Χανιά ή Ιος

gate7

Member
Καλημέρα σε όλη την παρέα,

Είμαι μεταξύ Ιου και Χανιων για τις καλοκαιρινες μου διακοπες (6 μερες) και δεν μπορω να επιλεξω. Την βοηθεια σας!!!
Παραλιες και φαγητο ειμαι σιγουρος οτι ειναι φανταστικα και τα δυο. Τι προτεινετε; :):):)

ευχαριστω εκ των προτερων

katkats

Moderator
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

Είμαι μεταξύ Ιου και Χανιων για τις καλοκαιρινες μου διακοπες (6 μερες) και δεν μπορω να επιλεξω. Την βοηθεια σας!!!
Παραλιες και φαγητο ειμαι σιγουρος οτι ειναι φανταστικα και τα δυο. Τι προτεινετε; :):):)

Καλημέρα!
Καμιά φορά άλλοι αποφασίζουν για εμάς: Έχεις βρει διαμονή για 6 μέρες και στα δυο μέρη, στο μπάτζετ που θέλεις, στις μέρες που μπορείς? Και μεταφορά?
Αν ναι, δηλαδή ξεκινάμε από κοινό παρονομαστή, τότε πρέπει να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το πως σκέφτεσαι τις διακοπές σου, καθώς οι δυο προορισμοί είναι πολύ διαφορετικοί μεταξύ τους. Και όταν λες Χανιά, εννοείς μέσα στην πόλη;

Alic

Member

Καλημέρα! Πήγα και στα δύο Κρήτη και Χανιά 3 φορές, ιό πέρυσι μια φορά. Προτείνω Χανιά χωρίς σκέψη. Ομορφότερη πόλη, καλύτερο φαγητό, φανταστικές παραλίες και πολλές, πολύ κοντά καλύτερη για μένα ποιότητα τουρισμού. Ίος, πολύ μέτρια πόλη, εξαιρετικές παραλίες μυλοποτα και μαγγαναρι, φαγητό μετριότατο και όλα κινούνται οχι με τόσο όμορφο τρόπο και οπτική στους ξένους τουρίστες. Δεν θα το επέλεγα ξανά. Χανιά δαγκωτό!!!

psilos3

Member
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Είμαι μεταξύ Ιου και Χανιων
Καλησπέρα.
Μιλάμε για δύο εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις, οπότε για να σου πούμε περισσότερα πρέπει να δώσεις και τις υπόλοιπες προϋποθέσεις για να σου απαντήσουμε αναλόγως.
Ζητούμενα; Διασκέδαση;
Τρόπος μετάβασης;
Όχημα;

HKLEOPATRA

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Δυο τελείως διαφορετικοί προορισμοί. Η Ιος υπερτερεί μόνο αν αυτό που αναζητάς είναι η διασκεδαση στα μπαρακια. Ειναι το νησι που το προτιμούν για αυτό το λόγο περισσότερο τα ατομα νεαρής ηλικίας. Κατα τα άλλα θα πρότεινα Χανια με κλειστά τα ματια!!

gate7

Member
εχετε απολυτο δικιο και απολογουμαι
οικονομικα μου βγαινει ακριβως το ιδιο στα λεφτα οποτε δεν θα αλλαξει κατι στην επιλογη
θελω τελειο φαγητο και τελειες παραλιες αλλα ιδανικα θελω οργανωμενες και οχι να πρεπει να πηγαινω με καρεκλακια και ομπρελα, οχι οτι δεν θα το κανω αλλα ιδανικα.
Χανια θα εχει σιγουρα απιστευτο φαγητο αλλα εχω ακουσει και για Ιο καλα λογια
Επιπλεον στα Χανια θα μενω μεσα στην παλια πολη και στα δυο νησια θα εχω αμαξι σε καθε περιπτωση

psilos3

Member
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Είναι εντελώς ανόμοια η σύγκριση όπως και να χει, μιας και στη Κρήτη οι αποστάσεις είναι τεράστιες προκειμένου να πας στις καλές παραλίες, πρέπει να οδηγείς παραπάνω από ώρα πολλές φορές, κάτι που δε θα συμβεί σε ένα νησί όπως η Ίος.
Τα Χανιά εννοείται πως έχουν καταπληκτικό φαγητό στις περισσότερες των περιπτώσεων, πάλι δε τίθεται θέμα σύγκρισης με την Ίο που είναι ένα νησάκι με εξίσου καλές και τίμιες επιλογές και ίσως το φθηνότερο των Κυκλάδων.
Τη παλιά πόλη την αποφεύγω (όπως και όλη τη Κρήτη) γενικώς το καλοκαίρι, πολυκοσμία και υπερβολική ζέστη, θεωρώντας ότι είναι καλύτερα τις υπόλοιπες εποχές, εν αντιθέσει με ένα νησί που στο 90% των περιπτώσεων ενδείκνυται μόνο καλοκαίρι.
Διασκέδαση θα βρεις και στα δύο, αναλόγως βέβαια και τι ψάχνεις.
Γενικότερα είναι μια επιλογή καθαρά από θέμα γούστου και μόνο, όπως και προτεραιοτήτων.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.659
Μέλη
37.589
Νεότερο μέλος
Xrist

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom