Ισραήλ Χαιφα

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπερα.

Προεκυψε ταξιδι στο Ισραηλ με προορισμο τη Χαιφα.
Θα ειμαι εκει για 4/5 μερες.

Εψαξα λιγο αλλα δεν βρηκα καποια πληροφορια για την πολη,καποια ιστορια που να την περιλαμβανει,με καποια ιδιαιτερα στοιχεια.

Αν μπορει καποιος να γραψει κατι για την πολη.
Καποια ιδιαιτερα μνημεια.
Μερη για διασκεδαση.
Καποια μαγαζια για μερικα ψωνια(που να γυρισεις πισω χωρις δωρο,παει η παντοφλα συννεφο!!).

Γενικα οτι μπορεσει να γραψει ο κανενας ευπροσδεκτο θα ειναι!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλα δεν προλαβαινω να διαβασω πληροφοριες μιλαμε!!

Καποιος βρε παιδια!!

Μια απλη πλοροφορια!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλα δεν προλαβαινω να διαβασω πληροφοριες μιλαμε!!

Καποιος βρε παιδια!!

Μια απλη πλοροφορια!!
google έχεις? το tripadvisor το ξέρεις? το Lonely Planet?

Θέλω να πω: Αν κάποιος δεν έχει πάει, τι θέλεις να σου πει? Απλά να σε παραπέμψει σε κάποιο σάιτ? Ε, αυτό νομίζω μπορείς να το κάνεις και μόνος σου.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
google έχεις? το tripadvisor το ξέρεις? το Lonely Planet?

Θέλω να πω: Αν κάποιος δεν έχει πάει, τι θέλεις να σου πει? Απλά να σε παραπέμψει σε κάποιο σάιτ? Ε, αυτό νομίζω μπορείς να το κάνεις και μόνος σου.
Ολα αυτα τα ξερω.
Εγω ζητησα απλα να μου αυτος που ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ πληροφοριες.

Δεν καταλαβα,δεν δινει το φορουμ πληροφοριες,εφοσον φυσικα υπαρχουν,εφοσον εχει παει καποιος?
Ε, εγω αυτο ζητησα,αυτη ηταν η ερωτηση μου.


Φυσικα και το google και tripadvisor και το lonely planet υπαρχουν και εχουν πληροφοριες για ολους τους αλλους προορισμους που ζηταει ο καθενας πληροφοριες σε αυτο το φορουμ.
Και για πιο δημοφιλεις και πιο τουριστικους προορισμους.

Εγω δεν αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι εσυ γιατι απαντησες,εφοσον δεν ειχες να προσφερεις κατι στην ερωτηση μου ή γιατι δεν εχεις απαντησει αναλογα σε διαφορες ερωτησεις για πληροφοριες για αλλους προορισμους.

Τωρα αν δεν καταλαβες το χιουμορ μου στο δευτερο ποστ μου δεν φταιω εγω...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Γενικα οτι μπορεσει να γραψει ο κανενας ευπροσδεκτο θα ειναι!
Τελικά, απ' ότι φαίνεται, η επιθυμία σου θα εκπληρωθεί: Κανένας δεν θα γράψει! :rolleyes:

γιατι δεν εχεις απαντησει αναλογα σε διαφορες ερωτησεις για πληροφοριες για αλλους προορισμους
Όπως, π.χ.?

Εγω δεν αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι εσυ γιατι απαντησες,εφοσον δεν ειχες να προσφερεις κατι στην ερωτηση μου
Η απάντηση βρίσκεται εδώ:

Καλα δεν προλαβαινω να διαβασω πληροφοριες μιλαμε!!

Καποιος βρε παιδια!!

Μια απλη πλοροφορια!!
Από το οποίο, σ' εμένα τουλάχιστον, δε φαίνεται ότι κάνεις χιούμορ (ένα emoticon θα βοηθούσε καθοριστικά). Αντίθετα, δείχνει έναν εκνευρισμό από την πλευρά σου που δεν απάντησε κανείς και γι αυτό προσπάθησα να σου εξηγήσω. Τώρα, γιατί εσύ το πήγες μέχρι εκεί που το πήγες, μάλλον εσύ είσαι πιο αρμόδιος να εξηγήσεις. Ίσως φταίει και ο εκνευρισμός που ανέφερα πιο πάνω...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Κανενας εκνευρισμος!!!Μα κανενας ομως.
Καθαρα χιουμορ.Χιουμορ γρηγορης απαντησης!Χωρις emoticon.

Τωρα τελευταια δεν ξερω τι εχω παθει κανω λαθος στα γραμματα.Πρεπει να το κοιταξω!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Συνεχιζω τις ερωτησεις μου,ελπιζοντας πως για αυτα που θα ρωτησω τωρα να μπορει να απαντησει καποιος...

Κοιτουσα για εκδρομη απο χαιφα για ιερουσαλημ.
Μαλλον θα γινει το σαββατο αυτη.
Αλλα διαβαζοντας σε διαφορες σελιδες,ειδα οτι ελεγαν οτι απο παρασκευη απογευμα μεχρι μεχρι την ανατολη(σωστα?) του ηλιου το σαββατο δεν λειτουργουν τα λεωφορεια και τα τρενα.
Ισχυει αυτο?

Επισης εχει ταξιδεψει κανενας με τρενο ή λεωφορεο στο ισραηλ?Ποιο απο τα δυο να προτιμησω?

Και κατι τελευταιο,ξερει κανενας καποιον tour guide που να οργανωνει εκδρομες για ιερουσαλημ,να εχει βαση στο ισραηλ,να εχει κλεισει μεσω αυτου,κατι τετοιο τελος παντων.

Εχω βρει εναν εγω,εστειλα mail,αλλα αν ξερεις καποιος απο προσωπικη εμπειρια,να το προτιμησουμε!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κοιτουσα για εκδρομη απο χαιφα για ιερουσαλημ.
Μαλλον θα γινει το σαββατο αυτη.
Αλλα διαβαζοντας σε διαφορες σελιδες,ειδα οτι ελεγαν οτι απο παρασκευη απογευμα μεχρι μεχρι την ανατολη(σωστα?) του ηλιου το σαββατο δεν λειτουργουν τα λεωφορεια και τα τρενα.
Ισχυει αυτο?
Όχι μέχρι την ανατολή, είναι μέχρι τη δύση του ηλίου το Σάββατο απόγευμα (δηλαδή 24 ώρες συν/πλην μερικά λεπτά). Εκτός από τα ΜΜΜ που δε λειτουργούν, όλο αυτό το διάστημα η πόλη θυμίζει πόλη φάντασμα (στον Εβραϊκό τομέα πάντα - οι λοιποί τομείς λειτουργούν κανονικά).
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Και γω φτανω παρασκευη πρωι χαιφα!!

Και απο απογευμα παρασκευης μεχρι απογευμα σαββατου δεν κυκλοφορει ψυχη ε?
Και το τηρουν ολοι ευλαβικα αυτο?
Και τα μαγαζια κλειστα και ολα?
Και τα διαφορα θρησκευτικα και μη μνημεια?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και γω φτανω παρασκευη πρωι χαιφα!!

Και απο απογευμα παρασκευης μεχρι απογευμα σαββατου δεν κυκλοφορει ψυχη ε?
Και το τηρουν ολοι ευλαβικα αυτο?
Και τα μαγαζια κλειστα και ολα?
Και τα διαφορα θρησκευτικα και μη μνημεια?
Ποικίλει. Στην Ιερουσαλήμ που είναι γενικά πιο θρήσκοι, ισχύει έντονα στον Εβραϊκό τομέα (δε θα δεις ψυχή), αλλά λειτουργεί ο Χριστιανικός και ο Αραβικός. Στο Τελ Αβίβ, που τα πράγματα είναι πιο φιλελεύθερα, τα μαγαζιά είναι απλώς κλειστά - αλλά όχι όλα.
Τα μνημεία είναι εν γένει ανοικτά, αλλά με κατά περίπτωση διαφοροποιήσεις, π.χ. στο τείχος των δακρύων δεν επιτρέπεται η φωτογράφιση.
Για Χάιφα, δεν έχω την παραμικρή ιδέα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

Να ηξερες και κανεναν tour guide!!χααχαχαχχα

Αλλα ενταξει να μην ζηταω πολλα.
Το θεμα ειναι με τη μεταφορα απο χαιφα για ιερουσαλημ στο σαββατο.Το ταξι το βλεπω καπως ακριβο.Αυτοκινητο δεν θα βρουμε ανοιχτο μαγαζι για να νοικιασουμε.

Θα τριγυρναμε στη χαιφα σαν τις αδικες καταρες!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom