου. Εξάλλου δε θα μείνω στο κέντρο ( στα Μαυρα Βόλια κοντά θα μείνω). Παντως αυτό με τις κρύες θάλασσες το ακούω πολύ. Αλήθεια το οδικό δίκτυο τι λέει;
 

yiannis1981

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο..
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλανδη for ever
Να προσθεσω κι εγωτι για το νησι.
Το πολυ ενδιαφερων του νησιου ειναι οτι ειναι διαφορετικη η βορεια,απο τη νοτια Χιος.λες και εισαι σε διαφορετικο νησι.
Πιο βραχωδες και με πιο κρυες θαλλασσες η βορεια και το αντιθετο η νοτια.
Απο παραλιες τωρα,Καρφας(αμμος και τουριστικη),Αγ.Φωτια(βοτσαλα και πολυκοσμια),Γλαροι(αμμοχαλικο,ομορφο και με μπαρακι),Κωμη(αμμος περιπου με κοσμο και μπαρακια),Μαυρα Βολια(μαυρα βοτσαλα,ησυχη αλλα με κοσμο),Λιθι(αμμος με λιγο κοσμο),Λιμνια(ψιλο βοτσαλο και ψιλοανησυχη),Ναγος(βοτσαλο με λιγο κοσμο),Μαναγρος(τεραστια με αμμο).Ειπα τις πιο γνωστες,η Χιος ειναι γεματο παραλιες και ξεκινουν απο τα πρωτα 500μετρα απ το λιμανι με καθαρα νερα και χωρις ιδιαιτερη αξιοποιηση-εκμεταλευση.

Απο αξιωθεατα το αναξιοποιητο πολυ καλο καστρο μεσα στη πολη,το καταπληκτικο σπηλαιο στους Ολυμπους,η βιβλιοθηκη του Κοραη,η Νεα Μονη λιγο εξω απ τη πολη,ο Καμπος εκπληκτικος οικισμος,το Χωριο Πυργι με τα σχεδια στα σπιτια,μεσαιωνικα χωρια Μεστα,Βεσσα,Αυγωνυμα,Αναβατος.Το αρχαιολογικο και ναυτικο μουσειο,η πετρα του Ομηρου.
Απο διασκεδαση καφε-μπαρ σε ολη την παραλια με πολυ κοσμο και νεολαια,ενα Κλαμπ λιγο εξω απ την πολη και ενα στο πυργι.
Ταβερνες παντου,παραθαλλασιες με θαλλασινα ειναι ωραια στην Λαγκαδα,Καταρακτη,Λιθι.
Ευχομαι να σας καλυψα αν θελει καποιος να ρωτησει κατι πολυ ευχαριστως να απαντησω.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Θα συμφωνήσω για Ανάβατο (από μακριά δεν καταλαβαίνεις αν είναι πέτρες ενός βουνού ή οικισμός. Κάτι σαν τον Κούνδουρο στην Τζιά) και Αυγώνυμα (εκπληκτική θέα)
 

GaMaToS

Member
Μηνύματα
21
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Ζηλανδία
αντε ρε man27 ακόμα εκεί εισαι :bleh: πες μας εντυπώσεις!!!!!!!!!!!!
 

man27

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Αρκετό καιρό μετά γράφω τις εντυπώσεις μου από τη Χιο. Συνέχισα τις διακοπές μου και δεν είχα πρόσβαση στο ιντερνετ γιαυτό καθυστέρησα.
Γενικά μου άρεσε πολύ το νήσι. Δεν είναι από τα τουριστικά νησιά. Σου δίνει την εντύπωση ότι οι Χιωτες το θέλουν για πάρτη τους να πηγαίνουν για τις διακοπές τους. Δε τους νοιάζει αν έχει η όχι τουρισμό. Παρότι εκατσα 6 μέρες είδα πολλά πράγματα. Εμεινα νότια στο Εμπορειό όπου εκεί είναι η ωραιότερη παραλία του νησιού τα Μαύρα Βόλια. Πραγματικά όλα τα λεφτά. Μου άρεσε πολύ η δυτική πλευρά του νησιού που ήταν ένα τοπίο λες και είσαι στο Πηλιο με πάρα πολύ πράσινο και πολλές ερημικές παραλίες με σμαραγδένια νερά.Εκεί πήγα στην Ελιντα και το Τηγάνι που μου άρεσαν πολύ. Βόρεια είναι εντελώς διαφορετικό τοπίο. Εκανα μπάνιο στο Γιώσονα που ήταν αρκετά ωραία. Πέρασα και από Βρόνταδο, Δασκαλόπετρα και Γλαρους αλλά δε τρελάθηκα να κάνω εκεί μπάνιο. Στη Κώμη επειδή ήταν κοντά στο Εμπορειό πήγαινα τα απογεύματα για καφεδάκι στα beach bar είχε. Ισως το πιο τουριστικό μέρος, μαζευε πολυ νεολαία χωρίς να είναι κάτι φοβερό η παραλία. Για μπάνιο πήγα ακόμα στο Βίρι, στα Βρουλίδια και στους Ποταμούς. Ησυχες παραλίες με καθαρά νερά. Φυσικά το νησί έχει πάρα πολλές παραλίες ακόμα. Η παραλία πάντως που δε μου άρεσε καθόλου είναι ο Καρφάς. Τη βρήκα εντελώς αδιάφορη. Από αξιοθέατα αξίζει να πάει κάποιος στα αυγωνυμα, τον Ανάβατο, τη Νεα Μονή. Επισκέφτηκα και αρκετά καστροχώρια όπως το Πυργί, τα Μεστά, τη Βεσσα, την Ελάτα. Το ωραιότερο πάντως νομίζω είναι τα Μεστά. Από το Κάμπο πέρασα, είναι πολύ ωραίος οικισμός και έχει και κάποια φανταστικά αρχοντικά. Τωρα η χώρα πέρα από το κάστρο μου φανηκε αρκετά κουραστική με πολύ κίνηση. Ισως απογευματάκι για καφέ στο λιμάνι να αξίζει.
Γενικά πολύ ήσυχο το νησί. Υπήρχαν στιγμές που νόμιζα ότι μόνο εγω γυρνάω στο νησί. Το οδικό δίκτυο πάρα πολύ καλό, δεν είχα κανένα προβλημα. Τωρα για το φίλο που μάλλον θα πάει μόνος θα του συνιστούσα να δικτυωθεί με ντόπιους γιατί θέλει παρέα για να περνάς καλά στο νησί. Έμείς ας πούμε γνωρίσαμε κάποιους ντόπιους και τα βράδια στο Εμπορειό πλακώναμε τα ούζα μέχρι το πρωί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom