Χανιά - προτάσεις για καλό φαγητό

marioso77

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
χανιά
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
καλησπέρα σας φίλοι μου.. και καλως σας βρήκα μιας και είμαι νέο μέλος...
θα ήθελα να ζήτησω χρήσιμες πληροφορίες για καλό φαγητό στο Ν. Χανίων μίας και σε λίγες μέρες θα περάσω εκεί τις ολιγοήμερες διακοπές μου.
αν έχετε να προτείνετε κάποια καλά μεζεδοπωλεία, γραφικά ψαροχώρια με τα ανάλογα ουζερί.., εστιατόρια με κρητική κουζινα και τέλος καποια ιταλικά εστιατόρια που να αξίζουν...
σας ευχαριστώ
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
γεια σου μανο!καλως να μας ορισεις στα ομορφα χανια μας!
εγω θα σου προτινω μερικα ταβερνακια και μεζεδοπωλεια που εχω παει και εχω μεινει ευχαριστημενη,
-τα χαλκινα,μεζεδοπωλειο στο παλιο λιμανι με θεα το φαρο!ωραιο φαγητο και φτηνο!
εαν πας να φας γεμιστα μανιταρια με παστρουμα,τηγανια (χοιρινο τηγανιτο),συκωτακια με αροσμαρι!
-το διαχρονικο,επεισης μεζεδοπωλειο στο κουμ καπι τελειο για ουζακι!παρτε μια ποικιλια για 2 η' 4 ατομα,εχει απο ολα μεσα!
-ταμαμ,εκπληκτικο φαγητο μεσα στην πολη πολη σε ενα στενακι,νομιζω οτι η οδος ειναι κονδυλακη.
-ταβερνα δροσοσταλια στους αρμενους,λιγο πιο εξω απο τα χανια,ωραιο φαγητο και τρομερη ατμοσφαιρα!
-ταβερνα ριζιτικο στον τζιτζιφε,εκει θα φας παραδοσιακα φαγητα οπως στακα,τσιγαριαστο,κοκκορα κοκκινιστο κτλ.
και επειδη μπορω να γραφω πολυ ωρα ακομα,απλα πες μας σε ποια περιοχη θα μετακινηθεις που να μην σου γραφουμε για αλλες περιοχες και σε κουρασουμε.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ψαρικά --μεζέδες απο την βάρκα του και ζυμωτό ψωμί απο την μάννα του,και στο τέλος λουκουμάδες,το "ακρογιάλι" πηγαίνοντας για καστέλλι στην μεγάλη ευθεία πρίν μπείς στην κωμόπολη,θα δείς κάτω απο την γέφυρα στα δεξιά σου,την ταμπέλα ακρογιάλι.
είναι μέσα στην θάλασσα,-εγγύηση--φτηνές τιμές..
καλώς να ορίσεις στην πόλη μας!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
καλησπέρα σας φίλοι μου.. και καλως σας βρήκα μιας και είμαι νέο μέλος...
θα ήθελα να ζήτησω χρήσιμες πληροφορίες για καλό φαγητό στο Ν. Χανίων μίας και σε λίγες μέρες θα περάσω εκεί τις ολιγοήμερες διακοπές μου.
αν έχετε να προτείνετε κάποια καλά μεζεδοπωλεία, γραφικά ψαροχώρια με τα ανάλογα ουζερί.., εστιατόρια με κρητική κουζινα και τέλος καποια ιταλικά εστιατόρια που να αξίζουν...
σας ευχαριστώ
Καλως να μας ερθεις στο τοπο μας και απο οτι βλεπεις....δεν προλαβαινουμε να τρεχουμε απο τοπικ σε τοπικ .....και να δινουμε πληροφοριες για το νησι μας....
Επειδη ζητησες Ιταλικο μια πολυ καλη επιλογη ειναι το ΚΑΡΥΑΤΙΣ θα το βρεις στο παλιο λιμανι στη Πλατεια Κατεχακη 12
Η ποιοτητα και το περιβαλλον ....συνδιαζονται απολυτα...αν θα πας βραδυ ζητα το Δημητρη και πες του οτι σε στελνουν απο το Ρεθυμνο θα καταλαβει
Ενα αλλο Ιταλικο επισης καλο ειναι το Ζαφφερανο στο Πλατανια απεναντι απο το Μινοα Παλλας.......οτι και αν προτιμησεις και στα δυο να ξερεις οτι η ποιοτητα εχει το πρωτο λογο....

Για ντοπια κουζινα με τοπικες σπεσιαλιτε ΚΟΝΑΚΙ στο παλιο λιμανι στη Κονδυλακη 40 εκει θα χρειαστεις λιγο μεταφραση στο μενου αλλα το σερβις του ειναι πολυ καλο....
Στο χωριο Καλυβιανη κοντα στα Φαλασαρνα ο φιλος Μanolism προτεινει σε αλλο τοπικ το εστιατορειο Γκραμπουσα με πολυ καλες γευσεις και περιβαλλον

Χωριο Επισκοπη συνορα Χανια με Ρεθυμνο δες το εστιατορειο Ο ΚΗΠΟΣ ΤΗΣ ΑΡΚΟΥΔΕΝΑΣ...ντοπια κουζινα με ψαγμενες γευσεις...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Η παραπάνω τύπισσα,είναι η γκουρού της κρήτης ...στα πιάτα!!!
να την ακούτε!!!!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Η παραπάνω τύπισσα,είναι η γκουρού της κρήτης ...στα πιάτα!!!
να την ακούτε!!!!
:oops::oops::oops:

Με εκθετεις ανεπανωρθωτα......ή μου φαινεται ?????? αν και δεν μενω στα Χανια....η κουζινα σας δεν συγκρινεται......
:reading:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
:oops::oops::oops:

Με εκθετεις ανεπανωρθωτα......ή μου φαινεται ?????? αν και δεν μενω στα Χανια....η κουζινα σας δεν συγκρινεται......
:reading:
ρεθυμνο μα παντου δινεις οδηγιες που θα φανε ?????? τελικα μηπως εχεις ταβερνα στην κρητη ? παντως εγω σε εμπιστευομαι απολυτα
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.305
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ρεθυμνο μα παντου δινεις οδηγιες που θα φανε ?????? τελικα μηπως εχεις ταβερνα στην κρητη ? παντως εγω σε εμπιστευομαι απολυτα

xaxaxaxaxa....παιδιά μην δίνετε τόση σημασία στο φαγητό....κρατηθείτε υγιείς....
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
ρεθυμνο μα παντου δινεις οδηγιες που θα φανε ?????? τελικα μηπως εχεις ταβερνα στην κρητη ? παντως εγω σε εμπιστευομαι απολυτα
Σαιτακι οχι δεν εχω ταβερνα....:haha::haha::haha: εχω ομως πολλους καλους φιλους που τα σ/κ με τρεχουν σε ολο το νησι....και χατηρι δεν τους χαλαω......οποτε ενημερονωμαι...και συγκρινω....
Και βεβαια οπως ολοι ετσι και εγω...... οπου μπορω να βοηθησω θα το κανω.

Σε ευχαριστω πολυ που με εμπιστευεσαι....ελπιζω να μη σε διαψευσω :clap:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
:D:D να συμπληρωσω τη λιστα του:clap: Ρεθυμνου:clap:...:p
Θαλασσινο αγερι η πιο καλη ψαροταβερνα στα Χανια\
Ντον Ροζαριο ιταλικη κουζινα στα Ραβδουχα και τωρα προκειται να ανοιξει και στο πλατανι λιγο εξω απο τα χανια στη εθνικη για Ρεθυμνο
Στη Πλακα Αποκορωνου η ταβερνα του Μιχαλη του Ευθημακη στη παλτεια .
Στα Αφρατα στο χωριο ενα μικρο ταβερνακι στη πλατεια , ονομα δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη , αλλα ειναι αριστερα πανω στη πλατεια.....και κατω περνα ο δρομος για τη παραλια Αφρατα..
Μαραθι η ταβερνα Λουκουλος και η ψαροταβερνα του Πατρελακη.
Μεσα στα Χανια μια αλλη ωραια λυση ειναι η μπυρερια του Ρουντι
Η Αυλη στη Νεα Χωρα ..
Καλη ορεξη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:clap:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
:D:D να συμπληρωσω τη λιστα του:clap: Ρεθυμνου:clap:...:p
Θαλασσινο αγερι η πιο καλη ψαροταβερνα στα Χανια\
lullu απο πού μας κάνεις ανταπόκριση?????
άκουσες για φαί και μπήκες ε???? θα τα πούμε εμείς οι δύο!!!:D
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
lullu απο πού μας κάνεις ανταπόκριση?????
άκουσες για φαί και μπήκες ε???? θα τα πούμε εμείς οι δύο!!!:D
Μη το τρομαζεις το κοριτσι αστο να εκφραστει ελευθερα......να μη μαθουμε και εμεις ενα πιατο παραπανω ????

Παραλια Νεας Χωρας στο ΑΚΡΟΓΙΑΛΙ διαχρονικη αξια....σε ψαρικα και μεζεδακια...και η ΑΓΚΥΡΑ. διπλα για τον ιδιο λογο....
Και ενα μηνα να καθισει στα Χανια ο φιλος μας προλαβαινει - δεν προλαβαινει να παει σε ολες....και ακομα δεν μπηκανε ολοι να γραψουν.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom