Χαλκιδική

Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Ένας νομός ορόσημο για εμάς εδώ τους Θεσσαλονικείς αφού κάθε χρόνο (όλο το χρόνο βασικά ! :D) ξεχυνόμαστε στις όμορφες παραλίες του, στα τουριστικά θέρετρά του, και απολαμβάνουμε τον ήλιο και την θάλασσα!

Προσωπικά, κάθε καλοκαιρί (ελαχίστων εξαιρέσεων και μέσα στο χρόνο) επισκέπτομαι την Χαλκιδική αφού μία όμορφη και καθαρή παραλία δεν είναι περισσότερο μακριά από 40 λεπτά με το αμάξι. Αυθημερόν, δλδ, αλλά και για περισσότερες μέρες, κάθε καλοκαίρι στάνταρ θα την επισκεπτώ!

Τι γνώμη έχετε για την όμορφη Χαλκιδική; Πώς "κρίνετε" τις παραλίες της;

Έχετε επισκεφτεί και τα δύο πόδια; Πού είναι πιο ωραία και πού προτείνετε τον ανυποψίαστο επισκέπτη να καταλήξει;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αυτο το καλοκαιρι επισκεφτηκαμε τη Χαλκιδικη και μαs αρεσε πολυ.
Πηγαμε και στα δυο ποδια , με τη Σιθωνια να κλεβει την παρασταση αφου ηταν πολυ πιο ησυχη και ειχε παραλιεs που μπορουσεs να απολαυσειs με πολυ λιγο κοσμο , ακομα και μονοs σου.
Μαs εμειναν πολυ καλεs εντυπωσειs απο θεμα φαγητου , τιμων και εξυπηρετησηs.

Χαρηκα πολυ που την επελεξα εστω και για μια φορα αφου μαs πεφτει λιγο μακρια απο την Αθηνα αλλα και απο την Κερκυρα που περναω παντα τη μιση μου αδεια.

Ο μικροs μου λατρεψε την παραλια Καρυδι στη Βουρβουρου και την Καλογρια (και τα δυο στο 2ο ποδι) , ενω για τιs απογευματινεs βουτιεs και βολτεs μαs ικανοποιησε η Καλλιθεα και ο Χανιωτηs που μπορει να ηταν αρκετα πιο θορυβωδη και τουριστικα μερη , αλλα κατα τα αλλα ευχαριστα.

Μου αρεσε στο 2ο ποδι που στο τελοs καποιων χωματοδρομων εβρισκεs καποιο κρυμμενο beach bar με λιγο κοσμο και palapa ομπρελεs να στολιζουν χαριτωμενουs κολπισκουs με κρυσταλλινα νερα. Νομιζω καποιο το ελεγαν "Πορτοκαλι" :roll: , διορθωστε με οι γνωριζοντεs.

Για φαγητο και θεα πολυ ωραιο ηταν το Πορτο Κουφο , καθωs και ενα ταβερνειο πανω απο το Νεο Μαρμαρα , στο υψωμα σε ενα χωριο που το ελεγαν Παρθενωνα (?).Το ταβερνειο νομιζω το ελεγαν κι αυτο Παρθενωνα και ειχε ολο ξυλινα τραπεζια με ταβλεs για καθισματα και με υπεροχο φαγητο και θεα. Να πατε!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Το 2ο πόδι της Χαλκιδικής που έχω επισκεφθεί δις, είναι ένας παράδεισος....διαμονή στον πευκόφυτο παράδεισο που λέγεται Βουρβουρού, τρομερό φαγητό στα πέριξ μέρη και από παραλίες, ό,τι τραβάει η ψηχή σας, με personal favorite τη Καλογριά και το καλύτερο σημείο της περίπου στη μέση όπου έχει 2-3 βραχάκια.....ΤΡΟΜΕΡΗ παραλία επίσης αυτή της Λαγόμανδρας...

Να αναφέρουμε επίσης την τρομερή φιλοξενία-συμπεριφορά των εκεί ανθρώπων καθώς και τις τιμές τους, καμία σχέση με τη ληστρική νοοτροπία των "ελληναράδων" των Κυκλάδων..

Θα μετακόμιζα Θεσαλλονίκη μόνο και μόνο για τη Χαλκιδική...

Υ.Γ. Πώς μπορώ να ξεχάσω το καλύτερο beach bar του κόσμου, το Porto Paradiso, σε τρομερό-κατάφυτο κολπάκι (θα το χαρακτήριζα τροπικό με μεσογειακή βλάστηση (!!!)), με απίθανη μουσική (όχι πολύ δυνατή), τρομερά νερά, relaxed atmosphere και πολύ-πολύ καλό κόσμο μακριά από τις ορδές του 1ου ποδιού....μη με κάνετε τώρα να ακυρώσω την Ασία, τη Σιθωνία τη λατρεύω αν και ορίτζιναλ χαμουτζής:haha:

Και πείτε μου αγαπητοί φαν των τροπικών, αν αυτή η φωτό είναι ή δεν είναι τροπικού παραδείσου:
awww.halkidiki.com_vourvourou_photos_lacara3.jpg
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Περασαν πολλα χρονια απο τοτε που την επισκεφτηκα τελευταια φορα,θα παρω ομως μυρωδια στις 30 Απριλιου που θα διανυκτερευσω στην Ουρανουπολη καθως 1-4 Μαιου θα μοναζω στο Αγιο Ορος.:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
χαχαχα θελειs πολεμο GTS?
Ε λοιπον ειναι ομορφο μεροs αλλα οχι και τροπικοs παραδεισοs.Παρολο που κατι τεραστιεs τσουχτρεs σαν ιπταμενοι δισκοι με κυνηγουσαν σε ολεs τι παραλιεs και παρεπεμπαν σε τροπικα πλασματα χαχαχα

Ελπιζω παντωs να την αφησουν ησυχη τη Σιθωνια τουλαχιστον.Δε θελουμε αλλη αναπτυξη!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
λοιπον δημητρη, εχω "καψουρα" με την χαλκιδικη. την εχω κανει και "εκδρομη" απο λαμία για ενα βραδυ να φτασω στο "κριαριτσι" στο δευτερο ποδι για να βρω φιλους. Ηταν η καλυτερη οδικη τρελα μου, με εξωτικη παραλια και να βλεπεις αγιο ορος.
ε, καθε χρονο το εχω σιγουρο οτι θα παω σε καποιο ποδι...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Περασαν πολλα χρονια απο τοτε που την επισκεφτηκα τελευταια φορα,θα παρω ομως μυρωδια στις 30 Απριλιου που θα διανυκτερευσω στην Ουρανουπολη καθως 1-4 Μαιου θα μοναζω στο Αγιο Ορος.:)
Το αποφάσισες τελικά; Τέλεια εποχή και αν η παρέα είναι καλή θα περάσεις τέλεια.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Το αποφάσισες τελικά; Τέλεια εποχή και αν η παρέα είναι καλή θα περάσεις τέλεια.
Ειναι σιγουρο,ηδη εχω κλεισει ξενοδοχειο στην Ουρανουπολη για το βραδυ πριν μπω μεσω www.booking.com
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
χαχαχα θελειs πολεμο GTS?
Ε λοιπον ειναι ομορφο μεροs αλλα οχι και τροπικοs παραδεισοs.Παρολο που κατι τεραστιεs τσουχτρεs σαν ιπταμενοι δισκοι με κυνηγουσαν σε ολεs τι παραλιεs και παρεπεμπαν σε τροπικα πλασματα χαχαχα

Ελπιζω παντωs να την αφησουν ησυχη τη Σιθωνια τουλαχιστον.Δε θελουμε αλλη αναπτυξη!
"Σαν" τροπικό Ζωή, "σαν"!! Πόλεμο μαζί σου δε κάνω!!! Σε θέλω σύμβουλο για ταξίδια :bleh:

Τσούχτρα δεν είδα ούτε μία πάντως, μάλλον έχουν δει τι γράφεις οι...ντόπιες θάλασσες και σε εκδικούνται :haha:

Πωπω, πρέπει ήδη να μη πατάς στη γη....σε 2 μέρες φεύγεις!!!!!! :clap::clap::clap::clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κι εγω αρνουμαι να πολεμησω GTS , ειμαι κουρασμενη που κατεβασα τα καλοκαιρινα :bleh::bleh: κι εφιαξα βαλιτσεs :clap: πεταωωω!
Δικαιουσαι να λεs οτι θελειs...μετα τιs Σευχελλεs και τα τρελλα ταξιδια που ετοιμαζειs φιλε μου , μαλλον εγω θα σε θελω για συμβουλο.

Παντωs οι τσουχτρεs τηs Χαλκιδικηs ηταν τεραστιεs , εκανεs σνορκελινκ και δεν ειδεs καμια? Εγω εβλεπα παντου :lol::lol: καθε φορα που βουταγα με τη μασκα!
Καποιοs τουρισταs εβγαλε μια στη στερια και τσακωθηκα μαζι του γιατι τη σκοτωσαν αφου τα παιδια του διασκεδασαν πολυ βασανιζονταs την με τα κουβαδακια τουs.
Κι εγω δεν ηθελα να με αγγιξει στο νερο και παθαινα σοκ βλεπονταs τεs , αλλα οχι και να τιs σκοτωσουμε! Εγω τιs υπερασπιστηκα , γιατι με κυνηγουσαν?:haha:

Πηγα και στο Πορτο Παραντισο αλλα δε θυμαμαι που ειναι..παντου ειχε beach bar καταπληκτικα!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Κι εγω αρνουμαι να πολεμησω GTS , ειμαι κουρασμενη που κατεβασα τα καλοκαιρινα :bleh::bleh: κι εφιαξα βαλιτσεs :clap: πεταωωω!
Δικαιουσαι να λεs οτι θελειs...μετα τιs Σευχελλεs και τα τρελλα ταξιδια που ετοιμαζειs φιλε μου , μαλλον εγω θα σε θελω για συμβουλο.

Παντωs οι τσουχτρεs τηs Χαλκιδικηs ηταν τεραστιεs , εκανεs σνορκελινκ και δεν ειδεs καμια? Εγω εβλεπα παντου :lol::lol: καθε φορα που βουταγα με τη μασκα!
Καποιοs τουρισταs εβγαλε μια στη στερια και τσακωθηκα μαζι του γιατι τη σκοτωσαν αφου τα παιδια του διασκεδασαν πολυ βασανιζονταs την με τα κουβαδακια τουs.
Κι εγω δεν ηθελα να με αγγιξει στο νερο και παθαινα σοκ βλεπονταs τεs , αλλα οχι και να τιs σκοτωσουμε! Εγω τιs υπερασπιστηκα , γιατι με κυνηγουσαν?:haha:

Πηγα και στο Πορτο Παραντισο αλλα δε θυμαμαι που ειναι..παντου ειχε beach bar καταπληκτικα!
Μη μας ξεχάσεις όταν φτάσεις εκεί..αν βρεις κανά Ίντερνετ καφέ δώσε ένα σημείο Ζωής :D στο λαό σου!
 

sisy

Member
Μηνύματα
59
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Φέτος το καλοκαίρι επισκέφτηκα την Χαλκιδική για πρώτη φορά και συγκεκριμένα γύρισα όλο το 2ο πόδι. Ήμουν μια εβδομάδα σε κάμπινγκ στο Νικήτη και στο Καλαμίτσι και κάθε μέρα πήγαινα σε διαφορετική παραλία. Δεν ξεχώρισα καμία, ήταν όλες υπέροχες!!!
Συνιστώ ανεπιφύλακτα το κάπινγκ στο Καλαμίτσι, ήταν καταπληκτικό!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom