Σάμος Χίος Χίο ή Σάμο 10μερη με κοινωνικό τουρισμό;

Samui 99

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Σκεφτόμαστε να αξιοποιήσουμε τα εισιτήρια κοινωνικού τουρισμού 2021 σε απομακρυσμένα νησιά για 10μερο. Είμαστε οικογένεια με ένα παιδάκι 8 ετών και θα έχουμε αυτοκίνητο. Θα θέλαμε τη γνώμη μελών που έχουν επισκεφθεί τη Χίο ή τη Σάμο, ως προς τα αξιοθέατα, παραλίες, συμβεβλημένα ξενοδoχεία και γενικότερα προτάσεις... Μακάρι να τελειώσει όλο αυτό με τον κορονοϊό και να ξαναταξιδέψουμε ελεύθεροι!
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Σάμο. Πάρα πολλές επιλογές για να γεμίσει ολόκληρο 10ήμερο χωρίς να κάνετε επαναλήψεις στα ίδια πράγματα. Ειδικά από τη στιγμή που έχετε και δικό σας αυτοκίνητο είναι ακόμα ευκολότερο.

Η Χίος επίσης είναι ωραία, απλώς είναι μικρότερη από τη Σάμο και κάπου θα βαρεθείτε.

Μετά για 10 μέρες σίγουρα αξίζουν η Ρόδος και η Λέσβος. Είναι τα μόνα άλλα νησιά που μπορούν να υποστηρίξουν τόσες μέρες χωρίς να κάνετε κάτι δεύτερη φορά.

Καλά και η Κρήτη αλλά είναι άλλο κεφάλαιο η Κρήτη.
 

Samui 99

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Σάμο. Πάρα πολλές επιλογές για να γεμίσει ολόκληρο 10ήμερο χωρίς να κάνετε επαναλήψεις στα ίδια πράγματα. Ειδικά από τη στιγμή που έχετε και δικό σας αυτοκίνητο είναι ακόμα ευκολότερο.

Η Χίος επίσης είναι ωραία, απλώς είναι μικρότερη από τη Σάμο και κάπου θα βαρεθείτε.

Μετά για 10 μέρες σίγουρα αξίζουν η Ρόδος και η Λέσβος. Είναι τα μόνα άλλα νησιά που μπορούν να υποστηρίξουν τόσες μέρες χωρίς να κάνετε κάτι δεύτερη φορά.

Καλά και η Κρήτη αλλά είναι άλλο κεφάλαιο η Κρήτη.
Σας ευχαριστώ πολύ!
Στην Κρήτη δεν δίνουν 10 ημέρες δωρεάν αλλά 6μερο με συμμετοχή! Όμορφη και μεγάλη την εχουμε επισκεφθεί!

Μυτιλήνη την έχουμε δει! Όμορφο νησί και αυτο!

Ρόδο την αποφεύγουμε λόγω δύσκολου ταξιδιού. Και για τη Χίο ή Σάμο πάλι το σκέφτομαι το καράβι κ με μασκες μέσα...!!

Σάμο νομίζω ίσως είναι πιο όμορφη, πιο πράσινη, πιο καλές παραλίες... Αν και τα μαστιχοχώρια είναι πανέμορφα στη Χίο!!
 

Samui 99

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Νομίζω πως η Χίος είναι μεγαλύτερη από τη Σάμο. Και τα δύο νησιά πάντως προσφέρονται άνετα για 10ήμερες οικογενειακές διακοπές
Ναι είναι λίγο μεγαλύτερη νομίζω! Τα καράβια βρε παιδιά αντέχονται τόσες ώρες με μάσκες και φτάνουν κ ξημερώματα.... 🤨
 
  • Like
Reactions: CVZ

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ναι είναι λίγο μεγαλύτερη νομίζω! Τα καράβια βρε παιδιά αντέχονται τόσες ώρες με μάσκες και φτάνουν κ ξημερώματα.... 🤨
Τόσο για Σάμο όσο και για Χίο υπάρχουν και πρωινά δρομολόγια. Παρασκευές και Σάββατα τα καλοκαίρια υπάρχει και πρωινό δρομολόγιο από Πειραιά για Χίο, ενώ και για τη Σάμο τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα υπάρχει πλοίο που φεύγει πρωί ή έστω μεσημέρι και έτσι δεν χρειάζεται ολονυχτία στο πλοίο. Μια χαρά παλεύεται γενικά με μάσκα, ειδικά αν είστε και του ανοιχτού καταστρώματος. Για ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια και αφού είστε οικογένεια, δεν είναι κακη ιδέα να κλείσετε καμπινα (και μόνο που θα έχετε την προσωπική σας τουαλέτα στο πλοίο και τον προσωπικό σας χώρο είναι μεγάλη υπόθεση)
 

Samui 99

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Τόσο για Σάμο όσο και για Χίο υπάρχουν και πρωινά δρομολόγια. Παρασκευές και Σάββατα τα καλοκαίρια υπάρχει και πρωινό δρομολόγιο από Πειραιά για Χίο, ενώ και για τη Σάμο τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα υπάρχει πλοίο που φεύγει πρωί ή έστω μεσημέρι και έτσι δεν χρειάζεται ολονυχτία στο πλοίο. Μια χαρά παλεύεται γενικά με μάσκα, ειδικά αν είστε και του ανοιχτού καταστρώματος. Για ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια και αφού είστε οικογένεια, δεν είναι κακη ιδέα να κλείσετε καμπινα (και μόνο που θα έχετε την προσωπική σας τουαλέτα στο πλοίο και τον προσωπικό σας χώρο είναι μεγάλη υπόθεση)
Σας ευχαριστώ πολύ. Πιστεύετε πως η Σάμος έχει καλύτερες παραλίες απτη Χίο; Αξίζει να μείνεις κοντά στο Πυθαγόρειο ή προτίνετε κάπου αλλού;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σας ευχαριστώ πολύ. Πιστεύετε πως η Σάμος έχει καλύτερες παραλίες απτη Χίο; Αξίζει να μείνεις κοντά στο Πυθαγόρειο ή προτίνετε κάπου αλλού;
Στη Σάμο δεν έχω πάει ποτέ, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα σου απαντήσουν αρκετοί από το forum που έχουν πάει. Η Χίος πάντως (εκεί έχω πάει🙂) έχει καλές παραλίες ειδικά προς τα νότια και αρκετά όμορφα χωριά και τοποθεσίες. Μου άρεσε αρκετά θα έλεγα
 

stafos30

Member
Μηνύματα
41
Likes
98
Καλημέρα! Εαν τελικα η επιλογή σας είναι Χιο σας προτεινω ανεπιφύλακτα τη διαμονη σας στο Aegean Dream Hotel στον Καρφα το οποιο ειναι στη λιστα με τα καταλύματα κοινωνικού τουρισμού και προσφέρει και δωρεαν πολυ καλο πρωινο. Το επισκεφτηκα και γω με οικογένειά με τα εισιτήρια και μειναμε απολυτα ευχαριστημενοι. Τεραστια αυτονομα στουντιο,πολυ καθαρα,πισινα και πολυ εξυπηρετικό προσωπικο.
 

Samui 99

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Καλημέρα! Εαν τελικα η επιλογή σας είναι Χιο σας προτεινω ανεπιφύλακτα τη διαμονη σας στο Aegean Dream Hotel στον Καρφα το οποιο ειναι στη λιστα με τα καταλύματα κοινωνικού τουρισμού και προσφέρει και δωρεαν πολυ καλο πρωινο. Το επισκεφτηκα και γω με οικογένειά με τα εισιτήρια και μειναμε απολυτα ευχαριστημενοι. Τεραστια αυτονομα στουντιο,πολυ καθαρα,πισινα και πολυ εξυπηρετικό προσωπικο.
Καλημέρα και σας ευχαριστώ για την πρόταση! Όντως πολύ όμορφο ξενοδοχείο! Για την παραλία δεν μου είπαν και τόσο καλά λόγια... Αν και φαίνεται αμμώδης και ρηχή για τα παιδιά.. Ποια παραλία σας αρέσε ποιο πολύ;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλημέρα και σας ευχαριστώ για την πρόταση! Όντως πολύ όμορφο ξενοδοχείο! Για την παραλία δεν μου είπαν και τόσο καλά λόγια... Αν και φαίνεται αμμώδης και ρηχή για τα παιδιά.. Ποια παραλία σας αρέσε ποιο πολύ;
Αφού θα έχετε αυτοκίνητο, ο Καρφας είναι μια μάλλον βολική περιοχή- πολλω δε μάλλον που το κατάλυμα είναι καλό. Είναι και κοντά στην πόλη της Χίου, αλλά και κοντά σε κάποιες καλές παραλίες όπως τα Μαύρα Βόλια ή η Καλαμωτή. Επίσης και τα Μαστιχοχώρια είναι κανένα 20λεπτο με το αυτοκίνητο από εκεί. Πάντως ακόμα πιο ωραίες παραλίες είδα στα δυτικά του νησιού (Ελιντα, Γυαλί, Ξηροποταμος- εάν θυμάμαι καλά τα ονόματά τους). Ο Κάρφας για το παιδί ειδικά μια χαρά είναι
 
Μηνύματα
106
Likes
167
Nα υπολογισετε πως στα ακτοπλοικα,το αμαξι πληρωνει ολοκληρο εισιτηριο και εσεις το 33% της τιμης εκαστος.Κοιταγαμε και εμεις για Λερο η Πατμο,αλλα κατι το οτι δεν μας αρεσαν τα ξενοδοχεια,κατι το κοστος των μεταφορικων,κλεισαμε μια εβδομαδα στα Γιαννενα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom