Aegean Airlines Χειραποσκευές Aegean

Μάγδα

Member
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ναι έτσι είχα ταξιδέψει και εγώ. Η χειραποσκευή κάτω και ένα προσωπικό αντικειμενο μαζί σου. Είτε πάρεις 23 κιλη βαλίτσα ειτε όχι το ίδιο πράγμα ισχύει.
Είστε σίγουροι; Στο άλλο πόστ της Aegean μου είπαν αυστηρά ένα από τα δυο. Ίσως είναι για το καινούριο light εισιτήριο.

Ntt

Member
Απευθείας από το

https://el.aegeanair.com/organoste/plhrofories-krathshs/nayloi-theseis/economy-class/

Light

Χαρακτηριστικά

• 1 τεμάχιο στην καμπίνα: 1 χειραποσκευή έως 8kg με διαστάσεις έως 56cm Χ 45cm Χ 25cm για τον στόλο Airbus ή 55cm X 40cm X 23cm για τον στόλο Turboprop ή 1 προσωπικό αντικείμενο (γυναικεία/αντρική τσάντα ή θήκη φορητού υπολογιστή)

Flex

Χαρακτηριστικά

• 2 τεμάχια στην καμπίνα: 1 χειραποσκευή έως 8kg με διαστάσεις έως 56cm X 45cm X 25cm για τον στόλο Airbus ή 55cm X 40cm X 23cm για τον στόλο Turboprop και 1 προσωπικό αντικείμενο (γυναικεία/αντρική τσάντα ή θήκη φορητού υπολογιστή)

ComfortFlex

Χαρακτηριστικά

• 2 τεμάχια στην καμπίνα: 1 χειραποσκευή έως 8kg με διαστάσεις έως 56cm X 45cm X 25cm για τον στόλο Airbus ή 55cm X 40cm X 23cm για τον στόλο Turboprop και 1 προσωπικό αντικείμενο (γυναικεία/αντρική τσάντα ή θήκη φορητού υπολογιστή)
  • 1 αποσκευή έως 23kg

@Μάγδα ισχύει ότι είπαμε στο άλλο post.

@knightwish αν κλείσεις Flex ή ComfortFlex μπορείς να έχεις και τα 2 αντικείμενα που γράφεις.

@Kostass έχει αλλάξει αυτό τις τελευταίες 2 εβδομάδες(περίπου) από τότε που βγήκαν οι νέες κατηγορίες

Άρα τι μας διδάσκει η Aegean?
    Αν πληρώσεις την χειραποσκευή, τότε δεν κολλάς covid, αν δεν την πληρώσεις αυξημένος ο κίνδυνος να κολλήσεις (καθώς αυτό το μέτρο ξεκίνησε σαν "μέτρο προστασίας).
    Πέφτει μεγάλο δούλεμα ή είναι ιδέα μου?

Last edited:

nikkiva

New Member
Ναιιι, εννοειται πως εκμεταλλευονται την κατασταση. Ακριβως οπως τα λες. Ευκαιρια να γινουν πιο low cost και απο την ryanair.

Last edited by a moderator:

Samion

Member
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναιιι, εννοειται πως εκμεταλλευονται την κατασταση.
Οχι, δεν συμφωνω. Μια σοβαρη εταιρεια που προσπαθει να επιβιωσει. Καθηκον μας να τη βοηθησουμε για να μην πηγαινουμε Καστελοριζο μεσω Κωνσταντινουπολης. Οσοι εχουν ψευδαισθησεις τι θα γινει αν κλεισει η εταιρεια ας δουν τι εγινε σε αλλες χωρες.
Προσωπικα δεν θελω καμμια αποσκευη. Θελω τη σοβαροτητα κ υπευθυνοτητα να με βοηθουν σε δυσκολες στιγμες, οπως η ακυρωση πτησης απο μενα κ αμεσως voucher ισχυος 1 (!!) ετους..κ τηλεφωνικη εξυπηρετηση κ αριστο προγραμμα μιλιων κ lounges και και. Μια σοβαρη εθνικη εταιρεια ειναι, καμια σχεση με τους ιρλανδους πειρατες. Αλλαξα πτηση σε μια 20€ φθηνοτερη κ μου ζητησαν κ 5 €, με συγχυσαν πρωι πρωι.

Marina94

New Member
Παιδιά, γνωρίζετε από προσωπικές εμπειρίες το προσωπικό αντικείμενο στην καμπίνα του flex εισητηριου αν ειναι αυστηροί με αυτό. Γιατί δεν δίνουν συγκεκριμένες διαστάσεις και αναφέρει μόνο να χωράει κάτω από το κάθισμα που δεν ξέρω καν τι χώρος υπάρχει εκεί και ρώτησα και την Aegean αλλά δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση. Εγώ θέλω να πάρω μια γεμάτη σχολική τσάντα Polo μαζί μου και την χειραποσκευή. Πιστεύετε θα έχω θέμα;

Thalassaki

Member
Επόμενο Ταξίδι
........
Παιδιά, γνωρίζετε από προσωπικές εμπειρίες το προσωπικό αντικείμενο στην καμπίνα του flex εισητηριου αν ειναι αυστηροί με αυτό. Γιατί δεν δίνουν συγκεκριμένες διαστάσεις και αναφέρει μόνο να χωράει κάτω από το κάθισμα που δεν ξέρω καν τι χώρος υπάρχει εκεί και ρώτησα και την Aegean αλλά δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση. Εγώ θέλω να πάρω μια γεμάτη σχολική τσάντα Polo μαζί μου και την χειραποσκευή. Πιστεύετε θα έχω θέμα;
Χωράει αρκεί να φροντίσεις να μην την παραφορτώσεις σαν μπαλόνι και την θεωρήσουν δεύτερη χειραποσκευή.
Επίσης λάβε υπόψιν σου πως όλα τα επιπλέον αντικείμενα όπως ομπρέλες, κάμερες ,crossbags, τσαντάκια μέσης, ή σακούλες με αγορές από τα καταστήματα των Duty Free θα πρέπει να μεταφέρονται μέσα στη χειραποσκευή ή το προσωπικό σας αντικείμενο. Σε διαφορετική περίπτωση θεωρείται επιπλέον αποσκευή και θα υπάρξει ανάλογη χρέωση.

Last edited:

paefstra

Member
Προσωπικο αντικειμενο ειναι πχ μια γυναικεια τσαντα, οπως δειχνει και στο σαιτ της εταιρειας. Ενα γεματο σακιδιο θα θεωρηθει αποσκευη και δεν εχουν λογο να μη σε ξαναχρεωσουν, αφου ηδη χρεωνουν τη χειραποσκευη εδω και λιγους μηνες στην economy.

Earth Citizen

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Προσωπικο αντικειμενο ειναι πχ μια γυναικεια τσαντα
Ή αντρική τσάντα, όπως πχ ένα σακίδιο πλάτης, σαν τη συγκεκριμένη περίπτωση. Αν δεν είναι τίγκα γεμισμένο δε βλέπω τον λόγο να μη γίνει δεκτό, χωράει κάτω από το κάθισμα.

Marina94

New Member
Κατάλαβα, απλά δεν έχουν δώσει και διαστάσεις να μπορώ να κάνω μια εκτίμηση. Αν πάρω θήκη laptop και την γεμίσω με άλλο εξοπλισμό αλλά όχι laptop υπάρχει θέμα πιστεύετε; Η θήκη είναι για laptop 17 ιντσών.

paefstra

Member
Ή αντρική τσάντα, όπως πχ ένα σακίδιο πλάτης, σαν τη συγκεκριμένη περίπτωση. Αν δεν είναι τίγκα γεμισμένο δε βλέπω τον λόγο να μη γίνει δεκτό, χωράει κάτω από το κάθισμα.
Απο τη στιγμη που χρεωνεται καποιος χειραποσκευη, ως αποσκευη, δεν κανει καμια σπουδαια οικονομια κουβαλωντας σχολικο σακιδιο με οποιο ρισκο εχει να εκτιμηθει ως υπερβολικο απο μια υπαλληλο αυθαιρετα. Εκει ηθελα να εστιασω. Αφου πληρωνει αναγκαστικα, ας παρει μια μεγαλυτερη αποσκευη χωρις αγχος.

Samion

Member
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Απο τη στιγμη που χρεωνεται καποιος χειραποσκευη, ως αποσκευη, δεν κανει καμια σπουδαια οικονομια κουβαλωντας σχολικο σακιδιο με οποιο ρισκο εχει να εκτιμηθει ως υπερβολικο απο μια υπαλληλο αυθαιρετα. Εκει ηθελα να εστιασω.
Πολυ σωστα. Το εξηγουν καλα νομιζω τι σημαινει 2η χειραποσκευη.
(women's/men's handbag or thin laptop case
Στην τελευταια πτηση που εκανα (με το καλο neo) οι μεγαλες 2ες πηγαν ταμειο..ειχε βγει κ ζυγαρια κανονικα. Γυρω στα 15 ατομα πηγαν ταμειο. Αλλοι 15 παρανομοι μεταναστες κ μειναμε 115 νομιμοι...

Thalassaki

Member
Επόμενο Ταξίδι
........
Κατάλαβα, απλά δεν έχουν δώσει και διαστάσεις να μπορώ να κάνω μια εκτίμηση. Αν πάρω θήκη laptop και την γεμίσω με άλλο εξοπλισμό αλλά όχι laptop υπάρχει θέμα πιστεύετε; Η θήκη είναι για laptop 17 ιντσών.
Θεωρώ πιο ασφαλή την επιλογή αυτή αν σου επαρκεί ο χώρος, γιατί άνετα μπορείς να την περάσεις ως τσάντα χειρός με τα προσωπικά σου αντικείμενα μέσα χωρίς να είναι απαγορευτικό και το σακίδιο που προ ανέφερες εφόσον δεν υπερβαίνει τον όγκο μιας τυπικής γυναικείας τσάντας πόλης.

Οι διαστάσεις που καθορίζουν το προσωπικό αντικείμενο και όχι το αν χωράει κάτω από το κάθισμα. Εσύ μπορεί να θέλεις να κάτσεις με τα πόδια στο σβέρκο σου για να χωρέσεις μια τσάντα κάτω από το μπροστινό κάθισμα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα σε αφήσουν να την περάσεις αν υπερβαίνει τις λογικές διαστάσεις που δικαιολογούν τη χρήση του.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.455
Μέλη
35.992
Νεότερο μέλος
Βαγγελης12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα