Ταϊλάνδη Χαμένη στις πληροφορίες για Ταϊλάνδη

joan1980

Member
Μηνύματα
30
Likes
4
Καλησπέρα, σε όλους τους ταξιδόφιλους (δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η λέξη... ).
Σκέφτομαι να πάω με τον άντρα μου τον Αύγουστο για 10 μέρες στην Ταϊλάνδη και το κεφάλι μου κοντεύει να εκραγεί απο τις πληροφορίες. Έχω διαβάσει πολλά άρθρα και ιστορίες εδώ στο forum οι οποιες είναι πάρα πολύ χρήσιμες απλώς θα ήθελα να βάλω τις απορίες μου σε μια σειρά και όποιος μπορεί να με βοηθήσει για να δω τελικά αν αυτό το ταξίδι θα γίνει. Βλέπετε μέχρι τώρα έχω σαρώσει την Ευρώπη μόνο και η ιδέα της Ασίας με φοβίζει λίγο και για αυτό θέλω να το τολμήσω και να νικήσω το φόβο μου!

Καταρχην βρήκα με qatar 850ε το ατομο, πολλά το ξέρω, αλλά δεν μπορούσα να ξέρω νωρίτερα ημερομηνιες αδειων και τα σχετικα τουλαχιστον ειναι καλη εταιρεια!
Έλεγα για Μπανγκογκ Κο Σαμουι και αν βγαινει και Κο Πανγκαν. Απο οτι διαβασα ο Αυγουστος δεν ειναι κι ο καλυτερος μηνας αλλα δυστυχως τοτε εχουμε πολλες μερες λετε ειναι ρισκο μεγαλο;
Επειτα θελω να παω με airasia στο Κο Σαμουι και το ερωτημα μου ειναι οταν θα φτασω με το καραβακι εκει πως θα παω στην παραλια που θα εχω κλεισει ξενοδοχειο; Και ποια παραια μου πρθτυνεται που να μην ειναι πολυ τουριστικη;
Θα εχω 9 νυχτες λετε βγαινει να μεινω και Κο Πανγκαν κανα δυο νυχτες η πολυ τρεξιμο; Απο Κο Σαμουι στο Κο Πανγκαν πας μονο με ταχυπλοο; Και γενικα οι αποστασες στο Σαμουι πως καλυπτονται με ποιο μεταφορικο μεσο;
Γενικα ειναι safe στην Μπανγκογκ και στα νησια, σαν ταξιδι αξιζει;
Με συγχωρειτε για τον καταιγισμο αλλα σαν πρωταρα εχω πολλες αποριες!
Ευχαριστω εκ των προτερωνγια οποια απαντηση!
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Καλησπέρα, σε όλους τους ταξιδόφιλους (δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η λέξη... ).
Σκέφτομαι να πάω με τον άντρα μου τον Αύγουστο για 10 μέρες στην Ταϊλάνδη και το κεφάλι μου κοντεύει να εκραγεί απο τις πληροφορίες. Έχω διαβάσει πολλά άρθρα και ιστορίες εδώ στο forum οι οποιες είναι πάρα πολύ χρήσιμες απλώς θα ήθελα να βάλω τις απορίες μου σε μια σειρά και όποιος μπορεί να με βοηθήσει για να δω τελικά αν αυτό το ταξίδι θα γίνει. Βλέπετε μέχρι τώρα έχω σαρώσει την Ευρώπη μόνο και η ιδέα της Ασίας με φοβίζει λίγο και για αυτό θέλω να το τολμήσω και να νικήσω το φόβο μου!
Μην σε φοβίζει καθόλου. Η Ταϊλάνδη είναι ένας πολύ έυκολος προορισμός στην Ν.Α. Σε βλέπω μετά τον Αυγουστο φανατική Ταϊλανδοπληκτη;)

Καταρχην βρήκα με qatar 850ε το ατομο, πολλά το ξέρω, αλλά δεν μπορούσα να ξέρω νωρίτερα ημερομηνιες αδειων και τα σχετικα τουλαχιστον ειναι καλη εταιρεια!
Έλεγα για Μπανγκογκ Κο Σαμουι και αν βγαινει και Κο Πανγκαν. Απο οτι διαβασα ο Αυγουστος δεν ειναι κι ο καλυτερος μηνας αλλα δυστυχως τοτε εχουμε πολλες μερες λετε ειναι ρισκο μεγαλο;
Ποιός ξέρει;;; :p

Επειτα θελω να παω με airasia στο Κο Σαμουι και το ερωτημα μου ειναι οταν θα φτασω με το καραβακι εκει πως θα παω στην παραλια που θα εχω κλεισει ξενοδοχειο; Και ποια παραια μου πρθτυνεται που να μην ειναι πολυ τουριστικη;
Μπορείς να πας με ταξί, minibus ή songthaew που τα βρίσκεις στη προβλήτα ή κάνεις κράτηση από πριν(για τα πρώτα 2). Επίσης στη διαδρομή από αεροδρόμιο στη προβλήτα στο λεοφορείο της AirAsia θα σου προσφέρουν μεταφορά με μινιμπας( για Chaweng 150Β).

Μην πας στη Chaweng!

Θα εχω 9 νυχτες λετε βγαινει να μεινω και Κο Πανγκαν κανα δυο νυχτες η πολυ τρεξιμο; Απο Κο Σαμουι στο Κο Πανγκαν πας μονο με ταχυπλοο; Και γενικα οι αποστασες στο Σαμουι πως καλυπτονται με ποιο μεταφορικο μεσο;
Βγαίνει! 3 μέρες για Μπαγκονγκ είναι αρκετές. Μπορείτε να δείτε τα σημαντικότερα αξιοθέατα. Και βάλε από 3 μέρες σε κάθε νησί. Δεν θα τα χορτάσεις, απλά θα πάρεις μια ιδέα και από τα δύο.

Στο Κο Σαμούι κινήστε με ταξί ή songthaew αν δεν θέλετε να νοικιάσετε παπάκι ή αυτοκίνητο.
Για Κο Πανγκαν υπάρχουν συχνά δρομολόγια. Η διαδρομή είναι γύρω στα 30 λεπτα. Κλείνεις είσιτήρια από αποιοδήποτε τουριστικό γραφείο στο Σαμούι. Εναλλακτικά αν θέλεις να κλείσεις από πριν δες εδώ http://www.lomprayah.com/e/route.htm

Γενικα ειναι safe στην Μπανγκογκ και στα νησια, σαν ταξιδι αξιζει;
Είναι πολύ safe απλά να πέρνετε τις λογικές προφυλάξεις. Σαν ταξίδι αξίζει με τα χίλια!!!!!!!!
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Εγώ πάλι προτείνω να αφήσετε μόλις 2 μέρες στην πρωτεύουσα στο τέλος κ να αφιερώσεις όσες πιο πολλές μέρες σε έναν ή δυο προορισμούς ώστε κ πραγματικές διακοπές να κάνεις κ να δεις κ 5 πράγματα απο κάθε μέρος. Σου μιλάει κάποιος ο οποίος επιχείρησε κάτι ανάλογο (έτρεχα απο Πουκέτ σε Πιπι κ Κράμπι) κ το μετάνιωσε.
Η Ταυλάνδη είναι ΠΟΛΥ εύκολη, μα πολύ έυκολη οπότε μην έχεις κανέναν ενδοιασμό του τύπου "πως θα μετακινηθώ, πως θα παω απο εδω εκει, είναι safe κλπ"
Θα πρότεινα να κοιτάξεις κ τις Bangkok Airways και Thai που απο το Suvarnabhumi σε πάνε καρφί στο νησί (η Air Asia σε αφήνει στην ηπειρωτική χώρα κ πρέπει να ανέβεις σε καράβι). Ισως ειναι πιο ακριβά άλλα αν έχει την ιδια μερα που προσγειώνεσαι, την πέρνεις, φτάνεις στον προορισμό σου κ ξενοιάζεις, διώχνεις κ το jet lang στην παραλία (αντι να χάσεις μια μέρα να συνέλθεις στην Bangkok κ μετά άλλη μια μέρα σε αεροδρόμια κ καράβια --- έχεις κ πολυ λίγες μέρες)

Οσο για τον καιρό , δεν έχουν αρχίσει ακόμα οι δυνατοί μουσώνες , άλλα προφανώς κάποιες μπόρες θα τις φάς. Πας προετοιμασμένη/συμφιλιωμένη με την ιδέα κ περνάς καλά (ίσως κ τα νερά να μην είναι τοσο καλά πάντως, άλλα anyway αν ηθελες super θάλασσες θα έμενες ελλάδα ... :)

PS Κλείσε εισητήρια πριν ανέβουν κ άλλο οι τιμές !!!!
 

joan1980

Member
Μηνύματα
30
Likes
4
ggoonholidays διαβασα την ιστορια σου ξεκαρδιστικη και τοσο ενημερωτικη ταυτοχρονα. Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου δεν ειχα σκοπο να παω Chaweng εχω διαβασει σε πολλα θεματα να το λενε ;) αυτο να μου πεις εσυ εδω Φεβρουαριο και αλλαξες ολοκληρο το ταξιδι!

silversurfer εχω ηδη κανει κρατηση στα εισητηρια οποτε ειμαι οκ με αυτο. Απλως ελεγα airasia γιατι η bangkok airlines ζηταει 470ε ενω με η πρωτη 170ε και οι δυο, θεωρω ειναι μεγαλη διαφορα το ξερω πως θα ειναι λιγο ταλαιπωρια αλλα οτι κερδιζεις καλο ειναι! σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

Οποτε λεω να το κανω ως εξης: 2 Μπανγκογκ 3 Σαμουι 3 Πανγκαν και 1 Μπανγκογκ στο γυρισμο γιατι πολυ ταξιδι μην τα παιξουμε κιολας....
Για τον καιρο τωρα θα οπλιστω με αισιοδοξη σκεψη και μακρια πολλες καλες μου βροχουλες μεταξυ 21-31 Αυγουστου :p
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Αν μπορείς να βάλεις Βκκ στο τέλος όπως είπε και ο silversurfer γι ατί θα ψωνισεις θες δεν θες και θα τα κουβαλας μετά.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μη σε φοβίζει η Ταυλάνδη. Τι να πω κι εγώ που μου βγήκε ξαφνικό ταξίδι σε ευρωπαικές πόλεις...τέλος πάντων ας πάμε στο θέμα μας.. Σαν ταξίδι αξίζει, είναι ασφαλής χώρα και κυρίως εύκολη για ανεξάρτητο ταξίδι.
Τέλος Ιουλίου που πήγα εγώ μας έπιασαν κανα δυο μπόρες απογευματινές, αλλά σύντομες και ευχάριστες.

Μεγάλο ρίσκο δεν είναι σε σημείο να σου καταστραφούν οι διακοπές. Ο καιρός είναι απρόβλεπτος πάντα, (βλ. ταξίδι της ggoonholidays) αλλά εγώ το μόνο που θα είχα να πω σαν αρνητικό είναι τα νερά που δεν είναι και τα πιο διαυγή λόγω παλίρροιας. Προς θεού δεν είναι και βούρκος! Κάποιες παραλίες στο Παγκάν ήταν πολύ καλές κυρίως στην ανατολική πλευρά (Sadet, Thong Nai Pan) , και το KohNangyuan όνειρο όπως πάντα!
Για το Σαμούι δε μπορώ να σου πω γιατί πήγα πριν πολλά χρόνια και απ'ότι ακούω έχει αλλάξει δραματικά. Απο Κο Σαμουι στο Κο Πανγκαν πας με ταχύπλοο, αν δε μείνεις εκεί μπορείς να πας απλά για ολοήμερη. Όπως και να'χει μην χάσεις την εκδρομή στο KohNangyuan!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αν δεν το γνωρίζεις, το full moon party στο Παγκαν θα γίνει 21/8 οπότε αν θέλεις να το αποφύγεις το ίδιο το event και τα παρελκόμενά του - και τα πλήθη επίσης- βάλε το Παγκαν στο τέλος του ταξιδιού και φυσικά φρόντισε για τη διαμονή σου εκεί - κλείσε δωμάτιο από πριν.
Πολλοί πάνε για το πάρτυ και μένουν λιγες μέρες πριν ή μετά.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Μη σε φοβίζει η Ταυλάνδη. Τι να πω κι εγώ που μου βγήκε ξαφνικό ταξίδι σε ευρωπαικές πόλεις...τέλος πάντων ας πάμε στο θέμα μας..
Η go2dbeach στην Ευρώπη!!! ..... πάει χάλασε ο κόσμος :haha::haha::haha: Τι έγινε; Έπιασε η Νορβηγία τροπικά ψάρια εκτός από σολωμούς; :haha::haha::haha:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η go2dbeach στην Ευρώπη!!! ..... πάει χάλασε ο κόσμος :haha::haha::haha: Τι έγινε; Έπιασε η Νορβηγία τροπικά ψάρια εκτός από σολωμούς; :haha::haha::haha:
Απλώς πάω να δω τι λένε οι παραλίες :surf1: και το σνόρκελ εκει πάνω :sub:

Joan1980 αν θέλεις διάβασε την ιστορία από Phangan - Nangyuan (Ιούλιος 2011 ) που είναι σε εξέλιξη εδώ http://www.travelstories.gr/community/threads/go2-koh-phangan.32000/
και βίντεο από το Παγκαν εδώ
 

Assassino

Member
Μηνύματα
31
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Να προσθέσω ότι το Σαμούι κ το Κο Πα Νγκαν βρίσκονται στον κόλπο της Ταυλάνδης και προστατεύονται περισσότερο από τους μουσώνες συγκριτικά με τα νησιά που βρίσκονται στην Andaman. Εχω ταξιδέψει Ιούλιο και αρχές Αυγούστου , σε καμία περίπτωση δεν αντιμετώπισα προβλημα με βροχές κλπ εκτός από παροδικές απογευματινές μπόρες.

Το Κο Πα Νγκαν είναι πανέμορφο νησί, πραγματικά από τα ωραίοτερα αξίζει να πας. Εγώ έμενα στην παραλία Than Sadet. To βασικό πρόβλημα είναι οι μετακινήσεις μέσα στο νησί. Δεν είναι εύκολες διότι το νησί είναι ουσιαστικά ζούγκλα στα ενδότερα! Τα ταξί είναι στην πραγματικότητα 4Χ4 και είναι ακριβούτσικες οι μετακινήσεις. Τα περισσότερα ξενοδοχεία κλπ κανονίζουν εκδρομές στις γύρω παραλίες του νησιού με καραβάκι.

Η Ταυλάνδη (αλλά και η Καμπότζη, Λάος , Μαλαισία) είναι ίσως από τα πιο ασφαλή μέρη που έχω δει , ακόμα και συγκριτικά με τις δυτικές χώρες. Τηρείς τους κανόνες που θα τηρούσες κ στην Ελλάδα
 

joan1980

Member
Μηνύματα
30
Likes
4
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις αλλα το ταξίδι μεταφέρετε για του χρονου ισως διοτι ειχα μια περιπετεια στο προσφατο ταξιδι μου στο Παρισι και με πηγε πισω οικονομικα. Αλλα θα τα εχω υπόψιν και θα τ αλάβω υπόψιν μου! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.220
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom