Χαλάσανε και οι Γερμανοί ή εκδικούνται τους Έλληνες όπου τους πετύχουν?

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Στις 15 Μαίου νοίκιασα αμάξι από το αεροδρόμιο του Αννόβερου (η κράτηση έγινε από το ελληνικό σάιτ γνωστής εταιρίας, για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω προς το παρόν όνομα), όπου τους εξήγησα ότι θα πληρώσω με μετρητά και (υποτίθεται) κράτησαν τα στοιχεία της κάρτας μου για ασφάλεια. Πληρωσα όντως με μετρητα, καθώς τα έξοδα μοιραζόμασταν 4 άτομα (οπότε είναι αδύνατο να θυμαμαι λάθος) και τελικά χρέωσαν και την κάρτα μου!
Όταν διάβασα προσεκτικά αυτό που εγώ θεώρησα απόδειξη, ανακάλυψα ότι είναι απλώς το συμβόλαιο! Προς το παρόν η υπευθυνη του ελληνικού τμήματος λέει ότι το ψάχνει αλλά με άφησε να καταλαβω ότι δεν γίνεται τίποτα χωρίς απόδειξη!
Σαν να μη έφτανε αυτό έλαβα κλήση 10 ευρώ από το Δήμο της Βρέμης, την οποία σκόπευα να πληρώσω, αλλά ανακάλυψα ότι ήδη η εταιρία ενοικίασης έχει χρεώσει με 15 ευρώ την κάρτα μου για αυτή την κλήση!
Είναι η πρώτη φορά στα τόσα χρόνια που ανακαλύπτω ότι και οι Γερμανοί μπορούν να είναι αναξιόπιστοι και κοινοί απατεώνες και έχω πάθει κάτι.
Φυσικά ΔΕΝ θα το αφήσω έτσι. Κάθε συμβουλή δεκτή!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν δεν έχεις κάποιου είδους απόδειξη οτι κατέβαλες τα χρήματα, είναι ζόρικα τα πράγματα.
Διάβασε προσεκτικά το συμβόλαιο, μπας και αναγράφεται κάπου οτι κατέβαλες τα χρήματα ήδη σε μετρητά, οπότε τότε θα είσαι κατοχυρωμένος.
Ρώτα επίσης γιατί χρεώνεσαι 15 ευρώ, ενώ χρωστάς 10. Μήπως υπάρχει κάποιου είδους service fee το οποίο επιβαρύνεσαι.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μου κάνει εντύπωση ότι πλήρωσες μετρητά και δεν πήρες νόμιμη απόδειξη.

Είχα παρόμοιο πρόβλημα σε κάποιο ξενοδοχείο στο οποίο είχα κλείσει τη διαμονή σε πιστωτική κάρτα, αλλά μου είχαν μείνει και κάποια μετρητά απ' τη χώρα που βρισκόμουν και δεν ήθελα να τρέχω να τα αλλάξω... οπότε ρώτησα αν μπορώ να πληρώσω ένα μέρος με μετρητά και το υπόλοιπο απ' την κάρτα... και έτσι έγινε, χρεώθηκε ένα μέρος στην κάρτα και υπέγραψα όπως γίνεται στην απόδειξη της πιστωτικής και μου έδωσαν και μια συγκεντρωτική απόδειξη που περιελάμβανε και το ποσό των μετρητών που έδωσα.

Λογικά έπρεπε να σου δώσουν μια συγκεντρωτική απόδειξη με τις υπηρεσίες που σου παρείχαν και το ποσό που τελικά τους πλήρωσες και με το οποίο τους εξόφλησες.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
κάποιο μπέρδεμα έγινε...
τους συμβαίνει συχνά από την πολύ οργάνωση που έχουν...
αλήθεια γιατί δεν ζητάς από την τράπεζα σου να ακυρώσει την συναλλαγή;

σε οτι αφορά την κλήση, συνηθίζουν να χρεώνουν εξοδα ...επεξεργασίας


αν δεις οτι δεν βρίσκεις άκρη κ την κατέχεις την γερμανική, μπορείς να απευθυνθείς κ σε τοπική ένωση προστασίας καταναλωτών, οι οποίοι βέβαια χρεώνουν για την υπηρεσία αυτή
Telefonberatung: Artikel der Verbraucherzentrale Niedersachsen zu Energie, Finanzen, Markt, Recht, Reise, Telefon, Versicherung, Vertr
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Όχι είναι δυστυχώς το συμβόλαιο μόνο, το θέμα είναι ότι όταν τους ρώτησα αν το πρόστιμο θα ερθει σε αυτούς και αν θα χρεώσουν τη κάρτα μου, μου είπαν ότι το προστιμο θα έρθει στην Ελλάδα και ότι αυτοί δεν μπορουν να χρεώσουν την κάρτα επειδή πλήρωσα με μετρητά!
Φυσικά στο τέλος με χρέωσαν διπλά τα 260 ευρώ της ενοικίασης συν το πρόστιμο (το οποίο δεν ξέρω αν πρέπει να ειδοποιήσω τον Δήμο Βρέμης ότι τα κράτησε η εταιρία που νοίκιασα το αμάξι).
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
κάποιο μπέρδεμα έγινε...
τους συμβαίνει συχνά από την πολύ οργάνωση που έχουν...
αλήθεια γιατί δεν ζητάς από την τράπεζα σου να ακυρώσει την συναλλαγή;

σε οτι αφορά την κλήση, συνηθίζουν να χρεώνουν εξοδα ...επεξεργασίας


αν δεις οτι δεν βρίσκεις άκρη κ την κατέχεις την γερμανική, μπορείς να απευθυνθείς κ σε τοπική ένωση προστασίας καταναλωτών, οι οποίοι βέβαια χρεώνουν για την υπηρεσία αυτή
Telefonberatung: Artikel der Verbraucherzentrale Niedersachsen zu Energie, Finanzen, Markt, Recht, Reise, Telefon, Versicherung, Vertr
Αυτό φοβάμαι και εγώ, ότι έπεσα δηλαδή θύμα της πίστης μου ότι οι Γερμανοί είναι οργανωμένοι, για αυτό το λόγο δεν έδωσα σημασία στην απόδειξη η οποία αποδείχτηκε συμβόλαιο! ΄
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μπορείς πάντα να επικοινωνήσεις με την πιστωτική σου κάρτα και να τους αναφέρεις το γεγονός, αλλά αν δεν έχεις κάποιου είδους απόδειξη ότι κατεβαλες σε μετρητά το ποσόν της ενοικίασης, χλωμό το βλέπω να μπορούν να δεσμεύσουν το ποσό.
Αυτό που μπορεί να κάνεις και ίσως έχει αποτέλεσμα -στην περίπτωση που ο υπάλληλος είναι έντιμος και κατά λάθος δε σου έδωσε απόδειξη, χλωμή πιθανότητα-υπαρκτή όμως, είναι να αναφερθείς στην μητρική εταιρεία και να ζητήσεις να μάθεις αν υπήρξε κάποιου είδους πλεόνασμα από το υποκατάστημα με το οποίο συναλλάχθηκες και αν αυτό το πλεόνασμα είναι ίσο με το ποσό της ενοικίασης, τότε αφορά εσένα ως αχρεωστήτως καταβληθέν. Αν όμως ο υπάλληλος τσέπωσε τα χρήματα, τότε φυσικά δε θα βρεθεί πλεόνασμα.
Φυσικά και να επικοινωνήσεις με τον Δήμο Βρέμης και να τους υποδείξεις από που να αναζητήσουν τα λεφτά του πρόστιμου.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Έρση θα ντρεπόμουνα να πάω στην τράπεζα να ακυρώσω τη συναλλαγή γιατί θα μπορούσαν να πουν ότι απλώς...ξέχασα ότι δεν πλήρωσα. ΟΜΩΣ καθώς ήταν μπροστά κατά την πληρωμή η Προισταμένη μου και δύο συνάδελφοι (οι οποίοι μοιράστηκαν τα έξοδα των 260 ευρώ), δεν νομίζω ότι η τράπεζα μπορεί να αρνηθεί την μαρτυρία τους. Περιμένω πρώτα να μου δώσουν μια εξήγηση από τη Γερμανία και μετα να πάω στην τράπεζα.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Έρση θα ντρεπόμουνα να πάω στην τράπεζα να ακυρώσω τη συναλλαγή γιατί θα μπορούσαν να πουν ότι απλώς...ξέχασα ότι δεν πλήρωσα. ΟΜΩΣ καθώς ήταν μπροστά κατά την πληρωμή η Προισταμένη μου και δύο συνάδελφοι (οι οποίοι μοιράστηκαν τα έξοδα των 260 ευρώ), δεν νομίζω ότι η τράπεζα μπορεί να αρνηθεί την μαρτυρία τους. Περιμένω πρώτα να μου δώσουν μια εξήγηση από τη Γερμανία και μετα να πάω στην τράπεζα.
Πηγαινε αμεσως στην τραπεζα και μπλοκαρε τα λεφτα, αν προλαβεις γιατι 15 μερες τα εχουν δεσμευμενα.
Παντως και μενα μου ετυχε κατι περιπου το ιδιο, δηλαδη ενω ειχα κλεισει δυο δωματια στο σερατον σουηδιας το πασχα, και πληρωσει απο τον φεβρουαριο. Οταν καναμε τσεκ-ιν γραψανε μονο το δικο μου ονομα, αν και τους το ειπα,μου απαντησαν δεν πειραζει. Στον τελευταιο λογαριασμο της πιστωτικης που ειχα κλεισει και πληρωσει τα δωματια, ξαναηρθε χρεωση για το ενα δωματιο. Αμεσως επικοινωνησα μαζι τους, μου απαντησαν θα το ψαξουμε, και επεστρεψαν τα χρηματα. Τωρα η καλη μου τραπεζα ζηταει την διαφορα νομισματος απο εμενα, απαντησα οτι δεν πληρωνω εγω τα λαθη τους, πως εδωσαν λεφτα χωρις παραστατικα και μονο τοτε μου ειπαν οτι θα κινηθουν μεσω visa. Στο παρισι σε ενοικιαση αυτοκινητου , απο μεγαλη εταιρεια, επεστρεψα το αυτοκινητο με μισο ρεζερβουρ, μου ζητουσε ενα υπερογκο ποσο, αναφερει το συμβολαιο την τιμη ανα χιλιομετρο, τελικα οταν ρωτησα που εχει βενζιναδικο κοντα , τα βρηκαμε στα 20 ? που πηγαν στην τσεπη του.
Μαλλον νομιζουν οτι οι ελληνες ειναι κοροιδα . Παντως στις εταιρειες ενοικιασης υπαρχει ορος στο συμβολαιο που οριζει ποσο εξτρα συν την κληση που αφηνεις απληρωτη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι που σκέφτηκα τώρα, όταν χρεώνεται η πιστωτική δεν πρέπει να υπογράψεις στην απόδειξη που δίνει η σύνδεση στο σύστημα? εγώ δεν υπέγραψα και δεν είδα ποτέ τέτοια απόδειξη...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οχι απαραιτήτως! Αν την κοπανήσεις από ένα ξενοδοχείο χωρίς να πληρώσεις για παράδειγμα την κατανάλωση που έχεις κάνει, έχουν δικαίωμα να χρεώσουν την πιστωτική σου κάρτα. Πάντως το οτι δεν έχεις υπογράψει εσυ ο ίδιος την απόδειξη, οδηγεί την τράπεζα να ενσκύψει και να εξετάσει με μεγαλύτερη προσοχή το τι έχει γίνει και για ποιούς λόγους εσύ αρνείσαι την συναλλαγή. Το αν θα σε δικαιώσει δεν μπορώ να το ξέρω, αλλά φυσικά δεν χάνεις και τίποτε να το κάνεις.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι που σκέφτηκα τώρα, όταν χρεώνεται η πιστωτική δεν πρέπει να υπογράψεις στην απόδειξη που δίνει η σύνδεση στο σύστημα? εγώ δεν υπέγραψα και δεν είδα ποτέ τέτοια απόδειξη...

Κι εγώ που νοίκιασα πρόσφατα δεν υπέγραψα ποτέ απόδειξη πιστωτικής.Θεωρούν ότι έχεις ήδη συμφωνήσει με την τζίφρα στο συμβόλαιο.Γενικώς είναι λίγο περίεργα τα πράγματα σε ότι έχει να κάνει τις πιστωτικές και τα συμβόλαια των ενοικιαζόμενων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom