Ιταλία Χαμένος στο Βergamo και στη λίμνη του Como...

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Περιεχόμενα

Πρώτη, δευτέρα, πρώτη , δευτέρα και τα χιλιόμετρα δεν καταπίνονταν με τίποτε… Δεν το πιστεύω… τι κίνηση… Παρασκευή απόγευμα στον Α8 έξω από το Μιλάνο και το μποτιλιάρισμα αφόρητο…

Όλα είχαν ξεκινήσει 3 περίπου ώρες πριν όταν το ολοκαίνουργιο Α320 της Aegean άφηνε το κοσμοδρόμιο του Ελ.Βενιζέλ. με προορισμό το μουντό Μιλάνο. Μαζί του κι εγώ, ανίατα άρρωστος με τις αποδράσεις, ζητούσα μια φυγή από την πρώιμη ζεστή κόλαση της Αθήνας των 36 βαθμών… Άφιξη on time, pick up ένα απλό Opel έναντι 65euro το τριήμερο και γραμμή προς τις εξοχές της Lombardia… To Μιλάνο αυτή την φορά δεν ήταν ο στόχος μου, όχι ότι δεν μου αρέσει, κάθε άλλο , λατρεύω αυτή την υπέροχα άσχημη Ιταλική πόλη με τα φοβερά εστιατόρια, τους ναούς της μόδας, την φοβερή Galleria αλλά να αυτή την φορά ήθελα κάτι πραγματικά special και ήμουν σίγουρος ότι θα το έβρισκα κάπου βορειότερα… Το project ήταν απλό και εντυπωσιακό, χαλάρωση για ένα long week end στο Bergamo και στην λίμνη του Como…

Τα πράγματα όμως δεν πήγαιναν καλά…. Τα 100 περίπου χλμ που χωρίζουν το αεροδρόμιο της Malpensa με την πόλη του Bergamo κατάντησαν γολγοθάς μια που η κίνηση ήταν πέραν πάσης περιγραφής και τα 45 με 50 λεπτά δρόμου έγιναν εύκολα πάνω από δυο ώρες… Υπομονή, υπομονή , υπομονή και στο τέλος άρχισε να αχνοφαίνεται το περίφημο Bergamo Alto ήτοι η παλιά άνω πόλη του Bergamo που χωρίς ίχνος υπερβολής χαρακτηρίζεται ονειρική… Έξοδος Bergamo από τον αυτοκινητόδρομο, πληρωμή διοδίων και μετά από ένα δεκάλεπτο ανάβασης, parking και πανηγυρική είσοδος στο ιστορικό κέντρο. Η νύχτα είχε πια πέσει κι εμείς με γρήγορο βήμα τρέχαμε να προλάβουμε ανοιχτό, μια και μετά της 10 δύσκολα βρίσκεις να φας, το Bernabo με άλλα λόγια τον τοπικό γαστριμαργικό ναό… Το φαγητό αγαπητοί μου μνημειώδες απλά σας τα προτείνω όλα… Οι πιθανότητες να φας άσχημα στο Βernabo είναι μηδανικές, πιστέψτε με. Το κοντέρ με δυο κύρια , δυο πρώτα , ένα γλυκό και ένα μπουκάλι κρασί έγραψε 80 ευρώ… Ακριβό θα μου πείτε , ουδόλως θα απαντήσω αν αναλογιστώ τι έφαγα και τι έχω πληρώσει στην Αθήνα σε ανάλογα εστιατόρια…. Η βραδινή βόλτα στο ατμοσφαιρικό Bergamo μετά την γευστική πανδαισία του Bernabo ήταν εκ των ουκ άνευ… Πραγματική απόλαυση… Κάτι η ταλαιπωρία του ταξιδιού κάτι το κρασί ο Μορφέας μας καλούσε κι εμείς πίσω στο αυτοκίνητο και πορεία προς το Hotel Settecento στις παρυφές της πόλης , δέκα λεπτά δρόμος…



Την άλλη μέρα ξυπνήσαμε νωρίς, όπως πάντα… Με νωπές ακόμη τις μνήμες από την νυχτερινή βόλτα θελήσαμε να την επαναλάβουμε με το φως της ημέρας… και πράξαμε άριστα…. Αυτή την φορά παρκάραμε στην κάτω πόλη την σύγχρονη, απολαύσαμε την θεα προς τα πάνω και περπατώντας φτάσαμε στο Funicolare που θα μας οδηγούσε ψηλά , στο Bergamo Alto… Είπαμε η επανάληψη μήτηρ μαθήσεως…

Δεν ήταν η πρώτη φορά μου στην πόλη αλλά πάντα η οπτική σύγκρουση παραμένει ίδια , συγκλονιστική… Bergamo, εκπληκτικό στολίδι στο πολύτιμο στέμμα της Βόρειας Ιταλίας. Θεατρικές πλατείες, υπέρλαμπρες εκκλησίες, κάστρο και προμαχώνες, ατμοσφαιρικοί πεζόδρομοι, θέατρο, πινακοθήκη… μια λιτή περιγραφή των όσων έχετε να δείτε… Αν σε όλα αυτά προσθέσετε μια υπέροχη θέα προς την πεδιάδα και την κάτω πόλη, ένα πάρκο και πληθώρα καταστημάτων τοπικής γευσιγνωσίας, πιστεύω ότι έχετε πια μια ολοκληρωμένη εικόνα για το τι εστί Bergamo… Όπως ήδη καταλάβατε ο έρωτας με την πόλη εκτός από κεραυνοβόλος είναι και αθεράπευτος, οι βόλτες ατελείωτες και η τύχη μας μεγάλη… Αυτό το week end γίνετε ράλι αντίκα στην περιοχή και τα αυτοκίνητα ποζάρουν για τα μάτια μας μόνο, σε μια από τις πλατείες της πόλης… Porsche, Alfa Romeo, Bugatti , MG και άλλες γηραιές κυρίες φλερτάρουν με τον φακό μας… Το πρωινό περνάει γρήγορα και το στομάχι διαμαρτύρεται…. Ένας espresso στην πλατεία, 1,35euro τον χρεώνουν και μετά γραμμή στο Donizetti .Ένα μοναδικό μίγμα εστιατορίου και deli... Κάτω από μεσαιωνικές καμάρες απολαμβάνουμε μια ποικιλία αλλαντικών και μια τραγανή pizza… Τι ωραία περνάει η ζωή στο Bergamo!!









http://www.akushotels.com/hotel-settecento_bergamo.htm
http://www.donizetti.it/
 

Attachments

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Περιμένω τη συνέχεια με ανυπομονησία:clap:
 

EIPHNH

Member
Μηνύματα
47
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μύκονος
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Η περιγραφή σου είναι πολύ καλή και το ταξίδι φαίνεται υπέροχο, περιμένω τη συνέχεια:clap:
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Λατρεύω την Ιταλία, οπότε ανυπομονώ...
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
αλλη μια κλασσικη πια, a la traveller ιστορία... σε περιμένουμε να συνεχίσεις!!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τα νερά της λίμνης, έτσι όπως τα μαστίγωναν οι ξανθιές αχτίδες του ήλιου άλλαζαν συνέχεια χρώματα… Μπλέ, τυρκουάζ, σμαραγδί, πράσινο… απίστευτο θέαμα… Είχα προσπεράσει το αδιάφορο Lecco εδώ και κανένα δεκάλεπτο και χάζευα την μαγεία της λίμνης σκαρφαλωμένος σε ένα πλάτωμα. Δίπλα μου η φύση οργίαζε… μια παλέτα σε φουλ του πράσινου, εκθαμβωτική ομορφιά , απαράμιλλη ηρεμία… Και ξανά στο μυαλό μου το κλασσικό ψευτοδίλημμα, ποια από τις λίμνες της Ιταλίας είναι η ωραιότερη, η Μaggiore ή η Como και ξανά η κλασσική απάντηση, όταν είμαι στη Μaggiore η Μaggiore όταν είμαι στην Como η Como…Αλλά τώρα απολάμβανα την Como και παρακαλούσα να μην περάσει με τίποτε αυτό το μισάωρο που χώριζε το Lecco από το μυθικό Bellagio… O δρόμος, παραλίμνιος και φιδωτός σκαρφάλωνε τους κατάφυτους λοφίσκους και μας χάριζε μια θέα εκπάγλου καλλονής… Κάποτε, δυστυχώς φτάσαμε… Ζαλισμένοι ακόμα από το υπερθέαμα της μαγικής λίμνης, παρατήσαμε το αυτοκίνητο μας στο parking, λίγο έξω από την μαγική πολίχνη και τρέξαμε να περπατήσουμε στα λιθόστρωτα της. Χτισμένο αμφιθεατρικά στην άκρη της λίμνης, σπαρμένο από παστέλ κουκλίστικα αρχοντικά , γεμάτο εντυπωσιακά παραλίμνια ξενοδοχεία-υπερπαραγωγές, αποτελεί σταθερά τον πόθο χιλιάδων ταξιδευτών. Το Bellagio είναι πραγματικά ένα special μέρος… και σε ένα τέτοιο μέρος συγχωρείς τα πάντα… τις υψηλές τιμές , την τουριστική εκμετάλλευση, τους μυριάδες των τουριστών που πολλές φορές αλλοιώνουν την ίδια του την φυσιογνωμία. Βellagio, το όνομα και μόνο, τραβά σα μαγνήτης πληθώρα τουριστών, που ζαλισμένοι από την ομορφιά του τόπου πληρώνουν όσο- όσο για να ζήσουν τον μύθο τους εδώ.



Το μυστικό όμως βρίσκετε 10 λεπτά μακριά, όσο κάνει το καραβάκι να περάσει απέναντι, στην εξίσου υπέροχη Varenna… H Varenna είναι μικρότερη από το Bellagio και με ένα όνομα λιγότερο βαρύ, αλλά αυτό δεν την εμποδίζει διόλου να κοντράρει στα ίσια στο χρηματιστήριο της ομορφιάς, τον φημισμένο γείτονα της… Εδώ είχαμε διαλέξει να περάσουμε το βράδυ μας στο απαράμιλλο Hotel du lac.
Εγκαταλείψαμε λοιπόν το αυτοκίνητό μας στο parking του Bellagio και με τα λιγοστά μας υπάρχοντα ανά χείρας πήραμε το τοπικό batello… Όταν φτάσαμε στη προκυμαία της, ο ήλιος είχε φύγει για το καθημερινό του ταξίδι προς την δύση…Μετά από κανένα πεντάλεπτο περπάτημα στο μισοσκόταδο φτάσαμε στο κατάλυμα μας…Άνοιξα με λαχτάρα τα πατζούρια του μπαλκονιού μας και αντίκρισα τον παράδεισο… τα φώτα του Bellagio από απέναντι, η λίμνη και η ηρεμία της νύχτας, μια ηρεμία που διακόπτονταν από τις καντσονέτες των τοπικών ψαράδων…
Ένα μέρος σα την Varenna είναι αδύνατον να μην έχει ένα εστιατόριο κλάσης…
Ακουμπισμένο στην άκρη της λίμνης στο παλιό λιμάνι το εστιατόριο Vecchia Varenna αποτέλεσε για μας το ιδανικό τελείωμα μιας τέλειας μέρας… Χαμένος στη γευστική απόλαυση ενός εξαιρετικά μαγειρευμένου ψαριού, ζαλισμένος από το άρωμα ενός υπέροχου sauvignon blanc και μαγεμένος από το εκπληκτικό ερωτικό σκηνικό αυτού του παραλίμνιου κοσμήματος, πήρα τον δρόμο προς το ξενοδοχείο μας…



Καραβάκια, ψαρόβαρκες, riva ,κανό και ότι άλλο πλωτό μέσω μπορούσες να φανταστείς έκαναν παρέλαση κάτω από το μπαλκόνι μας. Απολαμβάναμε το πρωινό μας, σερβιρισμένο σε μια ατμοσφαιρική βεράντα στο πλάι του ξενοδοχείου και κάναμε σχέδια για την σημερινή ημέρα… Βόλτα όλο το πρωινό στη Varenna και μετά το καραβάκι για απέναντι… Ξανά βόλτα μήπως και χορτάσουμε το Bellagio και μετά μια ακόμα διαδρομή υπερπαραγωγή μέχρι το Como… Πραγματικά εμπνευσμένο week end…

Η πόλη του Como είναι η κυρίως είσοδος των επισκεπτών προς την λίμνη. Είναι μια μεγάλη πόλη σε απόσταση βολής από το Μιλάνο και αφετηρία των γραφικών batello που ανά τακτά χρονικά διαστήματα διασχίζουν την λίμνη από άκρη σε άκρη… Έχει έναν εντυπωσιακό Ντουόμο, ωραίες πλατείες , μαγαζιά και κόσμο… όταν είχα πρωτοπάει με εντυπωσίασε… τώρα όμως ζητούσα κάτι άλλο… Το είχα αποφασίσει, μπορεί να έτρωγα στο Como, να έκανα τις βόλτες μου στα γραφικά δρομάκια του και να έπαιρνα το καραβάκι για μια βόλτα μέχρι το καταπληκτικό Cernobbio και την μυθική Villa d Este αλλά δεν θα έμενα εκεί… Την τελευταία φορά που το είχα δει το είχα ερωτευτεί και αποφάσισα να πραγματοποιήσω την φαντασίωσή μου… θα έμενα στο μπαλκόνι του Como στο Βrunate ένα υπέροχο χωριό ψηλά στο βουνό , ένα χωριό με συγκλονιστική θέα προς την λίμνη… το ξενοδοχείο δεν θα μπορούσε να είναι άλλο από το hotel Vista Lago… O δρόμος από το Como στο Brunate στενός , φιδωτός αλλά συνάμα εντυπωσιακός… τι θέα θεέ μου… Το ξενοδοχείο μας απλό, φτηνό, αξιοπρεπές αλλά το σπουδαιότερο με μια υπέροχη θέα… ποιος ζητά κάτι παραπάνω…
Μα καλά, μου είπε η παρέα, ωραίο το Brunate , εντυπωσιακή η θέα αλλά το σκέφτηκες καλά, θα κάνουμε τόσο δρόμο για να ανεβοκατεβαίνουμε στο Como??
Γέλασα και τους είπα να με ακολουθήσουν…Οκτώ μόνο λεπτά μας χωρίζουν από το Como τους είπα και τους έδειξα το φημισμένο funicular Como-Brunate, με άλλα λόγια τον οδοντωτό που ενώνει, χρόνια τώρα, το Como με το μπαλκόνι του… Απολαύστε την θέα… απλά υπέροχο…



Οι τρεις μέρες που πέρασα στο Bergamo και στη λίμνη του Como είναι ελάχιστες για να εμπαιδώσει κάποιος την ομορφιά του τοπίου αλλά υπεραρκετές για να ξεφύγεις από την μιζέρια της καθημερινότητας. Το κόστος πιστέψτε με δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο, τολμήστε το…

http://www.albergodulac.com/
http://www.vecchiavarenna.it/
http://www.albergovistalago.it/
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Mr Traveller,
το πιο ερωτικό κείμενο που διάβασα ποτέ για τις λίμνες της Ιταλίας
Μπράβο σου
΄Οσοι έχουμε πάει, κάπως έτσι ή ακριβώς έτσι αισθανόμαστε.
Μόνο εσύ κατάφερες να το αποδόσεις...
Και πάλι μπράβο σου
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
απλα καταπληκτικο.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πάρα πολύ καλό!! Αθάνατη Ιταλία!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
αχ traveller τι μου θυμησες!!!! νιωθω τοσο γαληνια στο brunate!!! το αποφασισα!! με το travelstory σου οδηγο μαλλον βρηκα τι θα κανω τις υπολοιπες ημερες της αδειας!!!:D:D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.284
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom