Χαλκιδική Πρώτο Πόδι πληροφοροίες

Antonis Apoel

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Καλησπέρα. Με την παρέα μου σκεπτόμαστε για Χαλκιδική Πρώτο πόδι για 11-17/8. Ξέρουμε ότι είναι η μέρες που είναι πανικός αλλά δεν έχουμε πρόβλημα αφού αυτό ζητάμε. Θα ήθελα πληροφορίες για τα ακόλουθα αφού δεν έχουμε ιδέα.

Α) Αναζητούμε κάπου που έχει έντονη ζωή δηλαδή κλαμπ και beach bar (προτείνεται)!

Β) Είναι καλή επιλογή η Καλλιθέα για διαμονή?

Γ) Τι τιμές έχουν τα ποτά και οι φιάλες στα κλαμπ και τα μπάρ?

Δ) Τι τιμές έχει γενικά η Χαλκιδική?

Ε) Παραλίες που συχνάζει η νεολαία?

Ζ) Χρειαζόμαστε αυτοκίνητο?

Η) Άλλες περιοχές που συχνάζει νεολαία να επισπευτούμε?

Θ) Πώς θα πάω Χαλκιδική με λεωφορείο από Θεσσαλονίκη?

Ευχαριστώ αναμένω πληροφορίες
 

elefantina

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Α) Στην Καλλιθέα θα βρείτε την πιο έντονη νυχτερινή ζωή στο πρώτο πόδι. Έχει 3-4 κλαμπς και αρκετά beach bars! Δεν είμαι φαν για να προτείνω κάποιο, αλλά νομίζω πως όλα μοιάζουν μεταξύ τους και απ'ό,τι θυμάμαι παίζουν κυρίως ελληνική μουσική.

Β) Νομίζω πως γι'αυτό που θέλετε είναι καλή επιλογή η Καλλιθέα, ίσως λίγο ακριβή βέβαια.

Η) Το αγαπημένο μου μέρος είναι η Άθυτος, αλλά δεν έχει ιδιαίτερα έντονη ζωή, είναι κάπως πιο ήρεμη. Πολύ όμορφη όμως, αξίζει να πιείτε έναν καφέ!

Ζ) Αυτοκίνητο ίσως χρειαστείτε γιατί οι παραλίες είναι κάπως απομακρυσμένες και πρέπει να ανεβοκατεβείτε ανηφόρες/κατηφόρες. Εκτός βέβαια και αν δε σας πειράζει το περπάτημα! Επίσης, θα είναι καλό να έχετε αν θέλετε να επισκεφτείτε άλλες περιοχές (εναλλακτικά λεωφορείο).

Δ) Θα πάρετε το λεωφορείο με αριθμό 45 (45/45α/45β, και τα τρία σας βολεύουν) από το ΚΤΕΛ Μακεδονία (θα το βρείτε μέσα στο σταθμό, όχι έξω με τα υπόλοιπα αστικά λεωφορεία). Μπορείτε επίσης να το πάρετε από Εγνατία (στάση Καμάρα, απέναντι από το ομώνυμο μνημείο). Από τα ΚΤΕΛ υπολογίστε περίπου 50', από Καμάρα περίπου 30΄μέχρι το ΚΤΕΛ Χαλκιδικής.

Για τα υπόλοιπα σόρι δε γνωρίζω, αλλά σίγουρα θα βοηθήσει κάποιος!
 

Fenaki1981

Member
Μηνύματα
77
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!!
Γενικως η Χαλκιδικη ειναι ακριβη στα παντα και ειδικα την περιοδο που θελεις να πας.. Οντως η Καλλιθεα εχει την νυχτερινη ζωη στο πρωτο ποδι.. Beach bar δεν εχει τοσο γνωστα.. Τα περισσοτερα beach bar και γενικως σε αυτα που γινονται παρτυ ειναι απο την Χανιωτη κ μετα... Ο Μωλος, (Χανιωτη) Γλαροκαβος, (Πευκοχωρι)Λευκη Αμμος, Cabana (Ακτη Ξενια-Παλιουρι) κ πιο μακρια στον Ναυαγο η στο Cocus..(Ποσειδι).. Γενικοτερα χρειαζεται αυτοκινητο γιατι ολες οι παραλιες ειναι εξω απο τα χωρια κ λιγο δυσκολο να πας με τα ποδια... Δεν ξερω αν συμφερει να παιρνεις ταξι κ για μπανιο κ για βραδυ..εξαρταται και που θα μενεις βεβαια... Αλλα γενικως αν θες να γυρισεις θα χρειαστεις αυτοκινητο.. Επισης να πας οπωσδηποτε 1 απογευματακι προς σουρουπο για καφε στην Αθυτο... Ειναι πανεμορφη!!!!
Κ αν ξαναεπισκεφτεις την Χαλκιδικη να γυρισεις το 2ο ποδι... Δεν εχει νυχτερινη ζωη αλλα οι παραλιες και τα τοπια που εχει δεν συγκρινονται με κανενα beach bar!!!;):welcome2:
 

dimitros89

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Γεια σας παιδιά,

Προγραμματίζουμε να μείνουμε στην Καλλιθέα Χαλκιδικής 23-26 Ιουνίου, Παρασκευή με Δευτέρα. Από ότι ξέρω οι περισσότεροι κατεβαίνουν κάθε Σαββατοκυρίακο από Θεσσαλονίκη.

Γενικά μας αρέσει να υπάρχει κόσμος και νυκτερινή ζωή και γι’αυτό αναρωτιέμαι αν είναι καλή περίοδος να πάμε τέλος Ιουνίου όσον αφορά την κίνηση και τον καιρό. Τι λέτε?

Ευχαριστώ!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Από κίνηση είναι καλά έως σχεδόν ιδανικά. Τώρα όσον αφορά τον καιρό, ηΧαλκιδική όπως και όλη γενικά η βόρεια Ελλάδα καμια φορά τα μεσημέρια βγάζει και τον Ιούνιο αστάθεια με μεσημεριανές-ως επί τω πλείστω- μπόρες. Είναι όμως σύντομης συνήθως διάρκειας οπότε μην σε ανησυχεί ιδιαίτερα
 

georgilio

Member
Μηνύματα
28
Likes
81
Ειδικα την περιοδο που αναφερεις γινεται πανικος τα σκ. Αυτο γιατι διακοπες ειναι ελαχιστοι αλλα κατεβαινουν με μανια ολοι τα σκ. Οποτε γινεται ενας ψιλοπανικος. Αρα καλη επιλογη αφου αυτο θελεις.
 

michalis87

Member
Μηνύματα
87
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Γειά σας, Εγώ και η παρέα μου (4 άτομα 30αρηδες) θα πάμε χαλκιδική για το τριήμερο του αγίου πνεύματος. Θα ήθελα να μου προτείνετε μέρη για διαμονή σχετικά οικονομικά (80 ευρώ/βράδυ), η περιοχή δεν μας ενδιαφέρει τόσο πολύ αφου θα έχουμε αμάξι.
Επίσης προτάσεις για παραλίες με ωραία beach bar (χαλαρή φάση), και μέρη για φαγητό καλοδεχούμενα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Nikolchh

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπέρα! 12 Ιουλίου μέχρι 17θα πάμε με το αγόρι μου Χαλκιδική. Θα μείνουμε στον αφυτο! Θα ήθελα να μου προτείνετε ωραία μέρη για καλό φαγητό με ωραία θέα,ωραία μπαρ για ποτό, και beachbar που να αξίζουν! Επίσης με πια σειρά ίσως θα μπορούσα να δω τις παραλίες; Ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα! 12 Ιουλίου μέχρι 17θα πάμε με το αγόρι μου Χαλκιδική. Θα μείνουμε στον αφυτο! Θα ήθελα να μου προτείνετε ωραία μέρη για καλό φαγητό με ωραία θέα,ωραία μπαρ για ποτό, και beachbar που να αξίζουν! Επίσης με πια σειρά ίσως θα μπορούσα να δω τις παραλίες; Ευχαριστώ πάρα πολύ!
Καλησπέρα και σε σένα.
Χωρίς να μπω σε ονοματολογία, μιας και πλέον δε τα γνωρίζω πολύ καλά, να σου πω τα εξής:
1. Αποφασίσατε να μείνετε ίσως στο πιο όμορφο χωριό του πρώτου ποδιού, από τα λίγα που αξίζουν.
2. Καλό φαγητό και στην Άφυτο για κρεατοφαγία και στη Χανιώτη για θαλασσινά (στο Ελληνικό που πάντα γίνεται χαμός). Ρωτήστε κιόλας, επιλογές υπάρχουν για όλα τα γούστα.
3. Μπαρ για ποτό, τα περισσότερα (και πιο βραδινά) είναι στη Καλλιθέα, ωστόσο θα βρεις σε όλα τα χωριά.
4. Beach bar, για χαμό και μή, όλα μεταξύ Πευκοχωρίου και Χανιώτης ή Παλιουρίου από την αλλη. Ποιοτικότερα στην Αφυτο με πολύ καλή θάλασσα. Εξίσου καλή θάλασσα στο πιο μικρό χωριό που όλοι αγνούν, το Πολύχρονο.
5. Αν έχετε αμάξι κινηθείτε και προς Φούρκα για μπάνιο, beach bars, φαγητό κτλ. Βασικά είναι καλό να υπάρχει αμάξι στη Χαλκιδική, αν και το πρώτο πόδι ειδικά από τη πλευρά που θα μένετε είναι όλα στη σειρά, υπάρχει η σχετική ευκολία.
 

Nikolchh

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπέρα και σε σένα.
Χωρίς να μπω σε ονοματολογία, μιας και πλέον δε τα γνωρίζω πολύ καλά, να σου πω τα εξής:
1. Αποφασίσατε να μείνετε ίσως στο πιο όμορφο χωριό του πρώτου ποδιού, από τα λίγα που αξίζουν.
2. Καλό φαγητό και στην Άφυτο για κρεατοφαγία και στη Χανιώτη για θαλασσινά (στο Ελληνικό που πάντα γίνεται χαμός). Ρωτήστε κιόλας, επιλογές υπάρχουν για όλα τα γούστα.
3. Μπαρ για ποτό, τα περισσότερα (και πιο βραδινά) είναι στη Καλλιθέα, ωστόσο θα βρεις σε όλα τα χωριά.
4. Beach bar, για χαμό και μή, όλα μεταξύ Πευκοχωρίου και Χανιώτης ή Παλιουρίου από την αλλη. Ποιοτικότερα στην Αφυτο με πολύ καλή θάλασσα. Εξίσου καλή θάλασσα στο πιο μικρό χωριό που όλοι αγνούν, το Πολύχρονο.
5. Αν έχετε αμάξι κινηθείτε και προς Φούρκα για μπάνιο, beach bars, φαγητό κτλ. Βασικά είναι καλό να υπάρχει αμάξι στη Χαλκιδική, αν και το πρώτο πόδι ειδικά από τη πλευρά που θα μένετε είναι όλα στη σειρά, υπάρχει η σχετική ευκολία.
σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες σου!!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.087
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καλησπέρα! 12 Ιουλίου μέχρι 17θα πάμε με το αγόρι μου Χαλκιδική. Θα μείνουμε στον αφυτο! Θα ήθελα να μου προτείνετε ωραία μέρη για καλό φαγητό με ωραία θέα,ωραία μπαρ για ποτό, και beachbar που να αξίζουν! Επίσης με πια σειρά ίσως θα μπορούσα να δω τις παραλίες; Ευχαριστώ πάρα πολύ!
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα , η Άθυτος είναι το πιο γραφικό χωριό του 1ου ποδιού, στερείται όμως καλής παραλίας. Θα μιλήσω λίγο και για την αγαπημένη μου γωνιά, το Ποσείδι στο οποίο παραθερίζω τα τελευταία 30 χρόνια. Θεωρώ αξίζει μια επίσκεψη για μπάνιο και μετά φαγητό. Είναι ήσυχο, έχει καλή θάλασσα (στα αιγαιοπελαγίτικα κυρίως ) έχει ένα μπιτς μπαρ για νέα παιδιά και ένα για πιο ήσυχες καταστάσεις. Φαγητό μπροστά στη θάλασσα σε προσεγμένα ταβερνάκια, μακριά από τα αυτοκίνητα, προτείνω τον Σιδέρα και το Βασίλα. Για πιο γκουρμέ τον Πέλλη, λίγο έξω από το Ποσείδι. Είναι όμορφα και ήσυχα και για ποτάκι.
Την πιο ωραία θάλασσα όμως θα τη βρείτε στο Παλιούρι. Επίσης, σήμερα ήμουν στον Άγιο Μάμα, έχει καλή θάλασσα και συμπαθητικά μπιτς μπαρς.
Γενικά προτείνω να μην περιοριστείτε στην Άθυτο, πόσο μάλλον για το θέμα της παραλίας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom