Χειμερινος Προορισμος Στην Ελλαδα

John1987

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Αντζελες
Καλησπερα σε ολο το forum,

Ειμαι 24 και με την κοπελλα μου σκεφτομαστε μια εκδρομη για 3-4 μερες στην Ελλαδα μεσα στο Δεκεμβριο αλλα οχι μετα τις 20.

Δεν εχουμε κανει ποτε σκι οποτε δε θα μας πειραξει να μην παμε σε καποιο χιονοδρομικο κεντρο.

Επισης,θα προτιμουσα η αποσταση να ειναι μαξιμουμ 3 ωρες απο Αθηνα εφοσον μιλαμε για λιγες μερες και να μη χρειαζομαι τζιπ διοτι δε διαθετω!Οσον αφορα στο κοστος διαμονης να μην υπερβαινει τα 80 ευρω τη βραδια.

Καποιοι προορισμοι που σκεφτηκα ειναι Καρπενησι,Ορεινη Κορινθια,Πηλιο.

Ακουω τις προτασεις σας,αν θελετε να ρωτησετε κατι συγκεκριμενο ρωτηστε,ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας!
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
η ορεινη κορινθια προσωπικα δεν μου αρεσε. τα αλλα δυο μερη ειναι πολυ ομορφα .ιδιαιτερα για το πηλιο θα σκεφτομουν διαμονη στον βολο.μπορεις να γυριζεις με συμβατικο αμαξι ολο το πηλιο μεχρι και το τρικερι ενω το βραδυ ο βολοσ ειναι μια ζωντανη πολη με πολλους φοιτητες.οσο για τις τιμες δεν εχω ιδεα αλλα νομιζω οτι εαν ψαξεις σιγουρα θα βρεις.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
εκτος απο το πηλιο σκεψου και την ορεινη αρκαδια(δημιτσανα, στεμνιτσα κ.τλ) που ειναι πιο κοντα( αρα λιγοτερη ταλαιπωρια και βενζινες) και αρκετα ζωντανα τα σκ.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
φιλε μου..κατ αρχην δεν χρειαζεται να εχεις 4*4 για να πας μια χειμερινη εξορμιση..
και απ τη στιγμη που θα πας για 3-4 μερες γιατι να βαλεις στανταρ αποσταση τις 3 ωρες απο αθηνα..

επιλογες:
1.αραχωβα,δελφοι,παρνασος
2.καλαβρυτα,ορος χελμος-νεραιδοραχη
3.καρπενησι,ορος βελουχι
4.νομος τρικαλων (ελατη,περτουλι και γυρω χωρια,τρικαλα,καλαμπακα)
5.νομος ιωαννινων (μετσοβο,γιαννενα,ζαγοροχωρια,φαραγκι του βικου,θεογεφυρο,δρακολιμνη..)
6.πηλιο(βολος,μακρινιτσα,πορταρια,βυζιτσα,μηλιες,τσαγκαραδα)
7.καιμακτσαλαν,παλιος αγιος αθανασιος,παναγιτσα)

η κορυφαια επιλογη για μενα ασχετως αποστασεως ειναι το 4 και το 5.γιατι εχεις απειρες επιλογες και βεβαια θα επιλεξεις καποιο απ αυτα διοτι 3-4 μερες ειναι παρα πολυ λιγες.αν δεν εχεις παει νομο ιωαννινων πανε οποσδηποτε.οι εικονες ειναι ανεπαναληπτες.
 

John1987

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Αντζελες
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

Τα 3,4,5,6 τα εχω επισκεφτει αλλα πολυ παλια και με γονεις οποτε δε με πειραζει να ξαναπαω!

Ελατη-Περτουλι το σκεφτομουν ως πτωση επιλογη απλα μου φαινεται λιγακι μακρια ρε παιδια,ποση ωρα ειναι?

Απλα επειδη οδηγαμε και οι δυο αλλα αν το μοιρασουμε θα φτασουμε του χρονου :D εγω θα οδηγαω συνεχεια,οποτε μου φαινεται λιγο too much για 3-4 μερες πανω απο 3ωρο ταξιδι,για πειτε στο περιπου ποση ωρα ειναι αυτες οι περιοχες,διοτι δε μου τα βγαζει ολα το internet.

Παντα θεωρουσα το Πηλιο ως καλοκαιρινο κυριως προορισμο,εσεις εχετε ιδεα πως ειναι το χειμωνα?

Ως προς την ορεινη αρκαδια δεν την ειχα σκεφτει καθολου,εχει καθολου νεολαια?

Οποιος εχει και καποια αλλη προταση να τη μοιραστει!

Ευχαριστω για τις πληροφοριες!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
οι περισσοτερες ημερισιες που κανω ειναι πανω απο 2 ωρες:D
εσυ θα πας για 3-4 μερες.μη βαριεσαι την οδηγηση.ειναι αναποφευκτο μερος ενος ταξιδιου.

αθηνα-τρικαλα ειναι 4,30 ωρες περιπου..απο τρικαλα το περτουλι 1 ωρα,η καλαμπακα μιση.

απο αθηνα τα γιαννενα ειναι 6ωρες (κομματακι μακρια:D)
ο βολος 3,30 περιπου
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Την ορεινή Αρκαδία θα σου την πρότεινα κι εγώ.Την θεωρώ πολύ κατάλληλη για ζευγάρι.Ωστόσο μην περιμένεις καμιά τρελή ζωή το βράδυ.Έχει ωραίες και ήσυχες ταβέρνες.Στην Δημητσάνα έχει 2-3 cozy μπαράκια και καφετέριες(π.χ.το ''Τρεις Λαλούν...")και άλλα που δεν θυμάμαι τα ονόματα τους.Φέτος δεν έχουμε πάει αλλά μέχρι πέρσυ είχε νεολαία (όχι πολύ κόσμο) κυρίως ζευγάρια και παρέες φοιτητών.:clap:
 

John1987

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Αντζελες
Μη νομιζετε οτι θελω να χει τρελη ζωη,για χαλαρη φαση θελω,απλα να μην ειμαστε μονοι και να εχει στοιχειωδη νεο κοσμο!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Παντα θεωρουσα το Πηλιο ως καλοκαιρινο κυριως προορισμο,εσεις εχετε ιδεα πως ειναι το χειμωνα?

Ως προς την ορεινη αρκαδια δεν την ειχα σκεφτει καθολου,εχει καθολου νεολαια?
το πηλιο προσφερει πολλα ως καλοκαιρινος και χειμερινος προορισμος...Χειμωνα πιο πολυ κοσμο θα βρεις πορταρια μαλλον, ειναι καλη βαση για να πας μακρυνιτσα, χανια κ.τλ Συν οτι περνας και μια βολτα απο τα τσιπουραδικα του Βολου η κατεβαινεις και για ποτο εκει.

Στην ορεινη αρκαδια εχει αρκετα ταβερνακια και καφε-μπαρακια και μαζευει αρκετο νεο κοσμο τα σαββατοκυριακα. Οχι τιποτα εντονο αλλα μονος σου δε νιωθεις ...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
φιλε μου..κατ αρχην δεν χρειαζεται να εχεις 4*4 για να πας μια χειμερινη εξορμιση..
και απ τη στιγμη που θα πας για 3-4 μερες γιατι να βαλεις στανταρ αποσταση τις 3 ωρες απο αθηνα..

επιλογες:
1.αραχωβα,δελφοι,παρνασος
2.καλαβρυτα,ορος χελμος-νεραιδοραχη
3.καρπενησι,ορος βελουχι
4.νομος τρικαλων (ελατη,περτουλι και γυρω χωρια,τρικαλα,καλαμπακα)
5.νομος ιωαννινων (μετσοβο,γιαννενα,ζαγοροχωρια,φαραγκι του βικου,θεογεφυρο,δρακολιμνη..)
6.πηλιο(βολος,μακρινιτσα,πορταρια,βυζιτσα,μηλιες,τσαγκαραδα)
7.καιμακτσαλαν,παλιος αγιος αθανασιος,παναγιτσα)

η κορυφαια επιλογη για μενα ασχετως αποστασεως ειναι το 4 και το 5.γιατι εχεις απειρες επιλογες και βεβαια θα επιλεξεις καποιο απ αυτα διοτι 3-4 μερες ειναι παρα πολυ λιγες.αν δεν εχεις παει νομο ιωαννινων πανε οποσδηποτε.οι εικονες ειναι ανεπαναληπτες.
Το 7 ειναι λιγο μακρυα για 4ημερο ..τα υπολοιπα τα παλευεις .
Το 2,3,4,6 ειναι αυτα που προτεινω εγω..πολυ ωραιες χειμερινες εικονες ...τοπια ..και εχει και αρκετα πραγματα να κανετε τα βραδια ..
Σκεψου επισης τη Λιμνη Πλαστηρα στην Καρδιτσα .Ειναι κλασσικο ζευγαρομερος ,ρομαντικο ..και στα καλυβια Πεζουλας εχει πολλες επιλογες σε καφε-χοτελ-εστιατορια
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε έκανα μια βόλτα από Δημητσάνα-Στεμνίτσα-Βυτίνα με στάση και στο Λεβίδι.
Είναι μια χαρά επιλογή για ζευγάρι, η απόσταση σχετικά μικρή, ο δρόμος στη μεγαλύτερή του διάρκεια μια χαρά(δεν ξέρω σε ένα μήνα που θα πάτε, αν χιονίσει πως θα είναι σε ορισμένα σημεία-πιθανότατα θα χρειαστείς αλυσίδες), κόσμος λίγος, μικρά και ήσυχα μαγαζιά, καλό φαγητό.
Στα καταλύμματα υπάρχει ένα θεματάκι, δεν έχουν βάλει ...μυαλό που λέμε, η κοστολόγηση ίσως να φτάσει και τα 75-80 ευρώ το βράδυ.

Προσωπικά, επειδή έχω γυρίσει και Ορεινή Κορινθία και στα χωριά του Πηλίου, η Ορεινή Αρκαδία αν και μου άρεσε και έχει αρκετές όμορφες εικόνες και προσφέρει πεζοπορία, δηλώνω περισσότερο φαν των άλλων δυο.
Εξαρτάται πάντα και από το χωριό αλλά παράδειγμα η Μακρυνίτσα στο Πήλιο ή η Καστανιά στην Ορεινή Κορινθία μου έβγαλαν κάτι πιο "μαγικό".
 

John1987

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Αντζελες
Αραχωβα την αποκλειετε λογω δηθεν?Δεν την εχω επισκεφτει,βεβαια μαλλον ειναι προορισμος για 2 μερες maximum.

Λιμνη Πλαστηρα ειναι περιπου 4μιση ωρες σωστα?

Οποιος εχει προτασεις πιο συγκεκριμενα για διαμονη κτλ σε Καρπενησι/Πηλιο/Λιμνη Πλαστηρα/Ελατη ας πει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom