Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Εχω την αίσθηση, πως μονο οι φόροι επιστρέφονται δυστυχώς.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Μου φαίνεται πάντως παράλογο να κρατάνε τη χρέωση για τη βαλίτσα, εφόσον προαιρετικά δηλώθηκε με το κλείσιμο του εισιτηρίου και θα μπορούσε να είχε μπει οποιδήποτε στιγμή αργότερα (και άρα ακόμα να μην είχε δηλωθεί καν μέχρι την ακύρωση της κράτησης);
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Δηλαδή εμείς που κλείνουμε Flex εισιτήρια θα πρέπει σε περίπτωση ακύρωσης να ζητάμε πίσω και τη διαφορά Flex-Go Light επειδή δεν πετάξαμε για να μεταφέρουμε βαλίτσα;
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Δηλαδή εμείς που κλείνουμε Flex εισιτήρια θα πρέπει σε περίπτωση ακύρωσης να ζητάμε πίσω και τη διαφορά Flex-Go Light επειδή δεν πετάξαμε για να μεταφέρουμε βαλίτσα;
Μιλάω συγκεκριμένα για το θέμα της βαλίτσας, γιατί είναι μια επιπλέον χρέωση που θα μπορούσε να μην είχε υπάρξει εξαρχής, όχι για την τιμή του εισιτηρίου.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Δεν έχει σημασία ποια προσέγγιση έχει ο καθένας στο θέμα, σημασία έχουν οι όροι που συμφωνήθηκαν κατά την κράτηση. Στους γενικούς όρους των αποσκευών δεν είδα πάντως να αναφέρεται κάτι.
Δες καταρχάς αν μπαίνοντας στη διαχείριση της κράτησης υπάρχει η δυνατότητα αφαίρεσης της αποσκευής, ή μόνο προσθήκης νέας.
Διαφορετικά, ένα τηλεφώνημα στο τηλεφωνικό κέντρο της εταιρίας θα σε διαφωτίσει για το τι ισχύει.
 

giorgos t

Member
Μηνύματα
54
Likes
3
Καλησπέρα!
Γνωρίζετε ποιο είναι το κόστος αν επιλέξω βαλίτσα (εκτός απο την χειραποσκευή) κατα το online check in (Αθήνα - Μιλάνο) ?
Θα κλεισω τώρα τα εισιτήρια για Ιταλία και το κόστος βαλίτσας είναι 27Ε, απλά δεν ξέρω απο τώρα αν θα χρειαστώ τη βαλίτσα ή μου αρκεί η χειραποσκευή.

Αν την αγοράσω εκ των υστέρων το κόστος ειναι το ίδιο?
 

althoreiya

Member
Μηνύματα
19
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Ντιγιαρμπακίρ, Τουρκία
Καλησπέρα!
Γνωρίζετε ποιο είναι το κόστος αν επιλέξω βαλίτσα (εκτός απο την χειραποσκευή) κατα το online check in (Αθήνα - Μιλάνο) ?
Θα κλεισω τώρα τα εισιτήρια για Ιταλία και το κόστος βαλίτσας είναι 27Ε, απλά δεν ξέρω απο τώρα αν θα χρειαστώ τη βαλίτσα ή μου αρκεί η χειραποσκευή.

Αν την αγοράσω εκ των υστέρων το κόστος ειναι το ίδιο?

#277
giorgos t, 27 λεπτά πριν

είχα το ίδιο ερώτημα σε πτήση Κων/πολη -Αθήνα, και έμαθα ότι μέχρι 3-4 ώρες πριν την πτήση μπορεί κανείς να αγοράσει βαλίτσα με την ίδια τιμή
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπέρα!
Γνωρίζετε ποιο είναι το κόστος αν επιλέξω βαλίτσα (εκτός απο την χειραποσκευή) κατα το online check in (Αθήνα - Μιλάνο) ?
Θα κλεισω τώρα τα εισιτήρια για Ιταλία και το κόστος βαλίτσας είναι 27Ε, απλά δεν ξέρω απο τώρα αν θα χρειαστώ τη βαλίτσα ή μου αρκεί η χειραποσκευή.

Αν την αγοράσω εκ των υστέρων το κόστος ειναι το ίδιο?
Αν την αγορασεις ονλινε η τιμη ειναι αυτη..αν πας στο αεροδρομιο τοτε θα πληρωσεις σχεδον την διπλη τιμη...παντως 2-3 μερες πριν φυγεις δε θα το ξερεις?μπορεις να την αγορασεις ονλινε τοτε
 

giorgos t

Member
Μηνύματα
54
Likes
3
Ευχαριστώ!
Εκλεισα aegean απο το site TRIPSTA.it

Μου έστειλαν σε email μονο ενα κωδικο επιβεβαίωσης κράτησης "Codice di prenotazione"

Με αυτό θα κάνω το check in?
ή χρειάζομαι και κάτι άλλο?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ευχαριστώ!
Εκλεισα aegean απο το site TRIPSTA.it

Μου έστειλαν σε email μονο ενα κωδικο επιβεβαίωσης κράτησης "Codice di prenotazione"

Με αυτό θα κάνω το check in?
ή χρειάζομαι και κάτι άλλο?
Κανονικα πρεπει να σου στειλουν και αριθμο εισιτηριου αλλα καλυτερα επικοινωνησε με το ιδιο το σιτε γιατι δε το χω χρισιμοποιησει ετσι ωστε να μπορω να σε βοηθησω περαιτερω
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ευχαριστώ!
Εκλεισα aegean απο το site TRIPSTA.it

Μου έστειλαν σε email μονο ενα κωδικο επιβεβαίωσης κράτησης "Codice di prenotazione"

Με αυτό θα κάνω το check in?
ή χρειάζομαι και κάτι άλλο?
Συνήθως σου στέλνουν έναν "αριθμό παραγγελίας" για τη συναλλαγή σου με την εταιρία (π.χ.trispta) κι έναν κωδικό κράτησης αεροπορικής (aegean).
Μπορείς να μπεις στο site της aegean, να δοκιμάσεις τον κωδικό που σου έδωσαν και το επίθετό σου για να δεις αν αντιστοιχεί σε κράτηση.
 

maria24

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ξέρει κάνεις περίπου μέχρι τι διαστάσεις μπορεί να ειναι το προσωπικό αντικείμενο εκτός από την χειραποσκευή για την οικονομική θέση; Για παράδειγμα, επιτρέπεται μία χειραποσκευή και μία σχολική τσάντα πλάτης;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom